Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o swoim chudym mleku

Joanna Jaskółka
2 listopada 2015

Udostępnij wpis

Nie jestem laktywistką. Szczerze mi wisi, czy karmiłaś piersią, butelką, czy od razu poczęstowałaś swoje dziecko kaszanką. Jest mi to najzupełniej obojętne i póki ty uważasz, że robisz dobrze, powstrzymam się od telefonu do opieki. Nie jestem ciekawa, dlaczego karmiłaś dziecko piersią, nie interesuje, czemu karmiłaś butelką. Ja mam za sobą obie te przygody i wcale nie są interesujące. Jedna rzecz natomiast wkurza mnie histerycznie - gdy kłamiesz, że miałaś chude mleko.

 

 

Wiesz, jestem w stanie zrozumieć, czemu zdecydowałaś się na butelkę. A bo nie chciał ssać, a bo ty nie chciałaś sobie psuć piersi, a bo nie miałaś wsparcia, a bo nie miałaś pomocy, a bo ci się nie chciało walczyć o laktacje, a bo coś tam coś tam. Jak już mówiłam, nie jestem laktywistką. Drugie dziecko karmię wyłącznie piersią już ponad pięć miesięcy, przy pierwszym odpuściłam po trzech. Jestem w stanie zrozumieć wszystko i dopóki jesteś szczera, możesz się nie krępować.

 

I daruję sobie głębsze wywody, jakie to mleko z piersi jest fantastyczne. No jest, jest. I wygodne. W nocy tylko wyciągam, co muszę, i w zasadzie śpię dalej. Od urodzenia Adaśka nie miałam ani jednej nieprzespanej nocy. Ale spoko, ja otrzymałam wsparcie i pomoc, nie powinnam się w ogóle chwalić. Rozumiem, że tobie było trudno. Albo że nie chciałaś. Wszystko jedno.

 

Ale kiedy patrzysz mi się w oczy i mówisz, że nie karmiłaś, bo miałaś chude mleko, błagam, puknij się w czoło. Puknij też w czoło lekarza, który usiłuje ci wmówić, że masz chude mleko, potem zapisuje ci drakońską dietę o chlebie i wodzie, by po trzech tygodniach na takowej z tryumfem stwierdzić, że dziecko dużo nie przybrało, więc miał rację - masz chude mleko.

 

Błagam.

 

Wyjdź z domu i pukaj w czoło każdego, kto powie ci taki farmazon, bo moja droga, choćbyś nie wiem, jak tego chciała, nie ma czegoś takiego jak chude mleko. Rozumiesz? Nie ma.

 

Nie ma czegoś takiego jak chude mleko i jeśli chcesz się usprawiedliwić, czemu nie karmiłaś piersią, nie chrzań mi farmazonów, tylko mów szczerze, jak jest. Mi to i tak obojętne. Twojemu dziecku trochę mniej, ale jeśli macha rękami, nogami i się uśmiecha, to raczej przeżyje.

 

Więc wiesz. Pamiętaj. Chude mleko, to se w sklepie możesz kupić, odtłuszczone specjalnym urządzeniem. Twój biust to nie garaż na maszyny, więc zapamiętaj: nie ma czegoś takiego, jak chude mleko.

 

A zainteresowanych odsyłam do mojej encyklopedii:

 

"Problemy z ilością pokarmu"

"Woda, sama woda"

"Składniki mleka kobiecego zależne od sposobu odżywania się mamy"

"Dieta mamy karmiącej" oraz "Jak powinna się żywić mama karmiąca i nie tylko"

Zdjęcie: Benjamin Horn

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  24 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Joanna Wojciechowski
  7 lat temu

  Mnie się wydaje, że kobiety do końca chcą wierzyć, że to natura a nie one zawiodły. Ale z czasem dojrzewają i im przechodzi. Patrz ja... ja już teraz wiem, że po prostu się poddałam, nie chciało mi się walczyć o każdą kroplę, spędzać 24 godzin z wiszącym na cycku dzieckiem i wyjącym, kiedy tylko się je odstawi. Z wizytami co drugi dzień w PMI, bo pediatra kontrolować wagę kazał, skoro się upieram przy niedokramianiu. A w cholerę z tym. Doałam sobie co prawda roboty butelką, ale odetchnęła. I tylko na poczatku jeszcze szukałam miliona usprawiedliwień i zrozumienia u innych (a te na brak pokarmu i chude mleko wciąż jeszcze działają). Dziś pogodzona ze sobą wiem, że to ja zawiodłam, ale w sumie nie mam już sobie tego za złe. Dorosłam 🙂

  Iwona Wardal
  Iwona Wardal
  Reply to  Joanna Wojciechowski
  7 lat temu

  Miło przeczytać, że pomiędzy "lobby MM", a "laktacyjnymi terrorystkami" jest tyle osób ze zdrowym podejściem, zwłaszcza po takich osobistych doświadczeniach!

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Joanna Wojciechowski
  7 lat temu

  Bo czasami trzeba mieć po prostu taką jakąś wolną głowę, bez dodatkowych stresów, bez napięcia. Piszesz o tym, że zawiodłaś - nieprawda! Po prostu w takich to a takich okolicznościach dokonałaś wyboru i tyle 🙂

  Katarzyna Maryan - Misztal
  Katarzyna Maryan - Misztal
  7 lat temu

  Pierwsze dziecko zaczęłam karmić butelką już w szpitalu w drugiej dobie jego życia. Nie potrafiłam prawidłowo przystawić do piersi a dziecko miało problemy z ssaniem. Młoda zaczęła spadać na wadze i płakać, płakać bo była głodna. Podałam butelkę i od razu zaczęła ładnie przybierać oraz spokojnie spać a ja przestałam się stresować i zamartwiać. Chciałam karmić piersią ale nie wiedziałam jak, taki banał prawda? Kobieta nie wie jak karmić piersią . A jednak tak było. Poddałam się .
  Cztery miesiące temu urodziłam drugie dziecko i aktualnie karmię tylko i wyłącznie piersią. Miałam kryzysy i chciałam zrezygnować ale jakaś wewnętrzna siła i intuicja podpowiadały mi , że wszystko jest ok i żeby się nie poddawać, że dziecko się najada chociaż ja nie widzę ile tych ml wciągnęło a jego płacz nie zawsze oznacza głód. Młody do 6 tygodnia życia jadł z piersi i był dokarmiany mm. Następnie odważyłam się i przeszliśmy na samą pierś. Nie korzystałam z niczyjej pomocy bo bałam się namawiania, krytykowania i osądzania. Dałam sobie radę sama i jestem przeszczęśliwa . Żałuję , że te kilka lat wstecz nie miałam tej odwagi i siły. Teraz nadrabiam i cieszę się tymi chwilami 😀

  Malwina Bieniecka
  Malwina Bieniecka
  7 lat temu

  Jakbym matkę mojego faceta słyszała, że mleko matki jest jałowe, a dziecko będące na piersi za chude. Przeciwniczka karmienia piersią. Nie dałam sobie powiedzieć. Rodziłam w szpitalu, gdzie stawiano na karmienie piersią i bardzo się z tego cieszę. Na początku było ciężko, bo piersi nabrzmiałe, a Młody za łapczywie chwytał, nie leciało, to puszczał i tak wkoło Macieju. Za to siostra mojego TŻ posłuchała rad mamusi. Po kilku dniach Zośka kolek dostała, bo same mleko dobrały. Jazda po lekarzach, w końcu mleko dobrane i to z górnej półki. Po kieszeni dostała i przez głupotę swoją i mamusi zamiast coś dziecku kupić to na mleko wydawała.

  NieTeściowa stwierdziła też po wzięciu Młodego na ręce, że Szymek ma kolki, bo gazy mu odeszły i macha nóżkami. I że coś zjadłam na śniadanie. Jakie było zdziwienie, jak powiedziałam, że dziś bez śniadania, bo czasu brak. Zgoniła na wczorajszy obiad.... Rosół!

  Monika Kilijańska
  7 lat temu

  Patrząc na moją siostrę, która produkowała mleko o konsystencji śmietany i moje - bladoniebieskie i jak woda - rzeczywiście można było się nabawić kompleksów (nasze dzieci z różnicą wieku 3 miesiące). Jej dziecko spało cale noce od urodzenia, moje dopiero mocno po roczku... Ale cóż - na butli też co 2h się budziło - więc co, mleko modyfikowane za chude?

  Hafija
  7 lat temu

  Och <3

  MotherDeerest
  7 lat temu

  Moja babcia ze strony taty: [tu wstaw jakikolwiek problem z karmieniem, u mnie to były standardowe popękane sutki, krew, pot i łzy, dziecko długo i często je] ... masz chude mleko!
  ja: babciu, nie ma czegoś takiego. Organizm każdej matki przystosowuje się do dziecka. Są różne problemy z laktacją, ale nie chude mleko.
  babcia: po mnie to masz, mnie też lekarz mówił, ja też młodo rodziłam, chude mleko miałam.
  ja: babciu, lekarze tak nie mówią, a jak mówią, to źli lekarze są. Nie ma chudego mleka.
  babcia: Agnieszka też miała chude. Z proszku Kubusia karmi.
  ja: ... babciu, a jest jeszcze sernik?

  Morał: niektórych nie przegadasz 😉 swoją drogą tę biedną ciocię Agnieszkę to babcia tak trochę zaszczuła. A ja? Zaciskałam zęby, ryczałam z bólu, potem przeszło, ale karmienie zawsze było dla mnie takie... bo ja wiem... mechaniczne? Denerwowało mnie. Ryś po jedenastu miesiącach uznał, że mnie uwolni i przestał ciągnąć 😀

  Pau - 5razones
  Reply to  MotherDeerest
  7 lat temu

  moja własna osobista babcia, która piersią wykarmiła 6 na 7 swoich dzieci, też w okolicach 7 miesiąca, jak mój syn płakał nakazała go nakarmić, bo pewnie głodne, no to ja pyk, i cyc do paszczy, na co babcia: ale dziecko, onjest głodny, a nie chce mu się pić, twoje mleko to teraz już woda... ! Ileż moja babcia przy mnie się o piersiowych właściwościach dowiedziała! 😀

  MotherDeerest
  Reply to  Pau - 5razones
  7 lat temu

  W tym miejscu pragnę wyrazić szacunek dla Babci - siedmioro dzieci?! SZEŚCIORO KARMIONYCH? Respect. Tak serio. Ale dobrze, że uświadomiłaś, edukować się można w każdym wieku ;]
  A najlepsze i tak dopiero przed nami... Nie dawaj mu czereśni z pestką, bo mu drzewo w brzuchu wyrośnie! xD

  Pau - 5razones
  Reply to  MotherDeerest
  7 lat temu

  dziękuję w imieniu babci, ona to swoje przeżyła, i później życiowymi anegdotami jak z rękawa sypała; a ja zwłaszcza jak zaszłam w ciążę, a potem urodziłam, to uwielbiałam słuchać jej historii związanych z doświadczeniami ciąży, porodów, karmieia piersią etc, trochę żałuję, że tego wszystkiego nie spisywała, bo to no mogło by być wiekopomne dzieło 🙂

  mówię co myślę
  Reply to  Pau - 5razones
  7 lat temu

  Oj. To nic straconego. Spisuj swoje osobiste dzieło. Ono może być podobne do tego babci 🙂

  Pau - 5razones
  Reply to  mówię co myślę
  7 lat temu

  Spisuję, spisuję, zapraszam do siebie 😉

  mówię co myślę
  Reply to  Pau - 5razones
  7 lat temu

  Dziękuję za zaproszenie. Pewnie, że Cię będę odwiedzać 🙂

  Iwona A.
  Iwona A.
  7 lat temu

  Moje mleko nie bylo chude, mój pokarm byl "za słaby" według teściowej bo dziecko płakało do jedzenia co godzinę. Ale ja nie dałam sobie wmówić, choć dużo nerwów mnie to kosztowało. Dziecku po prostu pić się chciało bo lipiec był, gorąco, a teściowa jeszcze w kominku palić kazała, bo "dziecko musi mieć ciepło". Nie pozwoliłam też teściowej wprowadzić na siłę herbatek.
  Nie ma chudego ani tłustego mleka z piersi. Jest takie jakie dziecko potrzebuje. Czasami wygląda "chudziej", czasami jest koloru śmietany. Ja jestem akurat wielkim zwolennikiem karmienia piersią ale nie namawiam nikogo na siłę, ich własny wybór. Za to dzielę się swoim doświadczeniem jak ktoś prosi bo mnie się udało dwoje dzieci wykarmić i mam cały szereg wspomnień z tym związanych, lepszych i gorszych.

  Edyta
  Edyta
  7 lat temu

  Przy pierwszej córce moje mleko to w ogóle było fenomenem natury, bo było zarazem za chude i za tłuste 😀 Za chude i dlatego dziecko źle przybiera, ale za tłuste i dlatego ma wzdęcia - moja mama mówiła oba te hasła i nie widziała żadnej sprzeczności... I żadne argumenty nie działały, bo przecież "tak dawniej mówili", co jest znanym dowodem naukowym przecież.
  Syn jest kluskowaty, więc do tej pory wszystko było ok, ale dziś się okazało, że za mało przybrał od poprzedniego szczepienia, więc czekam na odkrycie przez babcie, że to przez chude mleko...

  Ola Czupryn
  Ola Czupryn
  7 lat temu

  Bardzo dobry wpis. Już Ci kiedyś dziękowałam za "cyc albo nic", kiedy leżałam w szpitalu po porodzie, załamana tym, że dziecko jest głodne a mleka za mało. Takie wpisy są ważne, zarówno jak komentarze pod nimi - mi pomogły bardzo! 🙂 dlatego dołączam się i ja - walczyłam o karmienie prawie 2 miesiące dokarmiając syna MM. Dopiero wtedy gdy przekonałam się, że od MM nie umrze, odetchnęłam, odstresowałam się i... mleko popłynęło 🙂 Adaś ma już 5 miesięcy z hakiem, a ja od 3 miesięcy karmię go z radością (tylko piersią). Kochane mamy z problemami - głowy do góry! Jeśli bardzo chcecie karmić piersią, to dacie radę - serio 🙂

  pestki
  pestki
  7 lat temu

  🙂

  Pau - 5razones
  7 lat temu

  ja przez to, że no mleczna kadencja mi się trochę przeciągnęła (wiem, że Cię to nie interesuje 😉 ale i tak Ci napiszę ile trwa 😉 21 miesięcy), to wśród niektórych znajomych wychodzę na dziwo, dlatego w ogóle staram się nie poruszać tematu kp, na moje nieszczęście, niektóre moje koleżanki mają potrzebę "opowiedzenia swojej historii", wytłumaczenia się czy coś, i też już wielokrotnie słyszałam historię, że przestały karmić, bo mleko miały, chude, tłuste, za mało, etc
  raz się ubawiłam, jak jedna mi opowiadała, że no syna musiała odstawić jakoś około piątego miesiąca, bo on już tyle tego mleka potrzebował, a ona nie miała, na co jej mąż: taaa jasne, zwyczajnie chciałaś do imprezowania wrócić i się naj.... 🙂
  do moich ulubionych usprawiedliwień i tłumaczeń należą jeszcze kwestie: "nie karmiłam, a i tak jest inteligentne", "nie karmiłam, a wcale tak często nie choruje"

  olguska
  7 lat temu

  no ja odciągam mleko i sama się dziwie ile tłuszczu w nim jest .

  Tomasz Karwowski
  Tomasz Karwowski
  7 lat temu

  Co do dawania mieka matki; nazdrowsze, najnaturalniejsze. A 500 lat temu gdy hrabianka nie mogła dawać swojego mleka dziecku to były mamaki ze wsi . Teraz jest firma Gerber i Bebiko.
  ----
  Zeby była jasność; jestem Antek

  mówię co myślę
  7 lat temu

  Zgadzam się z Tobą całkowicie. Nie ma czegoś takiego jak zły pokarm czy tak jak piszesz- chude mleko.
  Zresztą jak ktoś czegoś nie chce zrobić, to zawsze szuka wytłumaczenia, żeby samego siebie usprawiedliwić. Wtedy spokojniej się śpi 🙂

  Mama AsiaLM
  7 lat temu

  Też nie raz słyszałam od znajomych, że przestały karmić, bo miały małowartościowy pokarm ... ja swoją córkę karmiłam do 10 m-ca po czym sama się odstawiła. A nocne wstawania też były, a właściwie to chodziłam spać w granicach 3-4 rano, bo w nocy mała prawie w ogóle nie spała, no chyba, że na rękach jak się nie poruszałam. 🙂

  Justyna Szymańska
  Justyna Szymańska
  7 lat temu

  Oczywiście, można wyrać łatwiejszą drogę, jednak karmienie piersą jest czymś pięknym, uczymy dziecka czym jest bliskość, a przede wszystkim dostarczamy mu odpowiedniego pokarmu. Na pewno naturalnego. 🙂

  6 grudnia 2022
  Jak rozmawiać z dziećmi o prezentach świątecznych, gdy nie stać nas na wszystko?

  Kiedy sytuacja w kraju pogarsza się, a z każdej strony jesteśmy zalewani informacjami o rosnącej inflacji, wielu rodziców czuje ciarki na myśl o zbliżających się świętach. Co się stanie, gdy Wigilia nie będzie „na bogato”? A przede wszystkim, jak rozmawiać z dziećmi o prezentach świątecznych, gdy nie stać nas na wszystko, a marzenia są ogromne? […]

  14 listopada 2022
  O chłopcu, który przestał biegać

    Biegł przez las na bosaka. Nie widział swoich stóp uderzających miarowo o ziemię, nie czuł muskających jego skórę traw, których dywan rozdzielał dwa pasma rozjeżdżonej leśnej drogi. Było ciepło, to w końcu początek wakacji. Był w spodenkach i koszulce, przygotowany na wyjście nad rzekę, ale nie zdążył nad tę rzekę iść. Teraz musiał zdążyć, […]

  3 listopada 2022
  Jak fajnie ubrać siebie i dzieci, nie wydając na to majątku?

  Kiedy to piszę, mam do spakowania dwie paczki ciuchów, które jeszcze dziś pójdą w świat. Planuję kupić sobie i chłopcom nowe kurtki zimowe i nie chcę wydać na nie grosza z pieniędzy odłożonych na życie. Jak to zrobię? Wykorzystując idealnie to, co mam.  Od lat udaje mi się fajnie ubrać siebie i dzieci, nie wydając […]

  31 października 2022
  Chcesz mieć kury? Ja chciałam i mam [krótki poradnik, jak założyć kurnik]

  Jednym z największych pragnień albo przynajmniej pomysłów do rozważenia każdego mieszczucha przeprowadzającego się na wieś jest to, żeby mieć kury. Ja co prawda ze wsi wyszłam do miasta, a potem wróciłam, ale moja wieś to było turystyczne zagłębie, które krowę widziało w moim wczesnym dzieciństwie. Potem już tylko kajaki i pokoje do wynajęcia. Zaczynałam od […]

  13 października 2022
  Czy warto było zakupić pralko-suszarkę HAIER - fakty i mity po pół roku używania

  W wakacje często rozwieszałam ubrania na dworze. Kiedy tylko widzieliście je w tle, wysyłaliście mi masę dobrych rad, by zainwestować w suszarkę bębnową. Czytając je, uśmiechałam się pod nosem, bo ja przecież już mam pralko-suszarkę, z której jestem szalenie zadowolona! Na dworze po prostu dosuszam rzeczy znad jeziora lub te, które nie zmieściły się w […]

  4 października 2022
  Meltdown, shutdown, ASD i inne dziwne słowa w spektrum autyzmu [część 1]

  Kiedy opowiadam o byciu w spektrum na moich relacjach facebookowych i instagramowych, często używam określeń, które dla mnie są już od lat oczywiste, ale dla moich odbiorców są całkowitą zagadką. Postanowiłam więc troszeczkę rozjaśnić chociażby część określeń, takich jak meltdown, shoutdown czy inne. Znasz już te określenia?     Postanowiłam zrobić mały cykl o spektrum, […]

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official