Jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu?

Joanna Jaskółka
19 maja 2014

Udostępnij wpis

Sytuacja poniższa wypłynęła raz przy świątecznym stole, kilkanaście razy podczas zeszłych wakacji i kilka razy podczas weekendu majowego. Dziecko podczas jedzenia nagle robi się czerwone na twarzy, macha rączkami i widać, że nie może oddychać. Zebrane przy stole ciocie, mamy, dziadkowie i wujko-ciotki wrzeszczą jednogłośnie:

- Rączki do góry!

I oto stoi przed nami dziecko z rękami na "heil hitler" przygotowane do zejścia z tego świata...

 

 

 

 

Sporo z was zapewne o tym wie, ja dowiedziałam się o tym kilka lat temu na kursie ratownictwa, potem utrwaliłam wiedzę na warsztatach z ratownictwa niemowląt. Co robić, kiedy przy nas krztusi się dziecko?

 

 

Kompletnie nie rozumiem, czemu najpopularniejszą odpowiedzią jest zawsze "rączki w górę. Nie rozumiem. Tym bardziej, że kiedy sami się zakrztusimy, instynktownie pochylamy nasze ciało w dół i z całych sił staramy się odkaszlnąć. A dziecku nakazujemy podnieść ręce, przez co jeszcze bardziej zatykamy mu drogi oddechowe. Spróbujcie teraz - podnieście wysoko ręce i sprawdźcie, czy prościej wam się tak oddycha. ODDYCHA, a wyobraźcie sobie, czy łatwo będzie odkaszlnąć to, co utkwiło w gardle.

 

 

"Rączki w górę" to jakiś relikt religijno-pogańskich wierzeń, że wznosząc ręce do nieba, jakiś anioł zlituje się nad nami i wyjmie nam z gardła tę tkwiącą skórkę od chleba. Chyba. A wiecie, co zrobiłam WTEDY, kiedy Kosmyk się zagapił, że pomost się kończy, i wleciał do wody? Tuż po wyciągnięciu dziecka, przełożyłam go przez kolano głową w dół i mocno klepnęłam go pomiędzy łopatkami. Trzy razy starczyło. Wykrztusił wodę. Gdybym kazała mu podnieść ręce, pewnikiem bym go udusiła.

 

 

I wiecie, co? Chodzimy na kursy, oglądamy pierwszą pomoc w telewizji, czytamy książki, a kiedy dochodzi do sytuacji lekko kryzysowej, jak psy Pawłowa łapiemy się jednego utrwalonego przesądu i nie umiemy przełożyć zdobytej wiedzy na najpowszechniejszą sytuację życiową, jaką jest zakrztuszenie.

 

 

Co więc robić, kiedy dziecko się zakrztusi? Z moich obserwacji 90 procent zakrztuszeń dziecko jest w stanie odkaszlnąć samo [jeśli mu nie "pomagamy "rączkami w górę"], tym bardziej że instynktownie pochyli się w dół. Jeśli widzimy, że zakrztuszenie jest silne, możemy mu pomóc, uderzając go otwartą ręką między łopatki. Zazwyczaj raz lub dwa wystarczy, teoretycznie powinniśmy zrobić to pięć razy. W mojej karierze matki jeszcze nie miałam takiej konieczności. Ale jestem przygotowana. Raz na jakiś czas przypominam sobie ten filmik:

 

 

I wam też radzę - obejrzyjcie go koniecznie. I pomyślcie, że ta lalka na kolanach tego pana, to wasze dziecko, które zakrztusiło się jabłuszkiem lub winogronkiem.

 

 

Zobaczcie, że pan ratownik wcale nie podnosi mu rączek w górę.

 

 

Czemu wy to robicie?

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  25 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  W tym filmie jest błąd. Nie należy uderzać dziecka otwartą dłonią lecz tzw. "łódeczką" a mniejsze dzieci nadgarstkiem. Marta.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Podstawowa wiedza jest najważniejsza, potem w razie wypadku i tak większość się zapomina, ale ważne, że mniej więcej wiemy, jak pomóc. A ja sama, jeszcze dwa lata temu byłam uczona udzielać pomocy właśnie otwartą dłonią. Tak też udzielałam pomocy mojemu dziecku, kiedy się podtopiło. Jeśli znalazłaś filmik, który pokazuje odpowiedni sposób uderzenia, podziel się nim proszę. Chociaż obawiam się,

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/co-zrobic-gdy-dziecko-sie-zachlysnie,115189.html<br /><br />w przypadku niemowlaków otwarta dłoń może robić różnice i bo dłoń dorosłego jest za duża. dzieci roczne i starsze to co innego.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Dziękuję za aktualizację wiedzy 🙂

  Mama Tata Ono
  9 lat temu

  Super, że ktoś to w końcu tak dosadnie a przy tym po ludzku napisał. No, ale kto miałby to zrobić, jeśli nie Matka jest tylko jedna 😉 <br />Popieram w 100%, bezzasadnym fanaberiom, mitom, zabobonom i &quot;mądrościom&quot; ludowym, mówię stanowcze NIE!

  Prezentuje Prezenty
  9 lat temu

  Bardzo dobry wpis! I bardzo potrzebny!

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Moje dziecko poważnie zakrztusiło się 3 razy. Raz jak miala 5 mcy, miesiąc później i kilka dni temu - ma roczek. Gdyby nie wiedza i zimna krew - czyli dziecko na kolano w dół i z otwartej między łopatki ...nie wiem co by było... Radzę nie czekać zbyt długo, że dziecko samo sobie poradzi... Tym bardziej że nie zawsze wiemy czym się dławi. Moja Kalina uraczyła się ostatnio pokaźnym kawałkiem

  potwora wózkowa
  9 lat temu

  Zapisuję!

  Krystyna Bieniawska - Dąbek
  9 lat temu

  Tak, przyznaję (i wstyd mi okropnie) to ja przy stole wielkanocnym krzyknęłam do Kosmyka: &quot;do góry rączki&quot; Stres mi rozum odebrał:( Nie był to stres związany ze stanem wnuka, on odkrztuszał spokojnie i sprawnie ale stres sytuacyjny gospodyni domu, teściowej 😉 ) I ja, niepomna na wielokrotne kursy pierwszej pomocy; niepomna na skutecznie ratowaną przeze mnie dławiącą się wielokrotnie

  Gosia
  9 lat temu

  Bardzo słusznie.

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  amen...<br />U mnie sytuacja zakrztuszenia miała miejsce 2 tygodnie temu u mojego 3 latka... jadł lizaka takiego okrągłego płaskiego z kwiatuszkiem w środku i trzymał go w buzi i mamlał, nagle lizak mu sie zsunął i wpadł do gardła... na wspomnienie o tym trzęsą mi się ręce... mały zsiniał, bełkotał, przełozyłam go przez kolano i uderzałam kilka razy ale nic nie dawało, robił się coraz bardziej

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Rzeczywiście wszyscy popełniają ten błąd z podnoszeniem rąk w górę...będę pamiętać żeby tego nie robić ;)<br />Ewelina

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Instrukcja odksztuszania dla dorosłych i dzieci, z dobrą muzyką: https://www.youtube.com/watch?v=sMLaKb32QyE

  Strzyga
  9 lat temu

  Tymon prawie się nie krztusił - gorzej jest z Agnieszką. Za każdym razem to samo:<br /><br />P: Weź jej ręce do góry!<br /><br />Nie dociera tłumaczenie, pokazywanie filmików, wypowiedzi - nawet odczytanie mu tego posta. On wie lepiej. Jemu pomagało.

  K :-)
  9 lat temu

  I wisienka na torcie -pod rozwagę matek (choć pewnie tutaj nieobecnych)- jako osoba , która zawodowo uczy pierwszej pomocy, mam jedno spostrzerzenie - matki, które CHCĄ się nauczyć pierwszej pomocy (nawet w ramach darmowych akcji) są niestety w MNIEJSZOŚCI. Znaczna część uważa, że od ratowania jest pogotowie.... które niestety często przyjeżdza za późno, ot co!

  Elaine Blath
  9 lat temu

  właściwie to nie zwróciłam na to uwagi:)) Gałganek jest na tyle malutki, że rączek do góry sam na komendę nie podnnosi (chyba że chce na ręcę;P). Kilka razy już mieliśmy sytuację z zakrztuszeniem i przełożenie pomogło. dzięki za wpis. Na pewno się przyda, a i pamięć odświeżył.

  Zatracając się
  9 lat temu

  Rzeczywiście wielokrotnie słyszałam komentarz &quot;Rączki do góry&quot; i zupełnie nie potrafię pojąć jego sensu...

  Izabela
  9 lat temu

  Bardzo fajny blog. Moja 3 latka kilka razy tez juz miała akcje i rączki do góry nie pomagają. Od kiedy wiem co robić na prawdę to czuje się bezpieczniej, mam halo na tym punkcie bo raz już sina była.

  Gosia Skrajna
  9 lat temu

  Oj Matko...nawet nie wiesz jak mi ten wpis pomógł... Hanka (1,5roku) jadła bułkę. Nagle zaczęła gwałtownie kaszleć. Nie pomogło. Zdaje się , ze to pieruństwo musiało przykleić się do krtani, więc przełożyłam przez kolano i najpierw klepałam w plecy...niestety trzeba było zmusić młoda do wymiotów, bo franca nie chciała się odkleić...koszmar...<br />dziękuje za ten wpis<br />

  Matka WaRiatka
  9 lat temu

  Ważny wpis, ja wciąż próbuję przemówić babci do rozumu i tłumaczyć, że to nie rączki w górę są rozwiązaniem. Ale jak byłam dzieckiem to też musiałam je podnosić - dobrze, że żyję... :/

  do100kropek
  9 lat temu

  Tak, o głowie w dół dopiero przy drugiej córce się dowiedziałam, gdy notorycznie krztusiła się przy karmieniu. <br />Ileż ja się wtedy naczytałam i nauczyłam... a ile tej praktyki miałam. Dobrze, że już mam to za sobą. <br /><br />W razie zakrztuszenia rąk do góry nie każę podnosić, przeciwieństwie do całej rodziny. <br /><br />Fajny wpis.

  Fanaberia
  9 lat temu

  Dzisiaj mi się Zosia zakrztusiła paskudnie - przestraszyła się ona i ja, ale zachowałam zimną krew.<br />Dobrze, że ktoś napisał co trzeba robić w takiej sytuacji:)

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Moja teściowa powiedziałąby swoje w tym momencie.. ah szkoda gadać, że rączek do góy dawać się nie powinno, bo przecież kiedyś się dawało i było wszystko dobrze..

  Anna M. Lukasiewicz
  8 lat temu

  Filmik już nie działa, pewnie wygasł. Mogłabyś w wolnej chwili zaktualizować?

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official