Kołderka obciążeniowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć, zanim sobie kupisz

Joanna Jaskółka
7 czerwca 2021

Udostępnij wpis

Kiedy po raz pierwszy nakryłam syna kołderką obciążeniową, usłyszałam tylko westchnięcie ulgi. Ale takiej ulgi, jakbym zamiast przykrywać go ciężarem, zdjęła mu z barków przynajmniej sześć kilogramów trosk i nerwów. Od dwóch lat chłopcy używają swoich kołderek i zarówno jeden, jak i drugi sięga po niej w chwili kryzysu, potrzeby dociśnięcia, w smutku, złości czy ot tak - dla zabawy. Jeśli myślisz, że i twojemu dziecku [lub tobie] przyda się kołderka obciążeniowa, koniecznie przeczytaj ten tekst.

 

 

kołderka obciążeniowa

Dla kogo przeznaczona jest kołderka obciążeniowa?

 

Jeśli  borykasz się u swojego dziecka z wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce, problemami z koncentracją, obniżonym poziomem koordynacji ruchowej, nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej, trudnościami w zachowaniu lub z różnego rodzaju zaburzeniami psychofizycznymi [zdiagnozowanymi] lub jeśli sama czujesz lęki, masz problemy z zasypianiem, czujesz się spięta i obserwujesz u siebie różne wrażliwości [hałas, dotyk itp.] kołderka MOŻE być wsparciem w takich problemach.

 

U dzieci z nadruchliwością /Zaburzeniami Integracji Sensorycznej lub ADHD i Zaburzeniami Integracji Sensorycznej/ zauważono niski poziom serotoniny skojarzony z dużą hiperaktywnością /Gainetdinov i inni 1999/. Głęboki ucisk może stymulować wzrost poziomu serotoniny jak również innych neurotransmiterów powodując naturalne wyciszenie ośrodkowego układu nerwowego /VandenBerg 2001/. Tak wiec aktywacja komórek Purkinjego przez wrażenia propriocepcji może wpływać na ograniczenie aktywności ruchowej przez podniesienie poziomu serotoniny /Edelson 1995/. Właściwy poziom neurotansmiterów zmniejszy aktywność ruchową oraz wyhamowuje pobudzenie systemu nerwowego poprawiając koncentrację uwagi.

ADHD czy Zaburzenia Integracji Sensorycznej,  Zbigniew Przyrowski, Źródło z dnia 7 czerwca 2021 roku  

 

Czy kołderka obciążeniowa przeznaczona jest też dla dorosłych?

 

Odpowiem zdjęciem:

 

Mam piękną kołderkę obciążeniową firmy Sensoric. Na insta co ją pokażę, dostaję od razu pytania, co to za piękna pościel w te piórka. A to nie pościel, tylko moja kołdra.

 

Ale też dopowiem, że opcję kołderki warto skonsultować z terapeutą SI lub choćby z fizjoterapeutą. Nie każdemu może podpasować i nie każdy może jej używać.

 

Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych schorzeń stosowanie takiej kołdry powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Do najczęstszych przeciwwskazań należą choroby układu krążenia lub układu oddechowego, epilepsja, nadciśnienie, problemy skórne, w tym niektóre alergie skórne oraz zaburzenia krążenia. Nie zawsze przekreśla to jednak możliwość korzystania z niej. Lekarz będzie wstanie pomóc w dostosowaniu sposobu korzystania z kołdry do naszych potrzeb, w taki sposób, abyśmy mogli cieszyć się jej zbawiennymi właściwościami. [Źródło: Sensoric] 

 

Kołdry obciążeniowe dla dorosłych często są polecane jako swoisty lek na bezsenność. Owszem mogą pomóc w zasypianiu, jeśli potrzebujesz mocnego docisku w nocy [na przykład nie potrafisz zasnąć bez owinięcia się mocno w kołdrę, nawet w upały], jednak nie są lekiem, który sprawi, że zaczniesz spać. Jeśli twoim problemem są lęki, stres, rozdrażnienie, gonitwa myśli, czujesz potrzebę otulenia się czymś, jesteś przebodźcowana, kołderka może pomóc, jednak jeśli problemy ze snem są bardziej złożone, sama kołderka będzie tylko wsparciem w terapii.

 

Ja stosuję kołderkę do przygotowania się do snu, nigdy na całą noc, na razie wyłącznie przed snem  - wyłączam komputer, uruchamiam mój olejek [o olejkach pisałam tu i tu] i leżę sobie pod moją kołdrą, czytając lub chodzę w niej po domu. Tyle mi wystarczy. Używam też jej na podcieniu, jeśli nogi mi latają i nie mogę usiedzieć w miejscu, a chcę się skupić. Opatulę się w nią i po chwili jest mi lepiej. Mój problem z trzygodzinnym szykowaniem się do snu i rozbudzaniem byle szmerem zniknął i wiem, że jeśli położę głowę na poduszce, zasnę od razu i będę spała do rana.

 

Poprzez korzystanie z kołdry obciążeniowej działamy na ciało uspokajająco i wyciszająco, wpływamy również na zwiększenie naszej koncentracji i uwagi. Zastosowanie kołdry obciążeniowej w znacznym stopniu redukuje również uczucia lęku, stany depresyjne czy wahania nastrojów.

Osoby korzystające z prawidłowo dobranej kołdry śpią głębiej, przez co są bardziej wypoczęte i zrelaksowane. Lepszy nastrój, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, zwiększenie satysfakcji i samooceny wpływają bezpośrednio na jakość naszego życia nie tylko osobistego, ale również zawodowego. [Źródło: Sensoric]

 

 

Czy możesz kupić dziecku kołderkę  obciążeniową na wszelki wypadek, a nuż się sprawdzi?

Daruj sobie.  Jeśli twoje dziecko nie potrzebuje kołderki, a nie tylko nie wszystkie dzieci będą potrzebować kołderki, nawet dzieci w spektrum nie muszą potrzebować kołderki, to lepiej wydać kasę na coś lepszego. Niemniej, jeśli jesteś ciekawa, jak twoje dziecko zareaguje na taką kołdrę, zawsze możesz poprosić kogoś, kto taką ma o pożyczenie lub odwiedzić go w domu. U mnie już kilka osób sprawdzało, jak ich dzieci reagują na kołderki chłopców  - jedni byli zachwyceni, na innych nie robiła wrażenia. Kilka osób pokusiło się też o diagnozę integracji sensorycznej [pisałam o niej tutaj], widząc radosną reakcję dzieci na te kilka kilogramów więcej. I bardzo dobrze. Lepiej znać swoje lub dziecka ograniczenia, żeby pomóc mu sobie z nimi radzić i żyć, niż żyć w nieświadomości.

kołderka obciążeniowa

Czy możesz kupić używaną kołderkę  obciążeniową dla dziecka?

 

Daruj sobie. Każda kołderka obciążeniowa  powinna być dopasowana do wzrostu i wagi dziecka. O ile aktualnie moi chłopcy spokojnie mogą się wymieniać swoimi kołderkami w ciągu dnia, bo są prawie tego samego wzrostu i tej samej wagi, o tyle w nocy używamy kołderki Adasia dla Adasia i kołderki Kosmy dla Kosmy. A kołderki Asi, dla Asi. Zresztą - jest tyle pięknych wzorów tych kołder, że nawet jeśli przestaniesz jej używać - będzie pięknie wyglądać jako kapa czy kocyk.

 

Czy możesz prać kołdrę obciążeniową?

 

Otóż kołdra uszyta jest z czterech warstw tkanin bawełnianych, dodatkowo wypełnienie kołderki stanowi granulat szklany lub kulki szklane, wszystko to sprawia, że naszą kołderkę obciążeniową mogą Państwo bez problemów prać w wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów. Należy jednak pamiętać, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka, gdyż może to spowodować skurczenie się tkanin, z których jest wykonana. Naszą kołdrę można prać w pralce, pod warunkiem, że przewiduje ona daną wielkość obciążenia. Warto jej nie odwirowywać na zbyt dużych obrotach, aby nie uległa zniekształceniu. Również z tego samego powodu należy suszyć ją w stanie rozłożonym w pozycji poziomej. [Źródło: Sensoric]

 

Ja, dodatkowo, nie tylko piorę kołderki, ale też regularnie je wietrzę, szczególnie zimą, na mrozie : )

 

Na jak długo wystarczy taka kołdra?

 

Moi chłopcy swoich używają dwa lata i aktualnie jesteśmy na etapie decyzji, czy kontynuujemy terapię, czy wstrzymujemy. Chłopcy przez te dwa lata zrobili ogromne postępy, młodszy coraz bardziej czuje ból i zimno, starszy odwrażliwił się za to bardzo - może umyć włosy, mycie zębów to nie dramat, potrafi wejść do zimnej wody, nawet zimą, choć potrzebuje rozgrzewki i przygotowania [bardzo dobrze!]. Wciąż mamy problem z koncentracją i nadruchliwością, jednak młodszy potrafi już wytrzymać godzinne zajęcia bez przerwy, a starszy przeżył naukę zdalną bez większych zaległości [głównie dzięki wychowawczyni, która dostosowała się do jego potrzeb i na przykład nie zwracała uwagi, że starszy układa klocki podczas lekcji - wiedziała, że układając, syn zapamięta wszystko z lekcji].

kołderka obciążeniowa

Wszystko zależy od tego JAK wykorzystasz tę kołdrę. Czy zepniesz się i będziesz wykonywała ćwiczenia, zachęcała dzieci lub udostępniała im kołdrę do zabawy [u mnie nawet nie trzeba zachęcać, wystarczy podsunąć, przypomnieć, że jest], używała tej kołdry zgodnie z zaleceniami terapeuty - jeśli tak, być może po roku lub  dwóch latach sama zaczniesz się zastanawiać, czy jeszcze jest potrzebna, czy zadanie już zostało wykonane i krok do przodu został wykonany. Czy raczej będzie ona leżeć nieużywana - wtedy przyda się na kilka lat : )

 

Fajnym produktem są na przykład kołdry "Rośnij ze mną" dostępne w ofercie "Sensoric", który jest partnerem tego wpisu -> ZOBACZ TUTAJ. Kołderki rosną razem z dzieckiem  - początkowo stosujemy główną część kołderki i to właśnie dla niej podajemy wielkość obciążenia jaką zalecił terapeuta prowadzący dziecko. W momencie gdy dziecko podrośnie dopinamy dodatkową część suwakiem. Każda dodatkowa część wydłuża kołderkę o 30 cm. Obciążenie w dopinanej części jest proporcjonalne do zamawianej części głównej.

 

 

Jak należy używać kołderki obciążeniowej?

 

Terapeuta daje wskazówki indywidualnie i warto się do nich stosować, bo takie dociążenie organizmu, to nie jest hop siup, że przykryjesz się na zapas i na dłużej wystarczy.  To tak nie działa. Chłopcy na przykład mogli używać kołderki w ciągu dnia non stop zgodnie z ich potrzebami, ale czas używania jej w nocy był ściśle określony. Przykrywałam chłopców, gdy zasypiali, i po konkretnej liczbie minut zdejmowałam z nich kołdry. I raz zapomniałam to zrobić - chłopcy spali pod kołdrami chyba ze trzy godziny. Następny dzień był koszmarem - obaj zachowywali się jak przebodźcowane dzieci w centrum handlowym, rozdrażnieni, wściekli, wrażliwi na każdy dźwięk, wrzaskliwi i nie mogący się zatrzymać.

 

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem korzystania z kołdry obciążeniowej jest przykrywanie nią ciała w trakcie snu. Kołdrą przykrywamy w taki sposób aby głowa i szyja były odkryte, najlepiej przyłożyć kołdrę od poziomu klatki piersiowej w stronę nóg. Ważne aby zbyt duża część kołdry nie zwisała poza ciałem osoby używającej kołdry. Dzięki temu oddziałujemy bezpośrednio na ciało, a nie materac. Jednocześnie w momencie gdy użytkownik zdecyduje się ją ściągnąć z siebie nie będzie to stanowiło dla niego problemu. Z tego samego powodu należy pamiętać aby kołdra obciążeniowa była odpowiednio dobrana do wagi ciała użytkownika. Zbyt ciężka kołdra może również uniemożliwić jej swobodne zsunięcie. [Źródło: Sensoric]

 

 

kołderka obciążeniowa

Jak zachęcisz dziecko do używania kołderki, jeśli powinno, a nie chce jej używać?

 

Ja zaczęłam od dania chłopcom wyboru. Sami sobie wybrali kolor kołdry i z jednym było sporo zamieszania, bo nie było dokładnie takiego, jaki sobie wymarzył młodszy - trochę czekaliśmy na dostawę. Nie miałam problemu z zachęcaniem chłopców do używania jej, ale jeślibym miała, zaczęłabym od stosowania się do zaleceń używania jej, gdy dziecko śpi, a w ciągu dnia wymyślałabym zabaw z kołdrą, zaczynając od tych, w których dziecko po prostu na kołdrze siedzi, kończąc na zwijaniu dziecka w naleśnik w kołderce.

 

 Ciekawe zabawy sensoryczne znajdziesz w moim e-booku "150 darmowych zabaw dla dzieci".  

 

 

 

 

Czy tylko kołderka, czy może coś innego?

 

Na instagramie pokazywałam też nasz kołnierz, którego używa głównie młodszy na terapiach i podwórku. Na początku myślałam o obciążnikach na nogi, ale na stronie Sensoric  zobaczyłam taki kołnierz i pomyślałam, że prostszy do zdjęcia, kiedy jesteśmy w plenerze lub w aucie.

 

kołnierz obciążeniowy

 

Zawsze też można spróbować kostek sensorycznych lub coraz bardziej popularnych woreczków sensorycznych, które można skroplić kilkoma kroplami olejku z bergamotki czy rozmarynu i zrobić kilka porządnych ćwiczeń sensorycznych 🙂

 

 

No i tak - mam nadzieję, że trochę wyjaśniłam i rozwiałam wątpliwości. Jeśli masz dodatkowe pytania - pisz śmiało lub opowiedz o swoich doświadczeniach z kołderką, będę wdzięczna.

 

 

 

Wpis powstał mojego z projektu wspierania polskich marek i nie został opłacony.

Nie wiem jak inaczej to napisać, żeby brzmiało sensownie. 

We wpisie wykorzystałam dwa produkty

firmy Sensoric oraz moje prywatne.    

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official