Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

Joanna Jaskółka
26 listopada 2023

Udostępnij wpis

Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i chciałabym pokazać wybór jednych z lepszych pozycji, wartych rozważenia.

 

Jest kilka zarzutów, które słyszę, gdy mówię o naszej edukacji domowej, ale główny, wynikający chyba jeszcze z czasów pandemii, gdy lekcje zdalne były przez jakiś czas jedyną opcją edukacji, to zdanie, które słyszę, że dzieci non stop siedzą przed komputerem. Nauka zdalna faktycznie skupia się na lekcjach online. Edukacja domowa ma z lekcjami zdalnymi mniej więcej tyle wspólnego co pies z pomidorem.

Rozwój sposobów komunikacji faktycznie sprzyja ilości czasu spędzonej przy ekranie, ale nie tylko dla dzieci w edukacji domowej, ale dla wszystkich dzieci - słyszymy o laptopach dla dzieci, szkoły wyposażają się w tablety, z którymi dzieci pracują na lekcjach, a w grudniu częstym pytaniem jest, jaki telefon kupić dziecku w prezencie. Czy to dobrze? Uważam, że z odpowiednim podejściem, rozmową i odpowiednim planowaniem czasu, dramatu nie będzie.

 

Czy chłopcy mają lekcje online? Nie. Nie muszą wstawać rano i meldować się na zoomie czy teamsach, żeby odhaczyć obecność. Rano mają największą koncentrację, więc bardzo rzadko marnują ją na ekrany. Na platformie szkoły chłopców jest bardzo wiele konwersatoriów tematycznych, w których starszak czasami bierze udział na zasadzie słuchania ich jak wykładów czy podkastów i robienia notatek, ale z zapisuje się na nie rzadko, raz na jakiś czas, a ja ze swojej strony zachęcam chłopców, żeby poranny boost skupienia wykorzystali na czytanie, opracowanie zagadnień w zeszycie czy w samodzielnych kartach pracy i rozwiązywanie dodatkowych ćwiczeń.

 

O tym ,jak zachęciłam chłopców do czerpania radości z czytania, piszę ebook, który opublikuję zapewne w styczniu, ale już teraz zdradzę, że jednym ze sposobów jest podrzucanie dzieciom fajnych, atrakcyjnych i zgodnych z ich zainteresowaniami książek. Oto mała prezentacja, którą udało mi się zrobić dzięki wsparciu Wydawnictwa Kropka. Wydawnictwo Kropka, gdy dowiedziało się o naszej nowej ścieżce edukacyjnej, wysłało nam w październiku cały pakiet książek, wspierających edukację domową i muszę powiedzieć, że trafiło w 10, bo większość została przeczytana lub jest aktywnie czytana do teraz i jako książki edukacyjne, ale też niesamowicie interesujące - stuprocentowo spełniają swoją rolę.

 

Wszystkie książki dostałam dzięki uprzejmości Wydawnictwu Kropka jakiś czas temu i niniejszy wpis jest efektem mojej współpracy z Wydawnictwem. Poproszono mnie o pokazanie książek, które najbardziej nam się przydały i właśnie to czynię 🙂 A z kodem BLACK50 do dziś, czyli do 26 listopada można kupić poniższe książki o 50 procent taniej - warto skorzystać 🙂

 

 

Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

 

EWOLUCJA

dr Sarah Darwin, dr Eva-Maria Sadowski

 

 

 

Współautorką tej książki jest praprawnuczka Karola Darwina, co już wywołuje takie wooooow, przynajmniej u mnie, gdy zobaczyłam to nazwisko. Historia tego, jak powstał świat w kształcie, w jakim teraz go widzimy, jest napisana bardzo przystępnym językiem oraz bardzo łatwy do zrozumienia sposób wyjaśnia przyczyny powstania kwiatów, zwierząt, człowieka, tłumacząc przy tym przyczyny zmian klimatycznych - również tych współczesnych. Napisana przez badaczki - wspomnianą prawnuczkę Sarah Darwin i Evę-Marii Sadowski - daje gwarancję jakości wiedzy, a od siebie dodam, że mój młodszy syn, zafascynowany ewolucją i czasami prehistorycznymi, połknął tę książkę w jeden dzień. Starszy z kolei, którego czeka egzamin z biologii, czyta ją zainteresowaniem i jeśli jakaś pozycja jest w stanie dać satysfakcję małemu specjaliście z dziedziny biologi oraz mniej niż średniemu entuzjaście tej dziedziny, to znaczy, że jest napisana doskonale i warta polecenia. Szczególnie że, jak podkreślają autorki, poznanie historii życia ułatwia nam zrozumienie współczesnego świata.

 

"Ewolucję" znajdziesz tutaj. 

 

 

 

Mądre zwierzęta

Michael Holland, Daniela Olejniková

 

 

 

Kolejna książka połknięta przez moje dzieci prawie od razu i z które starszy syn robił notatki, ponieważ w szóstej klasie program biologii skupia się właśnie na królestwie zwierząt. Młodszy uwielbia ten dział i kilka razy, wspierając brata w procesie nauki, odsyłał go to tej książki, która zresztą będzie fascynująca również dla dzieci z innych przedziałów wiekowych - niesamowite fakty o kurach, szopach praczach, mrówkach, gołębiach, pszczołach, wronach czy kotach będą ciekawe dla każdego, kto te zwierzęta spotyka na co dzień. A zapewne spotyka lub może spotkać, chociażby takiego szopa pracza, który rozplenił się ostatnio w naszym kraju i mi osobiście wyżera rzeczy ze śmietnika, a że to gatunek inwazyjny, może wkrótce dołączy też do dzików w miastach. Czytanie tej książki to taka nauka bez nauki - sama przyjemność. Polecam.

 

"Mądre zwierzęta" znajdziesz tutaj. 

 

 

 

Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu

Katie Brosnan

 

 

Powinnam zrobić zdjęcie kota razem z jego opisem z książki "Mądre zwierzęta" opisanej wyżej, ale kot, jak to kot, i dowiecie się z tego, jeśli przeczytacie ów rozdział, robi, co chce i ciężko go przekonać, żeby pozował jak my sobie życzymy. Mój kot wolał zasnąć przy pozycji "Ale kiszka" i trochę go rozumiem, bo to przepięknie wydana pozycja. Na zdjęciu tego nie widać, ale te bakterie i inne mikroorganizmy wokół tytułu pięknie błyszczą i świecą, gdy poruszamy okładką, co daje efekt naprawdę bujnego, żywego i bogatego ogrodu. W środku jest równie dobrze - dzieci uwielbiają, przynajmniej moje, gdy obiekty na ilustracjach komentują tekst główny i w tej książce jest tego pełno. Sprzyja to przyswajaniu wiedzy i myślę, że dla przyszłego czwartoklasisty czy piątoklasisty będzie doskonałym wprowadzeniem do przerabianego materiału. Mój starszy syn przeczytał ją z  fascynacją.

 

"Ale kiszkę..." znajdziesz tutaj. 

 

 

Kod życia. Wszystko o genach, DNA i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś
Carla Hafner,  Mieke Scheier

 

 

Nie kupuj tej książki, jeśli jesteś przeciwnikiem szczepionek, jeśli nie wierzysz w inżynierię genetyczną lub jesteś przestępcą starej daty i wierzysz, że nikt cię nie znajdzie po dokonaniu zbrodni.

"Z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, co wynikło z odkrycia chromosomów, czym jest DNA, gdzie je znaleźć i jaką funkcję pełni w naszym ciele. Książka pokazuje ponadto, czym jest inżynieria genetyczna i jak ogromny potencjał, ale i ryzyko się w niej kryje. Porusza także aktualne tematy, takie jak na przykład szczepionki przeciwko koronawirusowi." - czytamy w opisie książki i mimo ironicznego wstępu, bardzo podoba mi się w tej pozycji podkreślanie ryzyka pewnych działań wynikających z rozwijającej się nauki. Bardzo podobają mi się zagadki dla dzieci ukryte między rozdziałami [odpowiedzi do nich znajdują się na końcu książki] oraz propozycje badań, jakie dziecko może samodzielnie przeprowadzić. To nie tylko przybliża dość trudny dział nauki, ale też zachęca do dalszego jego studiowania. Piątka dla tej pozycji!

 

"Kod życia" znajdziesz tutaj. 

Ładna historia

Orlińska Zuzanna

 

 

"Ładną historię" starszak przeczytał w jeden dzień. Ale on jest fanem historii i mam nadzieję, że w grudniu rozpocznie indywidualny kurs historii rozszerzonej z nauczycielem. Niemniej, jako pasjonat, uważa tę książkę za bardzo pożyteczną i sposób o wiele jaśniejszy niż podręcznik do historii przybliża historię konkretnych osób, które miały ogromny wpływ na nasze losy przez wieki, porządkując przy okazji ich - czasami skomplikowane - więzy rodzinne i konotacje. Pełna ciekawostek, faktów oraz opisów czasów, w jakich żyli nasi przodkowie, jest na tyle łatwa w czytaniu, że 11-latek z zaburzeniami koncentracji, zniknął mi z nią na cały dzień. I na pewno przyda się na lekcjach  - również w szkole.

"Ładną historię" znajdziesz tutaj. 

 

 

 

Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji

James Davies

 

 

Jeśli lektury szkolne przyprawiają twoje dziecko o zawroty głowy i ostry sprzeciw, to przynajmniej mity greckie będą tym materiałem opracowanym dość dobrze. Nauczycielka w poprzedniej szkole robiła różne myki, żeby zachęcić uczniów do zapoznania się z mitami i szło jej całkiem dobrze, ale dopiero przeczytanie tej książki sprawiło, że mój syn stwierdził, że ogarnia tę całą mitologię.

"Mity, potwory..." została napisana w formie dość przystępnego komiksu. Syn czytał jeden rozdział dziennie - jako rozrywkę między przygotowaniem się do egzaminu z informatyki i angielskiego.  I jeśli 11-latek mówi, że ta pozycja mu pomogła i była fajna i sam się garnął do czytania, to ja też mogę postawić przy niej znak jakości!

 

"Mity, potwory..." znajdziesz tutaj.  

 

 

Encyklopedia dla dzieci

opracowanie zbiorowe

 

 

Jako dziecko, które przez wiele lat dostawało encyklopedie pod choinkę, byłam przeciwna kupowaniu moim dzieciom tego typu publikacji. Ale moje przekonanie zburzyli sami chłopcy, którzy wykazali się autentyczną ekscytacją, gdy zobaczyli kolejne tematy tak dokładnie opracowane. No, mogę powiedzieć, że spełniam mój mokry sen nauczyciela, gdy widzę, jak chłopcy uczą się czegoś i wertują książki, żeby znaleźć odpowiedzi. Przeformułowałam też moje przekonanie o encyklopediach - Britannicę każdy w domu powinien posiadać. Chociażby dlatego, że to idealny sposób nie tylko uzupełnić podstawową wiedzę, ale też przypomnieć sobie coś, co już wiemy w iście encyklopedycznym skrócie.

"Encyklopedię dla dzieci" znajdziesz tutaj. 

 

Atlas kosmosu

Jackson Tom Ana Djordjevic

 

Kiedy zapada zmrok na naszym zadupiu jest po prostu ciemno. Kilka latarni rozrzuconych co jakieś 100 metrów nie zapewnia tej jasności, jaką daje miasto. Po prostu jest ciemno i nawet  kiedy nagrywam coś wieczorem na dworze, często dostaję pytania, czemu nie pójdę w bardziej oświetlone miejsce. No cóż - bardziej oświetlone jest jakieś 10 kilometrów ode mnie. Ciężko pójść. Szczególnie z dwójką dzieci i dwoma starszymi psami. Ale! Plusem tej sytuacji jest to, że wieczorem widzimy... gwiazdy.

 

Przepiękne, doskonale widoczne, jasne i świecące i mam wrażenie, że moje dzieci jako jedne z niewielu będą wiedziały, co znaczy  "iść w świetle gwiazd". Faktycznie tak chodzimy. I dlatego Atlas Kosmosu ma u nas taki sam status jak atlas ptaków czy grzybów - jest pod ręką, żeby sprawdzić, co widzimy na niebie, jakie gwiazdozbiory, jak to się zmienia w przeciągu roku, jakie planety tam w górze są, jak powstał księżyc i wszystkie te rzeczy, które dla starszaka były, dla młodszego będą potrzebne w edukacji. Nawet jeśli gwieździste niebo to coś, czego twoje dzieci nie widziały lub widzą rzadko, warto mieć tę pozycję i po prostu wiedzieć, że nad nami nie ma tylko latarni i księżyca - jest ogromny świat mgławic, konstelacji i planet, które, nawet w mieście z odpowiednimi warunkami każdy z nas jest w stanie zobaczyć.

"Atlas kosmosu" znajdziesz tutaj. 

 

 

 

Która książka wpadnie do Twojej kieszeni?

 

 

 

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.  

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official