PAŁAC w Drogoszach za grubą kasę, zamek w Reszlu za grosze, zamek w Barcianach za miliony

Joanna Jaskółka
23 kwietnia 2019

Udostępnij wpis

Święta to nie jest dla nas czas siedzenia przy stole. My nie potrafimy siedzieć przy stole. To w święta odkrywaliśmy kiedyś piramidę w Rapie czy mosty w Stańczykach i to w święta oglądaliśmy najfajniejsze zakątki Mazur. A teraz odkrywamy je na nowo - z dziećmi. Taki zamek w Reszlu - starszak był w nim, kiedy miał roczek. Albo pałac w Drogoszach na sprzedaż - kiedy go zobaczyłam, od razu chciałam wyskoczyć z nerki.

 

 

 

ZAMEK W RESZLU 

 

zamek w Reszlu

 

Historia tego zamku jest zabawna, bo mimo doskonałych umocnień był wielokrotnie zdobywany. Historia zamku sięga XIII wieku i z tego, co udało mi się wyczytać na Wikipedii, zbudowany był na dawnym grodzie pruskiego plemienia Bartów.

 W fundamentach zamku, w południowym skrzydle, archeolodzy odnaleźli ślady umocnień, które pochodzą z okresu przedkrzyżackiego. Po dokonaniu podboju Warmii w latach 40. XIII wieku fortyfikacje te wykorzystali zapewne Krzyżacy na potrzeby własnej strażnicy. To, że istniał w tym miejscu gródek, potwierdza dokument wystawiony przez biskupa warmińskiego Anzelma 27 grudnia 1254 roku, kiedy ustalono granicę między włościami biskupimi a terytoriami podległymi zakonowi. Już wówczas Reszel określany był łacińskim mianem castrum. [Wikipedia z dnia 23.04.2019].

 

Ale informacje te nie mają żadnego odnośnika i źródła, więc nie są dla mnie wiarygodne. Po wakacjach zamierzam odwiedzić muzeum w zamku, które w święta było zamknięte i spróbuję zrobić aktualizację. Bo w zamku jest muzeum, jest też restauracja z podobno mazurskimi potrawami [tak się chwalą na stronie głównej], ale strona restauracji zmywa cały entuzjazm, bo specjalnością szefa kuchni są:

  • sandacz w migdałach, pieczony w całości,
  • kołduny z baraniny,
  • pierogi ruskie,
  • placki ziemniaczane,
  • udo kacze pieczone z jabłkiem.

 

No, iście po mazursku, serio. Nie ma plińców, dzyndzałków i farszynków, są udka. No ok. Ale mimo to odmówić sobie wizyty w Reszlu to trochę grzech. Chociażby ze względu na przepiękny most gotycki, wspaniały widok z baszty i wystawę średniowiecznych przyrządów do tortur [tak wiem, to nie dla dzieci, ale ja oglądałam ją z wypiekami na twarzy]. Plusem zamku jest to, że regularnie organizowane są tam przeróżne wydarzenia, nie tylko w wakacje, co na Mazurach jest rzadkie. Głównie ciśnięte są tutaj wakacyjne atrakcje dla turystów, więc bardzo fajnie, że również zimą można uszczknąć trochę kultury w Reszlu. Zaskoczyło nas to, że w Wielką Niedzielę na dziedzińcu spotkaliśmy animatorkę zabaw dla dzieci, która poprawiła chłopakom humor, bo podróżą do Reszla rozleniwili się i nie chciało im się chodzić.

 

Wstęp do lochów i na basztę to dla niezorganizowanych wycieczek 12 zł dla dorosłych. Przejście i obejrzenie wszystkiego to jakieś 30 -40 minut, jeśli się wczytuje w informacje przy obiektach. Dzieci do czterech lat chyba mają wstęp darmowy, a dzieci szkolne - płacą mniej.

UWAGA: na basztę wchodzi się po naprawdę stromych schodach, Adasio dał radę, ale jest wysportowany, natomiast mniejsze dziecko trzeba wnosić. Wiemy, bo wnosiliśmy po tych schodach rocznego Kosmyka 🙂 Starszym osobom wspinania się na basztę odradzam.

 

zamek w Reszlu
W każdej dziurze w tym murze mieszka... gołąb. Fantastycznie wyglądają. zamek w Reszlu
zamek w Reszlu
To, że chłopcy weszli na basztę po naprawdę stromych schodach, zawdzięczamy pani animatorce, która wyposażyła chłopców w idealne miecze. zamek w Reszlu
zamek w Reszlu
Widok na dziedziniec z półpiętra. zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu. Panorama  z góry.

 

Zamek w Reszlu to również... hotel. Czyli jeśli ktoś jest odważny, może sobie w komnatach zamku przenocować. Takich średniowiecznych komnatach, więc wiecie. Ale dla dzieci to może być atrakcja.

 

TUTAJ strona hotelu.

zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu. Zdjęcie z serwisu booking.com
zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu. Zdjęcie z serwisu booking.com

 

zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu. Zdjęcie z serwisu booking.com

 

 

PAŁAC W DROGOSZACH 

 

pałac w Drogoszach
pałac w Drogoszach
pałac w Drogoszach
pałac w Drogoszach
pałac w Drogoszach
pałac w Drogoszach

 

Jeśli kiedyś kupię pałac, to będą to Drogosze. A potem zrujnuję się, żeby ten pałac utrzymać. Ale fascynuje mnie historia tego zamku. Tym bardziej że należał on kiedyś do rodziny patronki liceum, do którego chodziłam ja, jako nastolatka, a teraz chodzi do niej mój syn. Kto śledzi bloga od dawna, ten wie, że mam fioła na punkcie mazurskiej historii i kiedy patrzę na tę dawną perłę Mazur [to była największa rezydencja na Mazurach, przyjmująca w swoich progach króla Prus Fryderyka Wilhelma IV] to aż mnie ciarki przechodzą, ile w tych murach historii. Ten pałac w niezmienionej formie przetrwał  300 lat!

 

Ciekawostką jest, że 100 metrowej długości budowla posiada 4 kolumny – symbolizujące cztery pory roku, 12 kominów – tyle ile jest miesięcy, 52 pokoje – tyle ile tygodniu w ciągu roku, 365 okien – tyle co dni w roku i 7 balkonów – tyle co dni w tygodniu. Nawet nie wchodząc do środka, można wyłapać tam tyle fascynujących szczegółów [jak zegar na suficie przy wejściu], że obejście pałacu zajęło nam jakieś 40 minut.

 

Pałac w czasach swojej świetności posiadał królewski teatr, kaplicę, oranżerię, własny park krajobrazowy i najwspanialsze na Mazurach i bezcenne dzieła sztuki. Ogromna biblioteka została przekazana Uniwersytetowi w Toruniu i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie [Znalazły się wśród nich m.in. dwa oryginalne zwoje egipskich papirusów oraz księga gości pałacu z wpisami Napoleona Bonaparte oraz cesarza Wilhelma II Hohenzollerna], a cenne dzieła częściowo uratowane, a częściowo rozgrabione.

 

 

Perełka Mazur, przepiękny budynek po wojnie został siedzibą NKWD, a potem, z braku właściciela, niszczał. W bogatych i przepięknych budynkach folwarcznych umieścił się PGR i zrobiono tam mieszalnię pasz. W latach 90. ktoś kupił zamek i miejscowa ludność liczyła, że zapomniane miasteczko na obrzeżach Mazur wreszcie trochę ożyje, ale niestety, utrzymanie zamku kosztuje fortunę. Od trzydziestu lat przeprowadzane są tam tylko drobne remonty, terenu pałacu pilnuje przemiła pani, która czasami pozwala zajrzeć do środka i pozachwycać się wnętrzem, które mimo zniszczenia i upływu czasu wciąż zachwyca.

 

Przy bramie pałacu wisi ogromne ogłoszenie, że wystawiony jest na sprzedaż.  Cena za sam pałac i park [20ha] nie została podana do wiadomości publicznej.  To ogromna połać ziemi, a najdroższy z tego pewnie jest budynek, w którym, jako że to zabytek, nie można na przykład zmienić układów pokojów, które są przechodnie i każda zmiana to masa papierologii, zgód  i problemów. To kawał ciężkiej pracy i masa włożonych pieniędzy w utrzymanie takiego obiektu.

 

A szkoda. Ja bym się poświęciła. I z przyjemnością dla tego pałacu bym zbankrutowała. Kupujcie torby, żeby udało mi się uzbierać na moje plany 🙂

 

PS. Wnętrza zamku można obejrzeć tutaj. Pani, która zazwyczaj oprowadza, nie było, więc nie chciałam molestować jej zmienniczki, by nas wpuściła.

 

 

 

ZAMEK KRZYŻACKI W BARCIANACH 

 

 

Kiedy dojechaliśmy do Barcian, nagrywałam już samo instastory i nie miałam swoich zdjęć, więc skorzystałam z galerii Moje Mazury, więcej fotek tego zamku znajdziecie tam właśnie -> tutaj.  Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy to na dawnym pruskim grodzie Bartów Krzyżacy po podboju Barcji wybudowali gotycki murowany zamek. Po wojnie standardowo zamek zajęło PGR, a obecnie zamek z okolicznym terenem - ok. 30 ha] jest wystawiony na sprzedaż za około 12 milionów złotych. Wszystkie okna, drzwi i szpary zostały dokładnie zabite bądź zasypane, więc całą budowlę możemy oglądać wyłącznie z zewnątrz, ale ciężko tego nie zrobić, kiedy jedzie się przez wieść krętą drogą i nagle wyrasta ci przed oczami tak ogromny obiekt.

 

 

 

Na tym zamku nasza wycieczka się skończyła, bo wszyscy byliśmy głodni już świątecznego obiadu, a chłopcy byli zmęczeni tym bieganiem. Mocno zepsuła się też pogoda. Podróżowaliśmy na trzy samochody, więc taka grupa głodnych ludzi jasno i twardo powiedziała: do domu. Wracając, nawet na chwilę nie zajechaliśmy do pałacu w Łężanach, na którego zwiedzenie chrapkę miałam od jakiegoś czasu. Innym razem. Będzie okazja. Chcecie o tym poczytać?

 

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    4 marca 2024
    Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

    Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

    14 grudnia 2023
    Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

    Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

    1 grudnia 2023
    Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

    Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

    27 listopada 2023
    Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

    Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

    26 listopada 2023
    Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

    Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

    10 września 2023
    Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

    I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

    Obserwuj nas na Instagramie

    instagramfacebook-official