Najlepsze Książki Dziecięce w naszej biblioteczce

Często pytacie mnie o to, czy ze wszystkich książek, jakie polecałam w Naszej Biblioteczce, byłabym w stanie wybrać kilka takich, które mieć absolutnie trzeba, jest to konieczne, dobre, a nasze dzieci po takiej lekturze będą mądre, wspaniałe, współczujące, elokwentne i piękne [ok, piękne już są :)]. Zawsze mam problem i rozumiem doskonale to, kiedy ktoś w komentarzu narzeka, że nie może się zdecydować, które z ciekawych pozycji wybrać. Nie ukrywam - ja też przy wyborze często przeżywam katusze, na szczęście są ludzie, którzy pozbawili nas kłopotu. Usiedli i wybrali pięć najlepszych książek roku, a już w ten weekend dowiemy się, jaka okaże się najlepszą Książką Dzięcięcą 2015 minionego roku.

 

 

To od 2008 roku  organizowanym przez Empik konkursie "Przecinek i Kropka" specjalnie powołane jury [Ewa Gruda, Dorota Koman, Aleksandra Piotrowska i Ewa Świerżewska] wybierało najpierw 10, a w tym roku pięć książek, które spełniały wymagające kryteria [rozwiń niżej].

 

 

 

Następnie, wybrane książki stanęły w walce o głosy czytelników, którzy wybierali te, które skradły im serce. W tym roku walka była ostra i szczerze wam powiem, że po przeczytaniu każdej pozycji mój faworyt spadł na trzecie miejsce. Jestem ciekawa wyniku, bo tytuły, jakie walczą o tytuł są po prostu mega, a jedną pozycję sama wam kiedyś polecałam, zobaczcie:

 

 

Pszczoły

Piotr Socha

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

DSC_0708

 

DSC_0712

 

 

DSC_0716

 

 

 

DSC_0715

 

 

 

DSC_0710

 

DSC_0726

 

DSC_0721

 

 

DSC_0718

 

 

DSC_0727

 

O tym, że mamy pszczoły, pisałam już w kilku tekstach ["Po czym poznać dobry miód" i "Jak zrobić miód"], więc to, że od razu byłam zafascynowana tą książką, dla stałych czytelników było oczywiste i wielu mi właśnie tę pozycję polecało w komentarzach pod tekstami. To prawdziwa encyklopedia wiedzy - jest w niej wszystko to, co prowadzi do podebrania miodu pszczołom, ale też to, jak ten miód powstaje oraz to, jak układały się losy pszczół przez wieki. Kosmyk na razie wybrał sobie dwie lub trzy interesujące strony i przegląda je zaciekawieniem [nie, nie tę o tym, jak się zabiera miód pszczołom, bo to widział na własne oczy], a także liczy pszczółki na okładkach. Myślę, że z wiekiem będzie coraz bardziej zafascynowany produkcją miodu, po nitce do kłębka 🙂

 

 

Pod ziemią, pod wodą

Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

DSC_0731

 

 

DSC_0742

 

DSC_0740

 

DSC_0738

 

DSC_0736

 

DSC_0729

 

 

 

 

 

 

O tej książce pisałam już w tym zestawieniu i wiem, że sporo z was ją kupiło - jak widać, słusznie, bo pozycja została doceniona przez jury. Zobaczymy, czy zwycięży w głosach czytelników. Ja wam powiem, że u mnie ta była na pierwszym miejscu, ale zepchnęła ją... zaraz zobaczycie.

 

 

Królewna

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Wydawnictwo Bajka

 

DSC_0783

 

DSC_0785

 

DSC_0787

 

DSC_0791

 

DSC_0794

 

DSC_0793

 

To przepiękna historia dla dzieci [i bardzo, bardzo dla rodziców] o tym, jak ważna jest siła przyjaźni i jak największe skarby świata nie wyleczą zwykłej dziecięcej [i ludzkiej] samotności. Długo po przeczytaniu książki siedziałam z nią w rękach i po prostu myślałam o tym, czy ze swoich synów dla tak zwanego "ich dobra" zrobię królewiczów czy dzieci. A i Kosmykowi, myślę, pomoże zrozumieć swój lęk przed dołączeniem do obcych dzieci, a także lęk innych dzieci przed podejściem do niego. I chęć zrobienia tego, którą lęki blokują. Gdyby synek był starszy pewnie byśmy noc spędzili, gadając o tym. Fajna pozycja, nominowana zasłużenie.

 

 

Królik i Chopin

Miguel Sousa Tavares

Wydawnictwo REA-SJ

 

DSC_0767

 

 

 

DSC_0771

 

DSC_0775

 

DSC_0777

 

 

DSC_0780

 

Pewnie wydaje wam się nieprawdopodobne, że malutki królik z lasu zaprzyjaźnia się z Chopinem tak bardzo, że kompozytor tworzy dla niego i dla jego potomnych osobny utwór? Być może, ale tak właśnie działa dziecięca wyobraźnia, a jeśli dzięki jej działaniu możemy się dodatkowo czegoś dowiedzieć o naszej kulturze, o przyjaźni, o prawach przyrody - powstaje ciepła i urocza książka, w dodatku pięknie zilustrowana. Znacie moją słabość do królików, prawda? [jeszcze ich nie zjadłam] Więc zrozumiecie, czemu od razu spodobała mi się ta historia 🙂

 

 

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Justyna Bednarek

Wydawnictwo Poradnia K

 

 

 

DSC_0744

 

DSC_0747

 

DSC_0750

 

DSC_0754

 

DSC_0756

 

DSC_0759

 

DSC_0761

 

I dotarliśmy do mojego faworyta. Kiedy patrzyłam na zestawienie nominowanych książek, muszę przyznać, że tę pozycję marginalizowałam. Oczywiście, że świetnie przygotowane "Pod ziemią, pod wodą" mają duże szanse, naturalne, że monumentalne "Pszczoły" są faworytem. Opowieść o królewnie chwyta za serce, a odwołujący się do naszej dumy królik z Chopinem za samego Chopina jest już na prowadzeniu. A skarpetki? No, co - zwykłe skarpetki. A jednak. Kosmyk tę książkę porwał od razu i nie odpuścił, póki mu nie przeczytałam każdej jednej historii po dwa razy. Problem znikających skarpetek istnieje i u nas [nie mówcie, że nie zauważyliście na zdjęciach, jak często hasamy w dwóch różnych :D], tylko my nie mamy dziury pod pralką, co nie zabrania nam wyobrażać sobie, gdzie te skarpetki mogą się podziewać. Książka opowiada nam 10 różnych historii - każda z zabawnym wartościowym wnioskiem [ulubiona Kosmyka - o szarej skarpetce, która została mysią mamą, naprawdę urocza i wyciskająca łzy!]. Nigdy nie sądziłam, że tak zwykły i banalny temat znikających skarpet można w tak ciekawy sposób wykorzystać. To przez tę książkę cały wtorek nie mogłam mówić, bo doszczętnie zdarłam gardło, ale tak, jak mówiłam na filmiku - było warto.

 

 

 

NAJLEPSZA KSIĄŻKA DZIECIĘCA 2015 ROKU?

Już w ten weekend poznamy zwycięzcę!  23-24 kwietnia na Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich [w Warszawie] odbędzie się finał oraz oficjalne ogłoszenie wyników konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”, który to konkurs od 2008 roku organizuje EMPIK.  Nagrodę wręczy ambasadorka konkursu Magdalena Różczka.

 

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny - jeśli nie wiecie, co zrobić z dzieciakami w weekend, wpadnijcie do Jabłkowskich pooglądać książki, spotkać się z Sylwią Chutnik, Ewą Świerżewską, Dorotą Kassjanowicz. 23 kwietnia to jednocześnie Światowy Dzień Książki  - na Festiwalu będzie mogli go celebrować w towarzystwie najlepszych wydawnictw dla dzieci [Dwie Siostry, Zakamarki, Poławiacze Pereł, Muchomor...] i oczywiście z EMPIK-iem, który Festiwal współorganizuje.A dla gości Festiwalu Antykwariat Grochowski przygotował zestawienie najpiękniejszych wydań literatury dziecięcej z lat 50 [będzie można się obłowić, ależ zazdroszczę!].

 

 

Jak myślicie - która książka wygra? Ja trzymam kciuki za skarpetki. A może macie jakiś swój własny typ - książkę, która waszym zdaniem jest najlepsza i zdecydowanie króluje w waszym domu?

 

Obserwuj nas na Instagramie

instagramfacebook-official