Zabawy, w które starsze dzieci mogą się bawić z młodszymi. Jak dobrze pójdzie - wspólnie i bez awantur

Joanna Jaskółka
4 lipca 2017

Udostępnij wpis

Gdzieś w komentarzach czytelniczka zainspirowała mnie do napisania tego tekstu, pytaniem, czy mam jakieś sprawdzone sposoby na zajęcie rodzeństwa, w którym młodsze jest maluchem dwu lub trzyletnim, a starsze przedszkolakiem lub rozpoczynającym szkołę maluchem. Opisałam więc nasze zabawy, w które starsze dzieci mogą się bawić z młodszymi. Mam nadzieję, że się przydadzą!

 

 

1. Zbieranie polnych kwiatów.  - najprostsza zabawa, którą zajmiesz rodzeństwo i dzięki której nie będziesz musiała się spodziewać awantury i bijatyki o zabawki. Bukiety przydadzą ci się do domu i będą ładnie wyglądać, a do tego wcale nie musisz mówić, który jest piękniejszy, po prostu nazwij, jakie które dziecko zebrało kwiaty, albo policzcie kto ile ma kolorów, a potem wsadźcie do wazonu 🙂

 

2. Wrzucanie rzeczy do celu. - każde dziecko dostaje swój kosz i jego zadaniem jest wrzucić do niego jak najwięcej rzeczy. Maluch będzie papugował od starszaka, a jeśli masz taką ochotę, możesz połączyć to ze sprzątaniem pokoju z zabawek. W plenerze możecie bawić się w wrzucanie szyszek, kamieni lub patyków. Kawę wypijesz, spokojnie zdążysz.

 

3. Ganianie. - ulubiona zabawa moich chłopców.Starszy ucieka, młodszy go goni. Nie sprawdza się na odwrót, chyba że starsze dziecko ma kosmiczny poziom empatii i specjalnie biega wolno albo gdy młodszemu wcale nie zależy na złapaniu 🙂

 

Pozwolić dzieciom bawić się w deszczu - najlepiej!

Post udostępniony przez Asia Jaskółka (@matkatylkojedna)

4. Rozwalanie wieży - starszak buduje po to, żeby młodszy mógł rozwalić. Ulubiona zimowa zabawa moich synów. Polega na tym, żeby starszak jak najszybciej ułożył wieżę, żeby młodszy nie zdążył jej rozbić. Rekord - trzy duże wieże, zanim Adaś się zorientował i podszedł zniszczyć każdą. Po zabawie suniemy do punktu 2 i sprzątamy klocki wspólnie. W ogóle takie zabawy na "wyzwanie, czy dasz radę zrobić, zanim młodszy wparuje" są u nas na topie.

 

5. Bańki mydlane - mama puszcza, dzieci usiłują złapać jak najwięcej. Starszak liczy, młodszy się cieszy, jak uda mu się jakąś "połknąć".

 

6. Co to jest? - zabawa, którą starszak podpatrzył kiedyś u babci bawiącej się  z Adasiem i kiedy jechaliśmy gdzieś wspólnie, a młodszy płakał, starszak stanął na wysokości zadanie i rzucił do brata:

 

- Adasiu, a gdzie masz nos?

- Nos! - pokazał Adaś.

- A gdzie masz oko?

- Oko! - pokazał Adaś.

- A gdzie masz drugie oko?

- Oko! - znalazł drugie oko Adaś.

- A gdzie masz czoło?

 

ITD. ITP.

 

7. Zabawy w rytm - A daj im te garnki, zatkaj sobie uszy zatyczkami i ciesz się tym, że dzieci się 'zgrywają".

 

Koszt obiadu - bębenki w uszach ? #bropower #music #artist #wonderfull

Post udostępniony przez Asia Jaskółka (@matkatylkojedna)

 

8. Szukanie. - jedno szuka drugiego. Wymaga grama empatii u starszaka, żeby czasem udawał, że nie widzi schowanego za rączkami młodszego rodzeństwa, ale sprawdza się, dzieci zajmują się na chwilę.

 

9. Wspólne kopanie dołka/sypanie górki - ostatnie odkrycie. Posiadanie młodszego dziecko ma ten plus, że ono często ślepo kopiuje zachowania starszaka. Jasne, nie wszystko, co robi starszak, jest warte kopiowania, ale daje nam to cudowną sposobność, że gdy skierujemy działania starszaka na jakąś czynność, która nie jest skomplikowana i wiele w niej zepsuć nie można, młodszy zacznie papugować. Tym sposobem mamy wielką dziurę w ogrodzie, więc polecam wskazać, gdzie konkretnie dzieci mają kopać.

 

10. Ciastolina. - plastelinę ciastolinę robiliśmy tutaj, więc koniecznie przeczytajcie ten tekst, żeby nie popełnić tego samego błędu, co ja popełniłam 😉 Niemniej, jak jest dużo domowej plasteliny, nie ma walk o to, kto ma więcej, kto mniej i w sumie wspólna zabawa się toczy 🙂

 

 

11. Powtarzanie słów. - starsze mówi słowo, młodsze musi powtórzyć, albo młodsze mówi coś dziwnego, a starsze musi powtórzyć 🙂

12. Wspólne tańce. - muzyka to cudowny wynalazek i nie potrzebuje daty urodzin 🙂  "Temu dziecku nie potrzeba nic, oprócz muzyki i jedzenia" - skomentowała kiedyś pani przedszkolanka, gdy chwilę zajmowała się Adaśkiem. I to prawda, ale starszak też uwielbia tańczyć i obaj czerpią od siebie dziwne figury i ruchy taneczne.

13. Wspólne kąpiele w baseniku albo w wanience - moje dzieci potrafią się pogryźć ze złości, ale w wanience jedno drugiemu plecy zawsze umyje.

 

 

A teraz twoja kolej, pomóż mojej czytelniczce znaleźć więcej zabaw i zajęć, które zainteresują dwu-trzylatka i pięcio-sześciolatka, żeby mogła chwilę odetchnąć spokojem 🙂 A jeśli szukasz więcej inspiracji, polecam ci wpis o zabawkach, które zrobisz samodzielnie oraz kilkanaście zabaw, w które pobawisz się z dzieckiem, nie schodząc z kanapy 🙂

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    kasia
    kasia
    6 lat temu

    U nas (15 miesięcy jedna i 3,5 roku druga) sprawdza się ganianie i budowanie przez starszą żeby młodsza burzyła. Poza tym świetną zabawą jest również forma A ku ku - zaśmiewają się aż miło posłuchać - i o dziwo ta zabawa osusza młodszej wszelkie łzy 🙂

    Jowita Damaszek
    Jowita Damaszek
    6 lat temu

    My z bratem pamiętam, że zawsze się razem bawiliśmy i nie było sporów o zabawkę czy coś. Może to dzięki mamie, bo wymyślała nam wspólne zabawy.

    4 marca 2024
    Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

    Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

    14 grudnia 2023
    Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

    Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

    1 grudnia 2023
    Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

    Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

    27 listopada 2023
    Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

    Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

    26 listopada 2023
    Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

    Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

    10 września 2023
    Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

    I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official