Rower ze skrzynią Cargo Bike - wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

Joanna Jaskółka
20 czerwca 2016

Udostępnij wpis

 

Jedną z rzeczy, których najbardziej brakowało mi ostatniego roku, była z pewnością jazda na rowerze. Wcześniej, z Kosmykiem w foteliku, penetrowałam mazurskie dróżki. Kiedy pojawił się Adaś, stanęłam przed problemem - jak jeździć na jednym  rowerze z dwójką dzieci?  Rower ze skrzynią, czyli Cargo Bike, mignął mi kiedyś w internecie, ale nie wiedziałam o nim nic i wydawało mi się to na tyle egzotyczne,  że nawet nie rozważałam tej opcji. Dopiero, kiedy zobaczyłam go z bliska...

 

 

Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom, nie jestem dobrze zorganizowana w kwestii moich przyjemności. Teoretycznie mogłabym sobie znaleźć chwilę na samotną rowerową przejażdżkę lub na przykład zostawić Adasia czy Kosmyka tacie czy babci i po prostu jechać. Ale każdą wolną chwilę, w której dzieci śpią lub są u kogoś, poświęcam blogowi i każda stracona godzina powoduje u mnie natłok wiadomości, które potem ogarniam po nocach, nie wysypiam się i chodzę wściekła, fukająca na dzieci. To mi się totalnie nie opłaca, więc szukałam sposobu, żeby przyjemne połączyć z pożytecznym i w jakiś sposób jeździć z dziećmi na jednym rowerze w czasie, który i tak im poświęcam. Wiecie, możemy razem siedzieć na pupach, a możemy też coś razem zrobić [ja nie pamiętam chwil, kiedy po prostu siedzieliśmy z rodzicami, pamiętam za to wszystkie nasze wycieczki].

 

Dwa foteliki na jednym rowerze nie wchodziły w grę - zbyt niebezpieczne, trudno złapać równowagę na wybojach mazurskich, a poza tym Adasio protestował na fotelik, więc nawet odpadł plan nauczenia jazdy na rowerze Kosmyka.

 

Potem przyczepka - obserwowałam turystów wożących dzieci z tyłu, ale jakoś to mnie nie porwało. Lubię gadać z dziećmi, mieć je pod ręką, opowiadać Kosmykowi, co widzimy, pytać się, w którą stronę jedziemy. Lubię kontrolować to, co oni robią, zwłaszcza że Kosmyk w stosunku do brata ma różne ciekawe pomysły i chyba nie umiałabym jechać spokojnie, nie widząc, co sobie nawzajem robią.

A jak będziesz niegrzeczny, to wrzucę cię do skrzyni!

Jakiś czas temu przy rodzicach zatrzymał się samochód, który na przyczepce miał dziwny wehikuł. Z ciekawości przyglądałam się, jak facet z przyczepki zdejmuje rower ze skrzynią i już wiedziałam, czego chcę i co pomoże mi zadbać o formę i jednocześnie spędzić czas z dziećmi - rower ze skrzynią Cargo Bike! Tym bardziej gdy facet spojrzał się na swoje biegające dookoła samochodu dziecko i ze złośliwym uśmiechem powiedział:
- Uspokój się na chwilę! Zaraz cię wrzucę do skrzyni!

 

I faktycznie za chwilę go wrzucił i pojechali wesoło sobie gawędząc 🙂

 

 

Te rowery od lat robią furorę w Danii, Holandii, Niemczech i powoli stają się standardem. W Polsce są wciąż nowością - widziałam to, kiedy pierwszy raz ruszyliśmy w podróż po naszej wsi. Aż się samochody zatrzymywały i patrzyły, co to za dziwny wózek  z dziećmi w środku. A kiedy pokazałam zdjęcie naszego pojazdu... nie spodziewałam się aż takiego odezwu! Pierwotnie zakładałam, że rower będzie takim tłem naszych wycieczek po Mazurach, nie planowałam osobnego o nim postu, nie planowałam filmiku,  ale liczba wiadomości i pytań kompletnie mnie zaskoczyła i postanowiłam sporządzić małą listę odpowiedzi na wszystkie wasze wątpliwości. Fajnie, jakby te rowery wjechały na nasze ulice i odciążyły trochę zakorkowane ulice!

 

 

 

Skąd pomysł na rowery towarowe?

Historia rowerów towarowych pokrywa się z historią rowerów w ogóle. Kiedy ludzie nauczyli się, że mogą się poruszać dzięki mięśniom nóg, oczywiste jest, że kombinowali, jak tymi mięśniami nóg  przewieźć jak najwięcej rzeczy.

Zrzut ekranu 2016-06-20 o 13.30.45
Zrzut z bloga "Jeden samochód mniej"

 

Mnóstwo ciekawych zdjęć pierwszych rowerów cargo znajdziecie na blogu "Jeden samochód mniej", gdzie znalazłam też taki filmik ulicy w powojennej Warszawie i jeżdżące po niej rowery cargo właśnie:

ezgif.com-gif-maker

 

Rower ze skrzynią Cargo Bike to więc żadna nowość, a jedynie spełniający podstawowe potrzeby sprzęt. W ostatnich latach, wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i ogólnego boomu na rowery, ich popularność wzrosła właśnie ze względu na ludzkie potrzeby i konieczność przewiezienia za jednym razem większej liczby ludzi/sprzętów/rzeczy. Swoją drogą, żałuję, że nie miałam takiego roweru, kiedy siedem razy zmieniałam mieszkanie w Warszawie. Nie musiałabym kursować jak potłuczona metrem 🙂 Z tego, co wiem, dziś już można w większych miastach spokojnie sobie wypożyczyć taki rower [info o możliwości wypożyczenia w Warszawie tutaj].

Gdzie można kupić rower ze skrzynią Cargo Bike? 

Ja swój mam ze sklepu flexicargobike.pl od pasjonata, który obserwując rowery towarowe za granicą, postanowił zrobić swoje własne i rozpromować je w Polsce. Wiem, że współpracował z ZTM w Warszawie i jego rowery można było bezpłatnie wypożyczyć w w 5 dzielnicach Warszawy. Jeśli jesteście ze stolicy, sami możecie podjechać do Ząbek i spróbować 🙂 Ciekawostką jest, że płyta, z której zrobiona jest skrzynia mojego czerwonego maluszka, pochodzi nie skąd indziej, a z fabryki sklejki robionej w Piszu, moim mieście powiatowym, gdzie rodziłam Adasia, a opary z tej fabryki zawsze powodują mój ból głowy. Tym razem lżej go znoszę, bo wiem, że ich płyty idą na dobre produkty 🙂

Czy trudno się tym jeździ?

Ja już wcześniej próbowałam przejechać się tym rowerem i  nie byłam za drugim razem zaskoczona. Ale to jednak nie jest jak jazda typowym rowerem. O ile równowagę łapie się tak samo, a nawet lepiej, tak kierowanie sporą skrzynią nie przypomina zupełnie kierowania zwykłym rowerem. Wózek jest zdecydowanie cięższy niż rower, mniej zwrotny i to już trochę wyższa szkoła jazdy. Ja pierwsze kilometry przemierzyłam bez dzieci w środku, tylko po to, żeby nauczyć się "czucia" tego roweru. Potem poszło jak z górki, ale te pierwsze razy były ważne. Wiem, że są wózki z osią jak w samochodzie, że można kierować kierownicą i skrzynią się nie przejmować, jednak są nieco droższe. Pewnie inne, topowe blogerki, będą nimi szpanować, mi wystarczy mój czerwony maluszek.

Jak się skręca?

Jak już pisałam, rower nie jest super zwrotny - ma przecież z przodu dużą skrzynię, ale jeśli się nim pojeździ, bardzo łatwo można wyczuć z jakiej odległości i z jaką prędkością wjechać w zakręt. Trzymając kierownicę [kierownicę albo tę długą rurę od skrzyni, która robi za kierownicę] po prostu nakierowujemy nią powoli na zakręt i jedyną trudnością różniącą towarówkę od zwykłego roweru jest to, że trudniej na ten zakręt nakierować, ale tylko na początku.

 

Jak się jeździ po wiejskich drogach? 

Mariusz z flexicargobike.pl szczerze nie był przekonany [wyczułam wahanie], czy rower da radę pokonać dłuższą trasę po wiejskich, mazurskich dróżkach [chyba obawiał się mojej kondycji, kiedy usłyszał, ile lat nie jeździłam]. Dla pewności zrobił mi mocniejsze koła - i dobrze. Ja, jadąc spokojnie i bez szarżowania, jestem w stanie pokonać wyłącznie leśną drogą, często piaszczystą od 5 do 8 kilometrów. Jasne, jestem potem zmęczona, ale rower daje radę.

 

Czym się różni rower ze skrzynią Cargo Bike od zwykłego roweru?

Przede wszystkim wielkością, co od razu widać. Potem - trudniejszym skręcaniem [trzeba się bardziej skupiać :)]. Tym, że zajmuje trochę więcej miejsca, ale też tym, że można więcej rzeczy/ludzi nim przewieźć. No i tym, że wykręcenie go lub wyjazd z jakiegoś wąskiego miejsca jest zdecydowanie trudniejszy [jednak to gabaryt].

 

 

Czy przewożenie dzieci w rowerze cargo jest bezpieczne?

Wbrew pozorom, bezpieczniejsze niż w zwykłym rowerze, głównie dlatego, że rower towarowy jest bardziej stabilny i z obciążeniem trudno go wywrócić, po drugie dzieci są usadzone trochę niżej niż w zwykłym rowerze, a po trzecie taki rower nie osiąga fenomenalnych prędkości, więc ewentualny wypadek to raczej wywrotka związana z nierównością terenu, a nie uderzenie wynikające z prędkości. Do tego wszelkie przechylenia możemy kontrolować nogą - trzy lub cztery razy przechyliłam się lekko wchodząc w zakręt, ale wystarczyło wysunąć nogę i wracałam do normalnej pozycji.

 

Czy dzieci należy przewozić w wózku rowerowym w kasku?

Teoretycznie, dla większego bezpieczeństwa - tak. W praktyce nie pilnuję mojego dziecka i jestem złą matką. A na serio - specjalne siedzisko dla dzieci oraz pasy wystarczą.

Czy rower towarowy jest szybki?

Pewnego dnia, kiedy podjeżdżałam pod górkę, wyprzedziła mnie mama z wózkiem. Muszę kiedyś zmierzyć prędkość, z jaką zjeżdżamy z górki [z górki może się rozpędzić], ale nie zjeżdżam nigdy na wariata, zawsze trzymam hamulec i jestem w stanie z miejsca się zatrzymać. Taki rower oducza szaleństwa i kiedy pomyślę, jak szalałam na zwykłym rowerze z Kosmykiem, to mnie ciarki przechodzą. Moim maluchem jadę dostojniej, bo jest o wiele cięższy, mniej zwrotny, a poza tym jeżdżę nim po to, żeby dzieci coś zobaczyły, a nie łykały powietrze w pędzie.

 

 

Ile kosztuje rower z przyczepką?

Koszt takiego roweru to cena od 3500 do nawet 12000. W zależności od tego, jaką opcję wybierzesz i jak bardzo będzie ona wypasiona. Ja swój mam od Flexi Cargo Bike, którzy stacjonują w Ząbkach i kosztował on ok. 4000 zł.

Cena nie jest najniższa, ale jak sam twórca mojego roweru zauważa, można go kupić na spółkę z przyjaciółką/sąsiadką i razem dowozić dzieci do szkoły/przedszkola. Może też go zakupić wspólnota mieszkaniowa lub gmina.  Istnieje też możliwość dofinansowania zakupu naszego roweru cargo przez MOPR/MOPS, ale w każdym regionie Polski warunki są inne, więc trzeba się indywidualnie dopytywać we własnym urzędzie gminy/miasta.

Jaki rower towarowy wybrać?

Na rynku jest kilka rodzajów i warto na początku dookreślić, że ja nazwy "rower towarowy", "wózek towarowy" używam zamiennie, a tak naprawdę to dwie różne rzeczy. Rower towarowy, który posiada skrzynię węższą niż 90 cm, jest jeszcze rowerem i może się poruszać po ścieżkach rowerowych. Rower ze skrzynią szerszą niż 90 cm jest już wózkiem traktowanym jak pojazd. Mogą nim kierować kierowcy, którzy ukończyli 17 rok życia, powinien się onporuszać po drodze, ale nie może wyprzedzać z prawej strony wolno poruszających się samochodów. Ogólnie nasze polskie przepisy średnio sobie radzą z dostosowaniem się do wózków rowerowych, bo mimo że takie rowery funkcjonują od dawna, traktowane są wciąż jako nowość.

Oprócz tego rozróżnienia, wybierając rower towarowy, możemy zdecydować, czy kupić rower dwukołowy z długą skrzynią, czy trzykołowy [jak mój], czy chcemy przewozić nim dzieci [wtedy potrzebna jest odpowiednia ławeczka i pasy], czy może tylko przedmioty i zakupy [napisała do mnie dziewczyna, która zarabia takim rowerem, dowożąc ludziom zakupy ♥]

→ Więcej, jak zarabiać na Cargo Bike, przeczytasz tutaj
A co, kiedy złapie deszcz?

Wiele osób zapytało, co robić, jeśli jedzie się rowerem cargo i złapie deszcz [jakby ten problem nie istniał na normalnym rowerze :D]. Od Mariusza z flexicargobike.pl dostałam wczoraj informację, że w produkcji mają już wersję z przeszklonym daszkiem, który będzie składany i będzie można go  schować w skrzyni [która jest jednocześnie siedziskiem dzieci - bardzo pakowana, wożę tam laptop i wszystkie graty Adasia i Kosmyka, buty, ubranka, przekąski, takie tam.].

My zauważyliśmy, że nasz rower nie ma odpływu wody, przydatnego, kiedy napada do środka deszcze, ale nie po to ludzie wymyślili narzędzia, żeby takiej dziurki sobie nie zrobić. Co do deszczu w opcji bez daszka - jak nas złapał na wycieczce po lesie, Kosmyk z zapałem trzymał parasol  i dzieci dowiozłam suche [gorzej ze mną, bo  pamiętając o parasolu, nie wzięłam peleryny. Muszę taki zestaw trzymać "na wszelki" w tej skrzyni].

Czy dzieciom się podoba? 

Szczerze mówiąc, przy całej niechęci Adaśka do fotelika rowerowego, reakcji na rower ze skrzynią Cargo Bike najbardziej bałam się u... Kosmyka. To on ma tak zwane robaczki w pupie i nie potrafi usiedzieć na jednym miejscu. W dużej mierze to jego wiercenie skłoniły mnie do zaprzestania jeżdżenia na rowerze już w pierwszych miesiącach ciąży. On musiał kręcić nogami, wiercić się, zza moich pleców niewiele widział i w pewnym momencie bałam się, że jego ciężar i wyrywanie zwyczajnie nas przewróci. Na szczęście rower z przyczepką został przyjęty z entuzjazmem. Kosmyk, przypięty pasami, może się kręcić, wszystko widzi, jak mu się nudzi, może sobie wyjąć książeczkę, może ze mną rozmawiać i - muszę przyznać - jest nieoceniony w przykrywaniu Adaśka, kiedy pogoda zmusza nas do użycia kocyka i do zabawiania brata.

 

 

Na razie wypuszczamy się tylko na krótkie wycieczki, takie na 5-10 km, wolnym, spacerowym tempem. Albo do babci, na kawę i trampolinę. Lub, jak na poniższych zdjęciach, na nasze wiejskie kąpielisko nad rzeką. Trudno uwierzyć, ale jeszcze się tam nie kąpaliśmy, przychodzimy tylko popatrzeć na kaczki i na kajakarzy. Ale niedługo wybierzemy się tam na kąpiel. W naszym rowerze zmieści się wszystko, czego będziemy potrzebować 🙂

 

 

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

DSC_0267

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

DSC_0276

 

DSC_0279

 

DSC_0287

 

DSC_0304

 

DSC_0313

 

DSC_0336

 

DSC_0346

 

DSC_0371

 

DSC_0375

 

DSC_0380

 

DSC_0398

 

DSC_0402

 

DSC_0422

 

DSC_0427

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

rower ze skrzynią Cargo Bike

 

DSC_0468

 

Rower ze skrzynią Cargo Bike cię interesuje? Poczytaj o nim więcej:

Flexi Cargo Bike

Podcast o rowerze cargo na blogu NaRower.com

Rowery towarowe wjeżdżają do polskich miast

Jeden samochód mniej [dużo historii i fajnych zdjęć]

Towarower

Jak przewieźć kanapę na rowerze cargo?

 

 

Jeśli macie jakieś pytania o rower ze skrzynią Cargo Bike - piszcie śmiało, odpowiem chętnie. A jeśli wpis się podobał, udostępniajcie, żeby nasza kultura rowerowa nie opierała się wyłącznie na dwukołowcach 🙂

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    19 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kat Nems
    7 lat temu

    czyżby chłop się do zdjęcia uśmiechał:)) czyżby nowa fryzura??:))
    ah nie mogę się napatrzeć!

    nauzyka
    nauzyka
    Reply to  Kat Nems
    7 lat temu

    Schudł chyba i dlatego nie możesz 😉

    Rower cudeńko-szkoda, że moje chłopaki już same zasuwają-brałabym. I znając moje zamiłowanie do oldcool to na froncie namalowałabym/przymocowałabym lampy i grill samochodowy a'la rools royce.
    I chorągiewki... co by zabawy było.... i picu 😉
    Uch... się rozmarzyłam.... a do sklepu 5 minut - no nijak powodu nie mogę znaleźć, by taki zakup umotywować 🙁

    Joanna Jaskółka
    Reply to  nauzyka
    7 lat temu

    on schudł, ja przytyłam 😀

    nauzyka
    nauzyka
    Reply to  Joanna Jaskółka
    7 lat temu

    Ej tam "przytyłam"... ja to nazywam efektem wygładzania zmarszczek - jako, żeś młodsza, to rozumiem, że to zapobiegawczo 😉
    A chłop pewnie schudł, bo skoro rower 4000- to jakoś trzeba było zaoszczędzić - a wiadomo, że na dzieciach trudno (!? - chyba, że na zakupie czapeczek 😉 ), na sobie - szkoda, a na chłopie - jak "zasłuży'.. czemu nie 😉
    A serio - mam wrażenie, że jednak nie przytyłaś. Ale zaprzeczaj ze skromnością. Zaprzeczaj 😉

    Mama w biegu pl
    7 lat temu

    Czad, taki oldschool ! Jeżdziłabym 🙂

    Ola Czupryn
    Ola Czupryn
    7 lat temu

    Bardzo fajna sprawa! Szczerze popieram każdy rodzaj aktywnego spędzania czasu z dziećmi 🙂 u nas rządzi przyczepka i uważam że jest mimo wszystko praktyczniejsza niż rower towarowy - łatwiej manewrować, ochrania dzieci od deszczu, wiatru, słońca, wygodniej im się śpi w środku, łatwiej załadować do samochodu, jeżdżę na swoim ulubionym rowerze i w każdej chwili mogę go odpiąć od przyczepki, a przyczepkę zmienić na wózek, co na wyjazdach się bardzo przydaje. No i jest taaańsza. Ale fakt - z dziećmi się nie pogada - to jeden jedyny minus 🙂 Pozdrawiam i życzę udanych wycieczek!

    Kingutek
    Kingutek
    Reply to  Ola Czupryn
    7 lat temu

    Jakbym siebie czytała, u nas to samo!
    Ja korzystam z krótkofalówek co jest dodatkowo świetną zabawą dla moich chłopaków (2 i 4 lata) a podglądam Ich na bieżąco w zamontowanym na kierownicy lusterku 😉

    Magda Hawrysz
    Magda Hawrysz
    7 lat temu

    Zachorowałam już jakiś czas temu na kargobajki firmy Madsen (o takie jak tu http://lovetaza.com/2016/03/bike-rides-and-bike-rides-and-bike-rides-some-more/ ) ale ten mimo, że z wyglądu toporniejszy to lepszy bo ze skrzynią z przodu. Poza tym tańszy, no i polski - hurra!
    Ok, to zaczynam ciułać 🙂

    Joanna Jaskółka
    Reply to  Magda Hawrysz
    7 lat temu

    Piękny 🙂 nasz polski też fajny, szczerze mówiąc przy wyborze stawiałam na małe polskie firmy, bo kogo ja mam promować, jak nie swoich?

    Katarzyna Zubkowicz
    Katarzyna Zubkowicz
    Reply to  Joanna Jaskółka
    7 lat temu

    Oczywiście, to taki przejaw patriotyzmu. Należy promować polskie, lokalne firmy!

    Katarzyna Zubkowicz
    Katarzyna Zubkowicz
    7 lat temu

    Bardzo miły dla oka artykuł, i zdjęcia i tekst:) W Niemczech popularne są takie przyczepki, o których piszesz. Jednak dołącza się je z tyłu rowera. Podejrzewam, że budzisz ciekawośc mieszkańców Mazur.
    W mojej rodzinnej miejscowości (też Mazury) sensację budzi chusta dla dzieci, a co dopiero taki rower... Pomysł świetny, dzieci mają frajdę i chyba dorośli również:)
    Pozdrawiam

    Katarzyna Zubkowicz
    Katarzyna Zubkowicz
    Reply to  Katarzyna Zubkowicz
    7 lat temu

    Zapomniałam, podobne rowery, tylko żółte mają niemieccy listonosze:) Czy deszcz czy słońce jeżdżą obładowani paczkami i listami.

    Krzysztof Gubański
    Krzysztof Gubański
    7 lat temu

    Bardzo się cieszę, że informacje z bloga się komuś przydają. Dziękuję i zapraszam na jedensamochodmniej 😉

    Hubert Mazur
    Hubert Mazur
    7 lat temu

    Jak spisuje się rower? Nic tam nie szwankuje?
    Z doświaczenia powiem, że zdecydowanie lepiej jeździ się jednak na rowerze typu long john np. Babboe City. Wcale nie jest mniej stabilny niż trajk, przeciwnie - jazda jest właśnie bardziej zbliżona do tej na zwykłym rowerze.

    Agata Łuksza
    Agata Łuksza
    7 lat temu

    Zupełnie nie w temacie, ale Adaś wygląda jak.. Mały Adaś Niezgódka z ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" 😉

    Gizanka
    7 lat temu

    Rewelacyjny ten rower. My póki co jeździliśmy z Alą w przyczepce. Wyprawy były super rozrywką dla nas wszystkich. Robiliśmy w niej po 50 km. Ala w niej spała, bawiła się, jadła. Teraz gdy jest z nami Aga już obawiać się jak będzie wyglądać nasza wiosna rowerowa. Jakoś nie wyobrażam sobie ich obu w tej naszej przyczepce.

    Jagoda Ratajczak
    Jagoda Ratajczak
    7 lat temu

    Łał ale świetny wpis! 🙂 Tak jak piszesz, ekstra sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym i aktywne spędzenie czasu razem z dzieciakami 🙂 Jeśli mogę polecić: Dla zakręconych na punkcie samochodów, rowerów i motocykli wpadajcie na naszego bloga http://info.clicktrans.pl/ 🙂

    Edyta
    Edyta
    6 lat temu

    Śmiesznie wygląda ta przyczepka, ja to długo nie mogłam się zdecydować, czy przyczepka ma być z tyłu czy z przodu. W końcu podjęłam decyzję, że i wybrałam przyczepkę nordic caba, którą mocuje do roweru. Plus, że dzieciaki w niej nie mokną, mają wygodnie siedzieć i jedno z nich może w niej spać. Na decyzję też miało wpływ to, że można przyczepkę przekształcić w wózek czy przyczepkę do nart. A jako aktywna osoba potrzebowałam takiej opcji. No ale wiedomo każdy indywidualnie, pod siebie kupuje sprzęt i ma swoej zdanie na dany temat i wie co mu sie bardziej przyda. Ja wybrałam co dobre dla mojej całej rodziny.

    4 marca 2024
    Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

    Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

    14 grudnia 2023
    Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

    Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

    1 grudnia 2023
    Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

    Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

    27 listopada 2023
    Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

    Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

    26 listopada 2023
    Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

    Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

    10 września 2023
    Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

    I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official