A co jeśli trafi cię szlag i wybuchniesz na dziecko?

Joanna Jaskółka
12 stycznia 2016

Udostępnij wpis

To pytanie pojawiało się w ankiecie i w mailach prywatnych. "Asiu, nie wierzę, że ci się nie zdarza, po prostu nie wierzę, jesteś przecież człowiekiem. Powiedz mi więc, bo ja sama się z tym męczę, co zrobić, kiedy nie wytrzymam i nakrzyczę na moje dziecko? Jak się zachować? Czuję się winna i mam wrażenie, że tym krzykiem obdzieram go z całej miłości, jaką mnie obdarza. Nie umiem sobie z tym poradzić, szczególnie gdy potem przypominam sobie jej załzawione i przerażone oczy...". Jak się w takiej sytuacji zachować? Co zrobić, żeby nie krzyczeć?

 

 

Maili podobnych do tego dostaję całkiem sporo. Mam wrażenie, że opisując moje przeboje z Kosmykiem [a teraz już z Adaśkiem] widzicie mnie cały czas opanowaną i spokojną. I tak powinno być. Jestem zdecydowaną przeciwniczką wrzasków i krzyków na dziecko. Ale niestety, jestem tylko człowiekiem i mimo że staram się z całych sił, nie jestem w stanie z ręką na sercu powiedzieć, że non stop emanuję spokojem. Pocieszam się, że udaje mi się być spokojną na tyle, że ten wajn wprawił mojego syna w nieokiełznaną wesołość ["Nigdy nie byłaś tak zabawna, mamusiu"], ale jednak, może że nie aż tak jak na filmiku, czasem przestaję być stoikiem i cała chodzę roztrzęsiona. Czuję się potem okropnie i robię wszystko, żeby to się nie powtórzyło, ale nawet jeśli się nie powtórzy, ten jeden krzyk sprawi, że będę czuła się winna przez najbliższe tygodnie, jeśli nie miesiące. Winna jak matka.

 

No ok. Ustaliliśmy, że krzyk się zdarza. Umawiamy się, że zdarzać się nie powinien. Ale jeśli się zdarzy, a ty zamierzasz samobiczować się w nieskończoność, powiem ci, co zrobić, żeby poczucia winy się pozbyć i żeby twoje dziecko szanowało cię jako ukochanego człowieka z krwi i kości.

Co zrobić?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie twoje dziecko powinno umieć w wieku czerech, pięciu czy sześciu lat, jest rozpoznawanie i nazywanie emocji. Powinno poznawać je nie tylko na sobie, ale też rozpoznawać u innych. Uczymy go w ten sposób nie tylko radzenia sobie z jego własnymi emocjami, ale też radzenia sobie z emocjami innych. Nie jesteś robotem, nie masz dyplomu z bycia opanowaną przez 24/h, nie bierzesz tabletek na opamiętanie. Jesteś żywym człowiekiem i ciebie, jak każdego, również mogą ponieść emocje.

KROK PIERWSZY

Usiądź i wytłumacz dziecku, czym i dlaczego się zdenerwowałaś. Porównaj swoje uczucia do uczuć dziecka, które znalazłoby się w podobnej sytuacji w swoim dziecięcym świecie [Zdenerwowałam się, bo ta lampka znaczyła dla mnie tyle, co twoje wszystkie duże samochody, wiesz? I przykro mi się zrobiło, nie umiałam sobie z tym poradzić, ale już się uspokajam], porozmawiaj z dzieckiem, jak inaczej mogłaś się zachować, w jaki sposób rozładować swoje zdenerwowanie. Wysłuchaj, co proponuje dziecko, daj mu do zrozumienia, że ono też może stosować te metody. Emocje są z nami codziennie i przez całe życie - warto chwilę słabości przekuć na znakomitą lekcję radzenia sobie z nimi. Dla ciebie i dla dziecka.

KROK DRUGI

Przeproś dziecko.

 

Naprawdę.

 

Przeproś dziecko, które zwyczajnie na przeprosiny zasługuje. Wiem, że dla wielu z pokolenia moich rodziców to nie do pomyślenia, bo dziecka przecież się za nic nie przeprasza, ale ja jestem zwolenniczką przepraszania, jak zresztą wiele moich znajomych i koleżanek. Bo niby dlaczego wymagamy od dziecka przeprosin za wszystko, co robią źle, a sami nie dajemy im tego samego przykładu?

 

 

Więc jeśli zdarzy ci się krzyknąć na dziecko - porozmawiaj i przeproś. I przestań się zadręczać.

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY NIE KRZYCZEĆ?

Istnieje jeden z najprostszych sposobów na opanowanie swoich emocji. Jeśli masz wrażenie, że zaraz twoja głowa pęknie, a ręce same się ze złości zaciskają - wyjdź. Wyjdź z pokoju, schowaj się w łazience, wyjdź przed dom, złap się za coś, co pozwoli ci wyzwolić nagromadzoną energię: przepranie chodniczka, wyrzucenie z impetem śmieci, rzucenie butami Chłopa za płot [a nie, to tylko moja domena] albo skopanie ogródka/odśnieżenie śniegu. Mi jeszcze pomaga ugniatanie ciasta albo podkładanie do pieca.

 

Ale, ale - to jest proste, kiedy ma się dziecko w wieku Kosmyka i starsze, które zrozumie komunikat "Mamusia, jest bardzo zła i musi na chwilę wyjść, żeby ochłonąć, zaraz wrócę i porozmawiamy spokojnie". A co z młodszymi? Cóż... kiedy Kosmyk się wściekał, a ja miałam ochotę po prosty wrzasnąć, żeby chwilę był cicho, a zostawienie go samego mogło skutkować jeszcze większym płaczem - po prostu się wyłączałam. Siedziałam obok niego i cały czas obok niego byłam, ale w myślach rozrywałam na strzępy poduszki albo wymyślałam nielubianym przeze mnie osobom. Czasem zaczynałam śpiewać - co totalnie zaskakiwało moje dziecko i nawet je uspokajało. Śpiewając, opisywałam to, co mnie wkurza w danej sytuacji, opisywałam zachowanie mojego syna, opisywałam swoje potrzeby i wydzierając się w śpiewie, który ani nie był do rymu ani do muzyki, jakoś się rozładowywałam.

 

 

A jeśli czujesz, że powoli tracisz kontrolę nad swoją złością - koniecznie wesprzyj się pomocą od specjalistów. Poradnie psychologiczne nie są wcale takie złe, a mogą pomóc w uporządkowaniu twoich uczuć, żebyś ty mogła pomóc wejść w świat swojemu dziecku.

 

 

 

SPODOBAŁ CI SIĘ WPIS? TO PODZIEL SIĘ NIM ZE ZNAJOMYMI!

A JEŚLI CHCESZ PRZEKAZAĆ MI UWAGI O BLOGU

ZAWSZE MOŻESZ WYPEŁNIĆ ANKIETĘ

 --> TUTAJ <--

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  12 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Monika Tyluś
  Monika Tyluś
  8 lat temu

  O tak, ja robiłam podobnie z moim Adaśkiem - wyłączałam się, jednocześnie będąc obok niego, obok mojego rozhisteryzowanego synka - i to działało, oboje się uspokajaliśmy.. 🙂
  PS Uwielbiam Twoje teksty! Pozdrawiam :*

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Monika Tyluś
  8 lat temu

  Dziękuję 🙂 Uwielbiam takie komentarze 😀 Wyłączanie się jest najlepsze, bardzo pomaga!

  Zofia Bogusławska
  Zofia Bogusławska
  Reply to  Joanna Jaskółka
  8 lat temu

  Ja to się czasem przyłapuję że zaczynam się kołysac na lewo i prawo podczas takiego siedzenia obok w stylu "abonent czasowo niedostępny", kiedy dziecko ma histerię...

  Matka Debiutująca
  8 lat temu

  To ja mam problem z wyłączaniem - czy to wrzask rozhisteryzowanej prawie czterolatki czy płacz niemowlęcia, nie umiem przejść obojętnie, przy czym nieobojętność równa się czasem krzykiem na starszą. Nie mam jakiegoś sposobu na ogarnięcie złości, choć najlepiej jest mi zwyczajnie opuścić miejsce konfliktu, niestety wybucham, zawsze przepraszam. I nie wiem, czy to dobrze, ale moje dziecko potrafi już powiedzieć, że mama się dziś zdenerwowała....

  MartynaG.pl
  8 lat temu

  Ileż to w naszym życiu będzie przypadków, w których będziemy musieli stawić czoło swoim słabościom ? Całe życie musimy nad sobą pracować, w okresie macierzyństwa również 🙂

  Agnieszka | Level up! studio
  8 lat temu

  Poszło dalej. Aśka, jak mi ten tekst był potrzebny. Butami męża nie rzucam, bo korytarz za krótki, ale kiedyś przez okno polecą. A to rozrywanie pierza z poduszek - muszę wypróbować.
  Kiedy już nie mam do Zu sił, kiedy wyprowadza mnie z równowagi tak, że mam ochotę wrzeszczeć na nią (oj, zdarzyło się), to przytulam ją, tak mocno i ona jakimś cudem się wtedy uspokaja, a przynajmniej przestaje beczeć i drzeć się. Ech, jakiś bunt 3-latka czy inna histeria. Byle do 18-tki 😀

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Agnieszka | Level up! studio
  8 lat temu

  Dzięki! Fajnie, żeście sobie sposób wypracowały 🙂

  Pau - 5razones
  8 lat temu

  A propo jeszcze złości i jej przyczyn, i przepracowywania, to fajny artykuł napisała Róża marzy: http://www.rozamarzy.com/to-nie-moja-zlosc/#comment-66103

  Myślę, że jednym z kluczowych etapów w pracy ze sobą i nad zrozumienie, swoich emocji, jest szukanie źródła.

  Anna
  Anna
  8 lat temu

  Jak mnie trafia I zaczynam rozpadac się na kawałki (w momencie, w którym czuję, że za ułamek sekundy kogoś rozszarpie), córka albo przytula się do mnie albo mówi, że jestem najkochansza na świecie. Jej zachowanie działa na mnie jak kubek zimnej wody.

  Asia Prezentuje Prezenty
  8 lat temu

  Ja bym nawet zamieniła kolejność po pierwsze z po drugie - to znaczy najpierw przeprosiła, a potem wyjaśniała co i jak. I ze śpiewaniem mam podobnie, też mnie uspokaja. U nas pomaga też czytanie książek - to uspokaja i dziecko i rodzica bo przenosi wszystkich w inny świat.
  A na blogu dobra relacja jest teraz cykl o złości - i tej dziecięcej i tej dorosłej. To tak podpowiadam tym zainteresowanym tematem.

  Agnieszka
  8 lat temu

  Mnie otrzeźwiło, kiedy po wrzasku na syna (ach, standard - wyrzucenie wszystkich ubrań z szafy), on spojrzał na mnie, przyłożył paluszek do ust i powiedział: "Cisza, mama, śpokój".

  Julia Orzech
  Julia Orzech
  8 lat temu

  Akurat dziś trafiłam na twój tekst! Co za szczęście. Bo kilka ostatnich dni to jakiś szał Tymka. Ciągle się drze, wymusza, złości. Ja liczę do dziesięciu, chowam się w łazience, ale niestety też często wrzeszczę. Wypróbuję metodę ze śpiewaniem. Kto wie:) Nooo to idę po tego mojego przedszkolaka 🙂 DZIĘKI 🙂

  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official