To ja jestem królową i zasługuję na to, co najlepsze! Ty również!

Joanna Jaskółka
28 listopada 2016

Udostępnij wpis

 

 

Zaczyna się niewinnie. Najpierw odmawiasz sobie tej kurtki, co fajna, ale droga. Potem rezygnujesz z prenumeraty ulubionego magazynu. Wreszcie kawa na mieście staje się luksusem, a ty siedzisz w domu i pocieszasz się tym, że przynajmniej maluchy są szczęśliwe. Wszystko dla kogoś, wciąż poświęcona, uświęcona, z zamglonym wzrokiem udającym szczęście, że jesteś w stanie każdego zaspokoić.

 

 

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego królowie i prezydenci, wszystkie głowy państwa mają zawsze najlepsze pokoje, najlepsze samochody i najlepszą opiekę? Nie, nie dlatego, że lubią wydawać pieniądze.  Oni rządzą państwem. I muszą mieć wszystko takiej jakości, by dobrze tę władzę sprawować, dobrze nią nadzorować. Czym się od nich różnisz? Jedynie wielkością swojego państwa, choć dalej jesteś jego głową. Zarządzasz tym małym domowym królestwem i za chiny nie potrafię zrozumieć, czemu uważasz, że to ty powinnaś sobie cały czas wszystkiego odmawiać?

 

Jakieś takie straszne tkwi w nas, kobietach, poczucie, że to my powinnyśmy ustępować, to my powinniśmy być mądrzejsze. Od dziecka wmawia się nam, że powinnyśmy być uprzejmie, grzeczne, zgadzające się z każdym i bez szemrania rezygnujące z czegoś dla dobra rodziny. Dla dobra rodziny - jak to prześmiewczo brzmi! To ty jesteś przecież najważniejszą częścią tej rodziny! Prezydent nie rezygnuje z ochrony dla dobra państwa, żeby mniej na borowców wydać. Premier nie rezygnuje z prywatnego samolotu, żeby jak każdy przeciętny obywatel, poruszać się samochodem i stać w korkach. Gdyby tak się działo, być może prezydent by już nie żył, a premier nie zdążyłby na żadne ze swoich ważnych spotkań.

 

Nie jesteś służącą!

 

 

I widzisz. Całe życie poświęcasz się dziecku, robisz dla niego wszystko, co najlepsze, od ust sobie odejmujesz i na wszystkich polach ustępujesz, a na końcu i tak zostajesz sama, ze sobą i z wyrzutami, że nie dałaś rady uszczęśliwić dziecka na sto procent. Codziennie dostaję wiadomości od mam niezadowolonych z efektów, jakie przynoszą ich wychowawcze starania. Na blogu jest setka wpisów i moich rad, ale one wciąż się zamartwiają każdą rzeczą, którą zrobiły źle i zastanawiają się, jak inaczej mogły daną sytuację rozegrać.

 

To dobrze. Refleksja jest potrzebna. Ale często przeistacza się w ona w ciągłe wyrzuty w stosunku do samej siebie i wpędzanie w poczucie winy. Nikt nigdy nie czuł się tak winny jak matka. Dobrze ci z tym, serio? Naprawdę chcesz się traktować jak służącą? Przecież, jak mówi Constance Hall, jesteś królową!

 

dsc_0587

 

dsc_0602

 

dsc_0615

 

 

 

Wszystko, co możesz zrobić dla swojego dziecka - zrób. Ale nie zapomnij o sobie. 

 

Ale widzisz. Bardzo bym chciała być mamą, której wszystko wychodzi. To moje marzenie. Staram się i robię, co mogę, żeby moje dzieci wiedziały, że cenię ich zdanie i że je szanuję. Ale tak ja pisałam kiedyś o zaspokajaniu podstawowych potrzeb matki, tak napiszę to teraz: nie dasz rady być spokojną, opanowaną i szczęśliwą, jeśli nie zadbasz o swoje potrzeby. Potrzeby snu, rozrywki, zaspokojenia głodu i odpoczynku. Nie zasługujesz na to, by uszczęśliwiać kogoś kosztem własnego samopoczucia i zdrowia. A twoje dzieci również nie zasługują na to, żeby opiekowała się nimi wykończona i wściekła kobieta. Albo chora.

 

 

 

To ty jesteś najważniejsza!

 

Ostatnio opublikowałam zdjęcie z innowacyjnym urządzeniem polskiego pomysłu - Brasterem - które to urządzenie miałam dla was przetestować i napisać o nim opinię. Zapytałam się, jak często robisz sobie samobadanie piersi i jak często dbasz o twoje zdrowie. Miło się zaskoczyłam, bo sporo dziewczyn swoje zdrowie uważa za priorytet. Ale też zszokowana byłam, jak wiele odkłada to na później. Bo nie ma czasu, bo nie ma kiedy, bo daleko do lekarza, bo kolejka, bo coś tam. I mam ochotę wtedy powiedzieć: no kurde, dziewczyno! To jest twoje zdrowie, którego nie kupisz, nie dostaniesz w prezencie, nikt ci go nie naprawi, jeśli okaże się, że jest za późno na jakiekolwiek działania. A twoje dziecko nie zasługuje na to, żeby opiekowała się nim schorowana kobieta. Ty nie zasługujesz na to, żeby okazało się, że nie masz już czasu na zabawę z twoim dzieckiem, bo musisz panicznie ratować swoje zdrowie. To ty jesteś najważniejsza. Ty i twoje zdrowe ciało. Bez ciebie ta karuzela nie będzie się tak kręciła, jak się kręci. Jeśli więc czujesz, że musisz o siebie zadbać, to znaczy, że musisz już teraz. I że wszystko inne poczeka. I nie miej wyrzutów, że poświęcasz chwilę sobie, bo ta chwila dla siebie nie jest po to, żeby twoje dziecko czuło się teraz źle. Ona jest po to, żeby za chwilę twoje dziecko czuło się dobrze. Ze szczęśliwą i spokojną mamą.

 

 

 

 

 

Mam je tylko dwie i będę o nie dbać! 

 

Czytałam komentarze pod postem o Brasterze i raz czułam się z ciebie dumna, raz  zasmucona, kiedy czytałam, że ktoś już teraz ma na głowie [a raczej w piersiach] kłopot. Kilka razy byłam wściekła, gdy czytałam, że nie masz czasu, nie masz kiedy, nie wiesz, czy warto. Ja też tak mówiłam, a potem dostałam to urządzenie do testów i poczułam się tak przerażona jak nigdy.

 

Bo czułam, że w tym całym rodzicielskim kołowrocie o czymś zapomniałam - o sobie i o swoim zdrowiu. Bo wiesz, jak nie będę dbać o zęby, zaczną boleć. Jak nie będę dbać o oczy, przestanę widzieć. A coś takiego jak piersi pałęta się gdzieś tam między szyją a pępkiem i trochę zapominamy, że nie wystarczy dobry stanik, żeby trzymać je w ryzach.

 

Samo badanie Brasterem wspominam jako chwilę mojego relaksu. W domu było ok. 21 stopniu, czyli temperatura odpowiednia do badania, Adaś spał, Kosma był w przedszkolu, a ja włączyłam sobie "Przyjaciół" i zerkając na komentarze na blogu spokojnie wykonywałam badanie, robiąc to, co kazała mi aplikacja w telefonie. Nie musiałam się zastanawiać ani specjalnie starać - prowadzona byłam krok po kroku i badanie stało się dla mnie wręcz chwilą odpoczynku. Czasem tylko dla mnie.

 

dddddddd

 

deds

 

swsww

 

ddd

 

 

Urządzenie jest całkowicie polskim projektem korzystającym z polskich technologii i z wiedzy polskich ośrodków naukowych, a jego skuteczność została potwierdzona klinicznie. Braster to uzupełnienie innych metod diagnostycznych i na przykład dla takich jak ja - mieszkających z dala od ośrodków miejskich, dla których wizyta u lekarza to często cały dzień wyjęty z życia związany z drobiazgowym rozplanowaniem całego krótkiego dnia - jest rozwiązaniem idealnym.

 

Nad jego powstaniem pracował szereg polskich naukowców i mieli oni jeden ważny cel - wyprodukowanie urządzenia, które pomoże w profilaktyce ewentualnych chorób. Skuteczność urządzenia została potwierdzona klinicznie.

 

zrzut-ekranu-2016-11-17-o-14-56-23

 

 

Jednym z głównych pytań pod zdjęciem było pytanie o cenę urządzenia. Opłaty za nie plasują się w taki sposób:

 

zrzut-ekranu-2016-11-17-o-15-16-43

 

 

 

Nie jest więc źle - na opłatę za urządzenie można się złożyć z mamą lub siostrą, abonament zaś nie jest droższy niż wycieczka do większego miasta czy pudełko dobrej kawy.  A badanie możesz sobie zrobić w zaciszu własnego salonu czy łazienki, oglądając serial czy słuchając muzyki.

 

 

Oczywiście posiadanie urządzenia nie zwalnia cię z regularnych badań. Na stronie Brastera na swoim koncie możesz zamówić analizę  [a także innych badań] online. Z lekarzem. Bez wychodzenia z domu. No jak królowa!

 

Wyniki mojego badania tutaj.

 

 

Są jakie są. Mam to za sobą, co nie zmienia faktu, że tuż po zrobieniu badania zgłosiłam się do ginekologa na cytologię i inne sprawdzanie tego, co koniecznie. Żebym wiedziała, że jestem zdrowa. Żebym rządziła moim królestwem bez nerwów i obawy o siebie. Profilaktyka jest najważniejsza i wiem, że robię, co mogę, by móc dalej beztrosko biegać z dzieciakami po łące.

 

 

dsc_0767

Od dziś robię to co miesiąc!

 

I tym sposobem dzięki urządzeniu zmobilizowałam się do zadbania o siebie. Nie przez kupno nowej kiecki czy kosmetyków, ale o siebie, o całą siebie. O to, żebym miała zdrową twarz, na którą nakładam kosmetyki i zdrowe ciało, na które nałożę sukienkę. O to, żebym miała pewność, że będę jeszcze długo biegać z chłopakami po łące, że mam jeszcze czas. I chciałabym, żebyś ty także pomyślała i zmobilizowała się do ogarnięcia swojego ciała i zadbania o zdrowie. Raz w miesiącu. Ciało samo daje ci sygnał, kiedy 🙂

 

 

dsc_0680

Bądź jak królowa!

 

 

Bo jesteś królową. Bez ciebie to królestwo nie będzie tym samym królestwem. Rządzisz nim i trzymasz w ryzach. Jak myślisz -  poradzą sobie bez ciebie? Nie czuj wyrzutów, jeśli kupisz coś nadprogramowego nie dla rodziny, nie zamartwiaj się, że zamiast zabawek dla dzieci, których mają i tak od groma, kupiłaś sobie ten płaszcz, o którym marzyłaś. Że zafundowałaś sobie coś, co poprawi twój komfort życia, coś, co poprawi twój humor, wreszcie coś, co sprawi, że lepiej zadbasz o swoje zdrowie. To czysta kalkulacja: żeby dzieci były szczęśliwe, muszą  mieć szczęśliwą i przede wszystkim zdrową królową. Bądź dla siebie dobra. Badaj się. Dbaj o siebie.

 

Jesteś kimś najcenniejszym dla swojej rodziny.

 

 

 

 

Wpis jest częścią projektu BreastLifeTester

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  14 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Paulina M.
  6 lat temu

  Wspaniale napisane i cudownie zachęcasz do tego, by pomyśleć o sobie. W każdym aspekcie. Świetny tekst!

  czytam, kiedy mogę
  6 lat temu

  Moja mama zmarła w sobotę Dwa lata temu wyczuła w piersi guza był złośliwy i po dwoch miesiącach przeszła mastektomie. Okazało sie ze nie chodziła do ginekologa od 13 lat! I nie badała sie Pózniej podupadła na duchu (od kiedy pamietam miała skłonność do depresji i porelblemow z sobą) Nastąpiły przerzuty a ona przestała chodzić na badania kontrolne W pewnym momencie sobie odpuściła Teraz jestem półsierotą Moj syn nie zapamieta babci a dwumiesięczna córka nawet z nia sie nie spotkała
  My kobiet mamy skłonność do
  Poświęcania sie dla rodziny i
  Myślenia o sobie na samym końcu A przecież dbając o swoje zdrowie dbamy i najbliższych też Robimy to dla siebie i dla nich rownież

  Magdalena Stefańska
  Magdalena Stefańska
  Reply to  czytam, kiedy mogę
  6 lat temu

  To jest właśnie to, zawsze jest coś ważniejszego, a bo z córką trzeba jechać na gimnastykę, a z synem do okulisty czy gdzie kolwiek. Zawsze jest coś do zrobienia. A my matki? Przede wszystkim musimy zadbać o siebie, żebyśmy miały okazję zadbać o męża, oglądać jak orastają dzieci. Trzeba badać piersi regularnie. Fajną opcją jest braster, ciężar trudnych badań palpacyjnych nam od chodzi. Jak w badaniu wyjdzie jakaś zmiana szybko dostaniemy informację zwrotną, że trzeba się udać na bardziej szczegółowe badania.

  Olga “rodzinka 2 plus 3” s
  Olga “rodzinka 2 plus 3” s
  6 lat temu

  powiedz kiedy mam robic cos dla siebie kiedy mąż jest na weekendy w domu i trzeba jeszcze męża obsłużyć ostatno udało mi się wyrwać do fryzjera po 3 miesiącach... no i na weekend do spa 😀 to była chwila dla siebie 😀

  Olga
  Olga

  Mąż niech się sam obsłuży a ty idź na badania, albo idź z dzieckiem do ginekologa. Nie raz i nie dwa widziałam matki, które przyszły z dzieckiem, bo nie miały z kim go zostawić, a zdrowie ważne 🙂

  Olga “rodzinka 2 plus 3” s
  Olga “rodzinka 2 plus 3” s
  6 lat temu

  Kiedy byłam w ciąży i szłam do lekarza z młdszym to czekałam 3 godziny to samo było miesiąc po porodzie z dzieckiem 3 godziny czekałam u ginekologa żadna mama czy przyszła mama nie przepuściły.

  Agata
  Agata

  Dlaczego uważasz, że jesteś lepsza od innych mam czy przyszłych mam? Każdej mamy doba jest krótka, bez względu na to czy ma dziecko przy sobie czy może udało się je zostawić na chwilę z sąsiadką. Przyszłe mamy mają mnóstwo problemów, może nie każdej ciąża przebiega tak wzorowo jak tobie. Jak ja nie znoszę takich osób...wszystko im się należy, wszędzie pierwsze, najlepiej bez kolejki, a w biedronce staranują koszykiem "bo ja mam dzieci". A ja nie? Też wszystko załatwiam z dziećmi, ale nie biczuję za to innych mam.

  Olga “rodzinka 2 plus 3” s
  Olga “rodzinka 2 plus 3” s
  Reply to  Agata
  6 lat temu

  nie czuje się lepsza ale siedzenie z miesięcznym dzieckiem przez trzy godziny czekając na wizytę sama przyznasz że nie jest miłe... wiele razy Panie w ciąży, czy z dziećmi małymi kiedy widzę że są bardziej znudzone niż moje przepuszczam czy to w sklepie czy u lekarza... nigdy nie wykorzystywałam tego że jestem w ciąży czy mam dzieci i dlatego chce by ktoś mnie przepuścił... dlatego na spokojnie czekałam te 3 godziny tylko napisałam jak jest że ludzie są jacy są nie ma zmiłuj się czy masz dzieci czy nie... Ostatnio byłam z dzieckiem u lekarza zdrowe dziecko ja byłam chora siedziałam godzine czekałam a stresze pani stwierdziły że dziecko specjalnie wzięłam żeby iśc bez kolejki... to im powiedziałąm która mama bierze zdrowe dziecko do lekarza gdzie w poczekalini wszyscy kichają kaszlą... tylko taka która nie ma z kim zostawić dziecka i niestety musi go narazić na zarazki...

  Joanna Jaskółka

  Ogólnie w przychodniach powinna obowiązywać zasada, że w pierwszej kolejności wpuszcza się najbardziej potrzebujących. Aż mi głupio to pisać, bo to oczywistość. Moje chore dzieci mogą wejść po noworodku, moje chore dzieci mogą przepuścić wypluwającą płuca kobietę, moje chore dzieci powinny być przepuszczone, kiedy ledwo stoją na nogach. I tyle.

  AgaInAmerica.com
  6 lat temu

  Wiele osób myśli niestety, że to ich nie dotyczy, a prawda jest taka, że kontrolne badania są bardzo ważne. Zwłaszcza te, które możemy robić same, które nie wymagają jakiegoś szczególnego wysiłku. Samobadanie jest mega ważne, ale nie zastąpi to regularnych wizyt u dobrych lekarzy. A to, że nigdy nie wiadomo co się stanie to wiem po swoim przykładzie... Byłam zdiagnozowana z rakiem jelita mając 24 lata, mialam go od około pięciu lat i nie miałam żadnych objawów! To jest przerażające!

  Magdalena Stefańska
  Magdalena Stefańska
  Reply to  AgaInAmerica.com
  6 lat temu

  to jest błędne myślenie, problem dotyczy każdej z Nas, każda jest narażona, a rak piersi to najgroźniejszy rak jaki atakuje kobiety, poza tym rak nie boli może się rozwijać a nie dawać objawów, dlatego trzeba się regularnie badać bo to może Nas uchronić przed rakiem, dlatego cieszę się że pojawiło się takie urządzenie jak Braster bo dzięki niemu możemy się regularnie badać i być pod stałą kontrolą.

  Agnieszka Kratka
  Agnieszka Kratka
  6 lat temu

  Swietne jest to, że można prowadzić comiesięczne regularne badanie; zazwyczaj zapominam o tym, albo znajduje jakieś absurdalne wymówki typu "nie chcę szukać raka"; a tak na prawdę chodzi o coś zupełnie innego. To duże wsparcie.

  Karolina Kowaleczko
  Karolina Kowaleczko
  6 lat temu

  Owszem moze i nie zastapi, ale jak mam czekac pol roku do lekarza a drugie pol na wykonanie badania to jestem zadowolona ze moge badac sie sama w domu.Kazdy sie boi informacji, ze cos nam jest ale lepiej dbac o profilaktyke niz pozniej sie leczyc i czesto jest juz za pozno.

  biedroneczka84
  biedroneczka84
  6 lat temu

  Brawo! Zupelnie jak bym czytala opowiadanie o sobie. Drogie dziewczyny, panie, matki i zony bierzcie przyklad z autorki artykulu. Ja mam ogromna nadzieje, ze Braster bedzie (dla niektorych mam juz pewnie jest) wspanialym rozwiazaniem dla zabieganych i zapracowanych mam.

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  28 sierpnia 2023
  Rzucamy szkołę i przenosimy się do Szkoły w Chmurze [podkast]

  Ale rozumiecie państwo, jak wam się nie podoba, nie musicie chodzić do naszej szkoły - słyszą często rodzice od dyrekcji szkoły, gdy zgłaszają jakieś problemy czy niedociągnięcia. "Jak się nie podoba, możecie sobie stąd iść" - tłumaczy szkoła,  pokazując, gdzie naprawdę ma zarówno rodziców szkoły, jak i same dzieci do niej uczęszczające. I ja się […]

  25 kwietnia 2023
  Ciekawostki o kurach, z których pewnie nie zdawałaś sobie sprawy

  Kiedy zaczynałam moją przygodę z kurami, wiedziałam o nich, że lubią grzebać w ziemi, że średnio dobrze latają, że znoszą jajka i że są najbliższymi krewnymi tyranozaura. To nie były ciekawostki o kurach, tylko wiedza z pierwszej klasy. Kiedy teraz o tym myślę, zastanawiam się, co mi do głowy strzeliło, żeby pakować się w relację […]

  2 kwietnia 2023
  Spektrum autyzmu - diagnoza dziecka: jak, gdzie i dlaczego tak trudno?

  Od kiedy poruszyłam temat tego, że nasza rodzina jest w spektrum autyzmu, codziennie dostaję pytania od zaniepokojonych rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci też mogą być neuroatypowe i nie wiedzą, co zrobić, gdzie się udać, jak wygląda diagnoza dziecka i jak długo ona trwa. Oraz czy w ogóle warto. Dzięki Fundacji SYNAPSIS udało mi się […]

  22 marca 2023
  15 zabaw, którymi zajmiesz dzieci, kiedy kolejny raz zostają w domu z powodu choroby [nie na dworze]!]

  Moja buńczuczna mina - gdy odpowiadałam  na pytanie ludzi obserwujących moje brykające w październiku w jeziorze dzieci, czy nie boję się, że zachoruję - zbledła. Już nie jestem taka pewna, czy aby nie zachorują. Po pandemii zdrowie każdego z nas zaczęło szwankować. Coraz częściej łapią nas infekcje, szczególnie gardła, a długie przesiadywanie w domu sprawiło, […]

  20 marca 2023
  Chodź ze mną do łóżka, czyli jak sprawuje się półkotapczan Lenart po roku używania?

  Rok temu, dokładnie w marcu, przyjechała do mnie ekipa Lenart, żeby zamontować mi w pokoju półkotapczan. Po raz pierwszy od wielu lat miałam mieć własną sypialnię i... trochę się tego bałam. Tym bardziej że wskoczyłam na nieznane wody - zamiast klasycznego łóżka - wybrałam półkotapczan. Mebel, który pamiętałam z czasów dzieciństwa z pokoju koleżanki, u […]

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official