O dziewczynie, która przewróciła oczami na widok mojego dziecka

Joanna Jaskółka
11 maja 2017

Udostępnij wpis

 

Staliśmy przed sklepem, do którego nie chciał wejść mój młodszy syn. Nie i już. Nalegałam, a w moim głosie już zaczynało pobrzmiewać poirytowanie, które dziecko świetnie wyczuwało i tym bardziej stawało okoniem. Starszak z kolei był coraz bardziej wściekły, bo on chciał wejść do sklepu i wybrać sobie jajko niespodziankę. Byłam dwie chwile od stracenia cierpliwości - ryk młodszego, że nie wejdzie i jęki starszego, że on już chce wejść. Stałam załamana pod sklepem, a ręce zaczynały mi się zaciskać w pięści, do tego obok nas zaczynali się kotłować ludzie.

 

Nie wiem, czemu się rozejrzałam. Chyba w poszukiwaniu pomocy. Mój wzrok trafił na przechodząca nieopodal dziewczynę. Znałam ją z widzenia, widziałam, że ma starsze dzieci, minęłyśmy się kilka razy w przedszkolu. Ona też na mnie spojrzała i chyba zobaczyła mój zrozpaczony wzrok. Podniosła oczy do nieba, pokręciła głową w niemym "Ja też tego nie mogłam wytrzymać" i podniosła kciuki w górę w moim kierunku. Mój wzrok przestał być zrozpaczony, na buzi rozkwitł delikatny uśmiech, który posłałam dziewczynie i kolejny raz uklękłam przy synku, tym razem spokojniej tłumacząc mu, czemu muszę wejść do sklepu i co tam będzie mógł zrobić. Ze starszakiem zrobiłam rzecz niewyobrażalną - po prostu pozwoliłam mu samemu wejść do sklepu. Młodszy, widząc wchodzącego brata, łatwiej dał się przekonać do wejścia i po 10 minutach wyszliśmy ze sklepu cali i zdrowi z jajkami, z żelkami i z lodami dla mnie - za odwagę.

 

I tylko w głowie kotłowała mi się myśl, jak mało czasem potrzeba, jak niewiele musimy z siebie dać, żeby umilić komuś dzień. Przepuszczenie w kolejce, podtrzymanie dziecka na placu, żeby jego matka nie musiała lecieć jak oparzona, uśmiech wysłany z drugiego końca ulicy, przynoszący ulgę i świadomość, że nie jesteś sama. Że nie tylko ty przez to przechodzisz.

 

Nie wiem, czemu z tego nie korzystamy. Jedna na drugą narzeka, że tamta to modyfikowane, inna daje komórkę, trzecia faszeruje słodyczami, a czwarta nie wie, co to karob i zamiast niego podaje dziecku zwykłe plebejskie kakao. Skupiamy się na naszych wadach, zamiast robić to, co robiły matki od wieków - wspierać się, bo wszystkie jedziemy na tym samym wózku. Każda z nas była nie raz ubabrana kupą, każda z nas nie dosypiała, każda przechodziła przez gorsze i lepsze okresy. A zamiast podchodzić do tego ze zrozumieniem, szczekamy na siebie jak psy w kojcach.

 

Taki drobny gest na chodniku, wsparcie drugiej mamy, która znalazła się w dziecięcym potrzasku. Taka drobna różnica - mówienie o swoich potrzebach, o swoich oczekiwaniach, zamiast standardowej przepychanki, kto robi dobrze, kto źle. Nie ma, kto robi źle. Czas skończyć z wytykaniem wad. Zacznijmy mówić o konkretach. A konkretem są twoje potrzeby. Czego ty oczekujesz, co tobie by pomogło, co sprawiłoby, że będzie ci łatwiej.

 

I mów o tym głośno, bo jak nie będziemy mówić głośno, to skąd się reszta ma dowiedzieć, czego chcemy? Ja chcę więcej mam na tych chodnikach podnoszących oczy w górę w geście wsparcia. Ja chcę, żeby ktoś ruszył cztery litery i ustąpił mi miejsca w kolejce w sklepie, bo może teraz moje dziecię jest spokojne, ale w każdej minucie może przestać być spokojnym.

 

Ostatnio podzieliłam się na fp pewnym dialogiem o wyjściu mojego syna do przedszkola. Pod statusem pojawił się oburzony wpis przedszkolanki, zbulwersowanej tym, że mój przedszkolak dojeżdża do placówki busikiem. Że to bezprawne, że nie ma takich przepisów, które by na to zezwalały. Przepisy są! W miejscach, gdzie odległość do placówki przekracza 3 kilometry, gmina ma obowiązek zapewnić dziecku i dojazd, i opiekę. Tylko to się wiąże z problemami, bo musi być kierowca, bo musi być opiekunka, bo ktoś musi dziecko z takiego busiku do przedszkola zaprowadzić. Mnóstwo problemów, prawda? Ale jednak, są w Polsce miejsca, gdzie taki dowóz dzieci jest organizowany i chwała takim placówkom, które kładą na to nacisk. Niemniej gdzieś tam zawsze pojawi się taka pani Ania czy Kasia, która powie, że to nie ma sensu, bo coś tam, bo coś innego, bo szkoda zachodu. I jedna osoba potrafi zablokować całą inicjatywę, która pomogłaby gronu rodziców w codziennym życiu i zdjęłaby ten obowiązek z ich barków.

 

Ale nas jest więcej. I rodziców zawsze będzie więcej niż takich pojedynczych jednostek. Tylko trzeba się zebrać, zorganizować, zrobić coś, żeby to nasze codzienne życie było łatwiejsze. Razem z Canpol Babies wspieramy ostatnio inicjatywę Związku Zawodowego Mam. Miejsca, w którym zbieramy postulaty rodziców. Ich żądania, prośby i oczekiwania. Na stronie Związku Zawodowego Mam możesz dodać również swoje żądania i wkrótce z waszych wszystkich komentarzy stworzymy nasz pełny manifest rodziców. Wszystkich rodziców.

 

A dziś, kiedy byłam na moich jazdach na prawo jazdy, w czasie przerwy na kawę zauważyłam matkę, pochyloną w rozpaczy nad pokładającym się na chodniku dwulatkiem. Stałam i czekałam, czy ona podniesie głowę. Kiedy zwróciła na mnie swój wzrok, przewróciłam oczami w geście "skąd ja to znam" i podniosłam kciuki w górę.

 

Dasz radę, dziewczyno.

 

Razem damy radę.

 

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  10 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Paulina
  Paulina
  7 lat temu

  Karob to kakao?! Kuźwa, myślałam że jakiś cukier!! :D:D

  Marta "Nefertari"
  Reply to  Paulina
  7 lat temu

  To nie kakao! Przecież to coś lepszego! xD
  Ksylitol to zamiennik cukru - wszystko na ka o niebo lepsze (ale nie kakao xD).

  Trochę się podśmiechuję, bo faktycznie czasem można przesadzić z tym wariactwem na punkcie zdrowej (czy może czasem bardziej hipsterskiej ;)) żywności...

  Marta "Nefertari"
  7 lat temu

  Dzięki za ten post! Jest taki pokrzepiający :>

  Paulina Smoła
  Paulina Smoła
  7 lat temu

  Jestem oburzona! Jak można się oburzać, że dziecko do przedszkola dojeżdża? Ta Pani chyba o życiu pojęcia nie ma.... Też jestem przedszkolanką, a w przedszkolu, w którym pracuję są takie dojazdy zorganizowane. Ba! Nie busiki, a regularny autobus dowozi dzieci z pobliskich wiosek. Nikt nikomu problemów nie robi, wszyscy zadowoleni, że dzieci mogą chodzić do przedszkola, a dzieci są zachwycone tym jak samodzielne są 🙂 W mojej grupie jak takich dzieci czworo. A za mądry tekst dziękuje, jak zawsze przyjemnie poczytać i inspirację czerpać... 🙂

  Aga
  Aga
  7 lat temu

  niestety, w komentarzach na wielu blogach o rodzicielstwie więcej jest jadu i podejścia "albo robisz tak jak ja, albo robisz źle", z tego powodu omijam czytanie komentarzy w zdecydowanej większości, bo jeden zajadły komentarz potrafi mi popsuć humor, taka już jestem. nie lubię wszechobecnego narzekania i krytykowania kogo tylko się da. ja podchodzę do każdego z uśmiechem i życzliwością i w zdecydowanej większości nie przeżywam żadnych piekielnych sytuacji w miejscach, gdzie wzajemna życzliwość usprawnia pracę czy kontakt ludzi. aczkolwiek co do przepuszczania matek w kolejkach to mam mieszane uczucia, bo często w tej kolejce też są ludzie, którzy z jakiegoś konkretnego powodu się spieszą, może też do dziecka, może do kogoś chorego, może do pracy, może do lekarza, może się źle czują. a niektóre matki zachowują się tak jakby wszystko wszędzie i od razu im się należało

  Moglie e Mamma
  7 lat temu

  Są kobiety, które zwyczajnie muszę swoją wyższość pokazać inaczej się uduszą. Potrzebne jest im to jak psu porządny spacer... Inaczej nie potrafią. Typ matki wszechwiedzącej i nieomylnej, która w domowym zaciszu jest taką samą fajtłapą jak i Ty. Tylko ona do tej kaszki przypalonej się nie przyznaje. Głupie to, nie rozumiem tego i nawet nie chce zrozumieć, bo to by oznaczało, że zbliżam się niebezpiecznie do tej granicy macierzyńskiej sztywności.

  Świat byłby o niebo lepszy jakby każdy trochę poluzował majty.

  rodzinka 2+3
  7 lat temu

  warto mieć wsparcie to bardzo ważne... najlepsze wsparcie od innej mamy ale nie my musimy byc tacy zawsze perfekcyjni dzieci super nie mozna pokazać że coś nam nie wychodzi a przecież takie jest życie nie składa się z samych supr dni.. są kryzysy i w takich chwilach warto się wspierać

  GeneralWinter
  7 lat temu

  Fajny post. Popieram pomysł z Manifestem!!!

  Aleksandra Lis
  Aleksandra Lis
  7 lat temu

  Sprowadził mnie tu wpis na fb o 4 zdaniach które pomogą nie wściekać się na dziecko. Trudny dzień, dużo wściekania i poczucie, że nie dałam rady dziś. I uśmiech ulgi jaką przynosi świadomość, że wszystkie jedziemy na jednym wózku. Różnie bywa, dajemy radę. Bardzo, bardzo dziękuję <3

  todopieropoczatek.pl
  7 lat temu

  Czy tego chcemy czy nie jesteśmy do siebie podobne. Mamy podobne problemy. Mamy zmagają się z podobnymi wyzwaniami. To, że w tej sekundzie moje dziecko jest spokoje wcale nie oznacza, że tak samo będzie za 2 minuty.
  Nie rozumiem osób, mam, teściowych, które pouczają "młódki". Zupełnie jakby zapomniały, że niedawno one same były bezradne patrząc na swoje rozzłoszczone dziecko.

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official