Książki dla przedszkolaka #2

Joanna Jaskółka
24 lutego 2016

Udostępnij wpis

Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci czytały w przyszłości książki [a jak nie chcemy, to przynajmniej się do tego nie przyznawajmy]. Ale żeby nasze dzieci zapoznały się z literaturą, a przede wszystkim, żeby ją polubiły, to my pierwsi musimy im ją pokazać. I wybrać takie książki, które im się spodobają, które je zachwycą, do których będą chciały wracać. W cyklu "Nasza Biblioteczka" kolejny raz chciałabym pokazać te książki, które zdaniem moim i starszego syna, zapadną w pamięci na długo... Tym razem na tapetę biorę książki dla przedszkolaka.

 

 

 

 

Carl-Johan Forssen-Ehrlin

Sonia Draga

 

O KRÓLIKU, KTÓRY CHCE ZASNĄĆ
O KRÓLIKU, KTÓRY CHCE ZASNĄĆ

 

Światowy bestseller, czyli książka, którą chciałby mieć każdy rodzic niekoniecznie przesypiającego noce dziecka. Trochę kontrowersyjna, bo posiłkująca się metodami programowania neurolingwistycznego [popularnego NLP], które nie dla wszystkich jest do przełknięcia. Ja na przykład nie lubię robić dzieciom wody z mózgu i w ogóle nie przepadam za ludźmi [wręcz ich unikam], którzy ewidentnie stosują swoje psychologiczne sztuczki, żeby usłyszeć to, co chcą usłyszeć lub żebym zrobiła to, co oni chcą, żebym zrobiła. Niemniej dla tej książki, niewątpliwie będącej ratunkiem dla wielu zmęczonych ojców i matek, postanowiłam zrobić wyjątek. Na własnym dziecku przetestowałam jej działanie, a efekty okazały się zatrważające.

 

Za pierwszym razem Kosmyk był tak zmęczony, że zasnął w połowie, a Chłop, który przeczytał, że nawet jak dziecko zaśnie, książkę trzeba doczytać do końca, też zasnął. [Czemu nie wolno przestać? Nie wiadomo. Nie wiadomo też, jakie są skutki "nieprzeczytania"].

 

Za drugim razem Kosmyk na widok książki zaczął wrzeszczeć. Nie wiem, czy wynikało to z tego, że nie chciał pójść spać, czy coś mu się w tej książce nie spodobało [to byłby pierwszy raz], w każdym razie odmówił słuchania o króliku i skończyło się na "Ignatku", o którym niżej.

 

Za trzecim razem zasnął, ale nie podczas czytania o króliku, bo całą książkę wytrzymał dzielnie, ale podczas Kasdepke [tutaj o nim].

 

Za czwartym razem poprosił o zmianę lektury.

 

Jaki wniosek? A taki, że ta książka nie usypia każdego. Oparta jest na znanej już z bajek na dobranoc technice modulowania głosu, częstych powtórzeniach słów związanych ze snem i trochę na monotonni. Niektóre zdania wydają się bez sensu, ale nie o poprawność tu chodzi, a o specjalnie skonstruowanie zdań w taki sposób, żeby wprawiały dziecko w trans i umożliwiały zaśnięcie. Trudno się to czyta. Pomijając już to, że te konstrukcje zdań naprawdę są ciężkie, to do tego samemu chce się podczas czytania spać, więc po uśpieniu dziecka dorosły też trochę chodzi jak w transie.

 

Dla zdesperowanych i wymęczonych nieśpiącym dzieckiem rodziców może to być deska ratunku, więc nie skreślę tej książki, ale jeśli nie macie problemu z usypianiem dzieci i ufacie swoim wieczornym rytuałom spokojnie możecie sobie ją darować.

 

 

Kupisz tutaj

 

 

książki dla przedszkolakaDSC_0744
książki dla przedszkolaka

 

DSC_0741

 

DSC_0739

 

książki dla przedszkolaka
książki dla przedszkolaka

 

 

 

 

 

Bałagan

Michał Krygier

 Wydawnictwo iKropka

 

 

 

DSC_0722

 

Śmiałam się kiedyś, że to książka dla pedantów, bo pokazuje, co by było, gdyby przestali sprzątać. My nie jesteśmy pedantami, ale i tak w tej książce świetnie się odnajdujemy. Kosmyk lubi pokazywać, co wypadałoby sprzątnąć, co należy poprawić i wyraźnie czerpie z tego radość. Patrząc po jego pokoju, nawet nie wiedziałam, że tak świetnie się w "porządkowaniu" orientuje. No i uczy się, jakie mogą być niemiłe skutki bałaganu.

 

Książeczkę Kosmyk dostał na zeszłe urodziny od dziewczyn z Mamabu, ale mimo upływu roku książka wciąż jest "pod ręką", czyli można ją zaliczyć do ulubionych.

 

 

Kupisz tutaj

 

DSC_0730

 

DSC_0726

 

DSC_0724

 

 

Obrazki dla maluchów

Dom i mieszkanie/Zwierzęta

Nathalie Belineau, Emilie Beaumont 

Wydawnictwo Olejesiuk

 

DSC_0572

 

Jedne z pierwszych książeczek Kosmyka i mimo że ja nie przepadam za tymi obrazkami, to Kosmyk je lubi [a raczej wie, czego się po nich spodziewać i w sumie zna je na pamięć]. Ta seria jest zresztą tak popularna i dostępna, że ma ją chyba każde dziecko. Nie polecam jedynie książki o niebezpieczeństwach - makabryczna.

 

Dom i mieszkanie kupisz tutaj

 

DSC_0574

 

DSC_0577

 

DSC_0580

 

 

 

 

 

Pan Brumm wybiera się na wycieczkę

Daniel Napp

 Wydawnictwo Bona

 

DSC_0712

 

To jedna z pierwszych książek, jakie kupiłam Kosmykowi, gdy jeszcze mieszkaliśmy w Warszawie. Pamiętam, że kupiłam ją w Matrasie na Solidarności bodajże i wracałam z nią pod pachą, ciesząc się z pierwszej poważnej książeczki synka.

 

Po raz pierwszy przeczytałam mu ją jakieś pół roku temu 😀

 

Tak to bywa, jeśli ma się dużo książek i niektóre na stałe ukryją się pod stertą wciąż i wciąż nowych. A to urocza historyjka perypetii misia, który postanowił udać się na wyprawę i przy okazji przeżył sporo ciekawych przygód. Kosmyk chichra się zawsze, że mała rybka [o wdzięcznym imieniu Kaszalot] jest mądrzejsza niż duży miś. Tak też w życiu bywa 🙂

 

Kupisz tutaj

 

DSC_0720

 

DSC_0718

 

DSC_0715

 

DSC_0713

 

 

Cyrk na kółkach

Monika Matucha, Anita Grabos

 Nasza Księgarnia

 

DSC_0702

 

Jeśli szukacie inspirującej i ładnej [ładna w moim pojęciu kolorowanek to taka z grubymi liniami. Kosmyk nie znosi cienkich linii i szybko się przez nie zniechęca], to właśnie ją znaleźliście. Oprócz zadań [niby banalnych, bo każdy może narysować kółko i poprosić o odpowiednie wypełnienie, ale ja jakoś nie wpadłam na to :/], jest też sporo pustego miejsca na własne interpretacje. Powiem szczerze: Kosmyk lubi cztery rzeczy: puste strony, labirynty, malowanie po kropkach i znajdywanie różnic. Ta książeczka ma wszystko to i jeszcze więcej. Fajnie nam umilała czas w chorobie.

 

 

Kupisz tutaj

 

 

DSC_0709

 

 

DSC_0707

 

DSC_0705

 

DSC_0704

 

 

Zeszytowy trening mowy

Marta Galewska-Kustra

 Nasza Księgarnia

 

DSC_0695

 

Istna manna z nieba dla każdego, kto martwi się wymową swojego malucha. Proste i zabawne ćwiczenia pomogą skorygować błędy, a przede wszystkim powiedzą nam, czy nasze dziecko faktycznie ma problem z wymową i czy nie należałoby udać się do logopedy. Ja na przykład zauważyłam, że Kosmyk zbyt często wsuwa język między zęby przy wymawianiu niektórych głosek, ale za to nie ma problemu z wymawianiem litery "l", która jest bardzo ważna w późniejszej wymowie litery "r". Trochę się uspokoiłam 🙂 Zadania nie są trudne, a przy każdym z nich jest ramka z uwagami dla rodziców, która pomaga wyłapać błędy i określa, na co zwrócić uwagę. Przydatna pozycja, rzekłabym obowiązkowa dla każdego rodzica "sepleniącego" dziecka.

 

Kupisz tutaj

DSC_0698

 

DSC_0699

 

 

 

Rok w lesie

Emilia Dziubak

Nasza Księgarnia

 

DSC_0670

 

Ta książka to hit. Nie widziałam ani jednego zapytania o ciekawe książki dla malucha bez polecenia "Roku w lesie". Nie dość, że przepiękna, to naprawdę realna, wszak mieszkam w Puszczy Piskiej, wiem, co mówię. To 12 rozkładówek, z których każda prezentuje jeden miesiąc z życia lasu. Ciekawe jest to, że wiele elementów na każdej karcie to początek lub rozwiązanie jakiejś historii - coś się pojawia, coś znika, pan leśniczy nad czymś myśli... Dziecko może je wnioskować z obrazków, może też tworzyć swoje własne. A najlepsze jest to, że może potem iść do lasu i na własne oczy sprawdzić, czy wszystko się zgadza 🙂 [jak nie macie lasu, to zostaje wam tylko książka, co robić :D].

 

Kupisz tutaj

 

DSC_0672

 

DSC_0675

 

DSC_0678

 

 

Rok w mieście

Katarzyna Bogucka

Nasza Księgarnia

 

DSC_0680

 

"Rok w mieście" to kontynuacja "Roku w lesie" i muszę przyznać, że trochę mnie rozczarowała - liczyłam na obrazki podobne do lasu, a widzicie, że w mieście tłok niczym... w mieście 🙂 Ja zachwytu nie czuję, za to Kosmyk przemierza palcem uliczki, bo, co zrobić, lubi książki z ulicami.  My w ogóle jesteśmy fanami książek, w których trzeba szukać, wypatrywać, znajdować. Nigdy się do tego nie przyznam, ale średnio przepadam za czytaniem na głos [trochę mnie to męczy, co nie znaczy, że nie czytam :)] i książeczki z samymi obrazkami są zawsze wybawieniem, bo możemy po prostu sobie o nich rozmawiać 🙂

 

Kupisz tutaj

 

 

DSC_0688

 

DSC_0685

 

DSC_0683

 

 

 

Wytęż wzrok! Czyli ukryte obrazki

Magda Wosik

Nasza Księgarnia

 

DSC_0664

 

Kolejna po "Cyrku na kółkach" książeczka z ćwiczeniami i zadaniami, która zajmie wasze dziecko i was. Można ją kolorować, można ją czytać, można wreszcie ją wertować, bo na 20 kartach z ilustracjami  ze "Świerszczyka" [tego dla dzieci] ukryła się masa elementów, które należy odnaleźć. Czterolatek spokojnie sobie poradzi z domyśleniem się, o co w niektórych zadaniach chodzi - po lewej są rzeczy do znalezienia, po prawej obrazek, na którym dane rzeczy trzeba znaleźć. Nie powiem, naprawdę trzeba wytężyć wzrok! U nas przerodziło się wyszukiwanie tych elementów niemalże w rodzinną grę i na razie wygrywa Chłop 🙂

 

Kupisz tutaj

 

DSC_0667

 

DSC_0666

 

 

 

 

 

Wesele ptasząt. Piosenka mazurska

 

pod redakcją prof. Zbigniewa Chojnowskiego

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

 

 

DSC_0655

 

Książka 0 której zaszczyt mi pisać, zaszczyt posiadać i zaszczyt czytać. "Wesele ptasząt" to mazurska piosenka, którą w 1889 roku w czasopiśmie „Nowiny”   opublikował  Jan Karol Sembrzycki - mazurski badacz folkloru. Mazurską tradycją było tworzenie utworów ptasich, w których zwierzętom przypisywano ludzkie cechy [w liceum pewnie uczyliście się o antropomorfizacji?]. Tradycja mazurska zaś wywodzi się ze średniowiecza [no, Mazurzy w dużej mierze pochodzili z Polski i bardzo dużo tradycji średniowiecznych, zwyczajów przetrwało jak w istnym kokonie do XIX wieku, a nawet XX wieku, taki plus z tego, że byli trochę odizolowani od ojczyzny]. Nie wiem, czy wiecie, ale właśnie do tej tradycji nawiązywała Julian Tuwim, pisząc "Ptasie radio".

 

Ale wracając do książki - znalazłam ją w księgarni w Mikołajkach i kupiłam widząc samo słowo "mazurska". Wiedziałam o tym, że takie utwory istnieją, wszak nim miałam poświęcić moją pracę magisterską, ale nie zdążyłam do nich dotrzeć, gdyż pojawił się Kosmyk. Ale pasja została, a sama książeczka to majstersztyk - wizualny i literacki. To pieśń sprzed ponad wieku, a pewnie i dłużej, bo pieśń pewnie drugie tyle, krążyła na ustach mazurskich.

 

Nie wiem, doprawdy nie wiem, gdzie możecie ją kupić, ale może znajdziecie perełki związane z waszym miejscem zamieszkania w najbliższej miejscowej księgarni?

 

 

"Wesele ptasząt" otrzymało wyróżnienie honorowe w plebiscycie WAWRZYN - Literackiej Nagrodzie Warmii i Mazur za rok 2013.

 

 

DSC_0662

 

DSC_0658

 

DSC_0657

 

DSC_0656

 

 

Mała encyklopedia Domowych Potworów

Stanislav Marijanović

Nasza Księgarnia

 

 

DSC_0630

 

Mówiłam wam, że nie lubię na głos czytać? Gdzieś tam wyżej chyba. No to wyobraźcie sobie, że kiedy przyszła ta książka, Kosmykowi tak się spodobała, że musiałam mu ją czytać dwukrotnie. Dwukrotnie!  Wizja, że za wszystkimi wypadkami w domu stoją małe potworki, które wystarczy przegonić, oswoić lub pogodzić się z nimi, zdała się synkowi fantastycznym pomysłem. Skończyły się awantury, że coś się wylało - mam wrażenie, że wcześniej, gdy niechcący coś ze szklanki wyleciało na podłogę, Kosmyk był zły na siebie i dlatego się wściekał. Teraz sprawa jest jasna - to Chlups! Wystarczy go wygonić do łazienki, żeby tam sobie siedział i nie zawracał głowy porządnym ludziom w pokoju.

 

Podobnie z Awanturellą. To paskuda. Czepia się człowieka i naprawdę trzeba bardzo głęboko oddychać, żeby ją przegonić.

 

Książeczka bardzo przydatna, szczególnie jeśli dzieci mają problemy z radzeniem sobie w niektórych sytuacjach.

 

 

Kupisz tutaj

 

DSC_0643

 

DSC_0638

 

książki dla przedszkolaka
książki dla przedszkolaka

 

DSC_0633

 

 

 

 

Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Praca Zbiorowa

Nasza Księgarnia

 

DSC_0606

 

Kolejna książeczka napisana na fali popularności bajkoterapii, tym razem pisana przez nasze gwiazdy: Cezarego Harasimowicza, Katarzynę Dowbor, Artura Barcisia, Rafała Królikowskiego. Podobnie jak inne książki tego typu zawiera pomocne porady i opowieści, które w przystępny sposób tłumaczą jakieś problemy: kłótnia rodziców, wiara w siebie, telefony alarmowe, inność, rywalizacja z rodzeństwem.

 

Każda historia dodatkowo opatrzona jest komentarzem bajkoterapeutycznym [tu znalazłam jeden zgrzyt, na zdjęciach niżej zobaczycie podkreślenie - nie sądzę, żeby dzieci odbierały inność jako coś negatywnego, raczej uczą się tego od rodziców i innych starszych :)]. W każdym razie  - polecam. Takich książek nigdy za mało, bo nam rodzicom często brakuje słów, żeby wszystkie sprawy jasno dzieciom wyjaśnić.

 

Kupisz tutaj

DSC_0628

 

 

DSC_0626

 

DSC_0616

 

 

DSC_0607

 

 

 

 

Ignatek szuka przyjaciela

Paweł Pawlak

Nasza Księgarnia

DSC_0583

 

I mój hit. Naprawdę hit. Już okładka zwróciła moją uwagę, bo kiedyś pod zdjęciem przebranego za kościotrupa Kosmyka ktoś napisał, że jak tak można dziecko przebierać, przecież inne dzieci się mogą wystraszyć. A tu jest kościotrup. Kościotrup, który zgubił ząb i martwi się, że przez to będzie jeszcze brzydszy i nikt go nie polubi. Jest też dziewczynka, która ma dodatkowy ząb, ale nie ma przyjaciela. Moment, w którym się spotykają i rozmawiają to chyba najpiękniejsza definicja przyjaźni, jaką miałam okazję w książce dla dzieci przeczytać.

 

Piękna historia o tolerancji, o zaspokajaniu potrzeb, o marzeniach.

 

 

Kupisz tutaj

 

 

 

DSC_0585

 

DSC_0598

 

DSC_0592

 

DSC_0599

 

 

Wiem, że prosiliście mnie o polecenie kilku książek - część już zamówiłam, część musi poczekać do marca, część dostałam od Naszej Księgarni [nie wiedziałam, jak linkować, żeby było spójnie, więc wszystko prowadzi do ceneo, ale Nasza Księgarnia rozwala system swoimi pozycjami książkowymi - to skarbnica perełek]. Niedługo będę sukcesywnie najlepsze pozycje opisywać, ale w dalszym ciągu możecie mi podsyłać wasze propozycje 🙂 Niby nie lubię czytać na głos, ale nie widzę innego wyjścia, bo dopóki nie nauczę moich dzieci czytać i pisać, nie mam innego wyjścia. No i mam jeszcze od tego babcię i Chłopa.

 

 

DSC_0571

 

 

 

UWAGA! 

 

Przemogłam się i wzięłam udział w konkursie na Blog Roku, o czym wczoraj poinformowałam tutaj. To taki coroczny konkurs, w którym można wygrać nasze wakacje, a jak się poszczęści samochód dla baby ze wsi, no i oczywiście statuetkę. Co prawda nie mam prawa jazdy, więc na samochód nie liczę, półek na statuetki też jeszcze nie kupiłam, ale na wakacje bym pojechała, a co. Będę więc wdzięczna  za głos na mnie, żebym mogła się dostać do pierwszej dziesiątki i dostąpiła zaszczytu ocenienia przez Dorotę Wellman.

 

Tia, głos na mnie, to sms, o "masakrycznej" wartości 1,23 zł. Cały dochód idzie na rzecz Fundacji Dziecięca Fantazja, więc te głosy nie pójdą na marne, a ja będę się cieszyć jak jaskółka na wiosnę. Wystarczy wysłać rzeczony sms o treści F11671 pod numer 7124. Każdy głos ma znaczenie: i twój, i twój, i twój!

 

 

 

 

Wszystkie książki z cyklu "Nasza Biblioteczka" znajdziecie tutaj.

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  9 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Matka Debiutująca
  7 lat temu

  Kilka znamy. Obrazków dla maluchów nie lubię, panna chyba też średnio. Bajkoterapia wydaje mi się odpowiednia bardziej dla starszych przedszkolakó. Moja prawieczterolatka jeszcze średnio rozumie. Na Rok w mieście/lesie się czaję. A Ukryte Obrazki byłyby chyba idealne dla mojej która wszelkie zadania, wyszukiwania uwielbia.

  Żelikowska | Angelika Berdzik
  7 lat temu

  Jak dobrze wiedzieć, że nie tylko ja wolę książki do oglądania zamiast do czytania 😛 Na szczęście mój Don F. też 😉 Ulica Czereśniowa już chyba od prawie roku wałkowana jest u nas non stop.
  Z serii "Obrazki dla maluchów" hitem jest ta o ciąży i dzidziusiu. Ale to dlatego, że temat w domu był na topie. Teraz dzidziuś jest poza brzuchem to i książka raczej poszła w odstawkę.

  Olga Ga
  Olga Ga
  7 lat temu

  Ciekawa jestem tego Roku w lesie,. córka lubi przyrodnicze książki, mamy np serię Domki Zwierząt
  http://mrbook.pl/9788377150610/Domki-zwierzat-Bocian--Mrowka--Kret.html, jest tam o bocianie, mrówce, wiewiórce, bobrze, jaskółce. Ciekawym językiem napisane i jednocześnie wyciszająco.
  A dla 3,,5letniej dziewczynki ostatnim hitem jest seria książek o Franklinie, bardzo sympatyczny bohater, z różnymi przygodami i zawsze z morałem i uśmiechem. Wczoraj kurierem przyszły kolejne książeczki o Franklinie, córki radość - bezcenna.
  Młodszym dzieciom polecam Kicię Kocię:)

  Kzryzstoff
  7 lat temu

  Królika kupiłem i po pierwszej wieczornej lekturze byłem zachwycony. Mój 3-latek, który potrafił spędzić nawet półtoragodzinne seanse z "czytaniem przed spaniem", "padł" po 1/3 treści. Innym razem prawie udało mi się skończyć całą książkę, bo zasnął na przedostatniej stronie. Natomiast teraz, na propozycje "a może Królik?" reaguje odpowiedzą w stylu: "amożecokolwiekinnegoniżtapodstępnieusypiającahistoria"... Ai innym, wybranym z przedstawionych w tekście pozycjom, na pewno się przyjrzę. Dzięki 🙂

  Madika
  7 lat temu

  Tak dokładnie, to "Rok w lesie" jest kontynuacją "Roku w mieście", bo miastowa była pierwsza. Też mi się wydawała jakaś zagmatwana i nie nabyłam, mimo że graficzkę lubię. "Rok w lesie" mam i się zachwycam, na razie ja bardziej niż dziecko 😉

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Madika
  7 lat temu

  O widzisz, dzięki za poprawienie, głupio mi, że nie spojrzałam na okładkę tylko patrzyłam na swoją kolejność zakupu :/ Ale od czego mam czytelników? 🙂

  nu
  nu
  7 lat temu

  Przez tego posta wydałam dziś 50 zł.. tylko 50 zł! Znalazłam przez popularną porownywarkę cen dość tanio "Rok w lesie", a potem zachęcona "propozycjami dla mnie" ze strony na której dokonałam zakupu wybrałam jeszcze "Proszę mnie przytulić", bo jeszcze taniej niż ta pierwsza a nie wiem czy nie polecałaś także tej książeczki kiedyś. Z obrazkowych mamy "Auta" (Stephan Lomp). "Czytamy" co wieczor.

  Asia Prezentuje Prezenty
  7 lat temu

  Głos oddany już pierwszego dnia i codziennie sprawdzam jak Ci idzie 🙂 A wpis tradycyjnie ląduje w moim pockecie, bo wszystkiego na raz nie dam rady kupić a prawie wszystko bym chciała.

  Magda
  7 lat temu

  Ja na książkach dla dzieci się nie znam, bo materia też mi obca [dziecko w sensie]. Ale ilustracje skradły mi serce, te z "Roku.." i z tej książki z ptaszkami 😉 Są cudne, i sama z przyjemnością bym je posiadła 😉

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  28 sierpnia 2023
  Rzucamy szkołę i przenosimy się do Szkoły w Chmurze [podkast]

  Ale rozumiecie państwo, jak wam się nie podoba, nie musicie chodzić do naszej szkoły - słyszą często rodzice od dyrekcji szkoły, gdy zgłaszają jakieś problemy czy niedociągnięcia. "Jak się nie podoba, możecie sobie stąd iść" - tłumaczy szkoła,  pokazując, gdzie naprawdę ma zarówno rodziców szkoły, jak i same dzieci do niej uczęszczające. I ja się […]

  25 kwietnia 2023
  Ciekawostki o kurach, z których pewnie nie zdawałaś sobie sprawy

  Kiedy zaczynałam moją przygodę z kurami, wiedziałam o nich, że lubią grzebać w ziemi, że średnio dobrze latają, że znoszą jajka i że są najbliższymi krewnymi tyranozaura. To nie były ciekawostki o kurach, tylko wiedza z pierwszej klasy. Kiedy teraz o tym myślę, zastanawiam się, co mi do głowy strzeliło, żeby pakować się w relację […]

  2 kwietnia 2023
  Spektrum autyzmu - diagnoza dziecka: jak, gdzie i dlaczego tak trudno?

  Od kiedy poruszyłam temat tego, że nasza rodzina jest w spektrum autyzmu, codziennie dostaję pytania od zaniepokojonych rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci też mogą być neuroatypowe i nie wiedzą, co zrobić, gdzie się udać, jak wygląda diagnoza dziecka i jak długo ona trwa. Oraz czy w ogóle warto. Dzięki Fundacji SYNAPSIS udało mi się […]

  22 marca 2023
  15 zabaw, którymi zajmiesz dzieci, kiedy kolejny raz zostają w domu z powodu choroby [nie na dworze]!]

  Moja buńczuczna mina - gdy odpowiadałam  na pytanie ludzi obserwujących moje brykające w październiku w jeziorze dzieci, czy nie boję się, że zachoruję - zbledła. Już nie jestem taka pewna, czy aby nie zachorują. Po pandemii zdrowie każdego z nas zaczęło szwankować. Coraz częściej łapią nas infekcje, szczególnie gardła, a długie przesiadywanie w domu sprawiło, […]

  20 marca 2023
  Chodź ze mną do łóżka, czyli jak sprawuje się półkotapczan Lenart po roku używania?

  Rok temu, dokładnie w marcu, przyjechała do mnie ekipa Lenart, żeby zamontować mi w pokoju półkotapczan. Po raz pierwszy od wielu lat miałam mieć własną sypialnię i... trochę się tego bałam. Tym bardziej że wskoczyłam na nieznane wody - zamiast klasycznego łóżka - wybrałam półkotapczan. Mebel, który pamiętałam z czasów dzieciństwa z pokoju koleżanki, u […]

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official