Książki dla dzieci - potężna dawka do waszej i naszej biblioteczki

Joanna Jaskółka
13 października 2016

Udostępnij wpis

 

Książki dla dzieci, kiedy pokażesz książki dla dzieci - pytaliście, a ja z przerażeniem kontestowałam brak miejsca na nowe pozycje. Jeszcze kilka tygodni i być może chłopcy dostaną nowe półki na książki, a ja odważę się sprzedać najmniej lubiane i "wyrośnięte" pozycje, żeby zrobić miejsce na nowe. Ach, nowe. Nowe przyszły. Kto pamięta ostatnio status [tutaj], ten wie, że chłopcy nie mogli się doczekać nowych książek, a że prosiliście, żebym pokazała, co przyszło, to proszę:

 

 

 

"Co robią narzędzia"

Daniel de Latour, Izabela Mikrut

Nasza Księgarnia

 

dsc_0115

 

Seria z "Opowiem ci, mamo" z "Co robią..." to u nas hit od dwóch lat. O pierwszych trzech pozycjach pisałam dokładnie dwa lata temu tutaj, kolejną pozycję "Co robią samoloty" opisywałam tutaj, a w październiku doszły do nas kolejne pozycje i mamy już narzędzia, które Kosmyk pokochał bardziej niż wszystkie książki o autach i potworkach [o tym później]. Jak wszystkie pozycje z tej serii, książka ma grube karty i nadaje się również do oglądania dla niespełna półtorarocznego Adasia. Na każdej z kart dziecko musi coś zrobić - a to znaleźć wskazane narzędzie, a to opowiedzieć, co ono robi, a to porównać obrazki lub przejść przez labirynt. Oprócz wierszyków jest więc też aktywność. Sama bardzo lubię książki z tej serii.

 

dsc_0118

 

dsc_0120

 

dsc_0121

 

Z serii "Co robią" mamy jeszcze "Co robią statki?". Książka na tej samej zasadzie, ale o statkach. Są tam przeróżne wodne łódeczki, żaglóweczki, tratwy i kajaki, wiecie, że mieszkamy nad jeziorem i że temat dla moich chłopców bardzo znany i lubiany. Miałam zrobić również zdjęcia tej książki, żeby pokazać wam jeden obrazek namalowany wprost rewelacyjnie [ogromniasty statek płynący i obserwujący małe stateczki], ale dzieciaki mi zgarnęły ją ze stolika i poprosiły tatę o czytanie, nie miałam im serca zabierać tej radości. Ale także polecam. Całą serię:

 

"Co robią mrówki"

"Co robią pająki"

"Co robią żaby"

"Co robią koty" [tej akurat nie mamy]

"Co robią narzędzia"

"Co robią statki"

"Co robią auta"

"Co robią samoloty"

[linki prowadzą do ceneo.pl, gdzie możecie sprawdzić ceny]

 

 

Potrzebuję mojego potwora

Amanda Noll, Howard McWilliam

CzyTam

 

 

dsc_0169

 

Od razu zastrzegam, że jeśli wasze dzieci boją się potworów, to nie będzie książka dla nich. Moje się nie boją, bo kiedyś, kiedy jakaś pani postraszyła Kosmyka potworami i duchami, zakupiłam naszego ukochanego "Ignatka" [pisałam o nim tutaj, link w nazwie książki prowadzi do ceneo.pl], a potem "Małą encyklopedię domowych potworów" [pisałam o nim tutaj, link - jw.] i potwory stały się ukochanymi postaciami z książek Kosmyka. Bawią go szpony, ogony, brudne obślinione pyski i muszę przyznać, że ta książka spełnia jego oczekiwania. I do tego - jest w tej kresce coś, co mnie urzeka, co trochę przywraca wspomnienie o takiej książce "Martynka..." [pamiętacie? Świetna książeczka dla dziewczynek, chłopcy też powinni ją czytać, ale u nas się jeszcze nie przyjęła]. W każdym razie, mimo że nie pałam entuzjazmem do takiej kreski, te ilustracje mi się podobają. A Kosmyk za nimi przepada i lubi oglądać Potwory nawet bez czytania.  Wydawnictwo Czytam zrobiło dobrą robotę, wynajdując tego autora.

 

"Potrzebuję mojego potwora" - sprawdź ceny.

 

dsc_0170

 

dsc_0171

 

dsc_0172

 

dsc_0173

 

 

Rok w przedszkolu

Przemysław Liput

Nasza Księgarnia

 

dsc_0122

 

Mamy już "Rok w lesie" i "Rok w mieście" [pisałam o nich tutaj], teraz nadszedł czas na "Rok w przedszkolu". Kosmyk bardzo lubi swoje przedszkole i lubi też oglądać inne przedszkola oraz śledzić losy dzieci, ale myślę, że jako przygotowanie dla przyszłego przedszkolaka ta pozycja spełni swoje zadanie.

A szczerze wam powiem, że w tak urządzonym i zagospodarowanym przedszkolu to ja mogłabym mieszkać cały rok. Już czuję przypalone mleko w progu, kiedy oglądam te obrazki i powraca ten błogi nastrój przedszkolaka 🙂

 

Rok w przedszkolu - sprawdź ceny.

 

dsc_0127

 

dsc_0128

 

dsc_0129

 

dsc_0130

 

Nie płacz, koziołku

Siergiej Michałkow

Nasza Księgarnia

 

dsc_0131

 

Bajka mojego dzieciństwa. Myślałam, że dzieci przestraszą się tych strasznych wilków, ale na szczęście obeszło się bez dramatów, a bajeczka dobrze się kończy. O mojej fascynacji reedycjami dawnych bajek pisałam wam już tutaj.

 

Nie płacz koziołku - sprawdź ceny.

 

dsc_0132

 

dsc_0133

 

dsc_0136

 

Gdy smok się wprowadza

Jodi Moore, Howard McWilliam

CzyTam

 

dsc_0160

 

Urocza opowieść, znów pięknie zilustrowana, o tym, jaką siłą jest dziecięca wyobraźnia i jak nie przejmować się tym, że dorośli czasami nam nie wierzą. Kosmyk od dawna prosił mnie o wakacje nad morze, po tej książce mam już totalny odlot w tym temacie, ale zniosę to, bo opowieść jest świetna i miło się patrzy na ilustracje.

 

Gdy smok się wprowadza - sprawdź ceny.

 

 

dsc_0162

 

dsc_0163

 

dsc_0164

 

dsc_0165

 

dsc_0168

 

Szopięta

Ewa Kozyra-Pawlak

Nasza Księgarnia

 

dsc_0137

 

Bardzo ładna książeczka dla małych i dużych. Podoba się zarówno 1,5-rocznemu Adasiowi, jak i 4,5-letniemu Kosmykowi. Są kolorowe obrazki, są słodkie zwierzątka, jest i historia, w której zapracowani rodzice nie mają czasu bawić się z dziećmi, więc szopięta porywa lisica, ale nie może z tak ruchliwymi dziećmi wytrzymać, więc oddaje szopięta rodzicom, którzy już wypłakiwali oczy za dziećmi, ale dzięki tej nauczce, postanowili się zmienić i więcej czasu poświęcić dzieciom 🙂  To naprawdę historia dla małych i dużych 🙂

 

Szopięta - sprawdź ceny.

 

dsc_0139

 

dsc_0141

 

dsc_0142

 

dsc_0143

Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa

Jak Kallwejt

Nasza Księgarnia

 

dsc_0144

 

Tego dnia, gdy przyszły książki, Chłop zaczął przyglądać się Kosmykowi, który porwał mój telefon, żeby, zgodnie z tym, na co pozwoliłam, pograć sobie chwilkę czasu w swoją ulubioną grę. Jako że Chłop rzadko bywał w domu ostatnio, trochę przeraziło go to, że Kosmyk pogrążony w grze nie odpowiadał na jego pytania [dla mnie zrozumiałe, Chłop też, kiedy gra w swoje wojenki na komórce, nie odpowiada]. Dostałam kazanie, jak to uzależniam dziecko od komórki [pozwalając mu na 15 minut gry :D] i obrażony Chłop zgarnął Encyklopedię i poszedł pokazywać ją Dasiowi. Po kilku minutach na kolanach miał zachwyconego Kosmyka, który porzucił swój czas na gry, by razem z tatą i bratem przejrzeć książkę. Ot, takie to uzależnienie. Od książek 😀

 

Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa - sprawdź ceny

 

dsc_0145

 

dsc_0146

 

dsc_0147

Króliczki

Kevan Atteberry

CzyTam

 

dsc_0154

 

Króliczki to urzekająca bajeczka o potworku Declanie, który wychodzi na spacer i rozkoszuje się pięknym dniem. Do czasu, aż na jego drodze nie staną... króliczki. Muszę wam powiedzieć, że setnie się uśmiałam z chłopcami, czytając im rozpaczliwe nawoływania "Króliczki!" i udając smutny los Declana. A bardzo wszystkim znane zakończenie ubawiło Kosmyka po pachy. Świetna książka, szczególnie, jeśli chcecie wychować małego amatora komiksów, bo forma książeczki mówi sama za siebie.

Polecam dla dużych i małych.

 

Króliczki - sprawdź ceny.

 

 

 

dsc_0155

 

dsc_0156

 

dsc_0157

 

dsc_0159

 

Gry i zabawy z dawnych lat

Katarzyna Piętka, Agata Raczyńska

Nasza Księgarnia

 

dsc_0149

 

Rewelacyjna książka dla wszystkich szukających inspiracji. Może nie ma tu gier pozwalających na spokojne leżenie na kanapie , ale przeglądając jej karty, spokojnie można wrócić do czasów dzieciństwa. Ja uwielbiałam zabawę w zbijaka, grę w gumę i wojnę. W kapsle i zośkę nigdy się nie bawiłam, ale te zabawy teraz wracają. A w co wy lubiliście się bawić?

 

Gry i zabawy z dawnych lat - sprawdź ceny

 

 

dsc_0150

 

dsc_0151

 

dsc_0153

 

Podróż dookoła świata

Nikola Kucharska

Nasza Księgarnia

 

 

dsc_0185

 

Cudny pomysł na prezent dla dzieciaków [może trochę starszych niż 4+, bo Kosmyk niewiele z niej rozumie, choć ogląda z ciekawością]. To książka, która za twardą oprawą, chowa w sobie istną kartkową harmonijkę, która po rozłożeniu liczy sobie ni mniej, ni więcej, a 3 metry dwadzieścia. A to tylko jedna strona, po drugiej kryje się kolejna historia. Książka przedstawia świat w wielkim skrócie - na jednej stronie pokazuje kulę ziemską od południa do północy, a na drugiej zwiedzamy świat w kierunku wschód-zachód. Dla lubiących szukać szczegóły, odkrywać różne opowieści [są główni bohaterowie i możemy iść ich tropem], a także ciekawskich wielkiego świata - bardzo polecam. Niesamowita frajda z tak wielką książką 🙂

 

Podróż dookoła świata  - sprawdź ceny

 

dsc_0186

 

dsc_0193

 

dsc_0195

 

 

dsc_0200

 

 

A teraz wasza kolej - napiszcie mi, jakimi książeczkami ostatnio zachwycacie się z dziećmi! Co prawda ja już wykorzystałam swoją "książkową" pulę finansową na ten miesiąc, ale na następny lista jest jeszcze niezapełniona 🙂

 

 

 

Linki do książek są linkami afiliacyjnymi, czyli dostanę procent,

jeśli z  moich linków wejdziecie do jakiejś księgarni lub coś kupicie.

Tak właśnie udaje mi się od dwóch lat prezentować

i przybliżać wam taką masę książek 🙂 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  15 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Izabela GrotkoWska
  Izabela GrotkoWska
  7 lat temu

  U nas ostatnio na topie Gruffalo/ mój roczniak jest w stanie się na nim skupić i gada jak najęty podczas czytania 🙂

  Zośka Samośka :)
  Zośka Samośka :)
  7 lat temu

  Oto kilka propozycji od nas 🙂 Moja siostra na swoim blogu robi coś w rodzaju recenzji książek, więc nasza wiecznie "zaczytana" dwulatka ciągle coś opowiada i przegląda z wielkim zapałem. Najczęściej książki dostaje od cioci. I tak np od dłuższego już czasu wraca co rusz do:
  "Edward i jego wielkie odkrycie" - dla mnie bardzo fajna. Inna. Spokojnie dla takiego większego malucha ale i później dla kilkulatków, które pewnie więcej z niej zrozumieją i odkryją co rusz coś nowego. Dzięki niej Zośka tuż po 2 urodzinach bywała na polu ziemią "acheojogiem" 😉

  Skoro Kosmyk lubi duchy i potwory to myślę, ze na pewno sprawdzi się "Gustawa niestraszny duch" - choć format jest ogromny.

  Mamy też "strachozagadki" ale szczerze mówiąc jeszcze jej nie "przerobiłyśmy" , więc tu się nie wypowiem.

  Dalej w naszej biblioteczce: "NIE!" Marty Ales, o psiaku który myślał, ze ma na imię NIE bo tak ciagle wszyscy za nim wołali...

  "Jakie to szczęście że Cię znalazłem" Guido Van Genechten - o zajęczej miłości.. Zośka bardzo ją lubi.

  "Nie chcę być duży" - o kangurku który najbardziej lubił być w torbie mamy, bał się poznać świat. Jest też świetna jak dla mnie.

  I nasza już "stara" pozycja, wymiętoszona jak nie wiem czyli "Baranek Bronek" - ma śmieszne ilustracje, dużo się przy tym uśmialiśmy.

  Chyba wszystkie albo prawie są z wyd. ADAMADA. Większość w dla nas wygodnym kwadratowym formacie.

  Może i Wam się coś spodoba z listy naszych ostatnio najczęściej czytanych pozycji. Ale w sumie jest tak, że jak się pojawi jakakolwiek nowa książka to najpierw czytamy ją 3-5 razy w pierwszy dzień i potem dość regularnie do następnej porcji nowych książek. Czy to tylko u nas tak wygląda czy u Was też?

  P.S. Podsunęłam też Zo ostatnio książkę z Twojego wpisu, "Skąd się biorą dzieci" prosto i zabawnie wytłumaczone. Na tym poziomie jej starczy taka wiedza 😉 Pozdrawiam

  Ania K.
  Ania K.
  7 lat temu

  Potwór Dyzio i Kraina Zabawy - cudna historia o przyjaźni, o tym że jesteśmy różni - są ludzie i są potwory i wszyscy mogą się razem bawić i nie tylko.
  Krumpel, Dundek i wielka wyprawa - tu już historia jest dłuższa i bardziej skomplikowana, jednak warto. Moja mama, która czytała ją wnukowi podczas wakacji była niepocieszona, że nie zdążyła przeczytać całej 🙂
  Wszystkie części Tappiego - to polecam zawsze i wszędzie.

  Agnieszka
  7 lat temu

  Czekam na hajs i frunę na zakupy - jeszcze tu wrócę 😉

  olguska
  7 lat temu

  u nas panuje koszmarny Karolek, a książki często wypożyczamy w bibliotece chłopaki sami sobie wybierają pozycje które będą im toważyszyły przez miesiąc oczywiście mamy w domu swoje książk jeszcze z mojego dzieciństwa ba nawet z Babci dzieciństwa dla najmłodszego też są ale już w opłakanym stanie bo jak to dziecię czyta z Rodzicem zresztą po 6 latach ma prawo książeczka być zniszczona odrobinkę.. Przynajmniej widać że dziecko czyta 😀

  Monika Kondarewicz
  Monika Kondarewicz
  7 lat temu

  "Co robią narzędzia" jest ostatnio ulubioną czytanką mojego 3-latka. Lubi też coraz więcej opowiadań z serii "Opowiedz mi mamo", nie do znudzenia jest Kubuś Puchatek (niestety nie A.A. Milne, tylko inne opowiastki różnych wydawnictw). "Szopięta" też przez jakiś czas u nas królowały, od tamtej pory z wielkim uczuciem młody wiesza z nami pranie (a raczej sam wiesza, my tylko pilnujemy, żeby nie pofrunął z krzesłem, na którym stoi:)). A dzisiaj przyszła "Wędrówka pędzla i ołówka", "Co robią samoloty" i "Pucio uczy się mówić", a dla mnie "Nie strach się bać" (zamówiłam po przeczytaniu artykułu o literaturze dla rodziców. Dodam jeszcze, że zakochałam się od pierwszego wejrzenia w ilustracjach z "Wędrówek pędzla i ołówka", a tekst też jest świetny.

  Magda Supińska
  Magda Supińska
  7 lat temu

  O raju, pamiętam "Nie płacz koziołku"! Nie wszystko i niedokładnie, ale coś mi tam świeci. Dziękuję za tak fantastyczne uczucie:) Mój synek ma dopiero 4 miesiące a mieszkamy poza Polską, więc dostęp do różnych polskich książeczek jest trudniejszy, bo nie każda księgarnia online ma je na stanie, ale już półka z jego książkami robi się coraz pełniejsza, a moja lista książek na potem coraz dłuższa.

  www.nieperfekcyjnie.pl
  7 lat temu

  Jestem zachwycona "Rokiem w przedszkolu", więc poluję na kolejne części. "Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa" jest już zamówiona, a w najbliższym czasie muszę zaopatrzyć Syna w "Szopięta" oraz jakąś część "Opowiem ci, mamo". "Podróż dookoła świata..." zakupię na święta 9-letniemu bratu, a "Gry i zabawy z dawnych lat" to moje MUST HAVE - przyda się w pracy.

  Asia Prezentuje Prezenty
  7 lat temu

  U nas trwa nieustający zachwyt "Dziećmi z Bullerbyn", ale poza tym wysoko stoi "O wiadukcie, który chciał zostać mostem nad rzeką", wszystkie wcielenia Muminków, fajne jest "365 pingwinów", które właśnie dostaliśmy i "o zajączku, który nie umiał liczyć". A Twój wpis tradycyjnie ląduje w moim Pockecie - jak przed Świętami Dziadkowie zaczną pytać o prezenty dla dzieci to im wyślę listę 😉

  Marika
  Marika
  7 lat temu

  "Nie płacz Koziołku" też mam jeszcze swoją z dzieciństwa i czytamy! 🙂 Ale w tej nowej edycji zachwyciła mnie wilczyca w różowym wdzianku i białych kozaczkach! 😀

  mamo.nudzimisie
  7 lat temu

  Uwielbiam te posty.. mój portfel mniej 😀

  Maja Łazarska
  Maja Łazarska
  7 lat temu

  A u mnie lista pozycji w księgarnianym schowku wydłużyła się o kilkanaście kolejnych pozycji (także dzięki Zośka Samośka) 🙂 I czeka to wszystko na czasy, kiedy już te dzieci będę miała i wtedy będę przynajmniej wiedziała po co sięgnąć 🙂

  malgorzata box
  malgorzata box
  7 lat temu

  Uwielbiam podpatrywać kolejne tytuły - lista się wydłużaaaaa:)
  My ostatnio co dzień musimy czytać "Antonino ze snu w sen" wyd.Tako, biblioteczna zdobycz i obawiam się że trzeba będzie nabyć własny egzemplarz, "Strupek" też z Tako i jeszcze "Niedzwiedź łowca motyli". Chyba zamówię coś jeszcze bo co nie weźmiemy to się podoba bardzo. Prócz tego "Pan sowa jedzie na wakacje " z Ikea i "Mój dzień" który u Was podpatrzyłam niezmiennie ciągle w czytaniu

  Mir34
  Mir34
  7 lat temu

  Ja z synami mam okazje czytać moje stare komiksy http://www.taniaksiazka.pl/batman-tom-1-trybunal-sow-p-347059.html

  kola213
  kola213
  7 lat temu

  Moim dzieciom bardzo przypadła do gustu książka Pax http://www.taniaksiazka.pl/pax-sara-pennypacker-p-801012.html

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official