Ostatnio pokazałam na stories platformę do nauki, z której korzystał starszak [platforma jest dla nas obowiązkowa w ramach nauki online w szkole] i dostałam wysyp próśb i pytań, żebym pokazała, z czego uczy się starszak. I co mamy jeszcze w zanadrzu. Przeszperałam mój planer czasu, gdzie wypisałam sobie wszystko, z czego zamierzamy korzystać i myślę, że może się to przydać nie tylko mi. To proszę. Korzystajcie.
Swoją drogą, od dwóch miesięcy, dzień w dzień po trochu, opracowuję ebook o prawie 200 darmowych zabawach dla dzieci. W ebooku będą plansze do gier i zabaw do wydruku i mnóstwo pomysłów. Ten wpis wykorzystam jako zapowiedź tego ebooka.
Jesli jesteś zainteresowana otrzymaniem info o przedsprzedaży -> zapisz się na tę listę. Dowiesz się pierwsza.
To naprawdę będą zabawy albo za darmo, albo z wykorzystaniem tego, co masz, albo za grosze. I wcale nie będą wymagały od ciebie wielkich umiejętności plastycznych. Od ośmiu lat siedzę z którymś dzieckiem w domu, umiejętności plastyczne mam żadne, a każdego dnia znajduję jakąś fajną zabawę, którą dzieci są zachwycone : )
Platformy do nauki online
- Eduelo – z tej platformy korzysta szkoła syna. I syn stwierdził, że gdyby nie to, że brakuje mu kolegów, chciałby się tylko w taki sposób uczyć. „Rejestracja i korzystanie z Eduelo są darmowe. Przez pierwszych 30 dni (użytkownicy indywidualni) lub dwa miesiące (szkoły) masz do dyspozycji pełną funkcjonalność Eduelo, aby móc ją wypróbować. Po tym okresie automatycznie włączamy dla Ciebie darmowe Konto Podstawowe o ograniczonej funkcjonalności. W każdej chwili możesz skorzystać z pełnej wersji płatnej, ale nie musisz.” [info ze strony Eduelo].W Eduelo starszak może mierzyć się z kolegami z klasy na wiedzę, w opcji, w której szkoła robi sobie konto w aplikacji, wychowawczyni może zadawać dzieciom prace domowe – łatwiutkie i proste oraz ekscytujące. Starszak uzbierał już 300 punktów i zbiera do 1200. Za 1200 punktów może kupić sobie edukacyjną grę. Nie powiem, szkoła mnie mile zaskoczyła tą platformą.
- Khan Academy – tutaj też mamy konto, głównie dla „Godziny kodowania” dla najmłodszych, ale według mnie inne treści są za trudne jak dla ośmiolatka. Bardzo dużo materiałów jest po polsku, a filmiki są z napisami, ale lecą strasznie szybko i naprawdę trudno się tego słucha. Niemniej – dla starszego dziecka to może być strzał w dziesiątkę, tym bardziej że to naprawdę solidna baza wiedza. Gdyby było więcej polskich materiałów o prehistorii, puszczałabym te filmiki mojemu pięciolatkowi, bo on kocha prehistorię i zwierzęta morskie. Na razie my bastujemy z tą platformą, ale podkreślam – dla starszych dzieci lub zajawionym jakimś tematem, to może być źródło darmowej wiedzy [ale warto wpłacić datek, jeśli korzystacie].
- A tutaj są zadania, które starszakowi się bardzo spodobały. Zadania są w formie gier i zabaw, zostały przygotowane na bazie podręczników nauczania wczesnoszkolnego.
- TUTAJ z kolei można sobie poćwiczyć matematykę na poziomie wczesnoszkolnym.
- Polecano nam pisupisu.pl jako odpowiednik matzoo.pl [tego od matmy], ale ciężko się to robi z powodu nadmiaru reklam. Sama zerknij. No nic nie można zrobić, bo non stop wyskakują jeszcze okienka. Ale jeśli tylko mi to przeszkadza, to potwierdzam – zadań jest sporo.
Ale bardzo polecam dyktanda.online. Świetnie zrobione, a dyktanda są naprawdę fajnie przygotowane i proste do wypełnienia.
- STEM KINDLOTEKA DLA KAŻDEGO – w ramach akcji #ZostanWDomu Amazon przeniósł online wszystkie swoje darmowe warsztaty z kodowania i kompetencji cyfrowych. Dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji już dziś można zapisać się na zajęcia STEM Kindloteka dla każdego, dedykowane zarówno dla rodziców z dziećmi, nauczycieli, bibliotekarzy jak i edukatorów, które przybliżą tajniki programowania i pomogą zagospodarować nadchodzący czas w ciekawy i ambitny sposób.
CIEKAWE NAUKA+ZABAWA
- Matematyka jest wszędzie. Darmowy ebook od Mbanku, który możecie pobrać TUTAJ. Również masa wiedzy i pomysłów na kreatywne i mądre spędzenie czasu.
- Oferta Pana Alberta na VOD. Bez reklam, baza wiedzy dla mojego młodszego, który ogląda pasjami. TUTAJ. Na Vod obejrzycie też „Ronję, córkę zbójnika” i inne filmy edukacyjne oraz rozrywkowe.
- Charytatywny ebook „Nie ma nudy”. Moim zdaniem dobrze wydane pieniądze.
- Darmowe linki do modeli papierowych, które można sobie wydrukować i sklejać/składać.
- „Co wydarzyło się 100 lat temu?” – Animacja powstała na wystawę „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, 9 listopada 2018 r. – 1 lipca 2019 r.
- Terapeutki SI moich dzieci, w ramach zawieszenia działalności na czas wirusa, codziennie umieszczają ćwiczenia SI na swoim facebooku. Możecie trochę potrenować ćwiczenia SI za darmo. A na zajęcia zapraszam do Mrągowa [tylko nie w piątki po południu, bo to nasz termin : D]
PODRÓŻE W DOMU
- Przecudowna wycieczka po głębinach morskich, którą już kilka razy pokazywałam na moim instastory -> tutaj. Co prawda, po angielsku, ale nie pożałujesz. Jest wspaniale, naprawdę.
- Podglądanie dzików na kamerze online [uwaga, wychodzą wieczorem, ale w dzień też są przy paśniku różni goście]. TUTAJ DZIKI. A TUTAJ znajdziecie inne zwierzęta – na przykład bociany. A tutaj zobaczysz żubry.
- Tutaj można sobie zerknąć na Wawel i zagrać w grę.
- Tutaj można sobie zagrać i pozwiedzać dom Piłsudskiego.
- Ale polskie muzea [i Kopalnię Soli w Wieliczce] też możecie zwiedzić. TUTAJ.
- A TUTAJ informacja, jak zwiedzić Bikupin.
ROZRYWKA
- Polskie Radio Dzieciom wciąż nadaje ciekawe audycje 🙂
- Na facebookowej stronie Centrum Nauki Kopernik znajdziecie codziennie jakieś aktywności dla dzieci. Już teraz są dostępne pierwsze doświadczenia.
- Mój starszak ubolewał, że nikt nie chce grać z nim w szachy. Teraz twoje dziecko może z nim zagrać. TUTAJ. Ze swojej strony polecam też stronę kurnik.pl, tam jest mnóstwo gier, w które można grać wspólnie.
- TUTAJ jeszcze znajdziesz inne zabawy edukacyjne.
- Eksperymenty dla starszych dzieci [maluchów też] -> MŁYN WIEDZY
- Na FB Alicji Janosz możecie wziąć udział w warsztatach śpiewu : ) Mój starszak szaleje na tych zajęciach.
- Polecam też dwa kanały na Youtube, które pasjami ogląda młodszy [tak, moje dziecko ogląda Youtube’a, ale trochę innego niż myślisz]. Pierwszy kanał to Marcin z lasu. Pan Marcin jest cudowny – czatuje w lesie z kamerą i nagrywa wilki, łosie, jelenie i sarny, wszystkie je możemy zobaczyć u niego na kanale, popatrzeć, jak żyją w naturalnym środowisku. Do tego opowiada tak, że ciężko przestać słuchać, tym bardziej że w jego głosie jest pasja, miłość do przyrody i prawdziwa wiedza.
Drugi kanał to Piotr Horzela – Opowiada. Szczególnie polecam ci filmik o różnicy między zającami a królikami. Bardzo dużo rozjaśnia i odpowiada też na pytanie, jak bycie super hiper eko doprowadziło do zmniejszenia populacji zajęcy. Nie jakoś drastycznie, po prostu udowadnia, że wszystko, co robimy daje efekt motyla. Ktoś zyskuje, ktoś traci. Samo życie. Niemniej również w jego głosie słyszę pasję, wiedzę i miłość do przyrody. Zerknij na oba kanały.
- Kolorowanki robotów TUTAJ.
- Kiedy poradzisz sobie z ptakami, zerknij, jak odróżniać od siebie liście lub jak rozróżniać tropy zwierząt.
- Jak już się znudzi ci siedzenie przed kompem, a zamrażarka trochę opustoszeje, zrób lód i zorganizuj 20 zabaw z lodu dla swojego dziecka.
- Wpis o aktywnościach dzieci z „Naszej szkoły domowej„.
- Mnóstwo dodatkowych aktywności, których jeszcze nie testowałam/nie próbowałam, ale polecają inni znajdziecie TUTAJ. [Wielkie brawo za zebranie tego].
- Jeszcze większe brawa dla Marty Szadowiak, która wykonała tytaniczną pracę i zebrała całą kulturę online [również dla starszych] w jednym poście, o tutaj:
Żeby zaś nie było, że moje dzieci siedzą non stop przed komputerem czy TV, podrzucam jeszcze starsze wpisy, z których korzystamy na co dzień. Chłopcy słuchają słuchowisk na Audiotece i Storytel [tutaj tekst czym się różnią obie platformy], czytają książki, bawią się piaskoliną, kartonowymi pudełkami, lego i innymi klockami, psują moje nasiona, demolują łazienkę, rozwalili mi kanapę przez skakanie, a młodszy wyrwał mi młody majeranek, bo myślał, że chwast w doniczce. Starszak na szczęście nie sieje już pieprzu, bo bym oszalała.
Więc podrzucam. Może się przydać : )
Zabawy, w które starsze dzieci mogą się bawić z młodszymi
21 pomysłów na zabawę z dzieckiem
Zabawy wspomagające integrację sensoryczną
A jeśli myślisz, że lepiej by ci było na wsi, wskakuj na moją grupę Wiejskie Matki [tylko tam bardzo Rb jest, więc trzeba nad sobą pracować. A zawsze możesz oglądać mnie oraz aktywności chłopców na instagramie. Będę również wdzięczna za polubienie tekstu lub puszczenie go dalej ♥
Jeśli masz swoje, ciekawe, atrakcje domowe na czas siedzenia w domu, podrzuć koniecznie!