Drodzy bezdzietni, z takimi prezentami jesteście zawsze u mnie bardzo mile widziani!

Joanna Jaskółka
6 kwietnia 2017

Udostępnij wpis

Jakoś tak ostatnio wpadł do nas kolega z wizytą i chwilę pobawił się z moim starszakiem, ale nie miał za dużo czasu, więc na pożegnanie obiecał, że przyjdzie za kilka dni i pobawi się z nim dłużej. Kosiem bardzo lubi naszego znajomego i pytał kilka razy, kiedy znowu przyjdzie, ale znajomego porwał wir pracy i nie dał rady. Wyjechał. Jakoś zapomnieliśmy o obietnicy, nas też porwały obowiązki i różne sprawy. Sprawa się rozeszła.

 

Ale znajomego gryzły wyrzuty. Przecież obiecał coś dziecku! A że doszedł do niego tekst "Jeśli obiecałeś coś mojemu dziecku, to proszę, dotrzymaj słowa", i postanowił działać. Jako że jego chłopak wtedy akurat wyjeżdżał na Mazury w nasze okolice, poprosił, żeby w zastępstwie spełnił daną dziecku obietnicę i tak któregoś wieczora, usłyszeliśmy pukanie do drzwi.

 

 

Po dawnym tekście o tym, żeby nie kupować dziecku pierdółek, wciąż jeszcze dostaję odzew, że jak to, nie kupować. A co przywieźć dziecku, a co takiemu maluchowi kupić? Żyjemy w czasach dobrobytu, nie oszukujmy się. Dzieci mają praktycznie wszystko. A pierdółki leżą na wyciągnięcie ręki i nie wymagają wielominutowych rozmyślań. I tak jak sobie potrafimy dwie godziny wybierać piękne talerze czy szklanki czy obrusy, nad rzeczami dla dziecka zwyczajnie myśleć się nam nie chce. I kupujemy bzdurki, maszkarki i poczwarki, które potem latami walają się po dziecięcych pokojach. Aż drżałam, kiedy znajomy wchodził do domu, spodziewając się jakiejś zabawki czy durnostojki "w przeprosinach".

 

Ale nie. Znajomy usiadł sobie na kanapie, wypił łyk herbaty i zaczął rozmawiać z moim synem. Próbowali książki, ale Kosiem nie miał ochoty na książkę [to nie była jego pora]. Potem jakiejś zabawy Kosmyka, ale ta z kolei nie przypadła do gustu koledze.

 

- Chodź! Pokażesz mi swój pokój, dobra? - zapytał wreszcie, a gdy weszli do norki chłopców, zasiedli do biurka i...

 

 

tak zostali na prawie dwie godziny.

 

 

Od słowa do słowa zaczęli rysować swoje pokoje. Po chwili stwierdzili, że je skleją. Układałam klocki z Adasiem i zerkałam, jak po sklejeniu zaczęli projektować stół i regał na książki, potem krzesła. Znajomy siedział twardo z synem i pomagał mu naklejać książki na regale, a ja patrzyłam z otwartymi oczami, jak moje ruchliwe dziecko cierpliwie wycina nogi krzesła.

 

 

 

 

Kiedy skończyli, a znajomy już się pożegnał i poszedł, układałam synka spać później niż zwykle, bo to całe wycinanie przedłużyło nam wieczorne rytuały, ale jakoś nie miałam o to żalu. Patrzyłam się w rozjaśnione oczy syna, który ułożył swój domek tak, żeby go widzieć i myślałam o tym, jak fajne prezenty można dać dzieciom nie przynosząc im żadnego prezentu.

 

Czas.

Uwagę.

Zabawę.

Rozmowę.

 

 

I chwilę dla mamy, z której ta może skorzystać i pobawić się z drugim dzieckiem albo zwyczajnie siedzieć i popijać w spokoju herbatę.

 

Mój syn nie ma dużo zabawek, bo ja sama dużo mu nie kupuję, a większość podarków zwyczajnie była badziewna i się zepsuła. Wszyscy o nich zapomnieliśmy. A domek... Papierowy domek, klejony resztką najtańszego kleju i własnoręcznie kolorowany, stoi na honorowej półce i przypomina o dwóch godzinach, które ktoś, kto moje dziecko widzi kilka razy do roku raptem, poświęcił mojemu synkowi.

 

I nawet kiedy nie jesteśmy w pobliżu pokoju chłopców, syn pamięta o swoim starszym koledze, który przyszedł i długo się z nim fajnie bawił.

 

 

- Lubię takich dorosłych - powiedział.

 

I miał rację. Lubmy ludzi za to, co robią, a nie za to, co i kiedy przynoszą. I jeśli ktoś przyjdzie do nas z takim prezentem, uznam, że przyszedł z najdroższym podarkiem na świecie. Bo nic, żadna zabawka, żadna droga książka, nie kosztuje nas tyle, co... czas. Dlatego, drodzy bezdzietni, którzy nie wiecie, co kupić dziecku... często najdroższym prezentem, jaki możecie mu dać jest... czas. Troszeczkę czasu.

 

I wasza uwaga.

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  14 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  MartynaG.pl
  6 lat temu

  Ten Wasz znajomy będzie naprawdę dobrym ojcem...
  A wydaje mi się, że jest już dobrym człowiekiem. Słowo obiecane - słowo zrealizowane.
  To piękna sentencja - można byłoby powiedzieć 🙂 daje do myślenia!

  Tylko takich bliskich Wam życzę :*

  Felicia Eliot
  Felicia Eliot
  Reply to  MartynaG.pl
  6 lat temu

  Niestety w naszym kraju większość ludzi, nawet tych tolerancyjnych, powiedziałaby, że nie powinien być ojcem wcale.

  Monika P.
  Monika P.
  6 lat temu

  Zawsze powtarzam ze najtrudniej w dzisiejszych czasach jest podarować prezent którego nie można nigdzie kupić - czas.

  Ewa
  Ewa
  6 lat temu

  Piękna historia i oby takich znajomych było jak najwięcej!

  Antonina & Radek | inne życie
  6 lat temu

  Piękne to jest. Często zapominamy, że to nie te materialne prezenty się liczą dla dziecka tylko właśnie nasz czas i uwaga poświęcona tylko jemu 🙂

  tattwa
  6 lat temu

  Dlatego ostatnio, kiedy nie mam pomysłu na prezent, dzwonię do mojej kuzynki (matki mojej chrześnicy) i mówię "pakuj mię to dziecko i wystaw na próg, jedziem do kina" XD

  Marta Rusek-Cabaj
  Marta Rusek-Cabaj
  6 lat temu

  Wzruszyłam się... To jest przepiękne! <3
  Cudny ten pokoik zrobili... I to właśnie się liczy - czas, spędzenie z maluchem czasu... Pokazujesz mu przy tym, że on jest ważny, że się liczy, że nie jest doczepką do reszty rodziny - do dorosłych - ale że jest wartością samą w sobie... <3

  Piękne to, dziękuję...

  Olga
  Olga
  6 lat temu

  Fajny tekst 🙂 Ale rzadko ktoś wpada pobawić się z dzieckiem - najczęściej ktoś wpada, daje dziecku drobiazg (tu akurat spora część osób przychodzi z jakąś kolorowanką czy inną książeczką z naklejkami, co z dupereli na odczepnego chyba jest najlepszą alternatywą, bo dziecko na chwilę zajmie a potem zarysowana znika z domu i go nie zagraca) i rozsiada się na kanapie czekając na kawę. No ale nie oszukujmy się, te osoby przychodzą do nas a nie do dziecka więc nie oczekuję, że się nim zajmą. Sama idąc np do kuzynki też mam nadzieję, że sobie z nią posiedzę na kanapie pijąc kawę a dzieci się pobawią same ze sobą.

  Aga | AgaInAmerica.com
  6 lat temu

  Super ten Twój znajomy 🙂

  Marcin Piotr Dobrowolski
  Marcin Piotr Dobrowolski
  6 lat temu

  Czyli nie tylko dobry architekt, ale również pedagog. 😉
  Co tylko mnie utwierdza, aby wpadać za każdym razem kiedy jesteśmy.
  Dzięki 🙂

  Alina Leszczyńska
  Alina Leszczyńska
  6 lat temu

  Dlaczego swoje słowa kieruje Pani do bezdzietnych? Wszyscy "dzietni" juz na to wpadli?

  Joanna Jaskółka
  Reply to  Alina Leszczyńska
  6 lat temu

  Bo bezdzietni mają największy problem z prezentami, gdyż nie mają dzieci.

  Nina Szymańska
  Nina Szymańska
  Reply to  Joanna Jaskółka
  6 lat temu

  Ja, jako bezdzietna z wyboru, z prezentami problemu nie mam, zazwyczaj trafiam na takie, które są hitem przez długie tygodnie. Za to z czasem dla cudzych dzieci już mam problem i to spory. Zwyczajnie tego nie lubię 😉

  Aga
  Aga
  6 lat temu

  w 100% zgadzam się z tym, że czas to najlepsze co można ofiarować. nie tylko dziecku, każdemu. najpiękniejszym prezentem jaki kiedykolwiek dostałam na urodziny od męża, były "kupony na...". mieliśmy wtedy koszmarną sytuację finansową, nie stać go było nawet na głupią czekoladę, bo trzeba było ciułać grosz do grosza, więc wziął najprostszą kartkę, pociął na kilkanaście części i na nich napisał "kupon na całodzienne zmywanie naczyń", "kupon na masaż", "kupon na całodzienną wyprawę za miasto" itp itd. nigdy nie dostałam nic równie pięknego, bo on po prostu za pomocą tych kilku kartek dał mi swój czas. to było kilka lat temu, a do dzisiaj to wspominam z uśmiechem na ustach i żaden prezent za pieniądze nie dał mi tyle radości. do naszego dziecka na szczęście przychodzą tacy, którzy prezent materialny przynoszą przy okazji, a w pierwszej kolejności przynoszą siebie dziecku. i to jest piękne

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  28 sierpnia 2023
  Rzucamy szkołę i przenosimy się do Szkoły w Chmurze [podkast]

  Ale rozumiecie państwo, jak wam się nie podoba, nie musicie chodzić do naszej szkoły - słyszą często rodzice od dyrekcji szkoły, gdy zgłaszają jakieś problemy czy niedociągnięcia. "Jak się nie podoba, możecie sobie stąd iść" - tłumaczy szkoła,  pokazując, gdzie naprawdę ma zarówno rodziców szkoły, jak i same dzieci do niej uczęszczające. I ja się […]

  25 kwietnia 2023
  Ciekawostki o kurach, z których pewnie nie zdawałaś sobie sprawy

  Kiedy zaczynałam moją przygodę z kurami, wiedziałam o nich, że lubią grzebać w ziemi, że średnio dobrze latają, że znoszą jajka i że są najbliższymi krewnymi tyranozaura. To nie były ciekawostki o kurach, tylko wiedza z pierwszej klasy. Kiedy teraz o tym myślę, zastanawiam się, co mi do głowy strzeliło, żeby pakować się w relację […]

  2 kwietnia 2023
  Spektrum autyzmu - diagnoza dziecka: jak, gdzie i dlaczego tak trudno?

  Od kiedy poruszyłam temat tego, że nasza rodzina jest w spektrum autyzmu, codziennie dostaję pytania od zaniepokojonych rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci też mogą być neuroatypowe i nie wiedzą, co zrobić, gdzie się udać, jak wygląda diagnoza dziecka i jak długo ona trwa. Oraz czy w ogóle warto. Dzięki Fundacji SYNAPSIS udało mi się […]

  22 marca 2023
  15 zabaw, którymi zajmiesz dzieci, kiedy kolejny raz zostają w domu z powodu choroby [nie na dworze]!]

  Moja buńczuczna mina - gdy odpowiadałam  na pytanie ludzi obserwujących moje brykające w październiku w jeziorze dzieci, czy nie boję się, że zachoruję - zbledła. Już nie jestem taka pewna, czy aby nie zachorują. Po pandemii zdrowie każdego z nas zaczęło szwankować. Coraz częściej łapią nas infekcje, szczególnie gardła, a długie przesiadywanie w domu sprawiło, […]

  20 marca 2023
  Chodź ze mną do łóżka, czyli jak sprawuje się półkotapczan Lenart po roku używania?

  Rok temu, dokładnie w marcu, przyjechała do mnie ekipa Lenart, żeby zamontować mi w pokoju półkotapczan. Po raz pierwszy od wielu lat miałam mieć własną sypialnię i... trochę się tego bałam. Tym bardziej że wskoczyłam na nieznane wody - zamiast klasycznego łóżka - wybrałam półkotapczan. Mebel, który pamiętałam z czasów dzieciństwa z pokoju koleżanki, u […]

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official