Czasem miewam ochotę na jakiś romans. Taki żywy i chwytający za serce. Taki, który sama przeżyję, ale nie poniosę żadnych konsekwencji. Ty też? Jeśli tak, to specjalnie dla ciebie przygotowałam pierwszą część, w której znajdziesz 32 najpiękniejsze książki o miłości. Kilka z pewnością znasz, może wszystkie? W każdym razie warto albo się z nimi zapoznać, albo je chociaż przypomnieć. Dlaczego?
Bo skutecznie podnoszą poprzeczkę. To przez nie nie mogę patrzeć się na powieści Michalak, Mroza czy Bondy [zresztą tyle ich jest, że traktuję je jak masowe produkty, taki McDonald dla duszy, spoko, spoko, ale nie za często]. To przez nie czasami nie ma wpisów, bo przeżywam te historie niemalże jak swoje własne i potrzebują kilku dni na otrząśnięcie, żeby nie pisać stylem mistrzów i trochę o nim zapomnieć. To one tkwią w mojej głowie i to przez nie nocami świeci u mnie telewizor, bo po przeczytaniu koniecznie muszę zerknąć na ekranizację. Zapraszam na
32 najpiękniejsze książki o miłości
Ale zanim zaczniemy, chcę cię uprzedzić, że każdy link prowadzi do ceneo.pl lub taniej książki i jeśli zdecydujesz się na kupno jakiejś pozycji z mojego linku, ja dostanę prowizję, którą wykorzystam na rozwijanie bloga. Co nie zmienia faktu, że większość książek szczęśliwie możesz znaleźć używane w antykwariatach czy na aukcjach, wypożyczyć w bibliotece lub odsłuchać w Storytel czy Audiotece [tu znajdziesz tekst, w którym wyjaśniam, na czym polegają te serwisy z audiobookami i jakie są w nich ceny, nie publikowałam go na FP, bo powstał specjalnie w celu podlinkowania go w tym tekście, gdyż uważam, że audiobooki są odkryciem naszego wieku i dzięki nim, możemy "czytać" książki nawet podczas zmywania naczyń :)]

Czy ktoś nie zna tej książki? Ja na przykład wiele lat znałam, ale nigdy nie doczytałam do końca. Kilka lat temu zrobiłam pierwsze podejście i byłam zdumiona, jak bardzo mnie ta historia wciągnęła. No ale - byłam już starsza, mądrzejsza i bardziej doświadczona. Książka doczekała się kilku ekranizacji, ma moje nieszczęście jedno z Keirą Knightley. Nie wiem, jak ty, ale ja uwielbiam porównywać do siebie różne ekranizacje ulubionej powieści i właśnie przez jedną z tych ekranizacji znielubiłam Keirę, jeden wyraz twarzy Knightley, choć w Piratach była idealna. Ale o tym za chwilę. Książkę znajdziecie na ceneo tutaj.
Cytaty:

Ciężko mi uwierzyć, że ktokolwiek, kto lubi historie o miłości, nie zna "Dumy i uprzedzenia", ale nie mogę sobie darować polecenia tym wszystkim, którzy nie znają, przede wszystkim bloga poświęconego autorce, a po drugie wszystkich ekranizacji jej powieści. Jedną zobaczycie tutaj:
To ekranizacja z roku 1995, która całkowicie zepsuła mi późniejszą wersję, z Keirą właśnie. Być może dlatego, że ta późniejsza to film i trwa krócej, ciężej więc wyrazić wszystkie te szczegóły, jakie znajdziemy w wersji z 95 roku, która jest miniserialem, więc trwa trzy razy dłużej. Ale ta moja niechęć do Keiry to wiesz, tylko tak dla zasady, bo co ona winna, że reżyser sobie tak film ułożył i takie miał wyobrażenie. Swoją drogą, jeśli wyobrażałam sobie kiedykolwiek Jane, to bardziej jako Rosamund Pike niż Susannah Harker. A wracając do Lizzy i jej aktorskich przedstawień - w całości zgadzam się ze Zwierzem Popkulturalnym i jej zdaniem o tym, co sprawia, że wersja z 95 roku jest bardziej lubiana. [Zwierz przypomniał mi, że słynna scena wyjścia pana Darcy'ego z jeziora, którą wspomina Bridget Jones, to właśnie scena z tej starszej adaptacji i choćby dla niej warto obejrzeć miniserial]. Ale wracając do książki, bo ja o serialu. Nawetdrugi czy trzeci raz warto przeczytać sobie na plaży czy w hamaku 🙂 A potem obejrzeć którąś z ekranizacji.
Cytaty:
A korzystając z mojej fascynacji Jane Austen, od razu polecę kolejne jej książki, jeśli do tej pory się z nimi nie spotkałaś
3. Emma
4. Perswazje
Wszystkie dzieła zebrane Jane Austen kupicie tutaj. Każda książka doczekała się po kilka adaptacji i swego czasu, konkretnie w pierwszej ciąży, obejrzałam każdą z nich i zagłębiałam się w różnicach między nimi i całym światem Jane Austen. Myślę, że jej twórczość, jak się pośpieszysz, spokojnie zajmie ci całe wakacje. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
A jeśli znasz już Jane, to jedziemy z koksem i kolejnymi propozycjami najpiękniejszych książek o miłości.
Oglądałaś "Szkołę uwodzenia"? Na pewno kiedyś spotkałaś się z tym tytułem. Wiem, że nie każdy wie, że to właśnie na "Niebezpiecznych związkach" opiera się ta książka i tak jak w liceum, kierowana fascynacją filmem, starałam się przebrnąć przez tę pozycję, tak już dużo później przeczytałam z przyjemnością, irytując się, że "Szkoła..." była jedynie luźnym nawiązaniem i w książce dzieje się o wiele więcej. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Wiktoriańska książka napisana przez współczesnego pisarza [swoją drogą polecam też "Maga" tego autora]. I tę książkę przeczytałam jeszcze w liceum, choć dopiero na studiach doceniłam wszystkie smaczki literackie, doceniłam jej wierne opisanie epoki, wszystkie dygresje i zagrania narratorskie. Ale nawet jeśli nie zrobi to na tobie wrażenia, warto przeczytać, bo historia jest piękna [i niekoniecznie oczywista], a przynajmniej zerknąć na ekranizację z Meryl Streep. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Na stronie Lubimy czytać jest jedna z lepszych opinii o "Przeminęło...":
Jeśli wolisz współczesny język, zapewne tłumaczenie Celiny Wieniewskiej nie przypadnie ci do gustu 🙂 KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Jedna z pierwszych książek, po których przeczytaniu, westchnęłam: To było piękne. I do dziś mam sentyment do tej książki i do każdej jej ekranizacji. I wcale nie chodzi o to, że główna bohaterka zakochana jest w ambitnym księdzu, bo równie dobrze można akcję przenieść sto lat wcześniej i taki sam dramatyzm byłby w miłości bogatej panny i wieśniaka. Ale "Ptaki..." to przede wszystkim historia rodziny w dzikiej Australii i cała masa barwnych i różnorodnych postaci, które sprawiają, że cała historia jest tak niesamowicie soczyście utkana, że czyta się ją jednym tchem. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Mówią, że książka jest "przegadana", ale ostatnio słuchałam jej podczas podlewania i pod koniec lało się z węża i ze mnie jednocześnie. A sporo książek przeczytałam, ciężko sprawić, żebym przeciekła. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Jeśli poproszę, żebyś nie szukała informacji o tej książce w Wikipedii, to pewnie to zrobisz, ale jeśli już musisz, nie zrażaj się zarysem fabuły 🙂 W książce jest to wszystko bardziej oczywiste, ale najważniejsze w niej jest... poczucie smutku. Bo nie będzie w niej szczęśliwej miłości, ale przejmującą i bulwersującą znajdziesz na pewno. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Kiedyś byłam tak bardzo zafascynowana tą powieścią, że nawet piosenka Kate Bush nawiązująca do bohaterów mnie nie zrażała i wyłam ją w pokoiku na poddaszu, ku zgrozie rodziców i siostry [bo bliżej ten mój śpiew wycie wilka przypominał]. Ekranizacje książki podobały mi się średnio, ale miłość Heathcliffa i Kathy porusza mnie do dziś. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Istnieją badacze, którzy sugerują, że to właśnie Charlotte, która po ogromnym sukcesie, jakim były "Dziwne losy..." postanowiła zadbać o losy swoich sióstr napisała "Wichrowe Wzgórza" przypisując ich autorstwo siostrze oraz "Lokatorkę Wildfell Hall" czy "Agnes Grey" [w ogóle wszystkie książki sióstr Brontë polecam, bo każda jest ciekawa]. Nigdy nie dowiemy się, jak było naprawdę i w sumie teraz to ma już niewielkie znaczenie. W każdym razie "Dziwne losy" po raz pierwszy obejrzałam w liceum. Tak, obejrzałam, bo puściła nam je anglistka na zajęciach. Dopiero potem poszukałam książki i z czystym sumieniem mogę przyznać, że gdybym miała więcej czasu, poszłabym jeszcze na anglistykę, głównie po to, by badać angielskie powieści z XIX wieku, tak wsiąkłam. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Dorris Lessing powiedziała o tej książce, że jest najsmutniejszą, jaką czytała i to chyba najlepsze określenie tej pozycji. Idealna na maltretowanie w sobie poczucia melancholii, ale jednocześnie ma się lekką satysfakcję po skończeniu lektury. Aktualnie słucham jej na Audiotece po raz drugi i wciąż jestem pod wrażeniem, jak sprawnie, oszczędnie i miękko można pisać i tak wiele w niewielu słowach wyrazić, że nie dziwię się za co przyznano Nagrodę Nobla właśnie tej pozycji. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:

Historia czterodniowego romansu, opisana tak oszczędnie i prosto, że ściska serce, kiedy się to czyta. Zerknij w cytaty niżej - tam znajduje się odpowiedź, czym ta powieść jest - analizą tak zwanych motylków w brzuchu, tego pierwszego braku oddechu, gdy spotykasz swoją drugą połówkę, ale ukazana bez zbędnych ochów i achów, za to sprawnie i konkretnie. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Nie wierzę, że nie oglądałaś ekranizacji z Juliette Binoche, ale książkę też przeczytaj. Myślę, że nawet lepiej, kiedy zrobisz to po obejrzeniu ekranizacji. Ekranizacja wydobyła główną oś książki, ale sama książka zawiera w sobie o wiele więcej i warto ją przeczytać. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
To jedna z niewielu książek, z których ekranizacja wydobywa więcej głębi niż tekst, ale i tak ja czytałam z ciekawością. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Nie wiem, dlaczego, czytałam tę książkę jako nastolatka. Byłam za młoda i za głupia, żeby w pełni zrozumieć te niewinne i dziecięce listy do Boga pisane przez kobietę, która była poniewierana, gwałcona i bita, a w każdym liście biła po oczach jej dobroć i niesamowita mądrość człowieka prostego i cieszącego się życiem. Niesamowita jest ekranizacja z Whoopi Goldberg. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Jeśli oglądałaś film, to zapomnij o nim i po prostu przeczytaj. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Muszę powiedzieć, że gdyby ta książka, pierwsza część trylogii nie znalazłaby się w tym zestawieniu, część czytelniczek by się na mnie obraziło. Ale muszę przyznać, że czytałam z przyjemnością. Jakkolwiek "przyjemnością" można nazwać to, co się działo podczas II wojny światowej w Rosji. I wiem, że jest tam kilka błędów i historia jest trochę szyta i trąci tanim romansem, niemniej nie przeszkadza to setkom tysięcy czytelnikom na całym świecie, bo to przecież światowy bestseller. Książkę kupisz tutaj. Od razu polecam kolejne części trylogii: KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ. Kolejne części trylogii tutaj:
24. "Dzieci wolności" [o rodzicach Aleksandra]
Cytaty:
Więcej fajnych nie ma 😀
Moja koleżanka nazwała tę książkę opisem wiejskiej patologii, ale! Takich patologii już nie ma! Nie ma kłobuków, utopców, nie ma grupowego seksu w stodole, ta książka to taki folklor, którego już nie znajdziemy i to napisany przez autora "Pana Samochodzika" 😀 KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ. [Ceny tej książki bywają zawrotne, więc lepiej szukaj jej w bibliotekach]
Cytaty:
Ekranizację Znachora zawsze oglądał mój ojciec, a ja nie wiedziałam, co podoba mu się w tej nalanej, brodatej twarzy aktora. Dopiero po przeczytaniu książki zrozumiałam, o co chodzi i myślę, że ciężko rozmawiać o miłości i o książkach o miłości, a już w ogóle o literaturze polskiej bez znajomości tej książki. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
[...] szczęście póty trwa, póki je człowiek ocenia należycie. A dla człowieka wartość ma tylko to, co ciężko się zdobyło.
Uwielbiam tę książkę, nie za wątek romansowy, ale za szczegóły, ubioru, życia, zwyczajów średniowiecznej Skandynawii [za co autorka w ogóle otrzymała Nobla]. Sama książka trafiła do mnie... ze śmietnika. Moja mama wiele razy zżymała się, że dziadek przywozi nam książki, które ktoś wyrzucił, ale to były czasy komuny i w życiu nie kupiłabym ani nie znalazła tylu książek, ile przywoził mi dziadek, w tym prawdziwych białych kruków, z tego, co się orientuję. W każdym razie polecam "Krystynę..." każdemu, kto lubuje się w skandynawskich sagach. KSIĄŻKI ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
To nie jest łatwa książka [o wiele prościej jest ją czytać po obejrzeniu filmu]. Nie jest też krótka [prawie 600 stron]. Ale zdecydowanie nigdy już nikt tak pięknie nie opisze kochania i wolności. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Ja nie wiem, co ten Irving. Najpierw w "Świecie według Garpa" zabija jedno dziecko, a drugiemu wykuwa oko, a potem w "Jednorocznej wdowie" zabija bliźniaków i z całym szacunkiem do pisarza, ja muszę go sobie dawkować. Ale za o pisze tak, że czujesz ból, czujesz namiętność, doświadczasz wręcz tego, co się dzieje na kartach książki niemal sensualnie. Pierwsze rozdziały "Jednorocznej..." byłam w żałobie razem z matką Ruth, jednocześnie współodczuwając ból odrzucenia i opuszczenia przez matkę, jaki czuła mała dziewczynka. Powieść zekranizowano w filmie pod tytułem "Drzwi w podłodze". KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
W latach 20. XX wieku romans arystokratki z leśniczym wywołał skandal w Anglii i wielką krytykę, a przez wiele lat książka była wręcz zakazana. Tak naprawdę peany na cześć penisa nie są głównym tematem powieści, ale niewątpliwie robią wrażenie i mogą zniechęcać. No cóż. Każda epoka ma swój erotyzm 🙂 KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
Polski akcent, bo główna bohaterka jest Polką, która niedawno przeżyła obóz w Oświęcimiu [w ekranizacji gra ją niezrównana Meryl Streep]. Jeśli lubisz czuć się przez moment totalnie rozbita psychicznie, to książka dla ciebie. Ona zostawia ślad. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:

Tę książkę przeczytałam w liceum [jest dość łatwa w odbiorze] i szczerze płakałam. Zabieram się do niej kolejny raz, bo historia Armanda, który zakochuje się w kurtyzanie z wzajemnością, ale zostają rozdzieleni porywa za serce. KSIĄŻKĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Cytaty:
To dopiero pierwsza część zestawienia, kolejna już wkrótce, jeśli masz swoje ulubione i najpiękniejsze historie o miłości, proszę, napisz mi, a wezmę je pod uwagę. Nawet Michalakową przełknę 😀