Najlepsze książki dla przedszkolaka #3

Joanna Jaskółka
13 maja 2016

Udostępnij wpis

W tym miesiącu to będzie ostatni wpis z cyklu "książki dla przedszkolaka". Pozycje, które wybrałam [a raczej resztki tych wszystkich, które już pokazywałam] to książki, które leżą u nas na podłodze z dwóch powodów: 1) bo nie ma dla nich miejsca na regale, 2) bo często do nich zaglądamy. A więc zaczynamy - nasze ulubione, najlepsze książki dla przedszkolaka.

 

 

 

 

 

Zaśnij ze mną

Bourgeau Vincent, Ramadier Cedric

Wydawnictwo Babaryba

DSC_0122

 

Pisałam już o "Króliku, który chce zasnąć" w poprzednim zestawieniu "Książki dla przedszkolaka" i moje zdanie, że to taka manipulacja, nie uległo zmianie. Za to zachwycona jestem "Zaśnij ze mną", bo pięknie można ją dołączyć do rytuału zasypiania. Mama usypia dziecko, dziecko usypia książkę - rewelacyjny pomysł, a jeśli naprawdę robicie to, czego potrzebuje książka, to już w ogóle czad. Fajna pozycja, serdecznie polecam na prezent lub bez okazji [u nas książki są często bez okazji :)].

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0124

 

DSC_0127

 

DSC_0128

 

 

Kto prowadzi?

Leo Timmers

Wydawnictwo Babaryba

DSC_0130

 

Ze względu na miłość Kosmyka do wszelkiego rodzaju aut, książki o autach to nasz must have [wasze dzieci mają jakieś swoje ulubione postacie?]. Książka "Kto prowadzi?" to nie tylko ładne auta, ale też zagadki polegające na dopasowaniu kierowcy do konkretnego pojazdu. Myślałam, że po jednym lub dwóch razach, Kosmykowi się ta zabawa znudzi, ale nie. Wciąż zgaduje 🙂

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0135

 

DSC_0137

 

DSC_0139

 

DSC_0141

 

DSC_0132

 

Kicia Kocia

Anita Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina

DSC_0142

 

Ja wiem, że sporo z was zna i lubi Kicię Kocię, ale dla mnie to było odkrycie, bo wcześniej odstraszały mnie te jaskrawe kolory. Ale się przemogłam. Kiedy mama zapytała, jakie książki podarować chłopcom, poprosiłam o zestaw Kici Koci i... nie żałuję. Te książeczki są bardzo takie "moje". Mama jest taka nienapastliwa, nie karząca, nie ustawiająca dziecka do pionu, a przeżycia samej Kici są bardzo bliskie przeżyciom Kosmyka [książki leżą u nas w łazience, bo Kosma lubi słuchać Kici przy kąpieli o.O]

 

KUPISZ TUTAJ:

 

"Kicia Kocia nie może zasnąć"

"Kicia Kocia w kosmosie"

"Kicia Kocia gotuje"

"Kicia Kocia mówi Dzień Dobry"

"Kicia Kocia sprząta"

"Kicia Kocia mówi Nie!"

"Kicia Kocia w przedszkolu"

 

DSC_0146

 

DSC_0147

 

DSC_0150

 

DSC_0152

 

DSC_0153

 

DSC_0155

 

Sprawdźcie sami... Kosmos

Katie Daynes

Wydawnictwo Olesiejuk

DSC_0158

"Kosmos" to jedna z pierwszych książek "z okienkami" w naszej kolekcji. Kosmyk dostał ją od babci Danusi na grudniowe święta i od tamtej pory blednę, kiedy Kosma wyciągnie ją spod regału [tylko tam zostało miejsce]. Blednę, bo tam jest tyle czytania i tyle dziwnych słów, których ani nie rozumiem, ani mnie one za bardzo nie interesują. Za to Kosma słucha z wypiekami na twarzy, bo szalenie go zaintrygował Wielki Wybuch i powstanie świata. Chce o tym czytać, gorzej - chce, żeby mu to tłumaczyć [wytłumaczcie czterolatkowi, co to jest metan itp. oraz czym się różni od innych gazów?], na szczęście książka całkiem nieźle tłumaczy takie rzeczy, więc jeśli się zmuszę czytać skrupulatnie wszystko co na okienkach i w okienkach, to przynajmniej to mam z głowy 🙂

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0167

 

DSC_0175

 

DSC_0177

 

DSC_0179

 

DSC_0181

 

Detektyw Pierre w labiryncie

Hiro Kamigaki &IC4DESIGN

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

DSC_0183

 

Ooooch. A ta książka to moje wybawienie. To jedna z tych pozycji, które umożliwiają mi napisanie kilku zdań wpisu/odpowiedzenie na komentarze/odpisanie na maile. Zadaniem w książce jest odnalezienie na stronie ukrytych obiektów i powiem wam, że to jest naprawdę trudne! Co nie przeszkadza Kosmykowi za pomocą lupy [którą dostał w prezencie od mojej siostry - dziękuję!] spędzać godziny nad stronicą w poszukiwaniu gwiazdki, trofeów i skrzynki ze skarbem. Na razie jest dopiero na trzeciej stronie. Kurde, ile jeszcze czasu dzięki tej książce będę mieć dla was! <3

[warto przed kupieniem, sprawdzić, czy dziecko lubi szukać dobrze ukrytych szczegółów, jeśli nie lubi, to pewnie sobie z tą książką nie poradzi i tylko ją będzie oglądać].

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0187

 

DSC_0190

 

DSC_0196

 

Co robią samoloty

Marcin Brykczyński

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

DSC_0201

 

O tej serii "Opowiem ci mamo" pisałam już tutaj. Mrówki w dalszym ciągu są opowiadane, do kolekcji dołączyły też ukochane samochody, a ostatnio do nich dołączyły samoloty. Jestem wielką fanką tej serii, bo nie zmusza rodzica do zdzierania gardła, a zachęca dziecko do dopowiadania, opowiadania, wyobrażania i opisywania tego, co widzi. Dodatkowo książka jest wzbogacona o standardowe zagadki - labirynty, "znajdź różnice" i zagadki. Uwielbiam!

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0205

 

DSC_0207

 

DSC_0216

 

DSC_0217

 

Pierwsza encyklopedia. Mój dzień

Grupa Wydawnicza Foksal

DSC_0220

Książka, którą dorwałam w Biedronce i nie mogłam sobie  Kosmykowi jej odmówić. Zwróciłam uwagę przede wszystkim na fajne opisanie tego, co się dzieje o różnych porach dnia, bo Kosmykowi coś się ostatnio pomieszało w związku z dezorganizacją dnia przez Adaśka i pracujemy nad tym od nowa. Zwrócę waszą uwagę na końcowe zdjęcie i pytania, które umieszczone są na każdej prawej kartce, a które ułatwiają rodzicom odpowiedzi na trudne dziecięce pytania 🙂

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0226

 

DSC_0228

 

DSC_0231

 

DSC_0235

 

Żabek i Ropuch

Arnold Lobel

Wydawnictwo Literackie

DSC_0238

Żabek i Ropuch to światowa klasyka literatury dziecięcej. Jak czytam na stronie Wydawnictwa Literackiego: książka znalazła się w finale nagrody Randolpha Caldecotta. Magazyn „School Library Journal” uznał ją za jeden ze stu najlepszych utworów ilustrowanych wszech czasów.

 

To przepiękne historie uczące empatii i pokazujące prawdziwą przyjaźń. Kosmyk jest tymi opowiadaniami zachwycony, a i ja je czytam bez przymusu - pięknie się układają pod językiem, pewnie dlatego, że autorem polskiego przekładu jest nie kto inny, a sam Wojciech Mann.

 

Te książeczki są tak optymistyczne, pełne uroki, pełne zapachu trawy, lasu, świeżości, że zwyczajnie nie można ich trzymać na półce nieprzeczytanych. Polecam, serdecznie. To moja lektura obowiązkowa 🙂

 

KUPISZ TUTAJ:

 

"Żabek i Ropuch przez cały rok"

"Żabek i Ropuch. Razem" 

"Żabek i Ropuch. Przyjaźń"

"Żabek i Ropuch. Dzień po dniu"

 

DSC_0244

 

DSC_0245

 

DSC_0248

 

DSC_0250

 

DSC_0251

 

DSC_0253

 

książki dla przedszkolaka

 

Nasza planeta

Grupa Wydawnicza Foksal

DSC_0261

 

Książka - prezent od cioci Magdy, która w pierwszym momencie wywołała u mnie mieszane uczucie typu "O rany, nie mogła kupić nic lepszego?", a koniec końców pozycja weszła u nas do kanonu książek, z którymi można coś robić, można o nich opowiadać i są naprawdę fajne, głównie ze względu na rozkładające się obrazki. Z czytaniem gorzej - treść raczej dla starszych dzieci, ale Kosmyk słucha, pyta, chce, a jeśli ma w domu porządne alternatywy i książka go interesuje, to znaczy, że test zdała. Warto mieć na półce taki lub podobny twór.

 

KUPISZ TUTAJ

 

książki dla przedszkolaka

 

DSC_0266

 

DSC_0270

Beki, smarki, pierdy

Emma Dodson

Wydawnictwo Muza

DSC_0275

Hit internetu! Musiałam to mieć, chociażby po to, żeby sprawdzić, czy faktycznie ochy i achy innych blogerek są prawdziwe. Niezawodząca mama dołączyła tę pozycję do zbioru z Kicią Kocią i książka zrobiła furorę. Akurat jej przyjście zbiegło się z atakującym moje dzieci wirusem, który najpierw rozłożył Kosmyka, a potem Adasia [nawet jechaliśmy z nim do szpitala]. Kosmyk bardzo skupił się na stronie opisującej wymioty, bo chciał zrozumieć, co go spotkało i jak następnym razem powinien się zachowywać [wyszło mu, że wszystko robił dobrze! Ja byłam pod wrażeniem, jak celnie strzelał w miskę, a nie przed siebie!]. Przerobiliśmy też stronę z glutami, bo wycieranie nosa to coś, czego mój syn znieść nie może. Najgorsza jest strona z kupami. Tam jest takie zestawienie różnych kup i to, co ich wygląd oznacza, więc domyślacie się, co robi Kosma po każdym posiedzeniu? Bleee.

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0277

 

DSC_0279

 

DSC_0284

 

DSC_0286

 

DSC_0289

 

DSC_0296

 

Konstruowałam ten tekst trochę w kontekście odpowiedzi na liczne pytania, skąd biorę kasę na książki. No i tak - prawdą jest, że część wysyłają mi wydawnictwa - te pozycje nie stanowią nawet 20 procent naszego księgozbioru, a są tymi  książkami, które bardzo chciałam mieć i bardzo chciałam czytać je dzieciom. Dużo książek kupuję sama - staram się przeznaczyć na nie 200-300 zł na kwartał [chodzi o książki dla dzieci], ale chyba trochę przystopuję i poczekam do przemeblowania pokoju chłopaków, bo, jak już pisałam, nie mam już na książki miejsca 😀 A część,co sugerowałam, to prezenty od bliskiej rodziny. Moja  mama i siostra wiedzą, że jeśli mają potrzebę  coś kupić moim dzieciom, to  pytają się, czego potrzebujemy. Czasem przesyłam im linki do ubranek, czasem mówię, że Kosmyka ucieszyłaby jakaś rzecz z postacią, która go w danym momencie zafascynowała i zawsze mam w notatniku listę książek, których nie dałam rady kupić [przekroczyłam limit], a które wydają mi się interesujące.  Polecam wszystkim tę metodę listy pożądanych produktów, bardzo przydatna i eliminuje "nietrafione podarki".

 

Na mojej liście pożądanych książek obecnie mam chyba z 30 pozycji, więc rozumiecie, jakie katusze przeżywam, patrząc się na zawalone półki 😀 Nie ugnę się, poczekam, dam sobie na razie spokój, bo książki, książki, trzeba też jeszcze mieć po czym chodzić 🙂 A do tego, za 11 dni pierwsze urodziny Adaśka i mogłabym pomyśleć o jakimś dla niego prezencie innym niż okładka i fajne kartki do wyrywania [urwana ręka siłacza to dzieło Adasia, Kosmyk był załamany]. Chociaż, nie powiem, kiedy robiłam zdjęcia tym książkom, to Adasio fajnie współpracował [wszystkie ręce na zdjęciach jego].

 

 

Cieszcie się więc ostatnim wpisem z serii książki dla przedszkolaka, dalej nie wiem, co kupić Dasiowi na prezent i skłaniam się do przemilczenia całej imprezy 🙂

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
6 sierpnia 2020
17 zabaw, które pomogą ci pracować bez problemu i zawracania gitary

No i jest. E-book o 150 darmowych zabawach dla dzieci już wylądował w sklepie i wzruszam się każdego dnia, gdy czytam pozytywne recenzje i podziękowania. Więc ja też chcę podziękować. Mój e-book by nie powstał, gdybym nie ogarnęła swojego domowego biura i gdyby dzieci skakały nade mną bez zajęcia. Zajęcie udało mi się znaleźć  - […]

29 lipca 2020
Ile tracą nasze dzieci, gdy przeprowadzamy się z miasta na wieś, na zad*pie? [podkast]

Pytań od rodzin, które rozważają opuszczenie miasta i przeniesienie się na wieś, dostaję miesięcznie kilka. Coraz więcej tych rodzin, których kierunek z miasta na wieś bardzo interesuje. Co ciekawe na Mazurach, do szkoły mojego dziecka, dołączy w przyszłym roku kilkoro dzieci, których rodzice schronili się przed pandemią w swoim letnim domku i postanowili zostać tu […]

22 lipca 2020
Do kogo krzyczą rodzice i czemu robię ludzi w ch*ja [podkast]

Otóż i jest. Pierwszy odcinek podkastu. Nigdy nie sądziłam, że zacznę znowu gadać do mikrofonu, ale od kiedy pogadałam  kilka razy z Kamilem Nowakiem, wspomnienia ze stażu w radiu wróciły i idea prowadzenia nowego kanału gdzieś indziej niż tylko na fejsie czy instagramie coraz bardziej mi się zaczęła podobać.  

3 czerwca 2020
7 zdań, które nie działają, a wciąż je dzieciom powtarzamy

Są takie zdania, które wypowiadamy z nadzieją, że w czymś one pomogą. Powtarzamy je, wierząc, że coś one przekażą. I faktycznie - przekazują. To, że nie działają albo to, że potrzebujemy zwyczajnie coś z siebie wyrzucić. Bo na tym polega magia części z tych powszechnych tekstów - służą temu, żebyśmy sami wyrzucili z siebie emocje. […]

1 czerwca 2020
Zobacz, jak ten kącik przemienił się w domowe biuro oraz jak wygląda moja praca z dziećmi w domu.

Osiem lat piszę tego bloga i piszę [a raczej pisałam] go zawsze na kolanie. Pamiętam, że kiedy otworzyłam firmę i postawiłam na internetową działalność, obiecywałam sobie, że za zarobione na blogu pieniądze zrobię sobie wreszcie prawdziwe biuro. Niestety, wszystkie zarobione na blogu pieniądze wydawałam zawsze na jakieś głupoty: jedzenie, rachunki albo drzwi do domu.  

24 maja 2020
Zostań w domu z przyjemnością i zrób z dziećmi kopytka

Kopytka to ulubione danie moich dzieci. I bywa tak, że zanim podam obiad, to chłopcy są już napełnieni po czubki uszu podjadaniem świeżo wyciąganych z wody kopytek. Tylko że... kopytka zawsze robi moja mama. Ja nigdy się nie odważyłam zrobić ich samodzielnie.  

Obserwuj nas na Instagramie

instagramfacebook-official