Osiem strasznych rzeczy, które spotkają twoje dziecko w lesie

Joanna Jaskółka
20 września 2019

Udostępnij wpis

Zazwyczaj na spacery wychodzę bez telefonu. Ale tym razem wzięłam i bezmyślnie nagrywałam instastory. Nagrywałam, pokazując, jak chłopaki biegają po lesie. Starszy wspinał się na drzewo, młodszy buszował pod drzewem, badając norę po jakimś zwierzu. Nagle zapikał mi telefon z wiadomością. Mechanicznie zerknęłam, co kto pisze i wtedy stało się to. To, co się dzieje zawsze, kiedy patrzę w telefon. Najgorsze.

 

*post powstał przy współpracy z 5.10.15.

Dostałam pytanie na instastories: A nie boisz się tak puszczać dzieci do lasu?

 

I żeby to było jedno takie pytanie, ale coś się dzieje, coś niedobrego, bo tych pytań w ostatnich dwóch latach jest coraz więcej! Las jawi się jako zło konieczne i choć wszyscy "bronili" Puszczy Białowieskiej, samo wyjście do lasu to wyjście niemal na śmierć. Bo kleszcze, bo pająki, bo zwierzęta, bo brudno, bo zimno. Postanowiłam więc zebrać te najgorsze rzeczy w ośmiu konkretnych punktach:

 

1. Świeże, czyste powietrze

Jeśli nie chcesz, żeby twoje dziecko oddychało najczystszym powietrzem, wolnym od mikrobów, powietrzem, które świetnie udrażnia drogi oddechowe i działa kojąco na organizm, to daruj sobie leśne wycieczki.

 

Bluzy: 5.10.15., spodnie: 5.10.15.

2. Uodparniająca moc lasu

w 2005 roku japońscy naukowcy udowodnili, że jedna dwugodzinna wycieczka po lesie uodpornia nasz organizm na miesiąc. Inna sprawa, że już samo bieganie po lesie i zabawa z nim uodparnia dzieci - świetnie nadają się do tego dobre kurtki, nadające się do noszenia na cebulkę.

3. Wizyta w lesie pomaga w koncentracji

I ten rodzaj terapii  poleca się dzieciom z Adhd, bo widać po nim efekty. Więc jeśli lubicie dzieci nie koncentrujące się - zostańcie w domu : )

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., komin: 5.10.15., czapka: 5.10.15.

 

4. Ochrona wzroku

 

Podobno są badania, które udowadniają, że przebywanie w lesie poprawia wzrok. Do źródła nie dotarłam, sama też pół życia w lesie mieszkam, a wzrok dalej kiepski [choć się nie pogarsza i to może być ważne], ale na tak zwany wiejski rozum - dwie godziny w lesie, to dwie godziny bez telewizora, komputera i telefonu, więc jeśli nie lubicie rezygnować z takich przyjemności, zostańcie w domu i zbierajcie na nowe okulary.

 

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15.

 

5. Kreatywność

 

Plusem chodzenia po lesie jest to, że nie możesz do tego chodzenia zabrać wielu rzeczy i zabawek. I dziecko musi sobie kombinować, co z sobą zrobić i nikt mu nie podsunie zabaweczki, samochodzika czy książeczek. Trzeba kombinować. I z ręką na sercu potwierdzam, że jeśli dziecko nie ma pod ręką zabawek, to z patyka potrafi statek kosmiczny zrobić. Od lat jestem tą okrutną matką, która nie targa na plażę i do lasu worka z zabawkami i moje dzieci radzą sobie z tym świetnie.

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., czapka: 5.10.15.

 

6. Terapia SI

 

Pisałam o tym w tym tekście. Omszałe zwalone drzewo, chrupot szyszek pod stopami, rozgrzany piasek na dróżce. Las to kocioł dobra dla dziecka z problemami SI.

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., czapka: 5.10.15.

 

7. Odpoczynek

 

Przebywając w lesie nasz mózg odpoczywa. Obserwując las wykorzystujemy uwagę mimowolną, przestajemy być skupieni i skoncentrowani na zadaniu. Nasz wzrok błądzi po drzewach, obserwuje rośliny, ptaki zwierzęta, stajemy się bardziej odprężeni, kiedy nie musimy koncentrować się non stop na jakimś zadaniu w komputerze, zeszycie, książce, kuchni czy komórce. Zresztą, nie bez powodu w biurach powinno się stawiać kwiatki - żeby oczy pracowników mogły na chwilę odwyknąć od bieli ekranu i odpocząć dzięki kawałkowi natury. Wizyta w lesie to więc istna oczu kąpiel i odpoczynek dla naszego mózgu.

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., komin: 5.10.15., czapka: 5.10.15.

 

8. Nauka

 

Godzina spaceru w lesie to lekcja geografii, biologii, nie raz i nie dwa fizyki, chemii, a często i historii. Podczas tej godziny dziecko dowie się i doświadczy więcej niż przez cały tydzień w szkole. Chociażby taki listek, który najpierw spada z drzewa i leży sobie pośród traw, za chwilę będzie już zmoczony rosą i zżółknięty, jak ten obok, za kilka dni jakaś dżdżownica zacznie go podgryzać, przetworzy go i użyźni glebę, z której pobierają soki rosnące wokół drzewa. Albo jezioro -  kiedy powstało, jak powstało, co w nim pływa, jak się nazywa - to wszystko rodzic sprawdzi sobie w internecie w kilka minut przed wyjściem, a potem może opowiadać dziecku.  Każda wyprawa do lasu to jakaś historia, którą można opowiedzieć, więc rozumiem strach przed wyjściem do lasu, bo ciężko się z dziećmi rozmawia ; )

 

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., czapka: 5.10.15.

 

W tym roku mieliśmy okazję przetestować kurtki z 5.10.15. i jestem zdumiona, że tak długo nie byłam przekonana do kurtek 3 w 1. A one do lasu są idealne - jeśli jest za gorąco można rozpiąć, można zdjąć bluzę i biegać w samej kurtce, można zdjąć kurtkę i biegać w bluzie, można wreszcie, w zimniejsze dni założyć wszystko na raz, a bluzę odpowiednio dopiąć do kurtki, żeby stworzyć całość.

 

Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., komin: 5.10.15., czapka: 5.10.15.
Kurtki: 5.10.15., spodnie: 5.10.15., komin: 5.10.15., czapka: 5.10.15.

 

A na zupełne podsumowanie i bez przesadnej ironii -  zabierajcie dzieci do lasu, ja wiem, szkoła, zajęcia itp., ale są jeszcze weekendy, wolne dni, łapcie jak najwięcej okazji, żeby się poszwędać wśród drzew, bo to samo dobro i w dodatku praktycznie darmowa rozrywka [nie wliczam dojazdu i prowiantu]. Nie ma się czego bać - kleszczy już nie ma tak dużo, są zresztą na nie odpowiednie psikacze, pogoda też jest idealna na wycieczki. Nawet jak pada, nie jest źle. Odpowiednie ubranie dostosowane do potrzeb i zimnolubnego, i ciepłolubnego dziecka przyniesie same korzyści.

 

No, przyznać się, planujecie w weekend wypad do lasu? To wciąż idealna pogoda na jesienne uodparnianie 🙂

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ola
    Ola
    1 rok temu

    A jak ze ślimakami? To moja jedyna wątpliwość 🙂 że jednak wybiorą sałatę zamiast chwastów 😉

    22 marca 2023
    15 zabaw, którymi zajmiesz dzieci, kiedy kolejny raz zostają w domu z powodu choroby [nie na dworze]!]

    Moja buńczuczna mina - gdy odpowiadałam  na pytanie ludzi obserwujących moje brykające w październiku w jeziorze dzieci, czy nie boję się, że zachoruję - zbledła. Już nie jestem taka pewna, czy aby nie zachorują. Po pandemii zdrowie każdego z nas zaczęło szwankować. Coraz częściej łapią nas infekcje, szczególnie gardła, a długie przesiadywanie w domu sprawiło, […]

    20 marca 2023
    Chodź ze mną do łóżka, czyli jak sprawuje się półkotapczan Lenart po roku używania?

    Rok temu, dokładnie w marcu, przyjechała do mnie ekipa Lenart, żeby zamontować mi w pokoju półkotapczan. Po raz pierwszy od wielu lat miałam mieć własną sypialnię i... trochę się tego bałam. Tym bardziej że wskoczyłam na nieznane wody - zamiast klasycznego łóżka - wybrałam półkotapczan. Mebel, który pamiętałam z czasów dzieciństwa z pokoju koleżanki, u […]

    18 marca 2023
    Rozgryzam "Rozgryzione", czyli jak karmić, żeby nie przekarmić lub nie zagłodzić

    "To, jak bardzo wmuszam mojemu dziecku jedzenie, może mieć gorszy efekt niż pozawalanie dziecku na wszystko" - usłyszałam od autorek książki "Rozgryzione'' Zuzanny Wędołowskiej i Marty Kostki. Książka ta zwaliła mi z serca kawał poczucia winy za to, że "źle karmię moje dziecko". Książka pokazała mi, że nie muszę karmić idealnie, żeby karmić dobrze. O […]

    16 lutego 2023
    Bezsenność - co zrobić, żeby zasnąć, kiedy nie możesz spać?

    Przez dwa lata mój sen był dziwaczny. Stany lękowe, leki, depresja, stres, to wszystko sprawiło, że spałam dziwacznie. Budziłam się wyspana o 3 w nocy, kładłam się o 8, wstawałam o 11, potem przerwa, żeby odebrać dzieci i znów drzemka na godzinę o 16. Cały mój wolny czas kombinowałam, kiedy mogłabym odespać nieprzespaną noc. Kiedy […]

    7 lutego 2023
    Sama kupię sobie kwiaty, czyli o piosenkach zemsty luźne przemyślenia

    - Mamo, czemu wciąż śpiewasz tę piosenkę, przecież wiesz dobrze, ze możesz sobie sama kupić kwiaty, a nawet je zasiać!    Tak mi powiedział syn, gdy po raz setny przesłuchiwałam najnowszą piosenkę Miley Cyrus “Flowers”. A przesłuchiwałam ją nie dlatego, że Miley swymi kwiatami odkryła dla mnie Amerykę, ja już to znałam, ale dlatego, że […]

    3 lutego 2023
    I tak to się żyje na tej wsi...

    Miesiąc urlopu to sporo, ale jak bardzo mi to było potrzebne wie każdy, kto pracuje praktycznie bez przerwy. Niestety, ale często tak właśnie wygląda praca w social mediach - nawet kiedy odpoczywasz, zerkasz w komórkę, bo a nuż, coś się pojawi, co można skomentować, ktoś się pokłóci na grupie, ktoś napisze obrażony, że został zablokowany […]

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official