Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rowerze i jak go przekonać, żeby chciał?

Joanna Jaskółka
27 maja 2022

Udostępnij wpis

A kiedy kupisz im pierwsze rowery? A kiedy zaczniesz ich uczyć jeździć na rowerze? A czemu oni jeszcze nie potrafią na rowerze? Kto to widział sześciolatek, a jeszcze nie umie... Taki duży, a jeszcze na biegowym jeździ? Takie teksty towarzyszyły mi bardzo długo i były połączone z różnymi staraniami, żeby zmobilizować dzieci do szybszej nauki jazdy na rowerze, jakby ta umiejętność miała zdecydować o ich przyszłym szczęściu w życiu. Spoiler: nie zdecyduje. Ale...

 

Ale daje ogromną satysfakcję i radość. Ja sama najwięcej fajnych wspomnień z dzieciństwa mam z roweru - wycieczki na pole namiotowe do koleżanki [kiedy jeszcze ośmiolatka na rowerze bez rodziców nie budziła zdziwienia], wyprawy leśne z psem [kiedy pies na smyczy był taką normalnością jak dziś pies bez smyczy]. Bardzo, ale to bardzo czekałam aż moje chłopaki dostąpią tej frajdy i poczują, jak cudownie jest mieć wiatr we włosach.  Dla mnie jazda na rowerze, obok pływania, i grzebania w ogrodzie, to ulubiona aktywność i drugie hobby tuż po czytaniu książek.

 

 

Partnerem wpisu jest marka Puky,  którą chłopcy znają od lat i która bez negocjacji była brana pod uwagę przy wyborze kolejnego roweru dla starszego i pierwszego poważnego roweru dla młodszego. Puky produkuje swoje rowery od 70 lat, również w fabrykach w Polsce, i udało im się stworzyć najlepsze i najlżejsze rowerki na rynku, nie tylko biegowe, ale również te dla starszych dzieci.  Bo przecież nie sztuką jest zrobić rowerek dla dziecka, który będzie ważył powyżej 12 kilogramów. Wtedy rowerek jest zrobiony, a nie zaprojektowany.

 

 

A chłopcy zaczynali jeździć, jak większość dzieci dzisiaj, na zwykłym rowerku biegowym Puky. Kiedy starszy wyrósł ze swojego i nie chciał przesiadać się na rower, dość długo szukałam jak największego rowerka biegowego [dość duże są aktualnie na stronie Puky tutaj].

Za to młodszy uwielbiał swoją niebieską strzałę i dopiero miesiąc temu przekazaliśmy ją innemu dziecku. Służyła nam ponad trzy lata. Biegówka niezniszalna.

 

Czy miałam wyrzuty, że dzieci nie potrafią jeździć na rowerze?

 

Dość długo. Przez pewien czas nawet godziłam się na dziwne machinacje - rowerki z bocznymi kółkami czy próby jazdy z kijem za siodełkiem. Dopiero później doczytałam, że takie wariacje bardzo zaburzają naukę jazdy. Dziecko, zamiast uczyć się łapać równowagę samodzielnie, polega na zewnętrznym pomocniku i tak naprawdę, kiedy zdejmujemy dodatkowe kółka i wyjmujemy kij, musi się uczyć tej równowagi od nowa.

Proste i logiczne, ale wytłumaczcie to dziadkom, którzy te metody pamiętają z przeszłości. W każdym razie w pewnym momencie odpuściłam i skupiłam się na przyczynach problemów z jazdą na rowerze - zaburzeniach integracji sensorycznej. W myśl zasady, że z pustego ciężko nalać, dziecko, które ma problemy z równowagą, bujaniem i huśtaniem, a często nawet chodzeniem bez wywrotki, daleko na rowerze nie zajedzie.

Terapia SI [o której pisałam tutaj i tutaj] trwa już cztery lata. Pokonaliśmy różne nadwrażliwości, możemy myć głowę, smarkać nos, kąpać się w zimnej i ciepłej wodzie i jeść coraz więcej rzeczy. Na naszym koncie mnóstwo małych sukcesów, które dla nas były kamieniami milowymi, a dla innych są oczywistością. Kiedy starszy któregoś dnia wsiadł na rower i pojechał, myślałam, że się popłaczę. Jeździ już dwa lata i na koncie ma setki kilometrów oraz spenetrowane wszystkie leśne dróżki w naszej okolicy.

Moja wizja wspólnych wypraw rowerowych zaczęła się krystalizować, ale... został młodszy. Który na biegowym nie mógł nas dogonić,  na fotelik z tyłu był już stanowczo za duży i żeby gdzieś pojechać ze starszakiem, musiałam mu organizować opiekę.

 

 

Kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rowerze?

Oczywiście jest jeden i tylko jeden moment, kiedy możesz zacząć pomóc dziecku nauczyć się jeździć. Jest to moment, w którym...

 

Dziecko samo chce. I nic tego nie zmieni. I to nie tak, że nie da się na siłę nauczyć dziecka jeździć. Da! Można dziecko zmusić pertraktacją, szantażem, przymusem, zawstydzaniem. Ale  istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z tym będzie się dziecku ta jazda kojarzyła, a po co? Jazda na rowerze to czysta radość, cudowne ćwiczenie sensoryczne i fizyczne, pomijając już korzyści ekologiczne. Rower jest po to, żeby wsiadać na niego z chęcią i ekscytacją, a nie po to, żeby ludzie nie gadali i jeśli twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe lub woli dalej swój rowerek biegowy, daj mu czas. To najlepsze, co możesz zrobić.

 

I tak, któregoś dnia, po ponad roku nieporuszania tematu jazdy,  młodszy oznajmił, że jednak on marzy o rowerze i o tym, żeby wreszcie nauczyć się go prowadzić. Wybrał sobie rower w ulubionym kolorze i pełen zapału wsiadł na niego tylko po to, żeby spaść z hukiem na ziemię. Oj, było gorzko, jak to mówi starszy.

 

 

Dopiero po jakimś czasie, gdy młodszy poobserwował starszego i to, jak fajnie jego rower dźwięczy dzwonkiem, jak świetnie mu świeci tylna lampa, jak czadersko wygląda w swoim kasku czarnej strzały, kolejna próba nauki została podjęta.

 

Czemu wybrałam rowerki Puky?

Młodszy, kiedy wybierał rowerek, kierował się jedynie kolorem - chciał w kolorze kiwi  - oraz tym, że musi mieć bagażnik i takiego musiałam szukać. Zdecydowałam się na Puky CYKE 20-3. Starszy z kolei chciał czarny, z bagażnikiem, dzwonkiem i  jeździ na PUKY CYKE 24-3 Light. Oba te rowerki całkowicie spełniają nasze potrzeby:

 

 • PUKY CYKE jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 6 lat i wysokości 122 cm
 • ma lekką aluminiową ramę
 • 3-biegowa piasta Shimano Nexus
 • przednie oświetlenie LED z automatycznym włączaniem / wyłączaniem oraz tylne światło LED z funkcją oświetlenia postojowego
 • opony RUKY posiadają odblaskowe paski, które dają dodatkowe bezpieczeństwo
 • wyposażony jest w bezpieczne chwyty kierownicy,
 • antypoślizgowe pedały dziecięce z odblaskiem
 • błotniki SKS z zabezpieczeniem krawędzi
 • bagażnik
 • duży zakres regulacji siodełka i kierownicy
 • wyposażone zgodnie ze standardem StVZO, żeby mogły być używane na drogach publicznych

 

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

 

I jednego, i drugiego syna uczyłam jeździć z górki - to chyba najprostszy sposób, a żeby uniknąć częstych upadków [szczególnie na trawie, bo jest miękko], po prostu biegłam wzdłuż niego i łapałam za ubranie lub podtrzymywałam, gdy leciał. Starszy bardzo szybko załapał, ale on uczył się jeździć w wieku około 8 lat. Młodszy wciąż ćwiczy i dzielnie walczy ze swoją równowagą. Przede wszystkim dlatego, że chce, a nie z przymusu. Marzy o tym, że pojedzie kiedyś z nami w chaszcze na wyprawę, taką, jakie fundowaliśmy sobie w tym tygodniu, korzystając z wolnego [bo egzaminy ósmoklasistów].

 

- A może po obiedzie na rower was zabiorę?
- Gdzie? - pyta się Kosmyk z buzią pełną ziemniaków.
- Na rower. - odpowiadam grzecznie.
- Gdzie? - pyta się znów syn.
- Na rower. - odpowiadam spokojnie.
- Gdzie? - nie może najwyraźniej zrozumieć Kosmyk.
- NA ROOO WEEEER - sylabizuję głośno, bo jak on może nie rozumieć tak prostej odpowiedzi.
- Ale gdzie? - pyta ten mały wkurzający czterolatek, którego zaraz normalnie skrzyczę, opierniczę, wścieknę się na niego.
- Na rower! - mówię raz jeszcze. - Na rower synku, na nasz rower z czerwoną skrzynią, czarną ramą, z siedzonkiem dla ciebie i Adasia, z kołami... dziecko, na rower!
- ALE GDZIEEEEEE! - wrzeszczy już ze łzami w oczach synek. - GDZIE NA TEN ROWER, GDZIEEEEE!
- Aaaa.... gdzie? Czemu nie mówisz od razu? Do lasu, no przecież! A gdzie jeszcze mielibyśmy jechać?
- Na rower. Gdzieś. - odpowiada synek i spokojnie nakłada sobie kolejną porcję ziemniaków do buzi.
Co jak co, ale trochę jesteśmy siebie warci
[dawny dialog opublikowany na Facebooku]

 

I pewnie niedługo już pojedziemy - czekałam na ten moment długo, oj długo, ale właśnie oczekiwanie dobiega końca. Chłopcy, jak widać, też są wniebowzięci.

 

nauczyc dziecko jezdzic na rowerze

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  20 czerwca 2022
  Moja najbliższa koleżanka depresja. Jak z nią żyję i przeżyję?

  Hej. Jestem Asia. Od trzech lat mam depresję, stany lękowe i zaburzenia odżywiania. Zdiagnozowano u mnie zespół stresu pourazowego (PTSD) i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Oprócz dzieci są to najbardziej stałe elementy mojego życia. Ponad pół roku temu zakończyłam kolejną terapię. Bywa, że wciąż ze zmęczenia śpię po 14 godzin na dobę i jedyne, co […]

  27 maja 2022
  Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rowerze i jak go przekonać, żeby chciał?

  A kiedy kupisz im pierwsze rowery? A kiedy zaczniesz ich uczyć jeździć na rowerze? A czemu oni jeszcze nie potrafią na rowerze? Kto to widział sześciolatek, a jeszcze nie umie... Taki duży, a jeszcze na biegowym jeździ? Takie teksty towarzyszyły mi bardzo długo i były połączone z różnymi staraniami, żeby zmobilizować dzieci do szybszej nauki […]

  24 marca 2022
  ZROBIŁAM TO! Stary pokój chłopców zmieniłam na moją własną sypialnię! [metamorfoza z Lenart Meble]

  Wchodzę do pokoju i rzucam się na łóżko. Pod skórą czuję nową, świeżo wypraną pościel. Wtulam w nią policzek i oddycham głęboko. Leżę na swoim własnym łóżku we własnej sypialni. Tylko mojej. Nie marzyłam o niej.  Wyobrażałam sobie raczej to miejsce jako coś, co nigdy się nie zdarzy, bo zawsze będą inne potrzeby. A teraz […]

  26 lutego 2022
  Szukasz dobrej pralki? Pralko-suszarka Haier i-Pro 7 to sprzęt, który wybrałam

  – Mamo, ja jej w ogóle nie słyszę... – powiedział mój młodszy syn, który w naszym domu najbardziej lubi prać.  – I wszystko widzę, co się dzieje w środku! – ucieszył się, gdy zobaczył, że nowa pralko-suszarka Haier i-Pro 7 ma podświetlenie wewnętrzne.  Poszłam za ciosem. Wymieniłam starą przeciekającą pralkę na nową i jeśli czegoś […]

  10 stycznia 2022
  Dni zniszczone przez siekierę dzieci, kartę do bankomatu oraz komunizm

  Już w poprzednią niedzielę przebierałam nóżkami, żeby wrócić do publikowania w social mediach. Niestety, wszystko wokół sprzysięgło się, żebym nie była gotowa na publikowanie czegokolwiek. To jest niby proste - napisać coś, kliknąć "publikuj" i z bańki. Tylko jeśli chce się, żeby to wszystko miało ręce i nogi, trzeba swoje przemyśleć. A ja mam plan […]

  16 grudnia 2021
  Jeszcze zdążysz kupić najładniejsze książeczki dla dzieci!

  Obiecałam pokazywać więcej książek dla dzieci i pokazuję książeczki dla dzieci 🙂 Jeszcze zdążysz je złapać przed świętami i obdarować jakieś dziecko, bo książki to zawsze najfajniejsze prezenty. Przynajmniej ja w tym wpisie pokażę takie, które najfajniejszymi prezentami będą. Gotowa? Jedziemy!  

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official