22 gadżety którymi dasz radę ekspresowo odciągnąć dziecko od telewizora [ostatnie zwala z krzesła!]

Joanna Jaskółka
25 września 2017

Udostępnij wpis

 

Ej, Aśka, słuchaj, ja wiem, że fajnie mieszkać w lesie, natura itp., ale powiedz mi, co ty robisz z dzieciakami, kiedy pada deszcz? Ani wyjść, ani nigdzie pojechać, ani nie ma kogo odwiedzić, bo daleko. Powiedz mi, proszę, bo nie mam pojęcia, co to będzie, jak wreszcie się przeprowadzę. Czy jest ciężko, czy po prostu będę się ratować telewizorem? Jak dajesz radę odciągnąć dziecko od telewizora?".

 

 

 

Wyjaśniałam to wszystko na instastories swego czasu i cały czas pokazuję, a jeśli nie pokazuję, to znaczy, że w pełni oddaję się temu procederowi. Wypunktuję teraz po kolei każdą sztuczkę, którą się posługuję, żeby odciągnąć dzieci od grającego pudła, a na końcu podsumuję wszystko jednym, sprawdzonym sposobem na to, jak odciągnąć dziecko od telewizora.

 

1.KSIĄŻKI.

 

W zakładce na górze i z boku mamy cały dział z pozycjami książkowymi, jakie mamy w Naszej Bibliotece. Możesz tam wejść i zobaczyć, jak książki wyglądają, co mają w środku i jak się u nas sprawdziły. Dzieciom powinno się czytać ok. 20 minut dziennie. Bywają dni, że nie czytam w ogóle [włączam np. audiobooka], ale średnio wychodzi z moich obliczeń, że chłopaki mają kontakt z książeczkami ok. 40 do 60 minut dziennie. Jeśli totalnie nie wiesz, gdzie wcisnąć czytanie w ciągu dnia, przenieś je na wieczór. To idealny sposób na uspokojenie i zrelaksowanie przed snem.

 

 

2. AUDIOBOOKI.

 

Jeśli twoje dziecko nie lubi bawić się w ciszy i zawsze towarzyszy mu szum telewizora, spróbuj zamiast bajek włączyć audiobooka. Obecnie można znaleźć wiele audiobooków dla dzieci czytanych przez świetnych aktorów i nawet nie musisz mieć radia, wystarczy aplikacja w telefonie.

 

3. RADIO.

 

Obecnie jest sporo stacji radiowych wyłącznie z piosenkami dla dzieci. Przy skocznych, wesołych piosenkach można tańczyć, skakać, układać klocki, sprzątać, a nawet się kąpać czy myć zęby.

 

 

4. NIESPODZIANKI.

 

Nie wiem, jak u was, ale u mnie kwestię, jak odciągnąć dziecko od telewizora odciąga zawsze... kurier. W momencie, w którym on puka do drzwi, dzieciaki pędzą do niego, ja wyłączam telewizor i zabieramy się za otwieranie paczek. Folia bąbelkowa to najlepszy dziecięcy gadżet na świecie, a pudełka można kolorować, ozdabiać, chować się w nich, robić z nich garaże [tutaj], domki i mnóstwo innych rzeczy.

 

 

 

 

 

Ostatnio, po wpisie u Magdy z Wnętrza Zewnętrza, która zachwalała kupowanie kwiatków z Allegro,  zamówiłam sama kilka roślin i przyszły w nienaruszonym stanie [cały ten wpis kwiatkowy, to był właśnie efekt Magdy wpisu :D]. Z Allegro zamawiam też większość rzeczy, których za bardzo nie wiem, gdzie szukać albo których nie chce mi się szukać. Tak też było z moim pomysłem, żeby zamówić chłopcom kilka pierdółek, żeby zająć ich jakoś na te deszczowe dni, żebyśmy nie byli skazani wyłącznie na ofertę telewizyjną.

 

 

5. TAMAGOTCHI

 

 

Pamiętacie? Pamiętacie? Ja marzyłam swego czasu o elektronicznym zwierzaczku i umierałam ze szczęścia, kiedy wreszcie rodzice mi kupili. Dla moich dzieci to zabawny gadżet. Nie ma tych emocji, co za moich czasów, bo i chłopcy mają więcej do czynienia z takimi zabawkami, niż ja miałam w ich wieku. Niemniej potrafią usiąść i zająć się zabawką, usiłując ją nakarmić, pobawić się lub wyleczyć. Tylko starszak się dziwi, jak mogliśmy kiedyś zastępować komputery i komórki czymś tak małym 😀

 

TUTAJ ---> TAMAGOTCHI

 

 

6. NAKLEJKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Nie pamiętam, kiedy znalazłam te cudowne tablice z naklejankami, których można używać nieskończoną w sumie wielość razy, ale pamiętam, że Adaś miał rok, kiedy do Przystani moich rodziców przyjechała czytelniczka z takimi właśnie naklejkami i dała po jednej swojej córeczce i Kosmykowi ze słowami, że polecałam je na blogu, to ona też kupiła. Czyli to musiało być bardzo dawno, od kiedy ich używam. Jeden blok Kosmyk zaniósł do przedszkola, dwa, kupione chyba w marcu jeszcze się trzymają i są co jakiś czas na nowo wyciągane. Starszak już zna je na pamięć i nie są dla niego aż tak atrakcyjne [w każdym bloku jest kilka pustych kart przedstawiających wnętrza domów, miasta, drogi albo gospodarstwo], bo wszystkie je zna, ale dla młodszego to wciąż atrakcja 🙂

 

TUTAJ ---> NAKLEJKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU

 

 

7. BALONY

U nas balony są hitem od kilku lat. Nawet nie chodzi o to, żeby się w nie konkretnie bawić, po prostu chłopcy lubią, kiedy są balony. Można je odpychać, podrzucać, starszak bywa, że śpi z balonami na łóżku. Sam fakt, że są i się plączą czasami pod nogami, już prowokuje zabawę. Jeden niechcący kopnie, drugi odbije i już można się bawić w podrzucanie i odbijanie. Jasne, jak są rozrzucone cały czas, to w końcu się nudzą, ale raz na miesiąc zamawiam porcję kolorowych balonów i dmucham chłopcom kilkanaście, żeby mieli zajęcie. Bywa, że starszak zabiera jeden lub dwa do przedszkola i tam też się bawi z dziećmi w podrzucanie 🙂

 

TUTAJ ---> BALONY 

 

 

 

8. GUMA DO SKAKANIA

Na zdjęciu z balonami jest też fajna silikonowa guma do skakania. Guma to również element mojego dzieciństwa, ale kiedy już ją rozpakowałam i zaczęłam sobie przypominać kroki, żeby pokazać synom, przeżyłam szok - myśmy w szkole grali zupełnie inaczej niż na opublikowanych na youtubie filmach! Te kroki od zera do dziesięciu to zupełnie inna gra niż moja, ukochana, w której byłam mistrzynią. Dodam, że nasze kroki były zdecydowanie trudniejsze - zaczynało się wyskoku i znów skoku do środka, potem od wskoczenia dwiema nogami tak, żeby jedną gumę mieć między nimi i przeskoku równoległego na drugą gumę, potem był taniec, nie wiem, jak to nazwać, a potem coś jeszcze - naprawdę bardzo to się różniło od tego, co teraz jest w necie. Moim sukcesem było dojście do poziomu szyi. To były moje pierwsze w życiu zakwasy, żeby tak się wygiąć i udało mi się tylko dlatego, że koleżanki były niższe ode mnie 😀 Ale i tak nie przeszłam całego.

 

Moje dzieci skaczą przez gumę, jak chcą. Nie robię im żadnych zasad, a ostatnio Kosmyk stworzył swoje najbardziej lajtowe na świecie - trafianie balonami między gumę. Stoi na parapecie i celuje, a kiedy Dasio ma ochotę, bywa, że jest przeszkadzaczem. Niemniej ustawienie krzeseł, założenie gumy i zabawa zajmuję chłopakom dobre pół godziny, a bywa że dłużej.

 

TUTAJ ---> GUMA DO SKAKANIA

 

9. RYBKI 

To gra z mojego dzieciństwa. Oglądałyśmy z siostrą reklamy zabawek, uwielbiałyśmy to robić i bardzo chciałam mieć takie rybki, które można by łapać. Niestety, może i rodzice by je nam kupili, ale w pobliskich sklepach nie było takiej zabawki. To kupiłam chłopcom. Kosztuje całe 12 zł, a dzieciaki bawiły się jak oczarowane. Rybki kręcą się w swoim jeziorku i raz na jakiś czas kilka z nich otwiera paszczę. Trzeba wtedy wcelować wędką i złapać rybkę, co jest trudniejsze, jeśli dzielimy się, że każdy ma łapać swój kolor. Ja sama bawię się w to z chłopcami, choć minusem zabawki jest muzyka, która mnie przyprawia o ból głowy, a dzieciakom kompletnie nie przeszkadza 😀

 

TUTAJ ---> ŁOWIENIE RYBEK

 

10. JENGA i inne drewniane klocki 

 

Starszy syn oszalał na punkcie tej gry i ubolewa, że jego młodszy brat rozumie tylko tyle, że wieżę trzeba rozwalić 😀 Ja z kolei lubię sobie pograć chwilę, szczególnie że wybraliśmy wersję trudniejszą z czterema kostkami. Z cyfr ułożonych przez kostkę, trzeba ułożyć działanie i wyciągnąć taki numer klocka, jaki wyjdzie po obliczeniu wyniku. Chwilę to zajmuje, ale starszak uwielbia działania matematyczne. Czasem żałuję, że nie mam wiedzy, żeby jakoś bardziej pomóc mu rozwijać te umiejętności, ale przynajmniej jengę sobie poukładamy. Można też grać normalnie - bez kostek i wyciągamy taki klocek, jaki nam pasuje, ustawiając go na szczycie wieży.

 

TUTAJ ---> JENGA

 

11. BASEN 

 

Mimo że mamy na basen dość daleko [tańszy -30 km, droższy, bo hotelowy - 20 km], staramy się regularnie jeździć, nie tylko żeby oswoić chłopaków z wodą, ale też po to, żeby zaznali trochę ruchu w deszczowy dzień. Raz jedziemy razem z tatą chłopców, bo wtedy prościej jest ich ogarnąć, a raz zabiera je sam tata, choć nie mam pojęcia, jak on to robi, że sam ich ogarnia 😀

 

 

12. PATYCZKI DO LICZENIA

Skoro już wspomniałam o zdolnościach matematycznych, to i pokażę patyczki starszaka, którymi dla rozrywki układa sobie działania. Dodawanie i odejmowanie ma już w małym paluszku, przeskakuje powoli na mnożenie i dzielenie, co mnie osobiście lekko przeraża, bo sama się mylę nawet przy liczeniu pieniędzy. No ale jak widać, syn będzie to za mnie ogarniał.

 

TUTAJ ---> PATYCZKI DO LICZENIA

 

 

13. WYCIECZKA W DESZCZU

Nie wiem, jak u was, ale moi chłopcy uwielbiają jeździć w deszczu po kałużach. Szczególnie po lesie.

Tak zazwyczaj myjemy samochód ? ?

Post udostępniony przez Asia Jaskółka (@matkatylkojedna)

Wiem, że w mieście o takie atrakcje trudno, ale u nas często można spotkać na drodze biegnące ku schronieniu przed deszczem łanie, jelenie czy inne kopytne. No i wjeżdżanie w kałuże! I te bryzgi! Najlepsza atrakcja! I wcale nie jest nam smutno, że samochód brudny, bo skoro pada, to zaraz będzie czysty! A jeśli już nam się nudzi jeżdżenie, to lądujemy w....

 

14. SALA ZABAW 

 

No sorry, w każdym większym mieście jest. Często wypad do takiej sali ratuje nam deszczową sobotę 🙂

 

15. BINGO 

 

To jedna z gier mojego dzieciństwa. Jedna z niewielu, oprócz Jengi i kilku innych, gier, podczas których się nie nudzę 😀 Można robić różne kombinacje tego, jaki układ ma wygrywać, czy cztery tego samego koloru, czy pięć, czy po skosie też się liczą. Różne. To o tą grę chodziło w tym statusie 🙂 Raz udało mi się wygrać, ale tylko dlatego, że ja zaczynałam. Ten kto zaczyna, ma prościej.

 

TUTAJ ---> BINGO [całe siedem zeta]

 

 

16. ZNIKAJĄCA MATA

 

Mata służy nam w dużej mierze do samochodu, na dłuższe wycieczki. Ale w domu też się sprawdza jako fajny gadżet lub kiedy chłopcy chcą szybko mi coś narysować, a nie chce im się wyciągać kartki. Ja też szybko im coś na macie czasem rozrysowuję. Na przykład działania dla starszaka, które musi rozwiązać zanim napis zniknie 🙂

 

TUTAJ ---> MATA ZNIKOPIS

 

17. MODELE/ZESTAWY DO SKŁADANIA

 

Takie rzeczy akurat zostawiam tacie chłopców. On lubi sobie dłubać i starszak również. Zbudowali już wszystkie zestawy lego, jakie mieliśmy, złożyli i pomalowali dwa modele samolotów, a teraz kupiłam im do wspólnej zabawy robota solarnego, który czerpie energię ze słońca. Będzie czad!

 

TUTAJ---> MODELE ROBOTÓW

 

18. DOMOSTRADA 

Pokazywałam ją na instagramie i kilka osób pytało, gdzie taką kupić. A tutaj. Podobno, jeśli się ją przytrzyma zbyt długo, to ciężko złazi. Na wszelki wypadek polecam zaopatrzyć się w oliwkę dla dzieci, wtedy na pewno zejdzie łatwiej, ale u nas nie ma tego problemu, chłopcy mają tyle koncepcji, że zrywają ją sami co drugi dzień, a jak rolka się skończy, to robimy przerwę i wracamy do zabawy za jakiś czas.

 

TUTAJ ---> DOMOSTRADA

 

 

19. PIASEK KINETYCZNY

 

Piasek kinetyczny, to obok ciastoliny, o której wspominałam tutaj i domowej plasteliny, którą robiłam tutaj, jedna z ulubionych rozrywek chłopaków. Opowiadałam już o tym na instastories - na allegro można kupić ogrom piasków kinetycznych, nie są wcale takie drogie, ale na pewno ich cena podskakuje, jeśli kupujemy je z basenikiem. Ja poszłam na łatwiznę i zamiast baseniku kupiłam chłopcom po całe 4 zł podstawki malarskie. O wiele lepsze niż basenik, bo mają spadek, więc piasek łatwo można zsypać na kupkę. Wiem też, że kocie kuwety i miski się świetnie sprawdzają.

 

Piasek kinetyczny wciąż funkcjonuje jako nowość, a jest na rynku kilka lat. Wygląda jak zwykły piasek, można go kupić w różnych barwach, ale ma dodatek specjalnego polimeru, który spaja piasek w taką dziwną masę coś między ciastoliną a zwykłym piaskiem. Jest sypki, ale jednak się klei, jest miękki, ale jednak grudki są twarde. Doskonałe ćwiczenie SI. Dokupuję go regularnie, raz na dwa, trzy miesiące. Kosmyk bardzo stara się dbać o swój piasek, Adasio wszystko rozrzuca, ale jest tego plus, bo od razu chce po sobie zamiatać i ekspresowo znajduje sobie w tym kolejne zajęcie 🙂

 

TUTAJ ----> PIASEK KINETYCZNY, FOREMKI DO PIASKU 

 

20. ZWIERZĄTKO

 

 

 

Wiecie, że mamy koty, psa, króliki i trochę tego zwierzyńca jest. Adasio uwielbia karmić króliki, Kosmykowi już nie daje to takiej frajdy, za to Kosmyk uwielbia biegać z psem, nawet w deszczu. Koty są pieszczochami, wiadomo. Ale kiedy starszak poprosił o chomika, zbladłam, czy na pewno jesteśmy gotowi na kolejne zwierzę. W każdym razie syn zadeklarował, że klatkę i chomika kupi z własnych oszczędności i nie miałam wyjścia. W naszym domu zagościł Papi vel Pipa vel Kuba vel JakiekolwiekInneImięKtóreWpadnieDoGłowy. Chłopcy go karmią, sprzątają mu klatkę, sprzątają po sprzątaniu klatki z różnymi efektami i rysują mu obrazki, które [linczujcie!] zdarza się, że chomik zjada.

 

TUTAJ ---> KLATKA DLA CHOMIKA, POIDEŁKO, HUŚTAWKA NA JEDZENIE

 

 

21. POMOC W DOMU/PRZY OBIEDZIE/PORZĄDKACH/PODLEWANIU KWIATKÓW 

 

Ja przepraszam bardzo, ale że co, że to nie zajęcie dla dziecka? Dwulatek popryska kwiatki spryskiwaczem, załaduje pralkę albo wyjmie mokre pranie do rozwieszenia. Adasio uwielbia pomagać przy smażeniu jajecznicy, starszak lubi rozbijać jajka, obaj posługują się szufelką i zmiotką, odkurzaczem, potrafią pomóc przy segregowaniu ubrań, starszak nauczył się zmywać sztućce i rzeczy, których nie połknie zmywarka, do tego potrafi jako tako nakryć do stołu, o odnoszeniu naczyń nie wspomnę, bo o tym muszę przypominać. Każdy z nich doskonale radzi sobie z przetarciem okien ręcznikiem papierowym i to nie są jakieś nadzwyczajne zdolności, a po prostu efekt tego, że jak nie wiedzą, co z sobą zrobić, to niech mi przynajmniej pomogą. I do tego wykształcą w sobie, że praca w domu to naturalna i całkiem przyjemna rzecz.

 

 

A TERAZ TROSZECZKĘ CIĘ ZDENERWUJĘ. A MOŻE NIE? 

 

Prawdą jest, że nie włączamy dzieciom telewizora z chęci dla ich rozwoju. Wiadomo, że oglądanie telewizji, a nawet słuchanie jej w tle to krótszy sen, zmniejszenie umiejętności samodzielnej zabawy oraz uboższy język. Ale i tak go dzieciom włączamy z jednego prostego powodu: nie mamy czasu lub nie chcemy mieć czasu, żeby się tymi dziećmi zająć. I ja to rozumiem. Sama, kiedy jestem chora i nie mam siły na nic, posiłkuję się bajkami, bo nie mam siły wstać z łóżka i być matką z okładki. Włączamy dla przysłowiowego świętego spokoju. Szczególnie po południu, po pracy. Jasne, godzina dziennie bajek nie zrobi większej szkody cztero- czy pięciolatkowi, a nawet może czegoś nauczyć, ale dłuższe posiedzenia bez kontroli rodzica są już niebezpieczne. W pewnym momencie nawet wyłącznie telewizora staje się powodem awantury i histerii. Ale też rodzice popełniają jeden ważny błąd - każą dziecko robić coś, cokolwiek, zamiast oglądania bajek. A dziecko, przyzwyczajone do tego, że tv organizuje im rozrywkę, totalnie nie ma pojęcia, co właściwie ma robić i czuje się zagubione, niezrozumiane i wściekłe.

 

Stąd też, ostatnim sposobem na odciągnięcie dziecka od tv jest najprostszy sposób na świecie: czas i uwaga rodzica. Czy to podczas ustawiania krzeseł do gry w gumę, czy podczas budowania drogi z taśmy [lub podczas jej zrywania :D] czy podczas czytania, dbania o zwierzątko lub najprostszych gier. Takie tamagotchi nie przypadkowo pojawiło się w spisie. To moja zabawka z dzieciństwa i pokazując ją dzieciom, dałam im szansę zrozumienia tego, jak ich matka się kiedyś bawiła, pozwoliłam im poznać kawałek mojego świata, tworząc między nami nić porozumienia. Podobnie jak ich ojciec, kiedy buduje z synem modele i opowiada o tym, jak sam robił to w młodości.

 

Gadżety polecam, bo wiem, że drogą dziewczyny na insta były zachwycone, kilka osób pytało o link do klatki, naklejki też wiem, że się sprawdzają u wielu czytelniczek,  ale z całego serca, jeśli ktokolwiek ma problem z nadmierną ekspozycją dziecka na telewizję, polecam złote lekarstwo na uzależnienie dziecka od bajek: czas, uwagę. I zainteresowanie. Z gadżetami, czy bez.

 

 

Wpis powstał dzięki współpracy z allegro.pl. Wszystkie linki prowadzą do aukcji.

Polecam też dwa inne wpisy o tym, jak odciągnąć dziecko od telewizora, a raczej o tym,  w co się bawić z dziećmi:

"20 zabawek dla dzieci, które zrobisz samodzielnie"

"21 pomysłów na zabawę z dzieckiem"

Udostępnij wpis

A dla wiejskich [choć nie tylko] matek została też stworzona grupa, na którą serdecznie cię zapraszam TUTAJ
Obserwuj nas też na Instagramie
Możesz też udostępnić wpis i skomentować go na Facebooku
Jestem Asia.
Piszę o tym, jak uciec z miasta i wychowywać dzieci na wsi, z dala od sklepów, ale bliżej siebie.

Naszą historię znajdziesz Tutaj

Ale ona wciąż się pisze, więc zostań ze mną w kontakcie:


  20 czerwca 2022
  Moja najbliższa koleżanka depresja. Jak z nią żyję i przeżyję?

  Hej. Jestem Asia. Od trzech lat mam depresję, stany lękowe i zaburzenia odżywiania. Zdiagnozowano u mnie zespół stresu pourazowego (PTSD) i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Oprócz dzieci są to najbardziej stałe elementy mojego życia. Ponad pół roku temu zakończyłam kolejną terapię. Bywa, że wciąż ze zmęczenia śpię po 14 godzin na dobę i jedyne, co […]

  27 maja 2022
  Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rowerze i jak go przekonać, żeby chciał?

  A kiedy kupisz im pierwsze rowery? A kiedy zaczniesz ich uczyć jeździć na rowerze? A czemu oni jeszcze nie potrafią na rowerze? Kto to widział sześciolatek, a jeszcze nie umie... Taki duży, a jeszcze na biegowym jeździ? Takie teksty towarzyszyły mi bardzo długo i były połączone z różnymi staraniami, żeby zmobilizować dzieci do szybszej nauki […]

  24 marca 2022
  ZROBIŁAM TO! Stary pokój chłopców zmieniłam na moją własną sypialnię! [metamorfoza z Lenart Meble]

  Wchodzę do pokoju i rzucam się na łóżko. Pod skórą czuję nową, świeżo wypraną pościel. Wtulam w nią policzek i oddycham głęboko. Leżę na swoim własnym łóżku we własnej sypialni. Tylko mojej. Nie marzyłam o niej.  Wyobrażałam sobie raczej to miejsce jako coś, co nigdy się nie zdarzy, bo zawsze będą inne potrzeby. A teraz […]

  26 lutego 2022
  Szukasz dobrej pralki? Pralko-suszarka Haier i-Pro 7 to sprzęt, który wybrałam

  – Mamo, ja jej w ogóle nie słyszę... – powiedział mój młodszy syn, który w naszym domu najbardziej lubi prać.  – I wszystko widzę, co się dzieje w środku! – ucieszył się, gdy zobaczył, że nowa pralko-suszarka Haier i-Pro 7 ma podświetlenie wewnętrzne.  Poszłam za ciosem. Wymieniłam starą przeciekającą pralkę na nową i jeśli czegoś […]

  10 stycznia 2022
  Dni zniszczone przez siekierę dzieci, kartę do bankomatu oraz komunizm

  Już w poprzednią niedzielę przebierałam nóżkami, żeby wrócić do publikowania w social mediach. Niestety, wszystko wokół sprzysięgło się, żebym nie była gotowa na publikowanie czegokolwiek. To jest niby proste - napisać coś, kliknąć "publikuj" i z bańki. Tylko jeśli chce się, żeby to wszystko miało ręce i nogi, trzeba swoje przemyśleć. A ja mam plan […]

  16 grudnia 2021
  Jeszcze zdążysz kupić najładniejsze książeczki dla dzieci!

  Obiecałam pokazywać więcej książek dla dzieci i pokazuję książeczki dla dzieci 🙂 Jeszcze zdążysz je złapać przed świętami i obdarować jakieś dziecko, bo książki to zawsze najfajniejsze prezenty. Przynajmniej ja w tym wpisie pokażę takie, które najfajniejszymi prezentami będą. Gotowa? Jedziemy!  

  Obserwuj nas na Instagramie

  instagramfacebook-official