Nowe książki dla malucha i starszaka. Co będziemy czytać w sierpniu?

Joanna Jaskółka
22 lipca 2018

Udostępnij wpis

Coraz rzadziej pojawiają się zestawienia książkowe i bardzo mi miło, kiedy ktoś się o nie doprasza. Ale prawda jest taka, że coraz mniej kupuję chłopcom książek, głównie z jednego powodu... jestem leniwa. Czy to oznacza, że przestałam czytać chłopcom i zestawienia przestaną się pokazywać na blogu?

 

A nie! Po prostu jestem leniwa i nie chce mi się przejrzeć wszystkich książek, które mamy, część oddać lub sprzedać i zrobić miejsce na nowe. A do tego jest jeszcze sentyment. Sentyment, jak do tej książki, którą niżej pokażę:

 

Jano i Wito w domu
Wiola Wołoszyn, Przemek Liput
Wydawnictwo Mamania

Pierwsza książka, "Jano i Wito" to była też pierwsza książka, którą mój starszak zaczął czytać młodszemu [tu zobacz]. Książeczkę stworzyła moja koleżanka, blogerka, Matka Wariatka, która jest logopedką, stąd wiem, że ta książeczka, pełna wyrazów dźwiękonaśladowczych jest idealnym prezentem dla malucha, który zaczyna mówić. Pewnie poleci do mojej siostrzenicy 🙂

 

KUPISZ TUTAJ. 

 

 

"Julia piecze...",

Beata Kordylewska,

Wydawnictwo Skrzat

 

Sposób prowadzenia narracji wydaje mi się trochę za bardzo przesłodzony i infantylny. Za dużo też na moje nerwy strony biernej, ale sam pomysł stworzenia takiej książki - rewelacyjny. Potwierdził to mój młodszy, z którym zrobiłam każdy przepis z tych książeczek i który wprost zamęcza mnie, żebyśmy te przepisy powtórzyli. A skoro ta książka dla dzieci, dzieciom się podoba, to moja opinia nie ma znaczenia.

 

KUPISZ TUTAJ:

"Julia piecze ciasto w paski"
"Julia piecze miodowe ciasteczka"
"Julia piecze muffinki"

 

 

 

"Jedziemy na wycieczkę" oraz "Statki, łodzie, motorówki"
Doro Göbel, Peter Knorr
Wydawnictwo Babaryba

 

Obie książki trzymamy w aucie, bo "jedziemy na wycieczkę" chłopcy lubią przeglądać, kiedy naprawdę jedziemy na wycieczkę, a że często jedziemy nad wodę, to obaj lubią porównywać statki, które widza na jeziorze do tych w książce albo w trakcie drogi zgadują, które z tych z książek zobaczą. Osobiście, od ulicy Czereśniowej, bardzo lubię książki z tak szczegółowymi obrazkami i oglądam je często dla własnej przyjemności 🙂

KUPISZ TUTAJ:

"Jedziemy na wycieczkę"

"Statki, łodzie, motorówki"

 

 

"Gotujemy"
Dominika Czerniak-Chojnacka
Wydawnictwo Babaryba

 

 

Ta urocza książeczka czeka na chłopców, aż wrócą od babci. To ten typ książki, która na różne sposoby aktywizuje dzieci i ja ten typ uwielbiam. A do tego temat jedzenia sprawia, że niejadki mogą się zaprzyjaźnić z warzywami i owocami, a praca w kuchni przestanie być czarną magią. Choć... w moim przypadku książka pozwoli mi pracować w kuchni, a chłopcom w książce 😀

KUPISZ TUTAJ. 

 

 

"Super M"

Dawid Ryski,

Wydawnictwo Babaryba

 

Mój starszak uwielbia tę książeczkę i zgadł w połowie, kimże jest ten superbohater. Bardzo go podbudowała szczególnie w takim naszym trudniejszym okresie, kiedy ja wątpiłam w siebie i on powoli też zaczynał. Nam obojgu książeczka przyniosła ukojenie 🙂

KUPISZ TUTAJ. 

 

 

"Pięknie dziękuję"
Ellen Surrey,
Wydawnictwo Babaryba

 

Kiedy przyznaję, że nie zmuszam moich dzieci do witania się z ludźmi, a tym bardziej do mówienia "proszę" i "dziękuję" [tu o tym pisałam], zawsze na buzi ludzi maluje się zdziwienie. No bo jak to, bez pouczania można dziecko czegokolwiek nauczyć? A tak to. Jedno wiem o pouczaniu - zniechęca i czasami daje odwrotny skutek. Stawiam na naturalną naukę i obserwację. Moje dzieci widzą, że jestem uprzejma i naturalnie chcą być tacy jak ja. Zanim dorosną, będą mieli już wpojone naturalne grzecznościowe odruchy i sporo czasu im zajmie, żeby się z nich wyswobodzić, jeśli będą chcieli. Co ja mówię - jak dorosną. Już tak mają, że to dziękuję i proszę mówią, nawet się nad tym nie zastanawiając. Ale jeśli zależy nam, żeby nasze dziecko zaczęło zastanawiać się, dlaczego komuś dziękuje, to książeczka idealna na taką okazję. Przy czym warto jej nie tylko czytać, ale aktywnie o niej rozmawiać. Moim zdaniem - świetny efekt dodatkowy. Takie pokazanie, jak wiele rzeczy jest godnych podziękowania.

KUPISZ TUTAJ.

 

 

"Moja mama"

Mayana Itoïz

Wydawnictwo Babaryba

 

Tę książeczkę dostałam w prezencie i oglądałam ją z młodszym przed snem. Znakomicie rozluźniała i uspokajała. Głównie dzięki kolorom - jakoś tak są ułożone, że człowiek się odpręża, ale też buduje bliskość z dzieckiem, nie wspominając o rozwijaniu wyobraźni. Niżej filmik przedstawiający książkę, a samą książkę KUPISZ TUTAJ.

 

"Kot Kocisław i jego ludzie"

Agnieszka Starok, Karolina Cichoń-Wydrych

Wydawnictwo Tekturka

 

Co jakiś czas pojawiają się pytania o książki, które niczego nie uczą, nie wzruszają na siłę i nie są za bardzo "mądre", ale świetnie się je czyta. To jest właśnie ta  książka. Choć ja to się wzruszyłam i zaśmiałam podczas czytania, bo to po prostu zabawnie i ciekawa opowiedziana historia przygód Kocisława i jego ludzi. Pokazująca, że koty też maja uczucia. I to jakie!

KUPISZ TUTAJ. 

 

 

"Jedź! Jedź! Stój!"

Charise Mericle Harper

Wydawnictwo Babaryba

To nie tylko książeczka dla chłopców, którzy zafascynowani są autami. To książka dla wszystkich dzieci, które kiedykolwiek będą przechodziły przez ulicę ze światłami. Ideę świateł na przejściu dla pieszych podczas czytania i zabawy z tą książeczki wpoicie dziecku tak, że już nigdy nie przebiegnie wam samo przez pasy. Serio. Testowałam. Trzylatkowi wystarczyły dwa czytania. I ile było przy tym logicznej zabawy 🙂 Polecam.

KUPISZ TUTAJ. 

 

 

"O czym szumią drzewa"
Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte

Tę książkę miałam pokazać w maju... ale sama się zaczytałam. I na początku podchodziłam do niej z dystansem. Kto miałby wiedzieć więcej o drzewach niż my - mieszkający w lesie i żywo się nim interesujący? I chłopcy na samym początku odrzucili ją, bo była zdecydowanie dla nich za trudna. Ale po jakimś czasie, na jednym z naszych pikników przed domem, otworzyłam ja z nudów i wsiąkłam. A starszak ze mną. Kupił nas "Leśny informator, czyli taka wiedza w pigułce oraz występujący co kilka stron cykl "Zadań dla ciebie". Potem odkryliśmy Quizy, które starszak rozwala z palcem w nosie i uwielbiam tę jego radość, gdy potrafi odpowiedzieć na pytania kilka dni po przeczytaniu rozdziału.  Bardzo polecam, nie tylko miejskim dzieciom, wiejskie też się dużo nauczą.

 

KUPISZ TUTAJ. 

 

 

Cykl "Wielkie ludy historii"

Christian Hill

Wydawnictwo RM

 

Starszak jest dobry z geografii, ale leży z historii. Przejęty tym, że od września zaczyna szkołę i będzie miał same pały [nazywam to efektem "Przygód Mikołajka"] poprosił mnie o kilka książek z tej dziedziny. Trafiłam na takie. Napisane przystępnym językiem, z ciekawymi bohaterami, z którymi można się identyfikować i mam wrażenie, że czcionka jest dosyć dobra dla młodego czytelnika. Trochę się starszak podszkoli w czytaniu i sam będzie połykał książeczki. Podoba mi się opcja z podkreślnikami, które odsyłają do szerszego kontekstu i informacji na dany temat. Dla dzieci szkolnych, nawet nie zainteresowanych historią - bardzo ciekawa pozycja.

KUPISZ TUTAJ: 

"Egipcjanie" 

"Rzymianie"

"Grecy"

"Wikingowie" 

 

 

I to tyle moich nowości. Książek na razie mamy bardzo dużo [szczególnie dla maluchów, na przykład w tym wpisie] i coraz więcej zaczynam myśleć o kupowaniu książek dla starszych dzieci. A obszerniejsze książki wypełnione treścią będą zasługiwać chyba na obszerniejsze recenzje. Nawet takie, jak ta o wspomnianym Mikołajku, o którym pisałam tutaj. Myślę, że dużo książeczek będę pokazywać na instastory, to wpadajcie, zapraszam.

A teraz, bądź tak miła i napisz mi, jakie książki uwielbia twoje szkolne dziecko?

 

 

Linki we wpisie są afiliacyjne, czyli jeśli kupisz książki z mojego polecenia, dołożysz cegiełkę do rozwoju bloga. 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    4 marca 2024
    Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

    Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

    14 grudnia 2023
    Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

    Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

    1 grudnia 2023
    Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

    Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

    27 listopada 2023
    Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

    Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

    26 listopada 2023
    Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

    Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

    10 września 2023
    Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

    I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official