Jesteś rodzicem i wciąż masz nadzieję, że uda ci się cokolwiek zaplanować z dzieckiem? Sorry, ale nie zawsze...

Joanna Jaskółka
19 lipca 2018

Udostępnij wpis

Mam znajomego, który uwielbia mieć wszystko zaplanowane. Od A do Z. I temu znajomemu ma się niedługo urodzić dziecko. Kiedy mnie o tym poinformował, mocno uścisnęłam mu rękę i powiedziałam, że bardzo mu współczuję. Patrzył się na mnie zdziwiony, ale trudno. Kiedyś zrozumie. Kiedyś, kiedy jak zwykle zaplanuje sobie swój dzień co do minuty, dowie się, co miałam na myśli. Dla ludzi, lubiących mieć ustawione wszystko jak w zegarku, dziecko może stać się nieprzerwanym źródłem stresu.

 

Powiedz dziecku, żeby się pospieszyło i przez godzinę uspokajaj je na podłodze, bo nie udało mu się błyskawicznie zawiązać butów.

 

 

Tak, takie rzeczy się zdarzają. Swego czasu pędziłam do auta z ryczącym i bosym synem pod pachą, bo naprawdę musiałam już wyjechać i byłam spóźniona. A byłam spóźniona właśnie dlatego, że ośmieliłam się powiedzieć dziecku, że mi się śpieszy, a ono zachciało mi zrobić dobrze i naprawdę się pośpieszyło. Zakładało buty tak szybko, że drasnęło się w paznokieć, paznokieć się naderwał, z ból dziecko padło na podłogę, a padając, zahaczyło o moje buty i spadło na ziemię tak, że jeszcze się potłukło. Minuty mijały, nadszedł czas, że powinnam już być na miejscu, dziecko szlocha na podłodze i wije się w nerwach, a ja przeklinam chwilę, w której stwierdziłam, że zakładanie buciorów tak dobrze nam wychodzi, że w 15 minut wyrobimy się z nawiązką.

 

Zaplanuj wyjazd i wróć z niego po godzinie jazdy.

 

Bo dziecko zapomniało maskotki i masz do wyboru - wrócić albo jechać, słuchając jego jęków. Na te ostatnie całkiem dobrze działają zatyczki do uszu, ale podobno policjanci się czepiają, jeśli cię z nimi złapią.

 

Zaplanuj sobie dzień pracy i zostań z dzieckiem w domu, bo...

 

Moje dzieci nie chorują, ale starszak nie raz nie dwa został w domu z tak błahego powodu jak... biegunka. To znaczy sama biegunka to wcale nie błahy powód i może spustoszyć organizm. Sama pamiętam, jak swego czasu pojechałam na konferencję, a w dniu wyjazdu młodszemu coś zaszkodziło. Wyjazdu odwołać nie mogłam, bo miałam prelekcję, ale nic z niego nie pamiętam, bo cały czas się martwiłam, czy na pewno dobrze zajmują się moim dzieckiem. Starszy z kolei źle reaguje na nadmiar mleka. Odrobinka mu nie zaszkodzi, ale jak już wypije więcej, to się zaczynają kłopoty. Coraz częściej już sam zdaje sobie sprawę, kiedy powinien powiedzieć dość, ale na wszelki wypadek w Naszej Apteczce, co już pokazywałam tutaj znalazł się Tasectan. W naszym przypadku to najskuteczniejszy środek na wszelkie bóle i napięcia brzuszka. I chyba jedyny, który wypijają moje dzieci, ponieważ nie ma smaku i  mogę podać go z odrobiną soku czy zwykłej wody. Kilka osób po tekście o Apteczce zwróciło uwagę, co to za saszetki mam w apteczce, więc tak, to saszetki Tasectan, więcej o nich poczytasz tutaj i dzięki nim o wiele częściej wysyłam dzieci do przedszkola.

 

Połóż dziecko spać na drzemkę i ciesz się jego snem całe dwie minuty, zanim kurier  zadzwoni do drzwi.

 

Mi osobiście zdarzyło się to kilkanaście razy, aż któregoś dnia, gratulując sobie sprytu i trzymając w rękach rozbudzone dziecko, rozmontowałam dzwonek za pomocą młotka. Następnego dnia radośnie i pełna nadziei położyłam synka spać, rozsiadając się z kawą i wtem... nastąpił huk, który obudził mi syna, bo zdezorientowany kurier, nie mogąc zadzwonić, zaczął zwyczajnie walić w drzwi. Nooo, dobra, stukać. Ale dołączył do tego tubalne "Dzień dobry!" i było po drzemce.

 

Ugotuj wymyślny obiad, żeby nie było nudno i patrz, jak wszyscy chcą to, co zawsze

 

Na moich Wiejskich Matkach ktoś ostatnio pisał, że chce urozmaicić posiłki o jakieś nowe potrawy. Tłum kobiet zagłuszył wyrywną babeczkę tekstami, że nie ma sensu, że one to sprawdziły, kilkadziesiąt razy się nacięły i nie ma co kombinować. Jasne, trzeba pokazywać dzieciom nowe smaki, ale skoro wiesz, że zjedzą te pięć czy sześć stałych potraw, to nie ma co ryzykować. Ja osobiście stosuję metodę wzbogacania. Czyli jeśli chcę, żeby moje dzieci przynajmniej spróbowały jakiegoś warzywa, którego rok wcześniej nie tknęły, to obok tego warzywa daję też to, które lubią. I wtedy riki tiki - dostaną to, co lubią, nie ma problemu, ale co im szkodzi spróbować tego nowego? Nie ma przymusu, a może zasmakuje? A każdą nową potrawę podaję na stół mając w zapasie resztki ulubionej potrawy z dnia poprzedniego i niby nie ma problemu, ale nie myśl, że jestem taka hop do przodu, też mi się wpadki zdarzyły 🙂

 

Ogarnij metodę postępowania z histeryzującym dzieckiem i patrz, jak obca baba się wtrąca i niszczy wszystko, co przećwiczyłaś.

 

Obca baba albo dość bliska - prababcia albo babcia. Ludzie, którzy wtrącają się w pełną emocji rozmowę między matką a jej dzieckiem, powinni mieć osobny krąg w piekle. A przynajmniej zdawać sobie sprawę, że robią to na własną odpowiedzialność i mogą oberwać rykoszetem. O tym co robić, kiedy dziecko wpada w złość, pisałam tutaj

 

Zacznij odpieluchowywać dziecko i... wyjedź z nim gdzieś bez majtek na zmianę.

 

Chyba każdy się domyśla, co się może zdarzyć. Ale nawet jak masz zapas majtek - co się może zdarzyć, kiedy one się nagle skończą 😀 Nie chwal też dnia przed zachodem słońca. Najczęściej mokre spodenki zdejmowałam dziecku z pupy tuż przed drzwiami domu, do którego właśnie wchodziliśmy, choć tu nie było to aż tak problematyczne. Wszak w domu może bez majtuchów biegać.

 

Przygotuj się na sympatyczny wieczór z mężem i siedź z nim do późnej nocy, na zmianę uspokajając dziecko, które co chwilę budzą jakieś koszmary.

 

Młodszy, jeśli chodzi o sen, był aniołkiem. Starszak za to kompletnym przeciwieństwem. To dzięki niemu w ogóle powstał blog, bo gdy budził się co noc i żądał bujania, ja bujałam go godzinami nogą, a rękami tworzyłam kolejne teksty, więc może ten brak możliwości zaplanowania wszystkiego na tip to ma jakieś swoje plusy?

 

Jakie plany zawsze burzą wam dzieci? Jesteście w stanie cokolwiek z nimi zaplanować?

 

 

Wpis powstał przy udziale marki Tasectan. 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    4 marca 2024
    Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

    Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

    14 grudnia 2023
    Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

    Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

    1 grudnia 2023
    Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

    Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

    27 listopada 2023
    Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

    Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

    26 listopada 2023
    Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

    Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

    10 września 2023
    Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

    I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official