Jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu?

Joanna Jaskółka
19 maja 2014

Udostępnij wpis

Sytuacja poniższa wypłynęła raz przy świątecznym stole, kilkanaście razy podczas zeszłych wakacji i kilka razy podczas weekendu majowego. Dziecko podczas jedzenia nagle robi się czerwone na twarzy, macha rączkami i widać, że nie może oddychać. Zebrane przy stole ciocie, mamy, dziadkowie i wujko-ciotki wrzeszczą jednogłośnie:

- Rączki do góry!

I oto stoi przed nami dziecko z rękami na "heil hitler" przygotowane do zejścia z tego świata...

 

 

 

 

Sporo z was zapewne o tym wie, ja dowiedziałam się o tym kilka lat temu na kursie ratownictwa, potem utrwaliłam wiedzę na warsztatach z ratownictwa niemowląt. Co robić, kiedy przy nas krztusi się dziecko?

 

 

Kompletnie nie rozumiem, czemu najpopularniejszą odpowiedzią jest zawsze "rączki w górę. Nie rozumiem. Tym bardziej, że kiedy sami się zakrztusimy, instynktownie pochylamy nasze ciało w dół i z całych sił staramy się odkaszlnąć. A dziecku nakazujemy podnieść ręce, przez co jeszcze bardziej zatykamy mu drogi oddechowe. Spróbujcie teraz - podnieście wysoko ręce i sprawdźcie, czy prościej wam się tak oddycha. ODDYCHA, a wyobraźcie sobie, czy łatwo będzie odkaszlnąć to, co utkwiło w gardle.

 

 

"Rączki w górę" to jakiś relikt religijno-pogańskich wierzeń, że wznosząc ręce do nieba, jakiś anioł zlituje się nad nami i wyjmie nam z gardła tę tkwiącą skórkę od chleba. Chyba. A wiecie, co zrobiłam WTEDY, kiedy Kosmyk się zagapił, że pomost się kończy, i wleciał do wody? Tuż po wyciągnięciu dziecka, przełożyłam go przez kolano głową w dół i mocno klepnęłam go pomiędzy łopatkami. Trzy razy starczyło. Wykrztusił wodę. Gdybym kazała mu podnieść ręce, pewnikiem bym go udusiła.

 

 

I wiecie, co? Chodzimy na kursy, oglądamy pierwszą pomoc w telewizji, czytamy książki, a kiedy dochodzi do sytuacji lekko kryzysowej, jak psy Pawłowa łapiemy się jednego utrwalonego przesądu i nie umiemy przełożyć zdobytej wiedzy na najpowszechniejszą sytuację życiową, jaką jest zakrztuszenie.

 

 

Co więc robić, kiedy dziecko się zakrztusi? Z moich obserwacji 90 procent zakrztuszeń dziecko jest w stanie odkaszlnąć samo [jeśli mu nie "pomagamy "rączkami w górę"], tym bardziej że instynktownie pochyli się w dół. Jeśli widzimy, że zakrztuszenie jest silne, możemy mu pomóc, uderzając go otwartą ręką między łopatki. Zazwyczaj raz lub dwa wystarczy, teoretycznie powinniśmy zrobić to pięć razy. W mojej karierze matki jeszcze nie miałam takiej konieczności. Ale jestem przygotowana. Raz na jakiś czas przypominam sobie ten filmik:

 

 

I wam też radzę - obejrzyjcie go koniecznie. I pomyślcie, że ta lalka na kolanach tego pana, to wasze dziecko, które zakrztusiło się jabłuszkiem lub winogronkiem.

 

 

Zobaczcie, że pan ratownik wcale nie podnosi mu rączek w górę.

 

 

Czemu wy to robicie?

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  25 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  W tym filmie jest błąd. Nie należy uderzać dziecka otwartą dłonią lecz tzw. "łódeczką" a mniejsze dzieci nadgarstkiem. Marta.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Podstawowa wiedza jest najważniejsza, potem w razie wypadku i tak większość się zapomina, ale ważne, że mniej więcej wiemy, jak pomóc. A ja sama, jeszcze dwa lata temu byłam uczona udzielać pomocy właśnie otwartą dłonią. Tak też udzielałam pomocy mojemu dziecku, kiedy się podtopiło. Jeśli znalazłaś filmik, który pokazuje odpowiedni sposób uderzenia, podziel się nim proszę. Chociaż obawiam się,

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/co-zrobic-gdy-dziecko-sie-zachlysnie,115189.html<br /><br />w przypadku niemowlaków otwarta dłoń może robić różnice i bo dłoń dorosłego jest za duża. dzieci roczne i starsze to co innego.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Dziękuję za aktualizację wiedzy 🙂

  Mama Tata Ono
  9 lat temu

  Super, że ktoś to w końcu tak dosadnie a przy tym po ludzku napisał. No, ale kto miałby to zrobić, jeśli nie Matka jest tylko jedna 😉 <br />Popieram w 100%, bezzasadnym fanaberiom, mitom, zabobonom i &quot;mądrościom&quot; ludowym, mówię stanowcze NIE!

  Prezentuje Prezenty
  9 lat temu

  Bardzo dobry wpis! I bardzo potrzebny!

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Moje dziecko poważnie zakrztusiło się 3 razy. Raz jak miala 5 mcy, miesiąc później i kilka dni temu - ma roczek. Gdyby nie wiedza i zimna krew - czyli dziecko na kolano w dół i z otwartej między łopatki ...nie wiem co by było... Radzę nie czekać zbyt długo, że dziecko samo sobie poradzi... Tym bardziej że nie zawsze wiemy czym się dławi. Moja Kalina uraczyła się ostatnio pokaźnym kawałkiem

  potwora wózkowa
  9 lat temu

  Zapisuję!

  Krystyna Bieniawska - Dąbek
  9 lat temu

  Tak, przyznaję (i wstyd mi okropnie) to ja przy stole wielkanocnym krzyknęłam do Kosmyka: &quot;do góry rączki&quot; Stres mi rozum odebrał:( Nie był to stres związany ze stanem wnuka, on odkrztuszał spokojnie i sprawnie ale stres sytuacyjny gospodyni domu, teściowej 😉 ) I ja, niepomna na wielokrotne kursy pierwszej pomocy; niepomna na skutecznie ratowaną przeze mnie dławiącą się wielokrotnie

  Gosia
  9 lat temu

  Bardzo słusznie.

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  amen...<br />U mnie sytuacja zakrztuszenia miała miejsce 2 tygodnie temu u mojego 3 latka... jadł lizaka takiego okrągłego płaskiego z kwiatuszkiem w środku i trzymał go w buzi i mamlał, nagle lizak mu sie zsunął i wpadł do gardła... na wspomnienie o tym trzęsą mi się ręce... mały zsiniał, bełkotał, przełozyłam go przez kolano i uderzałam kilka razy ale nic nie dawało, robił się coraz bardziej

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Rzeczywiście wszyscy popełniają ten błąd z podnoszeniem rąk w górę...będę pamiętać żeby tego nie robić ;)<br />Ewelina

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Instrukcja odksztuszania dla dorosłych i dzieci, z dobrą muzyką: https://www.youtube.com/watch?v=sMLaKb32QyE

  Strzyga
  9 lat temu

  Tymon prawie się nie krztusił - gorzej jest z Agnieszką. Za każdym razem to samo:<br /><br />P: Weź jej ręce do góry!<br /><br />Nie dociera tłumaczenie, pokazywanie filmików, wypowiedzi - nawet odczytanie mu tego posta. On wie lepiej. Jemu pomagało.

  K :-)
  9 lat temu

  I wisienka na torcie -pod rozwagę matek (choć pewnie tutaj nieobecnych)- jako osoba , która zawodowo uczy pierwszej pomocy, mam jedno spostrzerzenie - matki, które CHCĄ się nauczyć pierwszej pomocy (nawet w ramach darmowych akcji) są niestety w MNIEJSZOŚCI. Znaczna część uważa, że od ratowania jest pogotowie.... które niestety często przyjeżdza za późno, ot co!

  Elaine Blath
  9 lat temu

  właściwie to nie zwróciłam na to uwagi:)) Gałganek jest na tyle malutki, że rączek do góry sam na komendę nie podnnosi (chyba że chce na ręcę;P). Kilka razy już mieliśmy sytuację z zakrztuszeniem i przełożenie pomogło. dzięki za wpis. Na pewno się przyda, a i pamięć odświeżył.

  Zatracając się
  9 lat temu

  Rzeczywiście wielokrotnie słyszałam komentarz &quot;Rączki do góry&quot; i zupełnie nie potrafię pojąć jego sensu...

  Izabela
  9 lat temu

  Bardzo fajny blog. Moja 3 latka kilka razy tez juz miała akcje i rączki do góry nie pomagają. Od kiedy wiem co robić na prawdę to czuje się bezpieczniej, mam halo na tym punkcie bo raz już sina była.

  Gosia Skrajna
  8 lat temu

  Oj Matko...nawet nie wiesz jak mi ten wpis pomógł... Hanka (1,5roku) jadła bułkę. Nagle zaczęła gwałtownie kaszleć. Nie pomogło. Zdaje się , ze to pieruństwo musiało przykleić się do krtani, więc przełożyłam przez kolano i najpierw klepałam w plecy...niestety trzeba było zmusić młoda do wymiotów, bo franca nie chciała się odkleić...koszmar...<br />dziękuje za ten wpis<br />

  Matka WaRiatka
  8 lat temu

  Ważny wpis, ja wciąż próbuję przemówić babci do rozumu i tłumaczyć, że to nie rączki w górę są rozwiązaniem. Ale jak byłam dzieckiem to też musiałam je podnosić - dobrze, że żyję... :/

  do100kropek
  8 lat temu

  Tak, o głowie w dół dopiero przy drugiej córce się dowiedziałam, gdy notorycznie krztusiła się przy karmieniu. <br />Ileż ja się wtedy naczytałam i nauczyłam... a ile tej praktyki miałam. Dobrze, że już mam to za sobą. <br /><br />W razie zakrztuszenia rąk do góry nie każę podnosić, przeciwieństwie do całej rodziny. <br /><br />Fajny wpis.

  Fanaberia
  8 lat temu

  Dzisiaj mi się Zosia zakrztusiła paskudnie - przestraszyła się ona i ja, ale zachowałam zimną krew.<br />Dobrze, że ktoś napisał co trzeba robić w takiej sytuacji:)

  Anonymous
  Anonymous
  8 lat temu

  Moja teściowa powiedziałąby swoje w tym momencie.. ah szkoda gadać, że rączek do góy dawać się nie powinno, bo przecież kiedyś się dawało i było wszystko dobrze..

  Anna M. Lukasiewicz
  7 lat temu

  Filmik już nie działa, pewnie wygasł. Mogłabyś w wolnej chwili zaktualizować?

  25 kwietnia 2023
  Ciekawostki o kurach, z których pewnie nie zdawałaś sobie sprawy

  Kiedy zaczynałam moją przygodę z kurami, wiedziałam o nich, że lubią grzebać w ziemi, że średnio dobrze latają, że znoszą jajka i że są najbliższymi krewnymi tyranozaura. To nie były ciekawostki o kurach, tylko wiedza z pierwszej klasy. Kiedy teraz o tym myślę, zastanawiam się, co mi do głowy strzeliło, żeby pakować się w relację […]

  2 kwietnia 2023
  Spektrum autyzmu - diagnoza dziecka: jak, gdzie i dlaczego tak trudno?

  Od kiedy poruszyłam temat tego, że nasza rodzina jest w spektrum autyzmu, codziennie dostaję pytania od zaniepokojonych rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci też mogą być neuroatypowe i nie wiedzą, co zrobić, gdzie się udać, jak wygląda diagnoza dziecka i jak długo ona trwa. Oraz czy w ogóle warto. Dzięki Fundacji SYNAPSIS udało mi się […]

  22 marca 2023
  15 zabaw, którymi zajmiesz dzieci, kiedy kolejny raz zostają w domu z powodu choroby [nie na dworze]!]

  Moja buńczuczna mina - gdy odpowiadałam  na pytanie ludzi obserwujących moje brykające w październiku w jeziorze dzieci, czy nie boję się, że zachoruję - zbledła. Już nie jestem taka pewna, czy aby nie zachorują. Po pandemii zdrowie każdego z nas zaczęło szwankować. Coraz częściej łapią nas infekcje, szczególnie gardła, a długie przesiadywanie w domu sprawiło, […]

  20 marca 2023
  Chodź ze mną do łóżka, czyli jak sprawuje się półkotapczan Lenart po roku używania?

  Rok temu, dokładnie w marcu, przyjechała do mnie ekipa Lenart, żeby zamontować mi w pokoju półkotapczan. Po raz pierwszy od wielu lat miałam mieć własną sypialnię i... trochę się tego bałam. Tym bardziej że wskoczyłam na nieznane wody - zamiast klasycznego łóżka - wybrałam półkotapczan. Mebel, który pamiętałam z czasów dzieciństwa z pokoju koleżanki, u […]

  18 marca 2023
  Rozgryzam "Rozgryzione", czyli jak karmić, żeby nie przekarmić lub nie zagłodzić

  "To, jak bardzo wmuszam mojemu dziecku jedzenie, może mieć gorszy efekt niż pozawalanie dziecku na wszystko" - usłyszałam od autorek książki "Rozgryzione'' Zuzanny Wędołowskiej i Marty Kostki. Książka ta zwaliła mi z serca kawał poczucia winy za to, że "źle karmię moje dziecko". Książka pokazała mi, że nie muszę karmić idealnie, żeby karmić dobrze. O […]

  16 lutego 2023
  Bezsenność - co zrobić, żeby zasnąć, kiedy nie możesz spać?

  Przez dwa lata mój sen był dziwaczny. Stany lękowe, leki, depresja, stres, to wszystko sprawiło, że spałam dziwacznie. Budziłam się wyspana o 3 w nocy, kładłam się o 8, wstawałam o 11, potem przerwa, żeby odebrać dzieci i znów drzemka na godzinę o 16. Cały mój wolny czas kombinowałam, kiedy mogłabym odespać nieprzespaną noc. Kiedy […]

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official