Najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić, gdy przyjeżdżasz do domu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem

Joanna Jaskółka
29 stycznia 2018

Udostępnij wpis

Odwiedziłam ostatnio koleżankę, która przeprowadziła się do nowego domu i jakieś trzy miesiące temu urodziła swoje drugie dziecko - słodkiego synka. Patrzyłam się na to maleńkie ciałko i nie mogłam powstrzymać zachwytów i ochów i achów. Kiedy nosiłam go na rękach i wąchałam ten specyficzny zapach niemowlęcia, normalnie czułam, że moja macica zaczyna świrować. Ale to wszystko do czasu...

 

 

 

Aż usiadłyśmy przy kawie. Pierwszy łyk spoko. Przy drugim mały zaczął się wiercić. No to rzucamy kawę i patrzymy, czy wierci się na płacz, czy na co. Wierci się z nudów, to na ręce. Z dzieckiem na ręku jakoś idzie trzeci łyk, ale mały zaczyna płakać. Kiedy płacze niemowlak, to zazwyczaj albo z głodu, albo z nudów, albo przez pieluchę. Sprawdzamy opcje, kawa stygnie. Wreszcie można małego odłożyć i chwila wolności. Ale nie, bo teraz znowu coś. Już się wierci, już potrzebuje.

 

Patrzyłam się na koleżankę i przypominałam sobie tę niemoc, kiedy ja miałam malutkie dziecko i chciałam coś zrobić, ale nie mogłam, bo Adaś albo zaczynał płakać, albo chciał na ręce, albo był głodny i trzeba było leć z nim w wyrze albo wyciągać cyc. Takie uczucie zniewolenia, uwiązania do tych  pięciu kilogramów człowieka, który bez ciebie sobie nie poradzi. I kochasz go, kochasz go tak bardzo i chcesz mu pomóc, chcesz go uszczęśliwić, ale jednocześnie chciałabyś zjeść, wysikać się, umyć, wypić kawę albo popieprzyć głupoty z kumpelą, a on akurat w tym momencie potrzebuje właśnie ciebie i rozdziewa paszczę w rozpaczliwym kwiku. Jakby wyczuwał, że mentalnie chcesz się na chwilę od niego oddalić, jakby miał radar na myśli mamusi i gdy te myśli odbiegają od niego, to sygnał alarmowy w postaci płaczu włącza się natychmiastowo.

Jakie to było cholernie uciążliwe! Ile razy się wściekałam, narzekałam, że mam już dość!

Obaj moi synowie, choć starszy bardziej, byli hajnidkami i kiedy czasem wspominam ten okres, kojarzy mi się słodko-gorzko, ale magicznie. Magicznie, bo chyba tylko cud sprawił, że z tego wyszliśmy 🙂 I patrzę się na tę moją koleżankę, która, co usiądzie na sekundę, to zaraz się do niego podnosi , albo stara się przełożyć małego z jednej ręki na drugą, gdy ta pierwsza drętwieje przy protestującym płaczu maluszka, że on chce na tej zdrętwiałej, i wzdycham:

 

- Cholewa... co ja ci mogę poradzić?

 

- Nic. - odpowiada, uśmiechając się słodko-gorzko, koleżanka. - Po prostu trzeba to przeżyć.

 

A we mnie jakby grom strzela. No tak! To jest najcenniejsza rada, jaką może dać matka drugiej matce: musisz to przeżyć. Bo to zaraz przejdzie. Za chwileczkę. I kawę kiedyś zdążysz wypić, i pogadać zdążysz. A teraz po prostu trzeba to przetrwać, przeżyć, przeczekać ten najtrudniejszy okres, pogodzić się z tym, że jeszcze kilka tygodni, parę miesięcy i będziesz mogła wyjść do kibla, zostawić go na chwilę, odetchnąć wolnością, idąc po chleb do biedry.

 

Bo to minie. Trwa tylko chwilę. Tobie oczywiście wydaje się, że to wieczność, ale pomyśl -  dziecko masz przy sobie jakieś 18-20 lat, a to przyczepienie, uczepienie, ta nierozłączność trwa zaledwie procent tego okresu. Nawet nie rok.  Chwilkę. Potem będzie już się uczył chodzić, za dwa lata będzie biegał jak dziki. Za pięć powie ci, żebyś wyszła z pokoju, bo on chce być sam, a za 15 ucieszysz się, gdy w ciągu dnia ani razu się na ciebie nie obrazi i chwilę będziesz mogła z nim pogadać.

 

To trwa tylko chwilę, kilka miesięcy uwiązania, bo jesteś absolutnie wszystkim, czego dziecko potrzebuje, ale potem... mija. Znika, nie ma. Pojawiają się zabawki, książeczki, telefony, telewizja, babcie, ciocie i koleżanki. Stajesz się wolna, z każdym tygodniem odzyskujesz coraz więcej przestrzeni. I tylko czasem odwiedzisz koleżankę, spojrzysz na jej malutkie, trzymiesięczne dziecko i zatęsknisz za tym wzrokiem, który wpatrywał się w ciebie w nocy uparcie, bo w twojej twarzy widział wówczas nic innego, tylko najważniejszy i najukochańszy cały świat.


Zajrzyj też do tekstu: 17 rzeczy, które możesz zrobić, żeby wzmocnić odporność dzieci

Zdjęcie:  Echo Grid

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  11 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  ania_pacuk
  ania_pacuk
  6 lat temu

  ❤️

  Joanna x
  Joanna x
  6 lat temu

  Przestań natychmiast bo teraz nie jest dobry moment na drugie 😉

  Paula
  Paula
  6 lat temu

  Ale się zryczałam.... mam w domu właśnie takiego niemowlaczka, jeszcze całego mojego. I na szczęście wiem, że to minie. Dzięki temu mogę cieszyć się każdym dniem i zapisywać w pamięci te drobne chwile.

  Marta Teofilska
  Marta Teofilska
  6 lat temu

  Leżę właśnie z taką 4-miesięczną przyssawką, ktora mimo poznej pory jakos nie moze zasnąć.. Malinowa herbata, ktora miala mnie rozgrzać, bo przeziebienie w toku, jest juz zimna na kość.. Ale jak patrzę na tę małą rączkę, ktora niby bezwiednie kladzie mi sie na pierś, to myślę sobie, ze wypiję jescze tysiace ciepłych herbat, wezme długą kapiel a nie szybki prysznic, zjem obiad czujac jego smak, a nie naprędce łykajac cokolwiek, aby nie czuć glodu.. bo przeciez jest jeszcze Starszak, który tez potrzebuje czasu i uwagi.. Masz racje, takie chwile z Maluchem, mimo ze sa pewnym ograniczeniem w domowo-spolecznym funkcjonowaniu, bardzo szybko mijają.. A bliskosc Rodzica i Dziecka i zaufanie, ktore sie wowczas buduje, beda procentowac w przyszlosci 🙂

  Szczęśliwa Siódemka
  6 lat temu

  Czyli co jest tą najważniejszą rzeczą? 🙂
  Poza tym... Piękny tekst :*

  Izabela Partyka
  Izabela Partyka
  6 lat temu

  Właśnie nic mnie tak nie nauczyło i nie uczy nadal modnego mindfullnesa jak dziecko. Wiesz, na nic nie mieliśmy czasu po porodzie ani sił i nadal ich brak, a pod sercem rośnie kolejny konsument całodobowy. Jednak ten czas... Hm. Ja mam świadomość tego, że on jest jak chwila, która dziś jest, a jutro będę płakać i wzdychać czemu tak szybko, czemu już jej nie mam. A właśnie nie. Ja nie będę płakać ani wzdychać. Nasycam się tymi chwilami i powtarzam sobie, że gdyby nie te kupy i jęki i niewyspanie, to byłoby niebo. Byłoby za dobrze. Kiedy łapie się na tym, że czekam aż zaśnie "żeby wreszcie zacząć żyć, coś zrobić 'sensownego'" walę się w łeb i mówię sobie, nie bądź kreatynką, za kilka lat dasz wszystko, żeby tylko wrócić w tę chwilę i ją przeżyć inaczej, pełniej, żeby docenić jej skarb. Będziesz żałować że dziś czekasz na coś czego nie ma, a nie umiesz cieszyć się tm co naprawdę masz. No... Tak, że tego. Po prostu walę się w łeb często i powtarzam sobie, "doceniaj to teraz, gdy trwa, a nie żebyś mi beczała potem "a takie było słodkie, takie fajne a ja tylko warczałam i czekałam aż porośnięte, czekałam aż zacznie samo spać, samo raczkować, samo chodzić, aż skończy z cycem, aż zacznie gadać po naszemu, aż zaśnie, aż pójdzie do szkoły, ba studia etc." Na cholere żyć czekaniem az coś się skończy. Po co?" Żeby ryczeć, że się już skończyło albo nie daj Boże włączyć helikopter nad dzieckiem bo przecież ucieka spod skrzydeł, zamiast wreszcie pójść po rozum do głowy, że to jednak było najpiękniejsze, najbardziej wyjątkowe, to co teraz jest a chce się przetrwać jakby to była kara i zło konieczne. Noł seńkju. Wolę się walić po łbie co 5minut ale żyć teraz. Wydobyć i wymyć spod pozornego gówna ten diament, który dany jest mi tylko na chwilę. Bo nie na zawsze, max 15-18 lat jak dobrze pójdzie. Zatem, wcale nie tak długo. Czas zapier***a. Wolę to wszystko przeżyć na bieżąco i cieszyć się tymkiedy jest zamiast gdy już ich nie będzie a ja będę starą pierdołą, co nie umiała znaleźć perły w głównie dopóki gówno nie znikło i perły już nie było i siedzi i żałuje, że była głupia. Nie radzę przeczekać, tak najgorsze chwilę przeczekać, ale nie całość, nawet nie 80% tyko 95% bi to jest chwila. Moment. Dziś jest, jutro nie ma. Myślę, że taka perspektywa daje mi więcej siły i radości, żeby rejestrować każdy moment jak na kamerze, na takiej co rejestruje emocje, zapachy, 6D, każde mrugnięcie, smród i zapach... Wszystko. Tu i teraz, a ie jak będzie już za późno a ja będę czekać na coś innego. Ba pewno będę czekać. Bo jak czekam dziś na jutro, to i za 25 lat tak będę czekać na coś. Nigdy nie będę szczęśliwa tu i teraz. Noł seńkju.

  todopieropoczatek.pl
  6 lat temu

  Specjalnie zrobiłam sobie 4-letniąprzerwę między dziećmi, aby móc napawać się drugim bobaskiem ? kiedy starsze dziecko jest w przedszkolu. Czas noworodkowy mija szybciej niż się człowiekowi wydaje - warto go dobrze wykorzystać. Taka jestem mądra przy drugim dziecku ??

  Anna Mieńko
  Anna Mieńko
  6 lat temu

  Zacznę od tego, że nie lubię tytułów które nie mają nic tekstem, czuję się wtedy oszukana. Jednak poza tym tekst bardzo dobry, bo ten czas faktycznie trzeba przeżyć. Trzeba go przeżyć najspokojniej, najbardziej blisko jak tylko się da. Ten czas mija, są lepsze i gorsze dni ale to są dni z naszym dzieckiem kiedy rozpoczyna się nasza droga. Ja co prawda po 8 miesiącach nadal nie ogarniam jak bym chciała ale wierzę że kiedyś to nastąpi 🙂 pozdrawiam - kobiecemysli.pl

  Ola ALeksandrowicz
  Ola ALeksandrowicz
  6 lat temu

  Asiu, co to jest tą rzeczą?

  Sylwia Stroke
  Sylwia Stroke
  6 lat temu

  Właśnie potrzebowałam czegoś takiego. Dziękuję!

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official