Ja tak robiłam i nic się nie działo!

Joanna Jaskółka
28 stycznia 2015

Udostępnij wpis

 

 

Jednym z najgorszych komentarzy, jakie mogą znaleźć się pod tekstem, nie są wcale oszczerstwa, przekleństwa czy konstruktywna krytyka [taka nie istnieje]. Jednym z najgorszych komentarzy, jakie może dostać bloger, jest zdanie, które, jestem pewna, każdy z was chociaż raz wypowiedział: "Ja tak przecież robiłam. I nic się nie działo!".

 

Pod każdym tekstem, w którym staram się pokazać, w jaki sposób zachowywać się w pewnych sytuacjach, co zrobić, żeby pomóc [lub nie zaszkodzić] dziecku trafia się takie zdanie. Pod tekstem o warsztatach z Lovelą, gdzie pisałam o tym, czego dowiedziałam się o pielęgnacji skóry dziecka i dlaczego trzeba prać do trzeciego roku życia ubranka w dziecięcym proszku. Pod tekstem o tym, co robić w czasie zakrztuszenia. Pod tekstem o tym, jak się zachować w wypadku krwotoku. Ale najgorsze było to, pod tekstem o piciu w ciąży.

 

 

Muszę wam powiedzieć, że zawsze, gdy widzę poniższe komentarze:

 

 

"Nigdy nie odchylałam dziecku głowy do przodu podczas krwotoku i jakoś jeszcze się nie zachłysnął"

 

"Zawsze każę podnosić rączki i mojemu dziecku nic się nie dzieje"

 

"Od urodzenia prałam mojemu dziecku ubrania w dorosłym proszku i nic mu nie jest"

 

"Piłam w ciąży i moje dziecko jest zdrowe"

 

 

Jestem ciekawa, czy ich autorzy ze swoja filozofią idą też w inne rejony życia:

 

 

"Zawsze zostawiałam dziecko w samochodzie w wakacje i jakoś nie umarło.""Nigdy nie zwracałam dziecku uwagi, żeby się zatrzymało przed wbiegnięciem na ulicę i jeszcze żaden samochód go nie przejechał!""Nie szczepiłam dziecka i nie zachorował jeszcze na żadną poważną chorobę""Moje dziecko bawiło się bombą i nie wybuchło! Śmiało! Kup swojemu!"

 

"Dałam dziecku muchomora i przeżyło! Częstuj się".

 

"Biję moje dzieci i są zdrowe i grzeczne"

 

 

 

Podejrzewam, że tak. Bo przecież skoro jednej czy dwóm osobom raz się udało, to i mi się uda, prawda? No cóż, powodzenia, ale mi nie jest w smak, pod tekstem, który pięć razy sprawdzałam, konsultowałam i poświęciłam mu sporo czasu, czytać komentarz osoby mającej w głębokim poważaniu ogólne zasady bezpieczeństwa, wypowiedzi specjalistów, liczne źródła i chcącej jedynie promować życie na krawędzi - bez wiedzy, bez chęci, bez rozumu.

 

 

 

 

Każdy taki tekst, który do tej pory napisałam, możecie przyjąć do wiadomości i sobie iść, możecie przyznać mi rację, możecie ze mną polemizować, możecie dalej robić, jak robicie, to przecież wasze dziecko i wasza odpowiedzialność, ale [aż mi się przekleństwo ciśnie na usta] nie psujcie całej wymowy tekstu, "Ja tak robiłam i nic się nie stało!", nie szafujcie swoją nieodpowiedzialnością, nie piszcie,  że wy robicie źle i wszystko jest ok! Bo ktoś zrobi tak jak wy i zrobi sobie albo dziecku krzywdę - chcecie ponosić za to odpowiedzialność?

 

 

 

Bo ze wszystkiego, z czym spotkałam się w internecie, ta postawa jest chyba nawet gorsza od hejterów [którzy mnie bawią]. Najgorsza. Bo oprócz tego, że autor takiego komentarza nie wstydzi się, wręcz się obnosi ze swoją ignorancją, to jeszcze robi to publicznie, promując takie myślenie i zachęcając do niej innych. Chcesz pomóc? Nie przeszkadzaj. I jeśli ktoś, opierając się na dowodach, badaniach, opinii ekspertów pisze, że coś jest szkodliwe, to znaczy, że to jest szkodliwe, a ty, robiąc to, zwyczajnie miałeś szczęście. Wiesz, ilu ludzi przeżyło skok z bardzo wysokiej skały? Myślę, że niewielu, sądząc po relacjach, ale nawet jeśli ktoś przeżył, czy chodzi i zachęca ludzi do skoków, bo "jemu się udało"? No właśnie.
 
Mam jeszcze nadzieję, ale wygasa powoli, że może autorzy tekstów typu "ja tak robiłam i nic nam nie było" zwyczajnie nie są lotni umysłowo. Coś im tam zgrzyta w przewodach i nie zastanawiają, że z ich tekstów wyniknie więcej szkody niż pożytku. Bo co innego napisać, że nie mam racji, co innego pokazać inną metodę lub polemizować, co innego jest udowodnić, że to, co piszę to kompletna bzdura, zupełnie co innego jest wreszcie przyznać, że nigdy się nad tym nie myślało i postanowić temat przemyśleć.
 
Ten tekst został opublikowany 21 września 2014 roku, ale postanowiłam go odświeżyć pod wpływem dyskusji na Facebooku pod linkiem do TEJ  publikacji. "Czytelniczka" [jeśli można tak nazwać kogoś, kto przyszedł na jeden tekst... można?] starała się mnie przekonać, że rzeczy z Chin są wspaniałe, ponieważ ona zamówiła ponad 600 i wszystko było ok. Moje uwagi o tym, że nie ufałabym tak chińskiej jakości [czytelniczki donosiły mi, że wspomniane w tekście lampki cotton balls o mało co nie spaliły mieszkania, inne również dostały uczulenia na niektóre chińskie materiały], strasznie się obraziła i stwierdziła, że jej ubliżam, bo w żaden sposób nie mogę jej przyklasnąć.  Dyskusja zrodziła się szumna, już dawno nie miałam takiego flejmu, a żeby ugotować obiad, musiałam w końcu zablokować kilka osób, bo ktoś musiał dać koniec szaleństwu, które się rozpętało. Ale potem usiadłam i zaczęłam przeglądać strony. Znalazłam kilka faktów o chińskiej jakości:
 
 
 • "W Zgierzu Państwowy Instytut Barwników i Produktów Organicznych zbadał chińskie łyżki z tzw. czarnego nylonu okazało się, że kuchenne przybory pod wpływem ciepła wytwarzają rakotwórczą substancje MDA (metylenodioksyamfetaminą), której dawka przekraczała nawet 10 tysięcy razy normy dopuszczalne przez UE. Doktor Stefan Gaweł, specjalista z Katedry Żywności i Żywienia Śląskiej Akademii Medycznej ostrzega, że MDA wchłaniane z pożywieniem powoduje nowotwory przewodu pokarmowego. dr inż. Lucjan Szuster, szef IBiPO podkreśla, że trująca substancja potrafi się uwalniać z łyżek nawet przez rok. Przez tyle czasu jesteśmy narażeni na działanie groźnych dla zdrowia toksyn."   [źródło].

 

 •  "W Polsce Państwowa Inspekcja Handlowa, zbadała 1,3 tyś. zabawek i stwierdziła, że 1/3 z nich w ogóle nie powinna trafić na rynek. Wykryto min. lalki z rakotwórcza melaniną, dziecięce kosmetyki z trującym chromem i plastikowe kaczuszki z ftalanem, który powoduje bezpłodność u chłopców. Alarmujący przykład odnotowano w Stanach Zjednoczonych gdzie, w jednej z najpopularniejszych zabawek sieci Wal-Mart, „Beendez Beats”(tzw. chińskie koraliki), wykryto składniki „pigułki gwałtu”, które jak podał CNN w przypadku połknięcia przez dziecko wywołują depresję, halucynację lub nawet śpiączkę. Chociaż sieć Wal-Mart wycofała zabawkę ze sprzedaży, to jednak koraliki te są nadal dostępne." [źródło].

 

 •  "Szkodliwy sześciowartościowy chrom wykryto w butach we Włoszech, stwierdzono też przekroczone normy melaniny w mlecznych cukierkach produkcji chińskiej, sprzedawanych w Holandii. W wielu krajach został wprowadzony obowiązek badania produktów pochodzących z Chin. W Polsce takich przepisów nie ma, ale Państwowa Inspekcja Handlowa znalazła lalki z melaniną, dziecięce kosmetyki z trującym chromem i plastikowe kaczuszki z ftalanem, który powoduje bezpłodność u chłopców." [źródło]

 

To niewiele, ale takich info można znaleźć więcej. Dlatego bardzo długo przygotowywałam tekst o ali - nie chciałam napisać go w entuzjastycznym tonie, a jednak znaleźć jakieś "ale", które moglibyście wziąć pod uwagę, decydując się na zakupy w Chinach. Wiecie, że do eko sreko mi daleko, daleka jestem również od chronienia moich dzieci przed wszelką chemią tego świata [mało tego - świadoma, ile tej chemii dziś jest, staram się dzieci do niej powolutku przyzwyczaić], ale wiecie - co innego raz na jakiś zaszaleć w chińskim świecie, a co innego mieć stamtąd wszystko i tylko kamuflować specyficzny, ostry zapach plastiku...  I co innego głosić światu rewelacyjność tego plastiku, bo "ja go miałam i nic, kompletnie nic, się nie stało".

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  52 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Anna Pacek
  9 lat temu

  Zgadzam się w 100%. Kosma wymiata,jak zawsze!

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Super tekst 🙂 Mam nadzieję, że ci wszyscy ,,ja tak robiłam i nic mu nie było...&#39;&#39; oprzytomnieją chociaż minimalnie. <br />Pozdrawiam Was 🙂 <br />Monika

  Weronika KordzińskaŚniegota
  9 lat temu

  Tak bardzo mi wstyd - prawdopodobne, że napisałam gdzieś/kiedyś/coś na temat odstawienia proszków dla dzieci - bo ja tak robiłam ;)Fajny tekst, w s umie nigdy o tym nie myślałam, ale zgadzam się w 100% i następnym razem pomyślę ;)Pozdrawiam!

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Weronika KordzińskaŚniegota
  9 lat temu

  Wiedziałam! Wiedziałam, że mam super mądrych czytelników, którzy zrozumieją &lt;3 Dziękuję!

  Kamil
  9 lat temu

  U mnie zawsze takie komentarze pojawiały się pod tekstami o biciu. Do czasu, gdy jeden z komentatorów zrobił z nimi porządek. Pozwolę sobie zacytować:<br />&quot;Często słyszę &quot;biegaliśmy na podwórku za sobą z kijkami i w kałużach, a ojciec dał nam solidnie po dupie i wyrośliśmy na porządnych ludzi&quot;. Zawsze sobie myślę wtedy: dobra twoja, masz szczęście, że wyrosłeś na porządnego

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Kamil
  9 lat temu

  Amen. Lepszej puenty być nie mogło 🙂

  Filipia Mama
  Reply to  Kamil
  9 lat temu

  Dokładnie wczoraj usłyszałam od teścia podobny tekst, o tym jak on wychowywał mojego męża. Mój mąż też jest statystycznym błędem, a na jego ojca od tej pory będę patrzyła inaczej.

  blog by dozza
  9 lat temu

  Ignorancja, głupota, czy po prostu debilizm innych rozwalają mnie na łopatki! Popieram Cię w 100% i jeśli kiedykolwiek mówiłam/pisałam coś takiego (choć nie przypominam sobie) to biję się w pierś, aż dudni!!

  Dominika Ł.
  9 lat temu

  A ja wykażę się ignorancją i zapytam - co to jest marożetka?

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Dominika Ł.
  9 lat temu

  Marożetka to taka dziewczyna, co idzie na paradzie i wymachuje taką specjalną pałeczką [batonem]. Ta pałeczka jest często ozdabiana, a czasami jej końce się palą. Chciałam się bawić z Kosmykiem w mażoreta, ale nie wiedziałam, czy istnieje męski odpowiednik 🙂

  Dominika Ł.
  Reply to  Dominika Ł.
  9 lat temu

  Aaaa! To już wiem 😀 dzięki za wyjaśnienie :)<br />

  olacom
  Reply to  Dominika Ł.
  9 lat temu

  Jejku zgłupiałam - mażoretka czy marożetka? Chyba to pierwsze jednak? Tak często używam tego słowa, że nie wiem...

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Dominika Ł.
  9 lat temu

  Mażoretka, mażoretka, tak jak w tekście, w komentarz mi się literówka wkradła, a nie mam możliwości edycji komentarzy, więc dupa 😀

  Dominika Ł.
  Reply to  Dominika Ł.
  9 lat temu

  A to chyba moja wina 🙁 ja źle przeczytałam - przepraszam za zamieszanie 🙁

  Monika Chrzanowska
  9 lat temu

  Ja odstawiłam proszek dla dzieci i wygląda na to że zła matka ze mnie. Czas najwyższy to naprawić... 🙁 <br />Na swoją obronę piorę zawsze używając programu dla dzieci, co to niby super wypłukuje detergenty etc. ale chyba i tak zła matka ze mnie.<br />Nie piszę już nic bo się pogrążam...

  Mini i Maxi
  9 lat temu

  Ze szczepieniami to różnie, bo teraz taka moda na nie szczepienie, gdzie się człowiek nie obejrzy piszą, że po co szczepić przesz to zabija 🙂 🙂 🙂 🙂

  a.pi
  9 lat temu

  Uwielbiam Ciebie i Twoje teksty! :))))***

  Matka Agrafka
  9 lat temu

  Koleżanka rzadko myła córci zęby i mówiła, że nic jej się nie dzieje od tego, zęby pierwsza klasa. Do czterech lat, kiedy to już niewiele z tych zębów zostało. Cóż mogę powiedzieć, wszystko &quot;do czasu&quot;. Trochę więcej pokory w zdobywaniu rodzicielskiej wiedzy.

  Matylda i Bestia
  9 lat temu

  Komentarze, które przytoczyłaś wynikają zwykle z niewiedzy. Brak wiedzy nie jest niczym złym, jednak odporność na wiedzę to już problem. Problem wielu, jak widać. Odporność na wiedzę połączona z ignorancją to już mieszanka wybuchowa. Najlepiej unikać i z tego powodu popieram bez zastrzeżeń dodatkowy punkt w regulaminie.

  Aniamaluje
  9 lat temu

  Piłam w ciąży i moje dziecko jest zdrowe? wkurza mnie coś takiego maks.<br />Pracuję z dziećmi - nazwijmy to wyjątkowymi - widziałam płaczącą w poradni matkę, której rodzina kazała wypić jedną lampkę wina. Na krążenie.<br />Jedną lampkę. Dzieciak ma FAS. Krew mnie zalewa jak ktoś usprawiedliwa picie.

  Wypaplani pl
  9 lat temu

  Ubolewam, że do kierowania samochodem potrzebne jest prawo jazdy, a żeby mieć dzieci żadna wiedza i umiejętności... nawet nikt nie sprawdza czy mózg jest na swoim miejscu :/

  Kaśka
  Kaśka
  9 lat temu

  Myślenie, że jak ktoś napisał, że pije w ciąży czy pierze ubrania w takim czy innym proszku to ja na zasadzie owczego pędu będę robić to samo trochę mi ubliża. Makówami powiało.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Kaśka
  9 lat temu

  To dla mnie zaszczyt 🙂

  pollyredhead
  9 lat temu

  KAŻDY mądry człowiek wie, że czy u dziecka czy u dorosłego przy krwotoku z nosa nie odchyla się głowy do tyłu!!! Lekko pochyla się do przodu. Polecam każdej takiem &quot;inteligentnej&quot; mamusi poczytać o pierwszej pomocy, bo kiedyś zaszkodzicie swojemu dziecku. Pomyślcie też o tym, że krew wtedy spływa do żołądka który krwi nie trawi a ją ścina przez co wystąpią wymioty. Inteligentki. Ughh

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  Napoleona trucizna od razu nie zabiła, tylko po jakimś czasie...Myślenie tu i teraz i zero myślenia perspektywicznego jest zwykłą ludzką głupotą...to odnośnie haseł &quot;dawałam dziecku w wieku 4 miesięcy taką zupę jak my jemy i żyje&quot;...nosz<br />MagdaG

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  ja nie rozumiem o co chodzi z tymi proszkami jak byś miała pięcioro dzieci i dla każdego miałabyś kupować lovelato koszt pruszków licząc razy 5 a każde dziecko jest w przedszkolu bądź też ma około dwóch lat wyniósłby 1000 złotch miesięcznie.no to się nazywa matka jednego dziecka ja jak miałam jedno dziecko to też myślałam że musi mieć ekologiczną bawełnę zamiast normalnej jak masz troje to

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Mam kilka znajomych, co mają więcej niż trójkę dzieci i każda nich pierze ubranka dziecka w dziecięcym proszku. I to nie tylko do trzeciego roku życia - cały czas. I wcale to nie musi być Lovela, nie zmuszałam nigdy nikogo do używania konkretnego proszku i nie kumam, skąd wytrzasnęłaś kwotę 1000 zł, skoro u nas w domu [4 osoby plus dwie plus dziecko plus babcia plus goście] ten koszt nie wynosi

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  W ogóle zaczynam się zastanawiać, czy nie usuwać też komentarzy, z których przebija się wyższość &quot;wiem lepiej, bo mam wiecej dzieci niz ty&quot;

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Jakoś ciężko się połapać, ile masz dzieci. Troje? Pięcioro? A może w ogóle nie masz? A pomyślałaś, zanim zrobiłaś kolejne, że może nie będzie Cię stać na ten pruszek i mnóstwo innych rzeczy, które dziecku są potrzebne? Może trzeba było poprzestać na jednym i zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, zamiast teraz kombinować w czym wyprać i co zrobić, żeby się mniej brudziło? Samą miłością dziecka

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Ja przepraszam bardzo, ale tez mam troje dzieci i dwójka mocno wyrośnięta a mimo iż najmłodsze ma 25 miesięcy wciąż piorę wszystko w proszku dla dzieci 🙂 No może z wyjątkiem firan i zasłon 🙂 ale z nimi moje dziecko nie ma aż takiego bliskiego kontaktu 🙂 i nigdy nie wydałam 1000zł miesięcznie na proszek, u mnie to koszt ok 100zł i nawet jak doliczę cenę zużytej wody to dla mnie to jakaś suma z

  Różyczka
  9 lat temu

  Daje do myslenia! <br />Mnie ostatnio wkurzyl tekst <br />-Dawalam swojemu 3l grzyby i nic mu nie jest a Wy przy 11l panikujecie <br />Hmm no tak...

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Różyczka
  9 lat temu

  Mnie też tekst Jaskółki skojarzył się z grzybami. Pamiętacie historię niemowlaka, któremu rodzinka podała zupę grzybową w butelce ze smoczkiem? O ile dobrze pamiętam, dziecko zmarło...<br /><br />Faszyrka

  Różyczka
  Reply to  Różyczka
  9 lat temu

  O kurde! O tym nie słyszałam - brak słów :/

  Wiktoria Miazga
  9 lat temu

  Piorę swojej dzidziuli wszystko w płynie dla maluchów i dodatkowo prasuję, choć prawie wszystkie mamy dookoła uśmiechają się z wyższością &quot;mam dziecko rok dłużej niż ty i zobaczysz, że nie będzie Ci się chciało tak długo&quot;. Nie piłam w ciąży, nie piję i teraz, choć większość mam (i nie- mam niestety też) puka się w czoło mówiąc&quot;bez przesady, jedno piwo Ci nie zaszkodzi, lampka wina

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  A ja powiem tak: mam dwoje dzieci, gdy urodził sie pierwszy syn prałam wszystko w Loveli (akurat), prasowałam, kupowałam kocyki z biologiccotton&#39;u, miałam nawilżacz powietrza, kokosowy materac, elektroniczną nianię, bez uciskowe skarpetki, buty elephant do nauki chodzenia i milion innych, drogich, niekoniecznie potrzebnych rzeczy, no i nie mówiąc już o karmieniu piersią bezwględnie do 6

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Fantastycznie ( moje pierwsze słowa pisane na jakimkolwiek blogu ) mam 40 lat i 5 letniego syna ( wyczekiwanego ) jak sie urodził przez pierwsze 2 lata byłam krejzi matka , wszystko było na cacy , po nocach prasowalam , gotowalam , słuchałam czy oddycha , jeszcze dobrze kvpki nie zrobił a ja już przewijalam ( bo sie odparzy ) , ledwo poruszył sie w łóżeczku biegłam z mlekiem ( umrze z głodu )

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Iza, fajny post!<br /><br />Również nie mam jobla na punkcie proszku dla dziecka. Młodemu piorę ubrania w jego proszku ... ale nie zawsze.<br /><br />Przy krwotoku nie wiedziałam, bo przez kilkanaście lat bycia matką nie miałam nigdy akcji krwotok z nosa przy żadnym dziecku. I mi również nigdy nie leciala.<br /><br />Każdego w życiu irytuje coś innego.<br />Taki lajf.<br /><br />mama Synów

  Anonymous
  Anonymous
  9 lat temu

  No proszę jak komentarz jest nie pomyśli od razu jest kasowany:) Łatwo oceniać i krytykować jakby było się wszechwiędzącym, ech mamy blogerki trochę dystansu do siebie. I troche więcej wiedzy radzę zasięgnąć a nie opierać się na jednym &quot;centrum prasowym&quot; i klepać w kółko te same tematy jakby sie było specjalista w każdej dziedzinie- a za sobą mieć rzeszę wyznawców, którzy ślepo wierza w

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Zapraszam do regulaminu. Nie po to tworzyłam to miejsce i otworzyłam jego drzwi dla chętnych, żeby pozwalać na obrażanie mnie. Moje zdanie jasno wyraziłam i dość konkretnie uzasadniłam - jeden raz. Poza tym - jeśli jesteś lekarzem, tekst o proszku, do którego się odwołałaś, powstał po konsultacji z dr Lidią Roszkowską, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej MSS w Warszawie. Więc przepraszam,

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Co do dystansu, którego życzy każda osoba, której komentarz nie został opublikowany [to już nudne, serio], niewiele go masz, skoro się nieopublikowaniem tak bardzo przejęłaś, że znów napisałaś 😀 Więcej dystansu! To tylko blog! Dzieci ci nie pobiłam 🙂

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  pisałam wcześniej o artykułach pisanych na zlecenie -masz w ogóle o tym pojęciae???

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Nie wiem, o jakie &quot;pojeciae&quot; ci chodzi, w ogóle nie wiem, co masz na myśli, szczerze 😀 Komu zarzucasz czytanie mądral i tekstów na zlecenie? Bo ja, jak już pisałam w tekście, za każdym razem staram się dotrzeć do kompetentnej osoby właśnie, a ordynator oddziału dermatologii, moim skromnym zdaniem, jest kompetentny, jeśli mówi o skórze. I skończmy temat, bo wszystko jest w poście,

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  Anonymous
  9 lat temu

  Podoba mi się Twoje podejście do moich komentarzy:)szacun!

  adeceha
  9 lat temu

  A czemu moje dwa komentarze się nie pojawiły? Było w nich tylko to jak jest w innym kraju europejskim odnośnie proszków do prania oraz moje zdanie na temat różnicy między medycznymi artykułami np na temat krwawienia, zakrztuszenia a tekstami sponsorowanymi przez dane grupy producentów.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  adeceha
  9 lat temu

  Na temat proszku pisałaś już pod postem o warsztatach, do którego linkuję. Nie ma sensu się powtarzać, a moje zdanie, co do negatywnego pisania lub podważania jakichkolwiek tekstów o tematyce ratowniczej poznałaś w tym poście, pod którym piszesz. Więcej w regulaminie. Dziękuję.

  Anonymous
  Anonymous
  Reply to  adeceha
  9 lat temu

  Wiesz dlaczego!? Bo idziesz pod prąd a to nie jest tu mile widziane.

  Joanna Jaskółka
  Reply to  adeceha
  9 lat temu

  Na mojej prywatnej drodze - owszem. Ja tu ustalam reguły. Chcecie swoje reguły? Piszcie o nich na własnych blogach 🙂

  Matka Ratownik
  9 lat temu

  O rany! Ależ się u Ciebie Jaskółko gorąco zrobiło! <br /><br />Co do prania ubranek w proszkach dedykowanych dla dzieci mam swoje własne zdanie, tym bardziej że mam córkę, która przez długi czas miała problemy skórne (nic poważnego ot co rusz jakaś plamka, jakaś szorstkość). Metodą prób i błędów znalazłyśmy to, co nam najbardziej odpowiada i nie jest to proszek dla dzieci. Natomiast nie neguję

  Mm Le
  9 lat temu

  To już cała seria o bezpieczeństwie twojego autorstwa 🙂 Proszę, żebyś poruszyła jeszcze jedną sprawę - odblaski i poruszanie się pieszych po drodze. Coraz szybciej zapada zmrok a po drogach wiejskich czy uliczkach miejskich chodzą dzieci często też rodzice z małymi dziećmi bez odpowiedniego oznakowania mało tego idą tak jak im się podoba.

  Kasia
  8 lat temu

  Uwierz, że znam wielu na prawdę mądrych ludzi, którzy byli przekonani że przy krwotoku z nosa głowę odchyla się do tyłu. Dlaczego? Bo tak ich ktoś kiedyś nauczył.

  Madika
  8 lat temu

  Moja teściowa właśnie nam powiedziała, że dostała wysypki ona nogach od chińskich kozaczków, tam gdzie futerko dotykało łydki. Okazało się, że wysypka ma postać otwartych ran... Ale nie powstrzymuje jej to od kupowania hurtem chińskich zabawek dla moich dzieci (plastikowe samochodziki, które łamią się już od krzywego spojrzenia? poproszę cztery!)...

  A co do: "Nie szczepiłam dziecka i nie zachorował jeszcze na żadną poważną chorobę" oraz „Biję moje dzieci i są zdrowe i grzeczne” to zapraszam na forum matek mojego miasta. Tekst o szczepieniu żywcem wyjęty z dyskusji... O biciu nie wspominają, ale pojawił się filmik ze stawiania do kąta półtoraroczniaka, który w tym kącie płakał aż zasnął, jako przykład fenomenalnej metody wychowawczej. Głosów rozsądku pod filmikiem było jakieś 10%, reszta była o durnych matkach, które jakieś bzdury książkowe w życie wdrażają, zamiast się własnym rozsądkiem kierować, a przecież "moi rodzice mnie tak wychowywali i żyję"...

  AgaInAmerica.com
  7 lat temu

  Co do tego "I jeśli ktoś, opierając się na dowodach, badaniach, opinii ekspertów pisze, że coś jest szkodliwe, to znaczy, że to jest szkodliwe, a ty, robiąc to, zwyczajnie miałeś szczęście." z jednej strony się zgadzam, ale z drugiej nie do końca, tzn. chodzi mi o badania i opinie ekspertów. Przykładem niech będzie to, że ja i mój mąż jesteśmy weganami i uważam, że jedzenie mięsa oraz nabiału jest niesamowicie szkodliwe dla organizmu człowieka (i nie tylko dla ludzi zresztą) i nie ma konieczności spożywania go przez nikogo. Mogę to podeprzeć wieloma badaniami, doświadczeniami, itp. Ty za to, skoro jesz mięso, możesz mi podesłać badania mówiące, że jest ono potrzebne do prawidłowego rozwoju oraz że jest zdrowe. Tak samo ze szczepieniami, o kórych wspomniałaś. My nie szczepimy naszej córki i mogę pokazać wiele badań, które wyjaśniają dlaczego szczepienia wcale nie są dobre, natomiast Ty możesz mi podesłać takie badania, które mówią, że szczepić trzeba. Swoją drogą, mój mąż oraz dwójka jego rodzeństwa (w sumie ma piątkę, masakra) mieli bardzo silne reakcje na kilka szczepionek i jedno z nich leżało w szpitalu dłuuuugi czas. Tak samo z proszkami dla dzieci... Ja używam płynu do prania, który jest dobry tak dla dzieci, jak i dla dorosłych, bo nie użyłabym na sobie czegoś, co mogłoby źle wpłynąć na skórę dziecka, po co :D. Także jeśli chodzi o dowody, badania i takie tam to zawsze jest więcej niż jedna strona.
  Ale ogólnie ja sama po prostu nie cierpię tego argumentu, że "ja tak robiłam i nic się nie stało". To nie jest żaden dowód, że coś jest dobre/złe, to jest po prostu dowód na to, że osoba pisząca to jest zwyczajnym ignorantem, sorry. Jak kompletowałam wyprawkę dla małej to obejrzałam sporo filmików na YouTube i nie raz natknęłam się na teksty typu "nie mam pojęcia co ten szampon ma w składzie i jak będzie działać, ale bardzo spodobało mi się opakowanie, więc spróbuję" albo "wszyscy to kupują to i ja kupiłam". Zero zainteresowania, zero zastanowienia się nic. Przeraża mnie to.

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official