Najlepsze książki dla przedszkolaka #3

Joanna Jaskółka
13 maja 2016

Udostępnij wpis

W tym miesiącu to będzie ostatni wpis z cyklu "książki dla przedszkolaka". Pozycje, które wybrałam [a raczej resztki tych wszystkich, które już pokazywałam] to książki, które leżą u nas na podłodze z dwóch powodów: 1) bo nie ma dla nich miejsca na regale, 2) bo często do nich zaglądamy. A więc zaczynamy - nasze ulubione, najlepsze książki dla przedszkolaka.

 

 

 

 

 

Zaśnij ze mną

Bourgeau Vincent, Ramadier Cedric

Wydawnictwo Babaryba

DSC_0122

 

Pisałam już o "Króliku, który chce zasnąć" w poprzednim zestawieniu "Książki dla przedszkolaka" i moje zdanie, że to taka manipulacja, nie uległo zmianie. Za to zachwycona jestem "Zaśnij ze mną", bo pięknie można ją dołączyć do rytuału zasypiania. Mama usypia dziecko, dziecko usypia książkę - rewelacyjny pomysł, a jeśli naprawdę robicie to, czego potrzebuje książka, to już w ogóle czad. Fajna pozycja, serdecznie polecam na prezent lub bez okazji [u nas książki są często bez okazji :)].

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0124

 

DSC_0127

 

DSC_0128

 

 

Kto prowadzi?

Leo Timmers

Wydawnictwo Babaryba

DSC_0130

 

Ze względu na miłość Kosmyka do wszelkiego rodzaju aut, książki o autach to nasz must have [wasze dzieci mają jakieś swoje ulubione postacie?]. Książka "Kto prowadzi?" to nie tylko ładne auta, ale też zagadki polegające na dopasowaniu kierowcy do konkretnego pojazdu. Myślałam, że po jednym lub dwóch razach, Kosmykowi się ta zabawa znudzi, ale nie. Wciąż zgaduje 🙂

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0135

 

DSC_0137

 

DSC_0139

 

DSC_0141

 

DSC_0132

 

Kicia Kocia

Anita Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina

DSC_0142

 

Ja wiem, że sporo z was zna i lubi Kicię Kocię, ale dla mnie to było odkrycie, bo wcześniej odstraszały mnie te jaskrawe kolory. Ale się przemogłam. Kiedy mama zapytała, jakie książki podarować chłopcom, poprosiłam o zestaw Kici Koci i... nie żałuję. Te książeczki są bardzo takie "moje". Mama jest taka nienapastliwa, nie karząca, nie ustawiająca dziecka do pionu, a przeżycia samej Kici są bardzo bliskie przeżyciom Kosmyka [książki leżą u nas w łazience, bo Kosma lubi słuchać Kici przy kąpieli o.O]

 

KUPISZ TUTAJ:

 

"Kicia Kocia nie może zasnąć"

"Kicia Kocia w kosmosie"

"Kicia Kocia gotuje"

"Kicia Kocia mówi Dzień Dobry"

"Kicia Kocia sprząta"

"Kicia Kocia mówi Nie!"

"Kicia Kocia w przedszkolu"

 

DSC_0146

 

DSC_0147

 

DSC_0150

 

DSC_0152

 

DSC_0153

 

DSC_0155

 

Sprawdźcie sami... Kosmos

Katie Daynes

Wydawnictwo Olesiejuk

DSC_0158

"Kosmos" to jedna z pierwszych książek "z okienkami" w naszej kolekcji. Kosmyk dostał ją od babci Danusi na grudniowe święta i od tamtej pory blednę, kiedy Kosma wyciągnie ją spod regału [tylko tam zostało miejsce]. Blednę, bo tam jest tyle czytania i tyle dziwnych słów, których ani nie rozumiem, ani mnie one za bardzo nie interesują. Za to Kosma słucha z wypiekami na twarzy, bo szalenie go zaintrygował Wielki Wybuch i powstanie świata. Chce o tym czytać, gorzej - chce, żeby mu to tłumaczyć [wytłumaczcie czterolatkowi, co to jest metan itp. oraz czym się różni od innych gazów?], na szczęście książka całkiem nieźle tłumaczy takie rzeczy, więc jeśli się zmuszę czytać skrupulatnie wszystko co na okienkach i w okienkach, to przynajmniej to mam z głowy 🙂

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0167

 

DSC_0175

 

DSC_0177

 

DSC_0179

 

DSC_0181

 

Detektyw Pierre w labiryncie

Hiro Kamigaki &IC4DESIGN

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

DSC_0183

 

Ooooch. A ta książka to moje wybawienie. To jedna z tych pozycji, które umożliwiają mi napisanie kilku zdań wpisu/odpowiedzenie na komentarze/odpisanie na maile. Zadaniem w książce jest odnalezienie na stronie ukrytych obiektów i powiem wam, że to jest naprawdę trudne! Co nie przeszkadza Kosmykowi za pomocą lupy [którą dostał w prezencie od mojej siostry - dziękuję!] spędzać godziny nad stronicą w poszukiwaniu gwiazdki, trofeów i skrzynki ze skarbem. Na razie jest dopiero na trzeciej stronie. Kurde, ile jeszcze czasu dzięki tej książce będę mieć dla was! <3

[warto przed kupieniem, sprawdzić, czy dziecko lubi szukać dobrze ukrytych szczegółów, jeśli nie lubi, to pewnie sobie z tą książką nie poradzi i tylko ją będzie oglądać].

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0187

 

DSC_0190

 

DSC_0196

 

Co robią samoloty

Marcin Brykczyński

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

DSC_0201

 

O tej serii "Opowiem ci mamo" pisałam już tutaj. Mrówki w dalszym ciągu są opowiadane, do kolekcji dołączyły też ukochane samochody, a ostatnio do nich dołączyły samoloty. Jestem wielką fanką tej serii, bo nie zmusza rodzica do zdzierania gardła, a zachęca dziecko do dopowiadania, opowiadania, wyobrażania i opisywania tego, co widzi. Dodatkowo książka jest wzbogacona o standardowe zagadki - labirynty, "znajdź różnice" i zagadki. Uwielbiam!

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0205

 

DSC_0207

 

DSC_0216

 

DSC_0217

 

Pierwsza encyklopedia. Mój dzień

Grupa Wydawnicza Foksal

DSC_0220

Książka, którą dorwałam w Biedronce i nie mogłam sobie  Kosmykowi jej odmówić. Zwróciłam uwagę przede wszystkim na fajne opisanie tego, co się dzieje o różnych porach dnia, bo Kosmykowi coś się ostatnio pomieszało w związku z dezorganizacją dnia przez Adaśka i pracujemy nad tym od nowa. Zwrócę waszą uwagę na końcowe zdjęcie i pytania, które umieszczone są na każdej prawej kartce, a które ułatwiają rodzicom odpowiedzi na trudne dziecięce pytania 🙂

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0226

 

DSC_0228

 

DSC_0231

 

DSC_0235

 

Żabek i Ropuch

Arnold Lobel

Wydawnictwo Literackie

DSC_0238

Żabek i Ropuch to światowa klasyka literatury dziecięcej. Jak czytam na stronie Wydawnictwa Literackiego: książka znalazła się w finale nagrody Randolpha Caldecotta. Magazyn „School Library Journal” uznał ją za jeden ze stu najlepszych utworów ilustrowanych wszech czasów.

 

To przepiękne historie uczące empatii i pokazujące prawdziwą przyjaźń. Kosmyk jest tymi opowiadaniami zachwycony, a i ja je czytam bez przymusu - pięknie się układają pod językiem, pewnie dlatego, że autorem polskiego przekładu jest nie kto inny, a sam Wojciech Mann.

 

Te książeczki są tak optymistyczne, pełne uroki, pełne zapachu trawy, lasu, świeżości, że zwyczajnie nie można ich trzymać na półce nieprzeczytanych. Polecam, serdecznie. To moja lektura obowiązkowa 🙂

 

KUPISZ TUTAJ:

 

"Żabek i Ropuch przez cały rok"

"Żabek i Ropuch. Razem" 

"Żabek i Ropuch. Przyjaźń"

"Żabek i Ropuch. Dzień po dniu"

 

DSC_0244

 

DSC_0245

 

DSC_0248

 

DSC_0250

 

DSC_0251

 

DSC_0253

 

książki dla przedszkolaka

 

Nasza planeta

Grupa Wydawnicza Foksal

DSC_0261

 

Książka - prezent od cioci Magdy, która w pierwszym momencie wywołała u mnie mieszane uczucie typu "O rany, nie mogła kupić nic lepszego?", a koniec końców pozycja weszła u nas do kanonu książek, z którymi można coś robić, można o nich opowiadać i są naprawdę fajne, głównie ze względu na rozkładające się obrazki. Z czytaniem gorzej - treść raczej dla starszych dzieci, ale Kosmyk słucha, pyta, chce, a jeśli ma w domu porządne alternatywy i książka go interesuje, to znaczy, że test zdała. Warto mieć na półce taki lub podobny twór.

 

KUPISZ TUTAJ

 

książki dla przedszkolaka

 

DSC_0266

 

DSC_0270

Beki, smarki, pierdy

Emma Dodson

Wydawnictwo Muza

DSC_0275

Hit internetu! Musiałam to mieć, chociażby po to, żeby sprawdzić, czy faktycznie ochy i achy innych blogerek są prawdziwe. Niezawodząca mama dołączyła tę pozycję do zbioru z Kicią Kocią i książka zrobiła furorę. Akurat jej przyjście zbiegło się z atakującym moje dzieci wirusem, który najpierw rozłożył Kosmyka, a potem Adasia [nawet jechaliśmy z nim do szpitala]. Kosmyk bardzo skupił się na stronie opisującej wymioty, bo chciał zrozumieć, co go spotkało i jak następnym razem powinien się zachowywać [wyszło mu, że wszystko robił dobrze! Ja byłam pod wrażeniem, jak celnie strzelał w miskę, a nie przed siebie!]. Przerobiliśmy też stronę z glutami, bo wycieranie nosa to coś, czego mój syn znieść nie może. Najgorsza jest strona z kupami. Tam jest takie zestawienie różnych kup i to, co ich wygląd oznacza, więc domyślacie się, co robi Kosma po każdym posiedzeniu? Bleee.

 

KUPISZ TUTAJ

 

DSC_0277

 

DSC_0279

 

DSC_0284

 

DSC_0286

 

DSC_0289

 

DSC_0296

 

Konstruowałam ten tekst trochę w kontekście odpowiedzi na liczne pytania, skąd biorę kasę na książki. No i tak - prawdą jest, że część wysyłają mi wydawnictwa - te pozycje nie stanowią nawet 20 procent naszego księgozbioru, a są tymi  książkami, które bardzo chciałam mieć i bardzo chciałam czytać je dzieciom. Dużo książek kupuję sama - staram się przeznaczyć na nie 200-300 zł na kwartał [chodzi o książki dla dzieci], ale chyba trochę przystopuję i poczekam do przemeblowania pokoju chłopaków, bo, jak już pisałam, nie mam już na książki miejsca 😀 A część,co sugerowałam, to prezenty od bliskiej rodziny. Moja  mama i siostra wiedzą, że jeśli mają potrzebę  coś kupić moim dzieciom, to  pytają się, czego potrzebujemy. Czasem przesyłam im linki do ubranek, czasem mówię, że Kosmyka ucieszyłaby jakaś rzecz z postacią, która go w danym momencie zafascynowała i zawsze mam w notatniku listę książek, których nie dałam rady kupić [przekroczyłam limit], a które wydają mi się interesujące.  Polecam wszystkim tę metodę listy pożądanych produktów, bardzo przydatna i eliminuje "nietrafione podarki".

 

Na mojej liście pożądanych książek obecnie mam chyba z 30 pozycji, więc rozumiecie, jakie katusze przeżywam, patrząc się na zawalone półki 😀 Nie ugnę się, poczekam, dam sobie na razie spokój, bo książki, książki, trzeba też jeszcze mieć po czym chodzić 🙂 A do tego, za 11 dni pierwsze urodziny Adaśka i mogłabym pomyśleć o jakimś dla niego prezencie innym niż okładka i fajne kartki do wyrywania [urwana ręka siłacza to dzieło Adasia, Kosmyk był załamany]. Chociaż, nie powiem, kiedy robiłam zdjęcia tym książkom, to Adasio fajnie współpracował [wszystkie ręce na zdjęciach jego].

 

 

Cieszcie się więc ostatnim wpisem z serii książki dla przedszkolaka, dalej nie wiem, co kupić Dasiowi na prezent i skłaniam się do przemilczenia całej imprezy 🙂

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  12 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ola
  Ola
  8 lat temu

  Ja mam kilka pomysłów dla mojego Młodego który miesiąc po Adasiu skończy rok. Pchacz Sowa Skip Hop- bo pcha przed sobą stołek dla dzieci z ikei, kostka edukacyjna, super zestaw do piasku i wody b.toys, miotła...tak miotła taka Janod widziałam...Młody zafascynowany jest miotłami mopami itp...?

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Ola
  8 lat temu

  O pchaczu myślę intensywnie, ale chyba poczekam, aż młody stanie pewniej na nogi... A propozycje - super, btoys uwielbiam!

  Asia Prezentuje Prezenty
  8 lat temu

  Twoje książkowe wpisy zawsze lądują w moim pockecie i jak potem robię zakupy w księgarni to do nich wracam 🙂 z tego zestawu mamy 'kto prowadzi' i u nas nie znudziło się nawet po pół roku!
  I mam też ten sam problem z regałem na dziecięce książki - cały pełen, a oprócz tego książki są jeszcze w dwóch miejscach w salonie. I co i rusz jakieś oddaję, ale i tak się nie mieścimy. Wybawieniem dla mnie jest biblioteka - lokalna wypożyczalnia dla dzieci jest świetnie zaopatrzona, a ostatnio nawet jak zapytałam o książkę, której nie było to Pani wpisała ją na listę zakupów! Ja wiem, że masz do biblioteki dalej niż ja, ale tak raz na miesiąc pewnie i tak jedziecie z Kosmą do większego miasta, więc może sprawdźcie czy nie ma tam fajnej biblioteki dla dzieci. Dla mojej Oli wyprawa do biblioteki jest wielką atrakcją! I mamy taki patent, że książek z biblioteki nie kładziemy na regale (żeby potem nie musieć ich szukać w panice wśród naszego księgozbioru), tylko trzymamy przy kanapie w salonie w wielkiej bibliotecznej torbie (znaczy takiej ekologicznej torbie z jakiegoś sklepu), a latem to sobie tę torbę wynosimy na ławeczkę przed dom i dopiero mamy radość!

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Asia Prezentuje Prezenty
  8 lat temu

  Dziękuję! U nas nie ma jakichś dobrze wyposażonych bibliotek, aż mnie zazdrość zżerała, jak czytelniczka napisała, że u siebie wypożyczyła większość przeze mnie polecanych... WIĘKSZOŚĆ!

  Asia Prezentuje Prezenty
  Reply to  Joanna Jaskółka
  8 lat temu

  A jest u Was głosowanie na wydatki z budżetu partycypacyjnego czy to też tylko wielkomiejski wymysł? Bo nasza biblioteka startowała w tym konkursie i oczywiście dostała mnóstwo głosów i to z niego ma kasę na te nowe książki. Startowali po 5000 zł na książki dla dzieci i chyba drugie 5000 zł na książki dla dorosłych - wyobrażasz sobie ile książek można za to kupić?!

  Marta Bruska
  Marta Bruska
  8 lat temu

  Zawsze korzystam z twoich książkowych podpowiedzi ? a jeśli chodzi o prezent dla młodszego to polecam tablicę manipulacyjną. Zrobił taka mój tata, bawią się nią obydwaj moi synowie, świetna rzecz.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Marta Bruska
  8 lat temu

  Zabieram się do niej i zabieram... chyba mnie zmotywowałaś 🙂

  Marta Bruska
  Marta Bruska
  Reply to  Joanna Jaskółka
  8 lat temu

  🙂

  Gizanka
  8 lat temu

  Ja osobiście uwielbiam Ropucha 🙂 Ala natomiast jest fanką Kici Koci, choć nie mamy jej w domy, Beków i smarków, Smalotów, Tupcia Chrupcia, Map i ostatnio Elmera.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Gizanka
  8 lat temu

  Ja też lubię 🙂 Ala jaki ma gust cudny <3

  Aleksandra Włodarczyk
  Aleksandra Włodarczyk
  7 lat temu

  W podobnym stylu do Detektywa Pierra polecam Absolutnie fantastyczne labirynty i Wytęż wzrok! U nas zajmowacze czasu na naprawdę długo!

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official