A ty dalej myślisz, że możesz myć w zmywarce tylko naczynia? [ja jeszcze wczoraj tak sądziłam]

Joanna Jaskółka
9 lipca 2018

Udostępnij wpis

Zazwyczaj w tekstach i w instrukcjach obsługi napisane jest, czego nie można myć w zmywarce do naczyń. A ostatnio ktoś na moich Wiejskich Matkach sprzedał mi taki patent, że zaczęłam się zastanawiać, co można wyprać w zmywarce i moje poszukiwania totalnie mnie zaskoczyły. Gdybym wiedziała to wcześniej... oj, życie byłoby prostsze.

 

Na szybciutko więc podzielę się kilkoma odkryciami [część moich, a część znaleziona na grupach]  na rzeczy, które możesz myć w zmywarce:

 

 

  1. Szuflada pralki [ta na proszek]. O matko, wyszła czyściutka i lśniąca, a zawsze się z nią mordowałam, bo na samą myśl, że wkładam proszek, wlewam płyn, a tam w szparach są jakieś stare smrody i brudy, przechodziły mnie dreszcze. A tak? Szuflada do zmywarki, do zmywarki ocet i soda oczyszczona [na oko] i wychodzi czyściutka półeczka.
  2. Półki z lodówki. Ale nie wszystkie. Ja na przykład mam z taką powłoką srebrną i wiem, że nie mogę tego wrzucić w zmywarkę, ale koszyczki i półeczki z drzwi już mogę. Wielka ulga, bo ze zmywarki wychodzą czyste i lśniące.
  3. Ruszty z kuchenki gazowej. Serio, nie mam siły się z nimi pierdzielić. Moja zmywarka nie radzi sobie z nimi super hiper dobrze, ale ja bym tego lepiej nie zrobiła i tak, więc po co mam się sama męczyć?
  4.  Deska od muszli klozetowej. Znajoma kiedyś wyprała z ciekawości i od tamtej pory nie myje jej inaczej, bo tylko zmywarka potrafi tak doczyścić 😀 Ja nie próbowałam, ale jakbym chciała, to pewnie dla pewności po desce płukałabym zmywarkę octem i olejkiem herbacianym [on doskonale odkaża, o taki. PS. Znajoma, która prowadzi ten sklep zobaczyła, że ją polecam i napisała mi, że na hasło JASKÓŁKA DOSTANIECIE DARMOWĄ DOSTAWĘ. ]  😀 Choć zdarzyło mi się wyprać w zmywarce nocnik młodszego, bo nie chciało mi się samej czyścić pod spodem 😀
  5. Naczynia ze złotymi zdobieniami [jeśli chcesz się tych zdobień pozbyć :D]. Ja dzięki temu zyskałam 12 ładnych bielutkich talerzy. Rok później złote zdobienia stały się modne, ale moda przeminie, a białe talerze zostaną 🙂
  6.  Kubeczki łazienkowe, półka łazienkowa, mydelniczka, czyli jak w punkcie 4 - bardzo dużo łazienkowych rzeczy można umyć w kuchni. Kiedyś Gosia Rozenek-Majdan w swoim programie doradzała, żeby wyczyścić kubeczki łazienkowe, trzeba wlać do nich ocet i zostawić na noc, ale ja zawsze zapominałam tego octu wylać i o. Wolę załatwić to w zmywarce.
  7. Kocie i psie miski - bez problemu, a mamy jeszcze je na stojaku, to i stojak się pięknie czyści.
  8. Plastikowe podkładki na stół. - ja powoli odchodzę od plastiku i rattanu, bo chłopcy coraz mniej brudzą, ale tak, takie plastikowe można wsadzić do zmywarki, choć powłoczka zejdzie z nich wtedy trochę szybciej.
  9. Szczotka i szufelka. - lubię je mieć czyste, spokojnie się wypiorą w zmywarce.
  10. Czapki z daszkiem - pomyślałabyś? Ja nie. A faktycznie w zmywarce daszek się nie odkształca.
  11. Buty plastikowe, gumowe, klapki, kalosze. - Moje kalosze po praniu w zmywarce pokażę jutro na isntastories tutaj 🙂myć w zmywarce
  12. Rączka od prysznica. Ta, co z niej woda leci i kamień się zbiera. U mnie bardzo, bo mam twardą wodę. Po co się szarpać, skoro zmywarka da sobie radę?
  13. Szczotki do włosów. Ja większość mam z włosia dzika, ale mam jedną plastikową i chyba niedługo będzie czyściutka.
  14. Felgi. Tak 😀 Autentycznie ludzie myją w zmywarce felgi 😀 Są udokumentowane przypadki.
  15. Plastikowe zabawki - podobno są nawet niektóre grające zabawki, które przeżyją kąpiel w zmywarce. Podobno nawet klocki lego, które ja zazwyczaj piorę w poszewce w pralce, w zmywarce czyszczą się lepiej i są mniej hałaśliwe.
  16. Weki. Nie, nie musisz ich myć. Ostatnio furorę robi motyw pasteryzowania słoików z przetworami w zmywarce. Aż chyba o tym napiszę.
  17. Narzędzia ogrodowe, blaszane doniczki, pojemniczki itp. To akurat wiedziałam, bo jestem leniwa i nigdy tego sama nie czyściłam. Ale uważaj, żeby nie było za dużo piachu.
  18. Kubeł od mopa. A konkretnie tę część, co się mopa wyciska. Tam jest tyle szpar, że komu by się chciało to myć ręcznie?
  19. Pokrywki i garnki. Tak. Jestem z tych, co myje garnki w zmywarce i wcale mi nie szkoda miejsca, bo nie mam tyle naczyń, żeby ją zapełnić 🙂 A pokrywki myję również te od kosza. Pierdzielę, nie będę ich sama szorować.
  20. Fridę do nosa - nie walczyłam, po prostu włożyłam i gluty się same wyprały.
  21. Niechciane prezenty... [ojej, najwyżej będą czyste :D]
  22. Kratka z filtra kuchennego [to na okapie :D] Jutro testuję.
  23. Gąbki do mycia. I to jest mega, dziś przetestowałam. Nie maM mikrofalówki, więc nie mogę dezynfekować gąbki do mycia znanym sposobem, a zawsze zapominam kupić nowych gąbek i zostaję z jedną. I dziś ta jedna się wyprała w zmywarce 😀
  24. Klucze. No bo na kluczach faktycznie zbiera się sporo brudu.
  25. Łapki do gorącego. Ja mam takie z ikei, z jakiegoś sztucznego materiału, plastikowe, czy jakieś. W zmywarce czyszczą się rewelacyjnie.

 

 

Jeśli chodzi o to, co myć w zmywarce, to chyba najważniejsze jest unikać mycia drewna, aluminium, bambusa, elektroniki i piasku. Nie dobrze jest myć w zmywarce dziecko, kota, choć czasami ma się ochotę. Podobno to, czego nie da się umyć w zmywarce, wcale ci nie jest do szczęścia potrzebne, ale jednak dzieci się czasem do czegoś przydadzą. Chociażby po to, żebyśmy miały z kim spędzać czas, gdy większość rzeczy umyje ci zmywarka 😀

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    4 marca 2024
    Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

    Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

    14 grudnia 2023
    Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

    Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

    1 grudnia 2023
    Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

    Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

    27 listopada 2023
    Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

    Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

    26 listopada 2023
    Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

    Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

    10 września 2023
    Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

    I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official