Kto przynosi w Polsce prezenty?

Joanna Jaskółka
6 grudnia 2015

Udostępnij wpis

Kiedy szykowałam upominek dla Kosmyka na 6 grudnia, nie zastanawiałam się nad tym, kto konkretnie mu go "przekaże". Dawno temu, gdy byłam dzieckiem, szóstego grudnia znajdywałyśmy z siostrą prezenty w butach, ale [z zgrozo] nie pamiętam jakiegoś wielkiego wyczekiwania na ten dzień. Z kolei na Wigilię przychodził święty mikołaj i najpierw to był realnie przebrany jakiś pan, a potem - niespodzianka, którą znajdywaliśmy wszyscy pod choinką, gdy wracaliśmy z wypatrywania gwiazdki. Spojrzałam się na te buty Kosmyka, w które mój prezent nijak by się nie zmieścił, poczytałam trochę waszych odpowiedzi... i zaczęłam się zastanawiać - kto właściwie przynosi w Polsce prezenty? Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko? A może jakieś inne licho?

 

 

Byłam zdziwiona, kiedy zadawałam to pytanie, kto przynosi w Polsce prezenty, jak wiele osób pamięta stare tradycje i pisało, że to właśnie dziś, szóstego grudnia, prezenty przynosi święty mikołaj, a w Wigilię to jednak ktoś inny. Bardzo ładnie, jestem z was dumna!

 

SPAS ZIMOWY

 

Na początek warto pamiętać, że pierwszym roznosicielem prezentów, jeszcze zanim chrześcijaństwo zatrudniło świętego mikołaja, był... Spas Zimowy, taki osobnik z naszej słowiańskiej mitologii [szkoda, że słowiańska jest pomijana w szkole, kosztem greckiej, Spas wiązany był z dość ciekawym bogiem Welesem].

Chociaż trudno sobie to wyobrazić [zwłaszcza po ekspansji cocacolowego pana w czerwonym płaszczu], Mikołaj wśród Słowian, jako zastępstwo pogańskiego Spasa,  nie został przyjęty wcale entuzjastycznie. Powstało nawet powiedzenie "Poproś Mikołaja, on przekaże Spasowi". To właśnie 6 grudnia Spas miał chodzić i wkładać do butów podarki. Czemu 6 grudnia? Bo to ta data ściśle związana jest ze zbliżającymi się mrozami. Powiązanie Spasa z bogiem Welesem jest więc trafne, bo to Weles był między innymi opiekunem cyklu wegetacyjnego. No i do tego buty... Dobrze mieć zimą buty, prawda? Warto o nie dbać 🙂 [mam wrażenie, że opcja "pod poduszkę" była dla tych, co butów nie mieli :(]

Wbrew pozorom, globalnego świętego mikołaja wiele łączy z bogiem Welesem, ale to chyba oczywiste, że gdzieś tych pogańskich bogów księża musieli upchnąć, a poza tym o podobne żywoty nie trudno.  Znamienne jest jednak, że próba połączenia chrześcijańskiego świętego i pogańskiej wiary w Spasa wywarła największy wpływ właśnie na ziemie polskie. Chyba jesteśmy jedynym krajem, w którym dzieci prezenty dostają dwukrotnie - 6 grudnia i na święta. Niesamowite, jak silne są efekty chrystianizacji, ale w tym przypadku dla polskich dzieci całkiem miłe w skutkach.

Ale, ale... jeśli to dziś, szóstego grudnia, zgodnie z jeszcze pogańską tradycją, do butów, pod poduszki [czy na parapetach, jak na Śląsku] prezenty wkłada święty Mikołaj, to kto chodzi po domach w Wigilię?

DZIADEK MRÓZ

Futrzana czapa, kożuch i gruba broda - to atrybuty postaci, która prezenty roznosi głównie w Rosji i krajach ją okalających. Dziadka Mroza również można powiązać ze słowiańskimi bóstwami, ale starszym kojarzy się głównie jako alternatywa do świętego Mikołaja, nachalnie wciskana podczas propagandy komunistycznej i czasów mocnej walki z Kościołem. Obecnie jeszcze żywy głównie we wschodniej Polsce, choć w mojej małej ankiecie chyba nikt go wymienił. Przy roznoszeniu prezentów towarzyszy mu Śnieżynka oraz [rzadko] Starucha Zima.

GWIAZDOR

Powiązać go ze słowiańskimi bogami trudno [z samej uwagi na chrześcijański rodowód przezwiska], powstał więc chyba całkiem naturalnie, z własnej inicjatywy i jako kolędnik chodził po wsiach, przepytując dzieci  z pacierza i rozdając im, w zależności od poprawnej odpowiedzi, rózgę lub prezenty. Z biegiem lat upodobnił się znacznie do świętego mikołaja, ale jego postać jako Gwiazdora w dalszym ciągu roznosi prezenty w Poznańskiem, na Ziemi Lubuskiej, Kujawach, Kociewiu, na Warmii [tej, co nie była pod zaborem] oraz Kaszubach.

DZIECIĄTKO

Popularne głównie na Śląsku i dziwię się, że ta opcja nie rozprzestrzeniła się na cały kraj... Wmówienie dzieciom, że to one powinny przynosić prezenty, byłoby, moim skromnym zdaniem, niezwykle opłacalne 🙂

GWIAZDKA

Dolnośląska Gwiazdka praktycznie nieznana, ale jednak bardzo do mnie przemawiająca. To przecież jej wypatruje się, żeby zacząć wieczerzę, to logiczne więc, że po jej wypatrzeniu, dostaje się nagrodę.

NO I ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Nie oszukujmy się, popkultura jest silna, i jeśli w kolejnym amerykańskim filmie widzimy święta z mikołajem, to i przenosimy to do nas, żeby było "prościej". Można na to narzekać, można to nienawidzić, można z tym walczyć, ale... kijem rzeki nie wrócimy. W Polsce na popularyzację tego trendu spory wpływ miała też migracja ludności - takie Mazury, całkowicie ogołocone z pierwotnych mieszkańców i zasiedlone ludnością z całej Polski wypracowały sobie system jednolity: prezenty w buty, najczęściej od dwóch mikołajów. To bardzo ładnie było widać w komentarzach pod moim pytaniem. I całkiem gładko zostały w ten sposób zażegnane kulturowe i tradycyjne spory.

 

 

Na koniec ciekawostka:

 

 

ZASADY PISOWNI

 

5 maja 2004 Rada Języka Polskiego zaleciła, że pomimo iż nazwę imienia (Mikołaj) lub świętego (św. Mikołaj) piszemy wielką literą, to w znaczeniu postaci przynoszącej prezenty z okazji Bożego Narodzenia należy ją pisać małą literą: święty mikołaj (np. Tata przebrał się za świętego mikołaja). Również małą literą pisze się nazwę obrzędu, jakim są mikołajki[1][2]. [źródło: Wikipedia]

 

 

W dalszym ciągu nie mogę się do tego przyzwyczaić 🙂 Btw, wiecie, że ten wpis powstał jedynie dlatego, że Kosma zajął się swoim prezentem? [prezent spod łóżka, bo w but się nie zmieścił :)]

I mam dziecko na pół dnia z głowy 🙂 #mikołajki #szostygrudnia #prezent #tablica #janod #play #boy #room #morning

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Joanna Jaskółka (@matkatylkojedna)

 

 

Ale o waszych zwyczajach świątecznych możecie mi coś napisać, chętnie się doszkolę i poczytam!

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  10 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Natalia Jarocka
  8 lat temu

  Ja w tamtym roku rzeki kijem nie zawróciłam, krzycząc wobec, że "mikołajki" pisze się z małej litery.
  Bo kurde, miałam cały czas wrażenie, że ktoś pisze o moim rodzinnym mieście o.O
  W tym roku olałam, i tak 99% napisało "Mikołajki";)

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Natalia Jarocka
  8 lat temu

  Hahaha 🙂 Ja mam syzyfową pracę z piątkiem 13. )

  Ruda Żmija
  Ruda Żmija
  8 lat temu

  Tak jak pisałam na fb 6 grudnia Mikołaj w bucie prezent zostawie. Natomiast w święta było to różnie. Za dzieciaka przychodziła Starucha, Mikołaj lub Dziadziuś Mróz. Teraz gdy sama posiadam dzieci prezenty są pod choinką znajdowane. A dla efekti zawsze o 17 po drodze jedzie "Mikołaj" konno na oklep dzwoniąc dzwonkami. Mieszkam na wsi wiec tradycja trzyma sie u nas jakieś 10lat niezmiennie od roku 😉 ten sam mikołaj potem kolenduje z śmiercią Maryją Aniołem i Józefem w Pierwszy Dzień Świąt.

  Edyta Koch
  Edyta Koch
  8 lat temu

  Ja mieszkam w Szwajcarii i powiem, że oni to dopiero maja tradycje. I oni nie dają tak łatwo się zamerykanizować. Św.Mikołaj przychodzi w okresie od pierwszej niedzieli adwentowej do 6.12 lub nawet ciut po. I tutaj hit w kazdej wsi lub mieści katolickim jest inna tradycja. Ogólnie jest to jedno wielkie święto. Mikołaj przychodzi z lasu ze swoja świtą. U nas szkoła organizuje mu orszak. W pierwszą niedzielę adwentową idą pod las go witać i prowadzą do głównego placu w miasteczku. A że jest ciemno to najpierw idzie grupa osób (dzieci) strzelających batami o ziemię (ciężka sprawa - potrzeba ćwiczę, aby się zgrać), później idzie grupa z dzwonami - Ci też wypadałoby , aby dzwonili na jedną modłę. Za nimi pochód z latarenkami ( im kreatywniejsza nauczycielka tym...), a jest jeszcze grupa z tradycyjnymi latarniami witrażami, które się niesie na glowie ( w środku pali się świeczka). Na końcu podąża Mikołaj z pomocnikiem co się zwie Diener(i ma za zadanie nieść worek, a w worku orzechy i mandarynki w porywach ciut słodyczy, które to Mikołaj rozdaje dzieciom. Idą też Schmutzli cali ubrani na czarno i z czarnymi jak noc twarzami, przepasani są sznurem z dzwonkami. Jak usłyszysz taki dzwonek uciekaj znaczy , ze się nie zachowywałaś i rózgą możesz dostać, w najlepszym wypadku oznacza Ci twarz "Bremi" czyli tym czarnym czym sami sa pomalowani, abyś pamiętała się zachowywać na przyszły rok. Trzeba się ich bać - takie maja zadanie. Do świty należy też osioł i serio go mają. Jak już trafią do celu Mikołaj ma przemowę, a później wysłuchuje wierszyków lub piosenek od dzieci. Koniec. To znaczy, że w najbliższym czasie odwiedzi Cię w domu ( tutaj logistyczna część grupy organizującej całe przedsięwzięcie i rodziców, rodzice też wysyłają wcześniej mu listę z dobrymi i tymi mniej zachowaniami dzieci i Mikołaj na tej podstawie prowadzi rozmowę z delikwentem). Efekt WOW. Dzieci wierzą - mają radochę i trochę się boją. Na koniec zostają obdarowane orzechami i mandarynkami i są szczęśliwe. A później wszyscy siedzą i jędzą te dobra.
  Pozdrawiam Edyta

  Marta Skrzypiec
  8 lat temu

  Dobrze że dopisałaś tą pisownię, bo kilka razy w teście pomyślałam sobie- 'jakim cudem Asia robi błędy?!' Postaram się więc zapamiętać, że nie warto na świętego mikołaja poświęcać wielkich liter 🙂

  Agnieszka Chwietkiewicz
  Agnieszka Chwietkiewicz
  8 lat temu

  Nam prezenty w wigilię przynosi od zawsze Aniołek 🙂

  Iwona A.
  Iwona A.
  8 lat temu

  To jest Kosma??? A coś Ty mu z włosami zrobiła???
  Ha ha, fajnie mu w nowej fryzurze tylko coś się nie mogę przyzwyczaić 🙂

  MotherDeerest
  8 lat temu

  A to tylko do naszego domu przychodzi Aniołek? ;] rozumiem, że to jakaś nasza czesko-cieszyńska odmiana Dzieciątka, a Mikołaj prezenty kładł u nas tak, żeby jak tylko otworzymy oczy, zaraz go zobaczyły 😀 Jak Aniołek zlatywał z nieba to zamykał pokój dziadków (gdzie stała choinka na dole, nasza na górze była oblatywana później) na klucz i uciekał przez lufcik.

  Teraz to nie przejdzie, bo te okna nie mają lufcików 🙁

  lavinka
  8 lat temu

  O tak, tak bardzo mało wiemy o naszej przeszłości, jako grupie etnicznej. Pogańskie wierzenia zabiło Chrześcijaństwo tak jak przybysze z Europy zabili kulturę Indian. To co przetrwało, to nędzne resztki, ale część ludzi grzebie, pyta starszych ludzi, czasem się coś znajdzie. Ostatnio trafiłam na temat ręczników modlitewnych, które były haftowane specjalnymi, symbolicznymi znakami. To było niemal jak pismo. Polecam ten wpis, bo co się będę powtarzać. 😉 http://czasopis.pl/los-wyhaftowany-na-plotnie-ewa-zwierzynska-2/

  Joanna Kowalik
  Joanna Kowalik
  8 lat temu

  Całe życie, czyli niecałe 26 lat mieszkam na Śląsku, ale pierwszy raz spotkałam się z tym, że prezenty zostawiane są na parapecie :O Czy ktoś ze Śląska (w sumie nie wiem, o którym Śląsku mowa - ja jestem z Górnego) mógłby mi powiedzieć, jak jest u Was? 🙂
  A oprócz Dzieciątka, to jeszcze u nas jest opcja, że Aniołek przynosi prezenty. I podobna akcja, jak już ktoś tu w komentarzach napisał: dzieciaki wychodzą do innego pokoju, śpiewają kolędy, a przez lufcik - którego w nowych oknach of corz nie ma - wchodził Aniołek 🙂

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official