Nie musisz kochać swojego brata, nie musisz go nawet lubić

Joanna Jaskółka
19 stycznia 2016

Udostępnij wpis

 

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie rodzic może zrobić swojemu dziecku [zaraz po biciu i karaniu], jest bezwzględny nakaz kochania swojego rodzeństwa. Może nie szlag, ale coś mnie trafia, kiedy słyszę rodzica usiłującego przekonać moje lub cudze dziecko, że to przecież twój brat/siostra i powinieneś go kochać. Musisz go kochać. Nie ma innej opcji. Otóż, moi drodzy, jest inna opcja. Nie musisz kochać swojego brata lub siostry. Nie musisz go nawet lubić. I twoje dzieci również.

 

 

Nie powiem, nie jestem niewinna. Też na początku poczęstowałam Kosmyka takim banałem. A potem usiadłam i zaczęłam rozmyślać o moich relacjach z siostrą. Rodzice nigdy [albo bardzo rzadko] ingerowali w nasze stosunki. Czasem nawet siostra miała o to żal [mamo, a Aśka nie chce, żebym się z nią bawiła!], czasami ja miałam o to trochę żalu [mamo, a M. nie chce, żebym się z nią bawiła!], ale dość szybko przekonałam się, że w tym wypadku intuicja mojej matki [a może przypadek] podpowiedziały bardzo dobrze. Po raz pierwszy, gdy moja babcia, wykrzyknęła oburzona, że nie powinnam okazywać złości na M., bo to przecież moja siostra. A siostrę się kocha. Czyżby? - pomyślałam, bo wówczas M. była niezłą cholerą i mocno dawała mi się we znaki. I w buncie pomyślałam, że nigdy z tą moją siostrą, do której kochania zmusza mnie babcia, gadać nie będę.

 

No nie powiem, to "zmuszanie" trochę namieszało w naszej siostrzanej relacji, ale na szczęście było szybko niwelowane i prostowane przez niezmuszanie rodziców. I jakoś dotrwałyśmy do naszych lat dwudziestych, gdy obie zamieszkałyśmy we wspólnie wynajętym mieszkaniu, a potem w sumie siostra okazała się jedyną osobą, do której mogę zadzwonić, gdy coś mi idzie albo nie idzie. To ona dotrzymała mi towarzystwa przed porodem Adasia i to ona wtedy zajęła się Kosmykiem. Wiem, że jak coś, to mogę zadzwonić i się wygadać. Zmuszanie do miłości przez babcię nie dało nic, a niezmuszanie przez rodziców dało nam swobodę ułożenia sobie relacji na własną rękę. I nie musimy do siebie dzwonić "z grzeczności", nie musimy na siłę utrzymywać kontaktu, żeby się dogadać i wiedzieć, co u nas. W sumie bajka.

 

I takiej bajki bym chciała dla Kosmyka i Adasia. Po tekście "Relacje z rodzeństwem - jak tego na samym początku nie zepsuć?" już trochę wiecie,  co staram się robić. Ale kiedy ktoś stoi nad Kosmykiem i pyta, czy ten kocha swojego małego braciszka, mam ochotę wyprowadzić syna z pokoju, żeby nie udzielał tej odpowiedzi. Bo zawsze mógłby odpowiedzieć, że nie, że nie kocha, a ja wtedy... nie zrobiłabym nic. Zupełnie nic.

 

Bo w ich życiu będą różne momenty - będą stać za sobą murem, będą się nienawidzić, będą się tłuc grabiami czy innymi łopatami po łbach, potem znów będą ganiać z kijami tych, co ośmielili się tknąć jednego z nich. Będą się uwielbiać, będą się nie znosić. Będą spać wtuleni w siebie trzymając się za ręce, żeby wstać i strzelić sobie poduszkami prosto w oczy. Będą jeździć razem na sankach, a potem się o nie bić. Ale jedno wiem na pewno - nie będę ich skłaniać do nienawiści ani zmuszać do wylewnej miłości.

 

Ale to będą ich relacje, ich stosunki. Może w pewnym momencie przestaną się lubić? Może przestaną się potrzebować? Do miłości ich nie zmuszę, a samym zmuszaniem tylko ich do siebie zniechęcę. Jeśli ich drogi się rozejdą, nie skleję ich klajstrem na siłę. Jeśli będą chcieli iść razem - kupię im większe sanki.

 

 

 

[8.12.2017 - Chłopcy mają lepsze lub gorsze momenty, ale na dziś -  jeśli jednemu dzieje się krzywda, drugi broni go krwiożerczo i zawsze dzielą się żelkami 🙂 Dużo dialogów o chłopcach znajdziecie w kategorii Szorty]

 

 

Unknown-23

 

Unknown-20

 

Unknown-19

 

Unknown-17

 

Unknown-25

 

Unknown-3

 

Unknown-1

 

Unknown-7

 

Unknown-16

 

Unknown-15

 

Unknown-14

 

Unknown-13

 

Unknown-12

 

Unknown-11

 

Kurtka Kosmyka: Cocodrilo

Spodenki: Mizerki Kids

Buty: Zara

Czapka: PIù di ME

Rękawiczki: Lidl/stragan

Śpiworek Adaśka: Elodie Detalis

Sanki: Piccolino

 

DSC_0068

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  13 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Magdalena Jaskółka
  Magdalena Jaskółka
  7 lat temu

  <3

  Matka Debiutująca
  7 lat temu

  Trochę abstrakcją jest pytanie dziecka czy kogoś kocha, bo nie wiem czy do końca zdaje sobie sprawę czym jest to uczucie. Ja jakoś bardzięj lubię słowo "lubić" w odniesieniu do dzieci. Ale! Nie boję się pytać mojej starszej (w wieku Kosmykowym) czy lubi młodszą (troszkę starszą od Adaśka), bo wydaje mi się fajnym wyjściem do rozmowy. Często mówi, że nie lubi, a ja pytam dlaczego? Chcę wiedzieć, co jej przeszkadza w tym fakcie, że jest młodsze dziecko w domu, co ono samo odczuwa w związku z tym. Więc myślę, że jeżeli nie ma narzucania określonej emocji i jest akceptacja nawet tej negatywnej, to nie widzę przeszkód. Tylko znów: zamiast kochania, lubienie.

  Agnieszka Małgorzata
  Agnieszka Małgorzata
  Reply to  Matka Debiutująca
  7 lat temu

  Dokładnie, dzieciom trudno pojąć to całe kochanie. Pamietam jak mając 7-lat zapytana czy kocham swojego dziadka odpowiedziałam 'nie wiem' wprawiajac tym pytającego w osłupienie. Dzis wiem, ze kochałam 😉

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Agnieszka Małgorzata
  7 lat temu

  Słuszna uwaga z tym lubieniem! Faktycznie, co takie dziecko wie o kochaniu, lubienie to inna sprawa. No i akceptacja! Coś o tym pisałam, ale warto o tym mówić i przypominać - dziecko ma prawo czegoś lub kogoś nie lubić i luz 🙂

  PS. Agnieszko - wyobrażam sobie minę dziadka 🙂

  Sylwia Laskowska | sylik.pl
  Sylwia Laskowska | sylik.pl
  7 lat temu

  Coś w tym jest! Ja też na świetny kontakt z siostrą musiałam czekać dwadzieścia parę lat, bo różnica wieku między nami była zbyt duża, żebyśmy mogły nawiązać równą relację. I też nikt nigdy nie kazał mi się z nią zaprzyjaźniać na siłę, "bo to twoja siostra". Tymczasem koleżanka, której zawsze mówiono, że rodzeństwo musi się kochać bez względu na wszystko, teraz nienawidzi swojego brata... Smutne to. Będę pamiętać o tej notce, kiedy już zdecyduję się na drugiego potomka 🙂

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Sylwia Laskowska | sylik.pl
  7 lat temu

  Bardzo dużo "zmuszanych" do kochania osób mi mówi, że znielubiło osoby, które kochać musiały :/

  Sosnowa 11
  7 lat temu

  To całkiem jak u mnie:
  - Dlaczego tak brzydko odpowiedziałeś Miśce?
  - Bo ja jej nie lubię.
  - Mój drogi, to, że kogoś nie lubimy to nie powód, żeby być nieuprzejmym.

  Obiecałam sobie, że nigdy nie będę Miśkom mieć za złe jakichkolwiek uczuć, a jedynie niewłaściwe sposoby ich wyrażania. W sumie jak się człowiek zastanowi, to bez sensu mieć pretensje o to, co ktoś czuje, albo nie czuje, nie?

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Sosnowa 11
  7 lat temu

  Właśnie tak. Dzięki za trafne dopowiedzenie, aż żałuję, że sama tego nie napisałam 🙂

  Mama notuje
  7 lat temu

  Mnie i brata zmuszano do kochania ponad wszystko i zawsze z tekstem "bo jest was tylko dwoje". Nie wiem czy to jest przyczyną, ale nasze drogi trochę się rozeszły i smutna prawda jest taka że nie mamy za bardzo o czym ze sobą rozmawiać.
  Nie chcę tego dla moich dzieci ale też nie uważam że zmuszanie ich do miłości w czymkolwiek pomoże

  Małgosia Lepa
  Małgosia Lepa
  7 lat temu

  A ja myślę, że wszystko zależy co rozumiemy jako miłość i że musisz. Jeśli miłość to zobowiązanie do mówienia nawet niewygodnych rzeczy ale w zamian za to że zawsze wspieracie tą drugą osobę a musisz na zasadzie że to najbliższy człowiek na ziemi bo zna cię od wieków i będzie przy tobie choćby duchowo przez wieki jak zabraknie rodziców i w związku z tym warto inwestować w tą relacje - to dla mnie są świete słowa że MUSISZ KOCHAĆ RODZEŃSTWO!

  AgaInAmerica.com
  Reply to  Małgosia Lepa
  6 lat temu

  Według mnie bycie z rodzeństwem przez całe życie do jakiegoś tam wieku wcale nie oznacza, że się tę osobę zna. Ja z siostrą mieszkałam w jednym pokoju przez 20 lat, a niestety bardzo mało o sobie wiemy. I też słyszałam w dzieństwie, że muszę ją kochać, bo to moja siostra. Nic bardziej mylnego.

  yasmin
  yasmin
  6 lat temu

  Ja sie staram zdawac na intuicje i mam nadzieje, ze moje dzieci beda miec w przyszlosci udane relacje. 🙂

  Ja
  Ja
  1 rok temu

  Z Twojego toku rozumowania "matka tylko jedna" (jezu jakie to sprzeczne z tym co mowisz ,ty sama potrEbujesz atencji i byc kochana )wracajac do tego toku rozumowania ,debilnego .Co w sytuacji jak dziecko powie ze cie nie kocha ? No przeciez nie musi ? Co jak jedno z dzieci bedzie jedynym dawca dla drugiego np w chorobie ,a ty z nadzieja pomyslisz jest szansa kocham je wszystkie tak samo a jedno powie ,ale mamo przeciez ja mojego brata nie kocham bo nie musze nawet nie lubie wiec nie chce mu pomoc 🙂 gdyby kazdy mial tak ubogie podejscie to mielibysmy tak obojetne spoleczenstwo ze nawet pary by nie powstawaly bo od zarodka zduszone by bylo co to milosc , a milosc idiotko to nie tylko slowo tylko np pomoc drugiej osobie usmiech itd ,jestes mega turbo tempa

  20 marca 2023
  Chodź ze mną do łóżka, czyli jak sprawuje się półkotapczan Lenart po roku używania?

  Rok temu, dokładnie w marcu, przyjechała do mnie ekipa Lenart, żeby zamontować mi w pokoju półkotapczan. Po raz pierwszy od wielu lat miałam mieć własną sypialnię i... trochę się tego bałam. Tym bardziej że wskoczyłam na nieznane wody - zamiast klasycznego łóżka - wybrałam półkotapczan. Mebel, który pamiętałam z czasów dzieciństwa z pokoju koleżanki, u […]

  18 marca 2023
  Rozgryzam "Rozgryzione", czyli jak karmić, żeby nie przekarmić lub nie zagłodzić

  "To, jak bardzo wmuszam mojemu dziecku jedzenie, może mieć gorszy efekt niż pozawalanie dziecku na wszystko" - usłyszałam od autorek książki "Rozgryzione'' Zuzanny Wędołowskiej i Marty Kostki. Książka ta zwaliła mi z serca kawał poczucia winy za to, że "źle karmię moje dziecko". Książka pokazała mi, że nie muszę karmić idealnie, żeby karmić dobrze. O […]

  16 lutego 2023
  Bezsenność - co zrobić, żeby zasnąć, kiedy nie możesz spać?

  Przez dwa lata mój sen był dziwaczny. Stany lękowe, leki, depresja, stres, to wszystko sprawiło, że spałam dziwacznie. Budziłam się wyspana o 3 w nocy, kładłam się o 8, wstawałam o 11, potem przerwa, żeby odebrać dzieci i znów drzemka na godzinę o 16. Cały mój wolny czas kombinowałam, kiedy mogłabym odespać nieprzespaną noc. Kiedy […]

  7 lutego 2023
  Sama kupię sobie kwiaty, czyli o piosenkach zemsty luźne przemyślenia

  - Mamo, czemu wciąż śpiewasz tę piosenkę, przecież wiesz dobrze, ze możesz sobie sama kupić kwiaty, a nawet je zasiać!    Tak mi powiedział syn, gdy po raz setny przesłuchiwałam najnowszą piosenkę Miley Cyrus “Flowers”. A przesłuchiwałam ją nie dlatego, że Miley swymi kwiatami odkryła dla mnie Amerykę, ja już to znałam, ale dlatego, że […]

  3 lutego 2023
  I tak to się żyje na tej wsi...

  Miesiąc urlopu to sporo, ale jak bardzo mi to było potrzebne wie każdy, kto pracuje praktycznie bez przerwy. Niestety, ale często tak właśnie wygląda praca w social mediach - nawet kiedy odpoczywasz, zerkasz w komórkę, bo a nuż, coś się pojawi, co można skomentować, ktoś się pokłóci na grupie, ktoś napisze obrażony, że został zablokowany […]

  20 grudnia 2022
  Jak zmusić dziecko, żeby coś zjadło, czyli świąteczne potrawy dla niejadka

  Od lat zmagam się z jedzeniową wybiórczością i taki problem dotyczy też mojego dziecka. Jeszcze pięć lat temu przyznanie się do tego, że nie dam rady zjeść wszystkiego, bo zwyczajnie nie lubię, było dla mnie ogromnym problemem, bo jak to, można czegoś tak bardzo nie lubić aż do odruchów wymiotnych? Syn nauczył mnie asertywności i […]

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official