Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

Joanna Jaskółka
27 listopada 2023

Udostępnij wpis

Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.

 

Współpraca reklamowa

Jak wybrać prezent świąteczny dla dziecka?

 

Czemu dziecko czasem nie wie, czego chce? "Bo mu się w tyłku poprzewracało i ma za dobrze" - słychać często odpowiedź, ale to nie zawsze tak. Moje osobiste dzieci często nie miały wielu rzeczy, włącznie z własnym łóżkiem czy pokojem, a także miały problem, która z najbardziej istotnych ich potrzeb jest tą, o jaką warto prosić.

 

Wybierając prezent dla dziecka, kiedy nie wiesz kompletnie, co mu kupić, kieruj się przede wszystkim jego zainteresowaniami - ukochany film, ulubiona książka, gra, od której nie można go oderwać, prośby o pobawienie się z rodzicem, czyli potrzeba spędzenia czasu z mamą czy tatą. Choć to ostatnie nawet nie musi być artykułowane, ale zawsze jest ogromnie potrzebne.

 

Z myślą o wszystkich, którzy mają problem z wyborem prezentów świątecznych, przygotowałam małą prezentową podpowiedź, która bazuje na moich wyborach dla synów oraz dzieci z rodziny. A mam do obdarowania dzieci od pierwszego do jedenastego roku życia i przy niektórych określone widełki cenowe. Zerkniesz ze mną?

PREZENTY ŚWIĄTECZNE dla dzieci – budżet DO 50 ZŁ

 

Ciastolina – uniwersalny prezent dla dzieci w każdym wieku

Ciastolina Play-Doh to mój prezent uniwersalny dla dziecka w wieku od dwóch do pięciu, sześciu lat. Jest świetną zabawką sensoryczną, całkiem łatwo się sprząta, nie barwi rąk, ładnie pachnie i można z niej ulepić wszystko. A podstawowy zestaw można kupić za ok. 30 zł. 

Prezent na święta dla małego dziecka

Zabawki sensoryczne - piłeczki sensoryczne oraz klocki teksturowane to zabawki, które u moich chłopców robiły furorę kilka lat, a ja potem te same zabawki kupowałam moim siostrzeńcom i wciąż są u nich w użyciu. Nie tylko przydają się do zabaw wzmacniających integrację sensoryczną, ale też świetnie nadają się do kąpieli, bardzo łatwo się czyszczą i mają świetną przyczepność podczas układania. Piłeczki to koszt ok. 30 zł, klocki zaś, w ładnym opakowaniu, kupisz za ok. 60 zł.


Prezent na święta dla 3-latka i 3-latki

Podobnie jest z balansującą foką - zabawka, której celem jest ułożenie elementów na bujawce tak, żeby nie spadły, jest świetną rozrywką dla malucha około trzech lat, uczy zręczności i poprawia motorykę palców i dłoni. Jest to jedyna zabawka ciut wykraczająca poza cenę 50 zł, ale myślę, że warto rozważyć taki prezent dla malucha, który lubi ruch, ale którego chcemy na chwilę zatrzymać w miejscu.

 

Prezenty świąteczne dla dzieci 3-5 lat

Moja siostrzenica uwielbia jednorożce, wyszperałam dla niej taką książeczkę, która zachęci ją do rysowania i częstszej pracy ręką, podobną, tylko o dinozaurach, znalazłam dla mojego młodszego syna i na obie książki wydam mniej niż 50 zł. A że obie książki są z wydawnictwa, które wspiera nas w edukacji domowej, to wiem w ciemno, że to będą dobre pozycje.

Z kolei tablet do rysowania to sprzęcik, który kilka lat temu dostali chłopcy, proste narzędzie, żadnej elektroniki, ale zajmowało ich świetnie w podróży i w domu. Kosztuje ok. 20 zł, więc wydatek niewielki, a da chwilę radości.

 

Prezenty świąteczne dla dzieci nieco starszych

Kostka Rubika zaś to prezent dla mojego starszego syna - polubił układanie kostki w chwilach, gdy nie ma co robić z rękami i potrzebuje chwili na skupienie myśli. Kostka pomaga mu się skupić, jest wyzwaniem dla umysłu potrzebującego ciągle nowych bodźców, ale też pomaga rozwijać spostrzegawczość i cierpliwość.

A na Lego z jednorożcem natknęłam się przypadkiem i to będzie kolejny prezent dla mojej siostrzenicy. To jest cudowne, że Lego odpowiada na zainteresowania prawie każdego dziecka, ale UWAGA! Zestawy są ograniczone - mój młodszy syn ma już wszystko z Lego jeśli chodzi o dinozaury i czasem warto podpytać rodziców, czy zestaw nie będzie powtórką tego, co ma dziecko.

 

I jeszcze - odnośnie wspólnego czasu razem. Te cztery gry zapewniły nam tak radosne i zabawne popołudnia, że brzuchy od śmiechu bolały nas jeszcze następnego dnia. Jeśli szukacie prostych, angażujących, zabawnych oraz nie drogich gier rodzinnych, koniecznie celujcie w te tytuły! Są sztosem!

 

 

Niedrogi prezent na święta dla dziecka – uniwersalny i kreatywny

Na koniec tych tańszych, ale najlepszych na świecie prezentów, podrzucam kolejny stały zestaw prezentowy - kredki i mazaki. Kiedy pokazuję zestaw mazaków moich synów, zawsze pada pytanie, skąd one, jakiej firmy. To polecam te - niedrogie, wydajne, ładnie spakowane [w tej torbie są jeszcze specjalne stojaczki, żeby ładnie i równo stały], idealne na prezent. A kredki? Zawsze się przydadzą. Nie ma nic fajniejszego niż rozpoczęcie roku z nowym zestawem do rysowania, malowania, kolorowania czy robienia notatek. Idealne dla dzieci w każdym wieku.

 

 

Prezenty świąteczne do 150 zł

 

 

Pobudzający kreatywność prezent świąteczny dla dzieci

Jeśli twój budżet przewiduje większe wydatki na prezenty i możesz poszaleć, ale chcesz poszaleć z głową, zastanów się, jak bardzo dziecko lubi rysować - moi chłopcy od lat już korzystają z zestawu kredek albo w pudełkach blaszanych, albo w takich piórnikach jak u góry - pomaga im to zachować porządek i łatwo zobaczyć, której kredki brakuje i co trzeba uzupełnić. Zachęcanie do rysowania ładnymi zestawami nie tylko wspiera rozwój i motorykę dłoni, ale też rozwija wyobraźnię i uczy koncentracji. To kolejny mój hit prezentowy, który można kupić dziecku nawet w ciemno.

 

Prezent na święta dla małego fana lub fanki samochodów

Z kolei zjeżdżalnia dla samochodzików to ukochana zabawka mojego starszego syna, tak bardzo kochana, że wciąż znajduje miejsce w jego pokoju. Tym bardziej że wiele tego miejsca nie potrzebuje i to też jest jej wielki atut.

 

Pomysł na prezent świąteczny dla dziecka – maskotka z ulubionego filmu

A maskotka Szczerbatka z filmu "Jak wytresować smoka" to marzenie mojego młodszego, które czeka już spakowane na strychu. Kiedy byliśmy we Włoszech próbował usilnie wygrać ją na automacie - bezskutecznie, co wspomina do dziś z żalem. Kiedy więc znalazłam ją w sklepie, kupiłam bez namysłu - łzy radości są realne, kiedy rozpakuje prezent.

 

 

 Prezent na święta dla dzieci i rodziców

Ciut droższy, ale bogatszy w kolory zestaw mazaków - rozważam dla moich dzieci, ale jeśli potrzebujesz lub twoje maluchy potrzebują spędzenia z tobą więcej czasu, rozważ kupno powyższych gier. To są pozycje dla starszych dzieci - w Catan gramy od pięciu lat, w Carcassone od trzech, w Farmera nieco dłużej. Z każdą z tych gier starszak zapoznał się około szóstego roku życia, młodszy też w tym wieku. Obecnie obaj rozwalają system i każdy mój wolny wieczór [bez instagrama i pracy] rozkładamy planszę i gramy, często również z dziadkami, którzy polubili grać w planszówki. Często spotykamy się z nimi, babcia przygotowuje przekąski i napoje i mamy "rodzinną" imprezę. Kierując się skalą rozrywki i świetnie spędzonego czasu każda z tych gier zwróciła się pięciokrotnie.

 

 

 

Wspólny prezent świąteczny dla dzieci – rodzeństwa w różnym wieku

A na koniec tego przedziału cenowego, kolejny mój typ na tegoroczny prezent dla dzieci tym razem dla siostrzeńców.  Mimo różnicy wieku, dzieciaki mojej siostry i moje całkiem dobrze się dogadują [zalety edukacji domowej], tylko brakuje im zabawek, które połączyłyby ich wiekowo. Wiadomo - ganiany, chowany, skakanie na trampolinie czy jakieś zabawy terenowe, ale planszówki są za trudne dla mniejszych dzieci, klocki maluchów za proste dla moich - wpadłam na pomysł kręgli i myślę, że to się może sprawdzić jako świetna zabawa integrująca dzieciaki.

 

 

Prezenty świąteczne powyżej 150 zł

 

Prezent na święta dla niemowlaka

Gdyby moja siostra lub przyjaciółka urodziła teraz kolejne dziecko, kupiłabym tego Misia Szumisia. Sama żałuję, że nikt mi takiego nie sprezentował, kiedy młodszy był niemowlęciem - pięknie by usypiał przy szumie, a czujnik płaczu pomógłby mi się tak nie denerwować, kiedy musiałam biegać za jego nadaktywnym starszym bratem.

 

Prezenty świąteczne dla małego dziecka

Z kolei zestaw Lego Duplo to była moja prośba na każdą uroczystość. I to nie jakieś konkretne, tematyczne zestawy, ale właśnie taki zestaw uniwersalny, ponieważ tych właśnie klocków najczęściej brakowało. Jeśli masz w rodzinie kilkulatka, takie pudełko może bardzo uradować i jego, i jego rodziców.

A taki święcący silikonowy króliczek, zmieniający światło i wspierający zasypianie jest... marzeniem mojego młodszego syna. Moje obawy sprzed kilku lat, że kupię taką lampkę, a ona potem będzie leżeć, rozprysły się w drobny mak.

Bardzo też żałuję, że kiedy chłopcy byli mniejsi, nie miałam miejsca na taki basenik z piłkami. Jest on niby w każdej sali terapii integracji sensorycznej, bo działa cuda, ale nie wszyscy mają na niego miejsce w domu. ALE - jeśli ty masz, warto rozważyć.

 

 

 

Prezenty na święta dla starszaków

Oprócz drobnych upominków albo zamiast nich, czasem wolimy kupić dziecku coś porządnego, coś, co przyda się na dłużej. Wyżej  widzicie globus - podobny globus dostał mój starszy syn, wielbiciel map, i ma go do dzisiaj. Choć moja mina zrzedła, kiedy zerknęłam na cenę, teraz po latach wiem, że było warto. Globus jest używany, mimo że instrukcje głosowe już dla starszego dziecka nie są aż tak bardzo atrakcyjne [z kolei młodszy się nimi zainteresował i globus przeżył nowe życie dzięki temu]. Nie muszę chyba mówić, jak bardzo też pomógł przy egzaminie z geografii. Warto albo zainwestować, albo poprosić rodzinę o dołożenie [ja właśnie tak zrobiłam].

 

 

A ostatnimi polecajkami z droższej półki będą oczywiście tematyczne Lego - sowa z Harry'ego Pottera i panda z Minecrafta oraz coś, co ujęło moje serce, choć nie wiem, czy w tym roku odważę się je kupić - szachy Lego z Harry'ego Pottera. Mój młodszy słucha całej serii po raz piąty, ale myślę, że w tym roku ucieszy się po prostu z sowy.

 

Za to starszy dostanie nowy zestaw Gravitraxa Pro. Kilka lat temu dostał wersję podstawową i do niej kupiłam mu kilka ulepszeń, ale w tym roku wpadł mu w oko zestaw zaawansowany i to oko mu tak zabłysło, że wiedziałam, że Gravitrax Pro wyląduje w koszyku. Starszy ma w ogóle ostatnio hopla na punkcie fizyki a budowanie torów, planowanie tras i eksperymentowanie świetnie tego hopla wspiera. Nawet młodszy się wkręcił w planowanie trasy kulek i pokonywanie przeszkód grawitacji, co często pokazywałam na moich relacjach.

 

 

Jeśli masz swoje ulubione typy prezentów, bardzo chętnie o nich przeczytam. Pisz, jakie jeszcze uniwersalne bądź mega przydatne lub kreatywne prezenty świąteczne można podarować maluchom, które czasem wiedzą dokładnie, czego chcą, a czasem nie! Wszystkie wymienione powyżej prezenty znajdziesz w specjalnej zakładce Empik

 

Współpraca reklamowa

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  4 marca 2024
  Nie znoszę mojej kuchni, ale przynajmniej zmywarkę mam fajną

  Rok temu postawiłam krzyżyk na mojej starej zmywarce i z pomocą przyjaciół wyniosłam ją z domu. Koniec. Nigdy więcej zmywarek – obiecałam sobie. Jak długo wytrzymałam? Rok. W styczniu przyjechała do mnie Haier i-Pro Shine. 

  14 grudnia 2023
  Czemu bolały mnie plecy i jak mata Pranamat ECO pomogła mi zwalczyć ból?

  Od pół roku regularnie narzekałam na relacjach zamiennie albo na migreny, albo na pól pleców. Bywały dni, że ledwo co zwlekałam się z łóżka, a jak już dowlokłam się do lekarza rodzinnego, dostałam po prostu środki przeciwbólowe i poklepanie po ramieniu. I choć dzielnie się broniłam przed wypróbowaniem maty do akupresury Pranamat ECO, po kolejnej […]

  1 grudnia 2023
  Dom to nie laboratorium! Sprzątanie bez spiny z nowym Hoover HFX

  Jak Ty dasz radę? – pytała mnie mama, gdy zaadoptowałam dwa psy. – Przecież nie ogarniesz tego sprzątania! “Ogarniesz” – napisała mi ekipa Hoovera, gdy zobaczyli w moim domu nowe zwierzaki. “Dom to nie laboratorium, ale przynajmniej podłogi będą czyste!”.   

  27 listopada 2023
  Inspiracje: prezenty świąteczne dla dzieci, które rozwaliły system w naszym domu

  Co roku to samo - co kupić dziecku pod choinkę. Zabawki, słodycze, akcesoria? Czasem prezenty świąteczne dla dzieci są bardzo oczywiste, bo dziecko wyraźnie mówi, czego pragnie. Czasem jednak dziecko jest za małe, żeby znać swoje potrzeby lub zwyczajnie samo nie wie, czego chce. Co wtedy? Przygotowałam kilkadziesiąt inspiracji, które pomogą Ci zdecydować.   Współpraca […]

  26 listopada 2023
  Idealne na prezent książki, które wspierają nas w edukacji domowej

  Jednym z przewag edukacji domowej nad systemową edukacją są książki. Dzieci uczące się w domu mają o wiele więcej czasu nie tylko na czytanie książek dla przyjemności, ale też na samodzielny wybór, z których książek będą korzystać, przygotowując się do egzaminów końcowych z całego roku. Nasza biblioteczka mądrych, edukacyjnych książek coraz bardziej się powiększa i […]

  10 września 2023
  Tydzień na edukacji domowej - jak zorganizowałam chłopcom naukę?

  I już za mną pierwszy tydzień edukacji domowej. Wciąż mam mętlik w głowie, wciąż mnóstwo wątpliwości, ale pewna jestem jednego - będzie dobrze. Jeśli chcesz poczytać, jak wyglądał nasz pierwszy tydzień w nowej rzeczywistości edukacji domowej, dawaj! Czekam na ciebie z nowym tekstem!

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official