Jak w tym całym kołowrocie z dziećmi w domu i z blogiem znajduję czas tylko dla siebie? [10 skutecznych sposobów]

Joanna Jaskółka
7 marca 2017

Udostępnij wpis

Dzień jak co dzień, krzątanina, bieganie, tysiąc spraw na głowie. Jak przeżyć dzień w takim kołowrocie? Jak zapiąć wszystko, co zapiąć trzeba, jak się nie zaplątać, żeby wieczorem nie padać z nóg? A gdzie czas dla siebie? Na odpoczynek, reset, zebranie sił? Mam na to kilka sposobów, ale - uwaga - może boleć. Niemniej wysiłek wart jest starania 🙂

 

W ciągu czterech lat prowadzenia bloga [tak, to już cztery lata!] takich pytań dostaję kilka w tygodniu - jak znajduję na to czas? Na aktywne prowadzenie Fp, na pisanie tekstów, na odpowiadanie czytelniczkom. I gdzie w tym wszystkim znajduję czas dla siebie. Jak tego dokonać, co zrobić, żeby czas dla siebie nie był tylko marzeniem, ale niezaprzeczalnym faktem. Mam 10 skutecznych sposobów.

 

 

Organizacja dnia, żeby znaleźć czas dla siebie

 

Jasne, nie zawsze da się wszystko zaplanować, ale zawsze dzień  można podzielić tak, żeby przynajmniej ramowo znaleźć czas na wszystkie aktywności. Sprzątanie kuchni? Daj sobie czas, załóżmy, do południa. Do południa wysprzątam kuchnię! I nawet jeśli wstanę o siódmej czy ósmej, czy dziewiątej, nawet jeśli dzieci będą mi się pałętać koło nogi, to realny czas, jaki sobie dałaś na tę jedną aktywność. I nawet rozproszona zabawą z maluchem, jesteś w stanie ją skończyć.

 

 

Ja tak pracuję. Podzieliłam sobie dzień na "co dwie godziny". Dwie godziny poświęcam dzieciom, dwie pracy albo sobie. Nawet nie muszę mieć zegarka pikającego mi skończenie czasu, już sama wyczuwam, kiedy koniec zmiany. I na przykład czas od 6.30 do 8.30 to tylko dzieci. Budzę je, ubieram, odprowadzam starszego do przedszkola, przebieram Adasia [jeśli chce], skoncentrowana jestem na dzieciach i nawet jeśli mam włączony komputer, to podejdę do niego tylko po, żeby sprawdzić szybko jakąś informację potrzebną mi dla dzieci, albo puścić piosenkę.

 

 

 

 

Jak w tym wszystkim znaleźć czas dla siebie?

 

Jest mnóstwo sposobów na zorganizowanie sobie dnia, a jeszcze więcej na zorganizowanie go tak, by mieć czas dla siebie. Ja stosuję około 10 zasad, z których część jest ze mną od dawna, a część wprowadziłam pod koniec zeszłego roku. Część jest nowa, wynikająca z moich potrzeb, ale sprawdza się doskonale 🙂

 

 

1. Szanuję siebie.

 

Po prostu. Jeśli ktoś mi pisze, że coś jest dla niego pilne, to rozumiem, że on musi coś pilnie, ale... ja wcale nie muszę  mieć czasu na jego pilne sprawy. Mogę, ale nie muszę. Pamiętam na początku blogowania, że rzucałam wszystko i odpisywałam od razu, żeby osoba, która chciała się ze mną skontaktować, nie czekała ani minuty. Poszłam po rozum do głowy, bo gdybym teraz tak robiła, nie odeszłabym od komputera nawet na minutę. Szanuję wszystkich, którzy piszą do mnie, ale szanuję też swoje dzieci, swój mózg, swojego partnera. Nie mogę ich zostawić w trakcie mojego czasu z nimi, bo ktoś chce się o coś zapytać. Odpowiem w chwili, kiedy będę mogła odpowiedzieć. Czasem spotykam się z reakcjami "Ojej, napisałam wiadomość, a ty nie odpowiedziałaś, ale dodałaś jakiś status, czyli pewnie widziałaś wiadomość i mnie olałaś". Tak, pewnie widziałam, że ktoś do mnie napisał. Jednak mam swój plan blogowy, który muszę realizować i wiadomości na fejsie czytam z szacunkiem - wtedy, kiedy mam czas na nie odpowiedzieć tak, by nie ignorować mojej rodziny i by moja odpowiedź nie była olewająca, a właśnie zgłębiająca problem czy kwestię, którą poruszasz. Tak, na twoje pytanie chcę odpowiedzieć dobrze, a nie między zupą a wrzaskami dzieci.

 

Z tego też powodu zrezygnowałam z wiadomości na fanpage'u. W większości  [choć nie wszystkie, żałuję kilku konwersacji z czytelniczkami, które prowadziłam od miesięcy!] były zawracaniem gitary. A skąd spodenki synka, a skąd kurteczka, a czy pisałaś coś o książkach dla dzieci [!!!!!], a czy masz na blogu jakiś tekst o wychowaniu lub buncie dwulatka [!!!!]? Wyszłam z założenia, że z całą moją empatią, zwyczajnie nie mam czasu odpowiadać na oczywiste pytania. Jestem w trakcie pracy nad nowym szablonem i codziennie jedną godzinę poświęcam na udoskonalenie opcji wyszukiwania na stronie. Tyle mogę zrobić dla osób poszukujących informacji, które są w stanie wejść na blog i znaleźć potrzebne rzeczy samodzielnie. A jeśli potrzebują mojej pomocy i wsparcia, zawsze mogą wejść w zakładkę "Kontakt" i napisać mail. Setki agencji reklamowych nie mogą się mylić - znalezienie mojego maila nie jest problemem, a plan odpisywania na maile mam dość dobry [poświęcam na to sześć do ośmiu godzin tygodniowo!].

 

Tak samo ty - szanuj siebie i swoje priorytety. To nie znaczy, że masz olewać każdego, kto prosi cię o czas czy rozmowę. To znaczy, że ty powinnaś z szacunkiem przemyśleć, kiedy ten czas dla kogoś możesz znaleźć. Masz do tego pełne prawo.

 

 

2. Offline.

 

Od roku stosuję tę opcję, która pozwala mi wyjść z domu bez telefonu lub wyłączyć komputer. Odkrycie? Dla wielu wciąż nieznane 🙂 Na przykład, kiedy robiłyśmy z Kasią Siwko te zdjęcia, bardzo pasowało mi jedno zdjęcie, na którym rozmawiam przez telefon. Nie wpadłam na to, że mogłam pożyczyć od Kasi, a swojego... nie miałam. Często spotykam się ze zdziwieniem, że ja - blogerka - wyszłam z domu bez komórki. A dla mnie to uwolnienie od ciągłych powiadomień, od ciągłych wiadomości, wreszcie od myślenia o mailu, który przyszedł przez chwilą. Na obiad do babci jeżdżę bez komórki, na zakupy jeżdżę bez komórki, na spacer dla odetchnięcia idę bez komórki. Zaraz jedziemy z dzieciakami na wycieczkę rowerową do lasu i tak - będę bez komórki. Oddech i odpoczynek od rzeczy, które zawracają mi głowę.

 

 

 

 

3. Zlecanie zadań.

 

Zdjęć do tego wpisu po raz pierwszy nie robił mi Chłop, tylko koleżanka-fotograf. Zamiast latać jak pokręcona, żeby ustawić Chłopu aparat, a potem wrócić na miejsce i zająć pozycję, poprosiłam o pomoc koleżankę, która kazała mi siedzieć, wszystkim się zajęła i przesłała mi na koniec gotowe zdjęcia. Jestem blogerką, więc czasem muszę dysponować zdjęciami, ale zwyczajnie nie mam czasu ogarniać jeszcze dodatkowej rzeczy i sztuki fotografii. Zleciłam. Podobnie jest z drewnem do piwnicy - rąbanie i układanie zajmowało Chłopu całe popołudnia, podczas których ja mogłam coś zrobić innego, a siedziałam z dziećmi, bo on był zajęty. Zleciliśmy rąbanie drewna. Zlecam też czasem spacery z dzieckiem sąsiadce, żebym mogła skończyć jakąś swoją pracę albo po prostu posprzątać. I polecam taką pomoc przy dziecku każdej mamie. Dwie do trzech godzin dziennie nie kosztuje dużo, to zazwyczaj zwykły spacer, taki sam, jaki ty byś z dzieckiem odbyła, a przez ten czas ty spokojnie możesz doprowadzić dom do porządku, zrobić obiad czy pomyć okna. Choć okna też możesz komuś zlecić. Ja tak dorabiałam na pierwszych studiach i wcale nie robiłam tego u nie wiadomo jakich  bogaczy.

 

 

4. Planuję.

 

Tygodniowo, kwartalnie, półrocznie. Jasne, jest zasada "zwierz się niebiosom ze swoich planów, a one cię wyśmieją" i kilkakrotnie się o tym przekonałam, ale przyznaję, że bez listy zadań zwyczajnie bym utonęła i się zagubiła.Planuję to, co będziemy robić, planuję to, co zamierzamy kupić, planuję to, co będziemy jeść. I jasne, czasem wszystko wali w łeb. Ale wiem, że jak się zawali, to nie muszę wpadać w panikę, bo zazwyczaj trzymam rękę na pulsie i wiem, co, gdzie, kiedy i jak.

 

 

5. Liczę.

 

Czas, minuty, rzeczy do zrobienia, ubrania - wszystko liczę i zapisuję. Liczenie ubrań? Podam to na przykładzie skarpet. Jeśli ich liczba przekracza 30 sztuk - to wiem, że marnuję czas, zastanawiając się, czy przypadkiem nie stanąć na chwilę i kupić sobie kolejnej pary. Proste? Proste. Tak samo jest z innymi rzeczami - większości nie muszę zapisywać, ale mogę podczas wieszania prania sobie plus minus skalkulować, jak dużo rzeczy wieszam i czego mi brakuje, a czego mam w nadmiarze. Jeśli czuję potrzebę - zapisuję. Że to i tamto muszę kupić, a tamto i owamto nie [skarpetki chętnie kupowałabym non stop, stąd to moje  ich liczenie, bo kiedy mam ich dużo, to poświęcam jeszcze więcej czasu na segregowanie. Czasu, którego nie mam].

Dodatkowo był moment, kiedy zapisywałam ile minut zajmuje mi dana czynność. Sprzątnięcie blatów w kuchni - 10 minut. Wyczyszczenie dywanu - 25. Przemycie dwóch najczęściej brudzących się okien w pokoju - 15. Pościelenie łóżka - 5. Zrobienie porządku w lodówce - 30. Wsadzenie naczyń do zmywarki i umycie garnków i zlewu - 25. Wyjęcie naczyń ze zmywarki - niecałe 10. Posprzątanie za kanapą - 20. Jakie to jest pomocne przy organizacji pracy! Wcześniej odkładałam porządki, bo byłam przekonana, że zajmą mi one masę czasu i będę miała z głowy cały dzień. Tymczasem policzenie, ile minut zajmuje mi dana czynność okazało się rewolucyjne. Jeśli czekam na odpowiedź na ważny mail i wiem, że może to potrwać dłużej, nie siedzę tępo patrząc w feed na facebooku, tylko umyję szybko te zasyfione okna. Jeśli skończyłam jakąś pracę i zostało mi 15-20 minut do przyjazdu dzieci od babci - szybciutko ogarnę blaty albo wyjmę naczynia, albo odkurzę i sprzątnę z podłogi zabawki w pokoju [15]. Ja już teraz te czasy i minuty pamiętam i pomagają mi się zmobilizować, a że zdarza mi się niektóre rzeczy zrobić szybciej, dostaję dodatkowy czas na przejrzenie gazety, książki czy szybką rozmowę z koleżanką.

 

Kwestia liczenia czasu związana jest z teorią Prawa Parkinsona, oznaczającego, że będziesz robić coś tyle czasu, ile sobie zaplanowałaś. Jeśli więc zapowiedziałam sobie, że cały dzień poświęcam załóżmy na sprzątnięcie łazienki, to mimo że sprzątnięcie łazienki na błysk zajmuje mi jakieś 40 minut, to cały dzień będę w tej łazience siedzieć myśląc o tym, że dziś sprzątam łazienkę. Najpierw będę przygotowywała się mentalnie do sprzątnięcia łazienki, potem będę obmyślała, jak będę sprzątać łazienkę, potem zrobię sobie przerwę przed ostatecznym sprzątaniem łazienki... a potem w popołudnie ogarnę się, że cały dzień minął, a ja jeszcze nie sprzątnęłam łazienki. Brzmi znajomo? Czy nie lepiej sobie powiedzieć, że od 10 rano do 11 rano sprzątam łazienkę i bach - zrobione?

 

 

6. Daję sobie bufor czasowy.

 

Tak, jak z tą łazienką - wiem, że sprzątnę ją w 40 minut, ale liczę godzinę, bo a może dziecko czegoś będzie chciało, a może ktoś zadzwoni, a może kurier przyjedzie. Nigdy nie planuję czegoś co do minuty, bo zawsze coś się może stać, co rozwali mi jedną rzecz i reszta runie. Staram się zawsze wcześniej przychodzić na spotkanie, mam chwilę czasu na ochłonięcie i starcie potu z twarzy, staram się zawsze dać sobie kilka lub kilkanaście minut nadwyżki czasowej, żeby mieć takie koło zapasowe. A jeśli z niego nie skorzystam? Cóż, mam 10-15 minut na nic nierobienie.

 

 

7. Wstaję pierwsza.

 

Budzik mam zawsze nastawiony 30 minut przed pobudką dzieci. Mam czas wtedy wypić sobie spokojnie kawę, chwilę się zrelaksować, ubrać spokojnie. Po takiej chwili dla siebie łatwiej mi stawić czoła porannemu armagedonowi w postaci dwóch chłopców, z których jeden powinien iść do przedszkola, a nie chce, a drugi nie powinien iść do przedszkola, a poszedłby w samej pieluszce.

 

 

8. Rezygnuję z umilaczy pracy

 

Nauczyło mnie tego pierwsze "oddanie" młodszego dziecka na spacer z sąsiadką. Wróciłam do domu i stwierdziłam, że zrobię sobie kawę, potem, że kanapkę, potem, że znajdę odpowiednią muzykę nastrajającą do pracy. Po 20 minutach stwierdziłam, że straciłam prawie pół godziny i nie zrobiłam jeszcze nic, oprócz bałaganu bo nakruszyłam i mleko wylałam. A przecież płacę tej kobiecie - zmarnowałam czas i pieniądze. To mnie otrzeźwiło. Od tamtej pory, jeśli sąsiadka może i chce zająć się moim dzieckiem, oddaję jej wózek z młodszym i po prostu siadam do tego, co mam zrobić. Kawę sobie zrobię, jak muszę. Najczęściej wykorzystuję te dwie, trzy godziny na ciągłe pisanie/odpowiadanie i przez ten czas zrobię czasem całą robotę na dany dzień.

 

 

9. Ograniczam wybór

 

 

O tym już powiedział Steve Jobs, który na pytanie, czemu wciąż ubiera się tak samo, odpowiedział, że ma do podejmowania tyle różnych decyzji w ciągu dnia, że szkoda mu czasu na podejmowanie kolejnej dotyczącej ubioru. Więc ograniczył wybór do jednego uniformu. Jakkolwiek kusi mnie ta opcja, żeby nie myśleć, czy dziś sukienka czy spodnie, tak wiem, że raczej nie będzie to w moim przypadku możliwe. Ale w samej idei jest dużo prawdy, z której mogę zaczerpnąć. Jeśli robię zakupy, ograniczam się do dwóch, góra trzech sklepów. Bo wiem, że jeśli wejdę do czwartego to już utonę i nigdy się nie zdecyduję. Ograniczam wybór dzieciom - do dwóch, góra trzech rzeczy. Ograniczam wybór sobie - ubraniowy, jedzeniowy, zadaniowy.

 

 

10. Zorganizowałam sobie zakupy.

 

Wszystkie posty o planowaniu śniadań czy planowaniu obiadów, wreszcie - o robieniu zakupów na tydzień nie wzięły się stąd, że wpadłam na ciekawy pomysł na wpis. Mi po prostu to bardzo ułatwia życie - nie tracę 20 czy 30 minut dziennie na rozmyślanie nad listą zakupów, a za to poświęcam godzinę w tygodniu na zaplanowanie tego, co mniej więcej będziemy jeść i załatwienie wszystkiego za jednym razem.

 

Do  tego aktywnie korzystam z wszelkich opcji szybkich zakupów. Na przykład z Limango, które jest partnerem tego wpisu. Już trzy lata temu odkryłam korzyści, jakie dają zakupy z ograniczonym terminem [i wyborem!]. W Limango są akcje sprzedażowe, podczas których przez kilka dni można kupić oryginalne rzeczy z bardzo dużą obniżką. Wygląda to tak:

 

 

Jeśli więc szukam czegoś konkretnego [a najczęściej szukam konkretów, nie lubię znajdywać sobie okazji do kupienia czegokolwiek], to najczęściej w pierwszy odruchu wchodzę na limango i patrzę, czy daną rzecz mogę kupić po obniżce w aktualnych promocjach lub nadchodzących. Jeśli tak - korzystam z okazji, bo zaraz może minąć i wtedy zakupy mam z głowy. Jedynym problemem jest to, że jeśli potrzebuję czegoś szybko, to kupując w aktualnych promocjach niestety muszę czekać ok. 2-3 tygodni. Dlatego też zawsze zerkam w Outlet. Płaszcz ze zdjęć do tego wpisu, torebka i buty są właśnie z outletu. Pilnie potrzebowałam jakiegoś ubrania na wiosnę, a wiedziałam, że nie mam czasu na penetrowanie galerii handlowej 100 km od domu, więc poświęciłam wieczór i wybrałam sobie fajne ubrania w sporej obniżce. Nie minęło 48 godzin, jak były już u mnie i mogłam je spokojnie ubrać na spacer. Oszczędziłam czas, pieniądze i myślę, że zestaw mi pasuje [od dawna marzyłam o żółtym płaszczyku]. Kupowanie na trwających zaś do pięciu dni kampaniach ma dla mnie jeden najważniejszy plus - nie mam dużo czasu na wybór. Dla mnie, osoby która potrafi trzy dni myśleć, czy kupić sobie nowe legginsy, czy chodzić w za małych, a może jednak kupić, a może nie... jest to dość korzystna opcja, bo nie daję swojemu mózgowi okazji do zastanawiania się. Muszę podjąć decyzję, jak się nie zdecyduję, to przepadnie. Mając w głowie listę potrzebnych mi do domu rzeczy [a wręcz niezbędnych] jest to dla mnie dużą pomocą.

 

 

Jeśli widzę, że czajnik mi się zaraz zepsuje, zapisuję. Jeśli widzę, że talerzyki mi się wyszczerbiły - zapisuję. Jeśli zaczynają kończyć mi się szklanki - zapisuję. A potem wchodzę na Limango i jeśli jest jakaś aktualna dla mnie kampania -

 

-> czajniki Russell Hobbs akurat można znaleźć w kampanii - tutaj

-> niedługo rusza akacja z niższymi cenami butów Wojas, tutaj,

-> kampania z Vans - kończy się jutro tutaj

 

 

- korzystam z niej. I kiedy ten czajnik się naprawdę zepsuje, a szklanki skończą, wiem, że za chwilę przyjdą nowe. W ten sposób oprócz butów, bo często buty dla siebie kupuję właśnie tam, zaopatruję się też regularnie w moje ulubione kremy do twarzy, a obecnie poluję na rowerek biegowy dla Dasia i kilka zabawek, bo mamy już uszczuplone zapasy [kampania KidKraft rusza już 10.03 - tutaj].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I tyle tajemnicy. I sposobów na zaoszczędzenie czasu. Wiesz, że lubię pisać kobyły i nie zdziwisz się, jeśli powiem, że tych sposobów mam więcej, ale chętnie poczytam o twoich trikach na znalezienie czasu dla siebie. Napisz mi o nich koniecznie, może są takie jak moje?

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  21 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tylko dla Mam.pl
  7 lat temu

  Dzięki, bardzo lubię porady na temat oszczędzania czasu. Nie tylko czytać, ale też testować. Przetestuję system „co 2 godziny” 🙂 Wyłączenia z sieci nie mogę obiecać 😉

  ataegina
  ataegina
  7 lat temu

  Ja mam czas dla siebie gdy mąż wraca z pracy albo gdy syn ma drzemkę.w dzień strasznie trudno mi zająć się czymkolwiek innym niż synem, bo mój dwulatek nie chce się sam bawić nawet 5minut... Więc z reguły płata się mi przy nodze i pomaga gdy sprzątam czy gotuje ale usiąść spokojnie przy komputerze czy z książką to jednak mi nie daje

  Kinga Wolny
  Kinga Wolny
  Reply to  ataegina
  7 lat temu

  Bałam się, że to tylko moje dziecko tak ma... Zabawki absolutnie go nie interesują... Dla mnie także jedyny wolny czas/czas na zrobienie czegokolwiek, to ten podczas drzemki i po uratowaniu przez tatę.

  Ali
  Ali
  Reply to  ataegina
  7 lat temu

  Mi się też wydaje, że przy dziecku fizyczne rzeczy (sprzątanie, gotowanie) to łatwo - bo możemy rozmawiać, podać czasem jakaś zabawkę, maluch może pomóc - takie bawienie się z dzieckiem przy okazji. Ale coś umysłowego, co wymaga skupienia (książka, komputer), to tylko jak dziecko śpi albo jest z kimś innym - ja też inaczej nie umiem. Mam jeszcze nadzieję, że może wiosną uda się poczytać książkę na placu zabaw 😉

  rz
  rz
  Reply to  ataegina
  7 lat temu

  Nic nie przychodzi bez wysiłku, zdarza się, że nasza 2 latka zajmie się sobą na jakiś czas, ale nie liczyłbym na to, że wtedy poczytam książkę, czy posiedzę na komputerze! Co najwyżej przeczytam kilka postów na komórce 😛 Myślę, że w dużej mierze na samodzielność w zabawie naszej Małej wpływa to, że od początku śpi w osobnym pokoju, w swoim łóżeczku, zostawiamy Jej tam zawsze jakieś zabawki, jak rano wstanie to nie od razu domaga się mamy czy taty, tylko zajmie się sobą, jeszcze do pół godziny... Ale co ja tam piszę, każde dziecko inne 😀 Mała też się plącze między nogami, ale zdarza się, że tak ją znudzi czynność wykonywana przez tatę, że sama się zajmie sobą!

  Art
  7 lat temu

  Takie mamy, po treningu z domowymi obowiązkami są potem wyśmienite w zarządzani czasem w pracy. Kilka uniwersalnych zasad: http://godzina.info/gospodarowanie-czasem.php

  nanowosmieci
  7 lat temu

  A ja trochę z innej beczki: ten Twój dom... jest po prostu boski! <3

  Wawrzyn
  7 lat temu

  Asiu, bardzo dobre zdjęcia i świetny płaszczyk 🙂

  Monika P.
  Monika P.
  7 lat temu

  nie ogladam telewizji , nawet go nie wlaczamy
  a zdjecia cudne 🙂

  Olga
  Olga
  7 lat temu

  Fajny wpis 😉
  Ja najwięcej ogarniam jak mąż bawi się z synkiem (2l) po pracy, kąpie go i usypia. Wtedy szybko ogarniam co mi zostało, aby mieć wspólny czas z mężem kiedy synek wreszcie zaśnie.
  Część prac domowych mogę zrobić z dzieckiem (w zależności od dnia). Na chwilę z gazetą czy książką mam czas jak synek zajmie się układaniem puzzli, bo jak ma dzień potrafi kilka pudełek pod rząd układać. Z internetu mogę skorzystać tylko jak w oknie przeglądarki obok puszczę mu bajkę lub jak wieczorem zaśnie. W dzień nie śpi, ale nad tym nie ubolewam, bo zamiast spać godzinę w dzień i wieczorem zasypiać o 22, zasypia o 20, więc zrobił mi się dużo dłuższy wieczór.
  Czasem teściowa weźmie go na ogród na 30-60min więc mogę sobie coś w domu zrobić.

  papillon-shop
  7 lat temu

  Super wpis i super zdjęcia 🙂 10 skutecznych sposobów zgadzamy się w 100% 🙂

  Aga
  Aga
  7 lat temu

  ja mam taki swój algorytm na każdy dzień, jest to kilkadziesiąt punktów, rzeczy do zrobienia (tych stałych i jednorazowych), które realizuję od najważniejszych do najmniej ważnych, których czasem nie zdążę, jeśli ważniejszych jest dużo. jeśli skończę wszystko, mam czas dla siebie, najczęściej na czytanie. wpadło mi to tak w nawyk, że nawet nie myślę o tej kolejności, instynktownie robię to wtedy i wtedy, a zaraz po tym to i to. dodatkowo o 22.00 mam swój "rytuał" robienia planu na kolejny dzień, wtedy pytam męża co on robi, decydujemy, co jemy na obiad i planuję ten kolejny dzień, żeby jak najlepiej go wykorzystać. zajęło mi to kilka lat, ale jestem z tego bardzo zadowolona, bo dla mnie wszystko co robię jest proste, oczywiste i intuicyjne, wszystko jest zrobione i ja zazwyczaj mam czas dla siebie wieczorami, a dla wielu znajomych jestem mistrzem organizacji czasu

  rodzinka 2+3
  7 lat temu

  ja nie licze czasu szczególnie gdy dzieciaki juz przyjdą ze szkoły i z przedszkola wtedy mam luz... notki pisze najczęściej kiedy dzieciaków nie ma a najmniejsze śpi 10:00-12:30 czasami krócej wtedy jest kawa no i czas wieczorem mam dla siebie...

  Macierzynstwo-raz!
  Macierzynstwo-raz!
  7 lat temu

  Też by mi się przydała taka sąsiadka od czasu do czasu 🙂

  Mimi
  Mimi
  7 lat temu

  O, ja zazwyczaj zerkam też z ciekawością na limango, ale trochę mnie denerwuje oszukiwanie na tej stronie - wszystko jest tam przedstawiane jako super okazja, przeceny o 50% itp., podczas gdy ceny wyjściowe są zwyczajnie straszliwie zawyżone (nie we wszystkich kampaniach oczywiście). Z ciekawości weszłam teraz na kampanię Kidkraft - zastanawiam się ostatnio nad zakupem domku dla lalek - i te Wielkie przeceny nie mają pokrycia. Ok, jest ciut taniej, ale po co to przekłamywać? Np. domek dla lalek Annabelle jest przeceniony niby z 1004,98 zł na 549,95 zł, podczas gdy w innym sklepie internetowym można go kupić po prostu za 599,00 zł. No i właśnie, wszystko fajnie, jest taniej, ale ja się czuję potraktowana jak najmarniejszymi sztuczkami marketingowymi. Kupiłam tam kiedyś zresztą zestaw noży przeceniony niby z ok. 800 na 100 zł (co już powinno się wydawać podejrzane), a potem zobaczyłam ten sam zestaw na allegro (tej samej firmy, dokładnie identyczny) za 50 zł. Widziałam już na kilku blogach polecenia limango, ale zastanawia mnie, że nikt się do tego nie odniósł jeszcze.

  Marta Soja
  Marta Soja
  Reply to  Mimi
  7 lat temu

  To ja się odniosę 😉 Pracuję w limango. Podane u nas ceny wyjściowe są cenami producentów. Oczywiście inne sklepy też mogą negocjować rabaty i mieć zniżki i sprzedawać towar taniej niż w katalogu producenta. Ale naszym punktem odniesienia i ceną pierwotną produktu jest cena producenta/dystrybutora. I zawsze staramy się i tak wynegocjowac lepszy rabat i niższe ceny niż w innych sklepach.

  Mimi
  Mimi
  Reply to  Marta Soja
  7 lat temu

  Dziękuję za odpowiedź, i @matkatylkojedna za uprzejme ugoszczenie tej dyskusji. Rozumiem oczywiście, że mając do dyspozycji kilka cen, wolą Państwo podać rynkową od producenta, a nie średnią w innych sklepach. A jednak... znam kilka osób, które też coś kupiły na przecenie o 70% czy 80%, a potem znajdowały to samo w podobnej cenie w sklepie, który się żadną przeceną nie reklamował - przecież Państwa klienci doskonale potrafią wyszukiwać różne oferty w sieci. Pozostaje wtedy kiepskie wrażenie. Może warto byłoby jakoś się ustosunkować też do tej średniej ceny.

  Marta Soja
  Marta Soja
  Reply to  Mimi
  7 lat temu

  To nie do końca jest kwestia naszego wolenia bądź nie, tylko kwestia działania klubów zakupowych, w których ceny są liczone od cen producenta.
  Trudno żebyśmy się odnosili do cen w innych sklepach, bo w każdym będzie ona inna, więc wtedy rabat liczylibyśmy od ceny w sklepie a czy w sklepie b?
  Dokładnie tak jak piszesz - nasi Klienci potrafią szukać cen w sieci dlatego zawsze staramy się, by woleli kupić u nas, bo mamy dobrą cenę i ofertę. Tylko w ostatnim tygodniu dla marki Remington czy KidKraft mieliśmy gwarancję najniższych cen w sklepie internetowym na cały asortyment. A tych pormocji mamy o wiele więcej 🙂

  todopieropoczatek.pl
  7 lat temu

  Wcale nie muszę mieć czasu na czyjeś pilne sprawy !!! 100% racji

  Karolina McIlroy
  Karolina McIlroy
  7 lat temu

  Czytam i właśnie sobie uświadamiam, jak wolny dzień mi się rozlazł i nic nie zrobiłam... Fajny tekst.

  Marghe
  7 lat temu

  Dziękuję, że to napisałaś. Moje życie aktualnie wygląda jak w punkcie ósmym. Dodatkowo opieka nad półrocznym dzieckiem mi tego nie ułatwia. Dziś organizuję plan zakupów, jadłospisów, blogowania również! 🙂 Pozdrawiam
  http://www.niupki.wordpress.com

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official